My holky těhulky z "Čekání na IVF" 🙂
Holkyyyyy,tak jsem to fakt založila 😀 pojďte za mnou,at tu Tulanek nejnii sam 🙂
Stručné shrnutí
- Po IVF/ICSI se v diskusi běžně uváděly ranní nevolnosti, zvýšená únava, citlivá prsa a potřeba jíst často (někdo uváděl každé 2 hodiny).
- Zácpa a nadýmání v prvním trimestru byly řešeny domácími prostředky: kompot ze švestek, vařený hovězí vývar, zvýšený příjem ovoce a vlákniny, Activia a na plynatost Espumisan.
- Praktické kroky po pozitivním testu zahrnují krevní β‑hCG v laboratoři (v diskusi uvedeno 210 Kč a výsledek často po obědě), ultrazvuk pro potvrzení srdeční činnosti (příklad v diskuzi: 1,92 cm v 8+5 podle UTZ) a vystavení těhotenské průkazky u gynekologa.
Nejčastější otázky
Q: Jaké příznaky těhotenství se typicky objevují po IVF/ICSI?
A: V diskuzi byly nejčastěji jmenovány ranní nevolnosti, nucení jíst častěji (někdo uváděl každé 2 hodiny), zvracení v akutních případech, bolavá prsa a celková únava.
Q: Jak rychle a za kolik jsou výsledky krevního těhotenského testu v laboratoři?
A: V jedné zmínce laboratorní test stál 210 Kč a pokud žena přišla ráno, výsledek byl dostupný po obědě; v jiných případech laboratoře posílaly výsledek do 2 hodin nebo až následující den podle provozu.
Q: Jaké domácí prostředky pomáhají proti zácpě v těhotenství?
A: V diskuzi se doporučovaly švestky nebo švestkový kompot, vařený hovězí vývar, zvýšený přísun ovoce a celozrnných potravin, Activia a dostatek tekutin; na plynatost byl používán Espumisan.
Q: Kde účastnice diskuse řešily reprodukční léčbu a k jakým specialistům jezdily?
A: Některé diskutující zmiňovaly dojíždění do ReproFitu v Brně k MUDr. Macháčovi a další zmiňovaly konzultace na fakultní nemocnici (FN v Olomouci).
Q: Jaké léky a pomůcky se v souvislosti s IVF a těhotenstvím zmiňovaly?
A: V textu se objevily názvy Espumisan, Pregnyl, glostík (zmíněn jako lék užívaný 3.–7. den cyklu), dále Ibalgin (užití při migréně), a také zmínky o přípravě léků v Genettu.
Q: Jaká je praxe ohledně počtu přenášených embryí a šance na dvojčata po asistované reprodukci?
A: V diskuzi jedna účastnice uváděla, že po umělém oplodnění je podle ní 50% šance na dvojčata; v diskusi se také popisovalo, že přenesení dvou embryí zvyšuje pravděpodobnost dvojčat.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zácpa a nadýmání jsou v prvním trimestru běžné a ženy hledají dietní úpravy a prostředky jako švestkový kompot, vlákninu a dostatek vody.
- Ultrazvuk s potvrzením srdeční činnosti je v raném těhotenství považován za uklidňující vyšetření.
- Výsledky krevního těhotenského testu závisí na laboratoři; v diskusi byl uveden příklad 210 Kč a dostupnosti výsledku v den odběru.
Sporné názory
- Domácí porod versus porod v nemocnici: někteří zmiňovali domácí porody (v Nizozemsku), jiní považují domácí porod bez lékaře za riziko.
- Látkové pleny versus jednorázové: některé diskutující preferují jednorázové pleny kvůli praktičnosti, jiné hájily látkové pleny z ekologických či ekonomických důvodů.
- Přenos dvou embryí versus jedno embryo: někteří podporují přenos dvou embryí kvůli vyšší šanci na úspěch, jiní varovali před riziky těhotenství dvojčat.
Otevřené otázky
- Jaký stimulovací protokol je pro konkrétní pacientku optimální (minimální stimulace versus plná stimulace) a kdy je vhodné jít na další cyklus po neúspěchu?
- Jaká je skutečná statistická pravděpodobnost dvojčat po různých protokolech asistované reprodukce v konkrétních centrech?
