Oznámení těhotenství v práci, co je třeba předložit?

Dámy, prosím vás, co je potřeba předložit v práci, když oznámíte, že jste těhotné a že za několik měsíců odcházíte na mateřskou?
Je potřeba nějaké potvrzení od lékaře nebo stačí průkazka?
Děkuji.
ffiinnkkaa
13. bře 2013
@oililygirl Já mu to oznámila asi po těch třech měsících..na mateřskou se odcházím 6 až 8 týdnu před TP, to dr. vystaví papír a ten se dává zaměstnavateli.
mafeska
13. bře 2013
@oililygirl po prvním trimestru jsem to zaměstnavateli oznámila, na mateřskou jsem šla 8 týdnů před termínem porodu a u doktorky dostala papír na mateřskou který jsem musela donést zaměstnavateli. Nic víc. 🙂 průkazku vidět nepotřebuje
mijave
14. bře 2013
Oznámila jsem to až když už to fakt bylo vidět. A jen ústně. Žádný papír mi na to nikdo nedal a ani vidět nechtěl. Až při odchodu na mateřskou dostaneš papír od doktora, nebo případně dřív neschopenku
oililygirlautor
14. bře 2013
Děkuju moc všem! Tak až pak, to mám ještě čas, ale už by to mohlo být 🙂
viperka
17. bře 2013
Ahoj, povinnost ze zákona oznámit svému zaměstnavateli že jste těhotná nemáte, záleží tedy pouze na Vás kdy mu tu zkutečnost oznámíte nebo mu předložíte od lékaře nástup na mateřskou (6-8 týdnů před porodem).
Ve vlastním zájmu by ale měli maminky myslet na to že některé práce pro těhotné nejsou vhodné. Nesmí pracovat v noci, nesmí tahat těžká břemena a mají nárok o přestávce si lehnout, zaměstnavatel pro ně musí připravit vhodné místo k odpočinku s lůžkem. Pokud byste měla třeba těhotenskou cukrovku máte nárok na několik přestávek na jídlo dle harmonogramu....
Můžete odmítnout určitý druh práce, který by mohl Vám ublížit, nebo který je nevhodný vykonávat pro těhotnou ženu.
Také jsem zaslechla něco o tom, že od nového roku by mělo platit že pokud žena odejde na mateřskou dovolenou a pak rodičák, není zaměstnavatel povinnen držet jí místo a může jí v této době propustit. Ale nevím jestli se to dotáhlo do konce a jestli to platí. Za mě platilo že zaměstnavatel držet místo musel po dobu mateřské a po dobu rodičovské také, ale už ne to samé místo ale s podobným zaměřením. A když náhodou takové místo není, tak Vás propustí 🙂
oililygirlautor
19. bře 2013
@viperka hodně mě zaujalo to tvoje tvrzení, že zaměstnavatel musí připravit vhodné místo k odpočinku s lůžkem, to řiká kdo, prosím tě???
Bylo by to fajn, ale to pro mě nikdo neudělá! Na mě se moc ohledy neberou, že sem unavená nebo tak.
viperka
19. bře 2013
Je to v zákoníku práce 🙂, nejsou to vymyšlené hlášky to o tom odpočívání, opravdu pro těhotné musí mít zaměstnavatel připravený odpočinkový koutek s lůžkem (sedačkou, plochou kde si můžeš lehnout). TAdy jsem něco vytáhla 🙂

Zákoník práce paragraf 150 odstavec 2
(2) Ženy nesmějí být též zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich mateřství. Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou práce a pracoviště, které jsou zakázány ženám, které kojí, těhotným ženám a matkám do konce devátého měsíce po porodu.
(3) Těhotná žena nesmí být zaměstnávána též pracemi, které podle lékařského posudku ohrožují její těhotenství ze zdravotních příčin tkvících v její osobě. To platí obdobně o ženě, která kojí a matce do konce devátého měsíce po porodu.

§ 153 Převedení na jinou práci
(1) Koná-li těhotná žena práci, která je těhotným ženám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná žena pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
(3) Dosahuje-li žena při práci, na níž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku, než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle předpisů o nemocenském pojištění.

§ 155 Rozvázání pracovního poměru
Výpovědí může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní a se zaměstnankyní trvale pečující o dítě mladší než tři roky jen zcela výjimečně v případech uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) a b) a v § 53.
pokračuji.....
viperka
19. bře 2013
§ 156 Úprava pracovní doby
(2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas.

§ 133 Povinnosti zaměstnavatele
(2) Zaměstnavatel je povinen těhotným a kojícím ženám přizpůsobovat na pracovišti prostory pro jejich odpočinek.

🙂 doufám že ti to aspoň trochu pomůže, ještě je dobré mít po ruce hygienické stanovy a limity pro VAši firmu a BOZP (tam se stanovují povinosti co musí zaměstnavatel pro zaměstnance stanovit - každá firma to musí mít)
malydiamant21
25. zář 2017
@viperka děkuji za takový komentář...teď mě oznamování zaměstnavateli čeká..bohužel v kanceláři vážně nemáme žádný gauč nebo pohovku a já bych přitom občas fakt potřebovala na 15min se natáhnout, i kvůli bříšku..jak toto řešit? Máte někdo zkušenost?

Začni psát odpověď...

Odešli