Zmíněné značky a firmy
Reprofit, MUDr. Macháč, Genettu, H&M, Bebeto Vulcano, Modrý koník, Family Frost, Billa, FN v Olomouci
Zmíněné produkty a metody
IVF, ICSI, IUI, hatching, minimální stimulace ("minimálky"), embryo transfer (ET), glostík, Pregnyl, Espumisan, Ibalgin, Activia, látkové pleny, jednorázové (papírové) pleny, koupele a masáže hráze
Místa a osoby
Brno, Olomouc, Praha, Holandsko, FN v Olomouci, Reprofit, MUDr. Macháč
vysočanka na moc dlouho to nebude no třeba budeme mít tak hodný děti že začnou brzo chodit na nočník 😉
suzan jaktože ty nedostaneš porodný?
pajka nerviky to jsou teda jsou,ale jak rikam siji mate perfektni 😉
pavca tady u nas se nic nepobira...a na materske muzes zustat jen 4 mesicea na dite pobiras ctvrtletne € 200 ,- takze docela sila...
holky nevěšte hlavu s porodným, než porodíme, budou ještě volby a třeba se ti pánové nahoře ještě budou předhánět se slibama! čssd ho chce zvýšit, i mateřskou, na původně co byla, a vzhledem k tomu, že si myslím že si teď celkem vedou asi dobře, třeba to vyhrajou a obhájí to!!!! 😀 😀 😀 ............to sem ale naivka, co? 😅
Jo, paji, nebo suzanko, prosím kde bych si to o té nosní kůstce a šíji a o tom projasnění mohla přečíst? Ať se v těch hodnotách taky trochu vyznám. Nebo jaký je teda číslo dobrý? A co je důležitý?
Já jsem vždycky tak namátkou na netu...když si zadáš třeba projasnění šíje nebo nosní kůstka......ale co já vím, tak pokud není nosní kůstka-tak to není dobré...takže pokud je-Dr.ani neměřila výšku, stačilo jí, že je a šíjové projasnění je tuším hranice nějak kolem 2,5 někdo udává 3mm...u mě řekla 1,5, tak jsem byla spokojená...nikde jsem nenašla žádný článek, který by to udával přesně.
pajka ja tady u nas cetla,ze toleruji do 3,5 ale jak rikam,kdyz to neni k te 3 tak je to super 😉 nemusis se fakt bat.Pak dej vedet 😉
Holky tak mě poslali domu a za hodinku mám zas přijet, že mě vyšetří jinej doktor než můj...tak jsem zvědavá a bojim bojim 😖
holky děkuji za radu a vysvětlení!
Broučku, taky držím palečky, věřím, že to bude v pořádku, jsou to bojovníčci! A ty taky! 🙂
Tak holky-teď jsem se tam teprv dovolala-pořád obsazeno,takových nadšenců jak já, tam asi volalo víc...screening vyšel negativní,krev OK,takže čekáme zdravé mimi...uff 😀
jo jo díky,však mi taky spadl kámen ze srdce....teď se budu stresovat až kolem 20.týdne 😀
no jo ,uz to asi jiny s tim stresem nebude 😅 ale vidis ,ze kdyz vyjde dobre NT ve 12 tt ten 20 tt dopadne taky dobre 😉 a stejne doktori se sychruju tim,ze ti reknou,ze to stejne neni na 100%....no a to by jsme se uz museli fakt zblaznit...
suzi-jo začnu, jen čekám na ms, a pak na to vlítnu, jinak jsem přidala fotečky do alba, tak můžete kouknout, jaké mám doma miminka 😀 😀 😀 😀 😀
vysočanko-děkuji, to bude asi tím, že jsem je měla tak brzy, začala jsem už v 18 😵
no je pravda, že na sobě makám, ale ted co jsme se začali snažit od toho října, tak se šetřím, pak to zase budu muset dohnat 🙂 a to jsem jen pro představu měla po dětech 93kg, takový malý prasátko

No suzy-doufám🙂To ti nemusím vykládat,jaké má člověk nervy,že?🙂) tak ještě hodinu a půl a budu volat....fuj. I kafe jsem si uvařila,aby to líp uteklo🙂)
No peci-utíká to....za chvilku se budeš stresovat nad těhotenským testem 😀