Potvrzený 5tt, kdy to mám oznámit v práci?

kulihrasekzeleny
5. črc 2016

Ahojte holky.
Včera jsem byla u doktora, potvrdil mi těhotenství. Momentálně jsem na nemocenské se zánětem žil. Píchám si fraxiparine. 15.7 jdu na kontrolu se zánětem. Už se mi to lepší, takže nejspíš už půjdu do práce. 18.7 jdu na další kontrolu u gyne. Vím, že je to ještě brzo, ale nevím kdy to oznámit v práci? Pracuju v automobilce, fyzicky namáhavá práce s železnýma šinama pod autosedačky, 8h stojim na nohách. Prosím poradíte mi co dělat?

te_reza
5. črc 2016

Pokud máš fyzicky náročnou práci, řekni to co nejdřív.

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

Teď v pátek jdu ještě na kontrolu na hematologii jak to bude vypadat. Mám vrozenou trombofilii. Takže bych už v pondělí zavolala? Jinak vím, že místo mě už tam pracuje někdo jiný. Dělám totiž sama na sebe a už jsem měsíc doma. Je nějak určený ten čas kdy se to má říct?

ivatko0406
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny Těhotenství oznamovat nemusíš, jsi na neschopence a nikdo se tě v práci nebude ptát s čím. Ale zaměstnavateli to musíš říct myslím 3 měsíce před porodem, aby si stačil najít adekvátní náhradu. Ale možná mě tu někdo opraví, že ten čas nesedí, už si to nepamatuju, jak dlouho dopředu jsi povinna oznámit nástup na MD....nicméně jestli to říct chceš, je to jen na tobě, kdy to řekneš 🙂

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

právě že už asi budu muset do práce po té kontrole se zánětem žil, tak nevím jeslti to říct už před tím nebo čekat nebo co vlastně. Jsem z toho jelen :D

ivatko0406
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny tak v tom případě - když máš práci, která není vhodná pro těhotnou, tě zaměstnavatel musí přeřadit na pozici jinou, pro těhotné vhodnou. Za stejný plat pochopitelně. Pokud taková pozice ve firmě není, jsi doma za 100% platu. Každopádně to říct musíš, když je to práce nevhodná pro těhotné. Aby tě přeřadili. A to co nejdřív, abys tu současnou práci nedělala.

chris_n
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny a říkala si o svém druhu zaměstnání svému gynekologovi? Ono jako kolem a kolem, zaměstnavatel by tě měl přeřadit na méne namahavou praci. A pokud toho není schopen, měl by tě nechat doma za plnou mzdu

simkrk
5. črc 2016

dokud bych byla na neschopence nic bych nerekla..a v praci zustala co nejdele..dokad by to slo a dokad byhc to zvladala.me se to sebehlo tak blbe ze jsem otehotnela v dobe zkusebky kdyz jsem nastoupla do nove prace =/ 12hodin stani na nohou..14dni jsem to vydrzela potom sla na neschopenku a potom me hnedka vyhodili,s tim jsem pocitala..a ani se nechteli se mnou dohodnout na nejake variante. coz me docela zklamalo,ale ted si plne uzivam klid doma =D =)

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

Gynekolog se mě neptal. Řekl, že uvidíme jestli mi nebude dobře přepíše mi neschopenku k němu a pokud mi bude dobře, není důvod v neschopence pokračovat. Měla jsem mu to nejspíš říct, ať mi poradí. Byla jsem uplně vynervovaná z toho upltrazvuku jeslti tam něco bude🙂

simkrk
5. črc 2016

ale dala bych si bacha aby te treba nevyhodili pro nadbytecnost nebo z jineho duvodu,ale jako tehotna mas nejake ochrana prava..tak vse zjistit at mas cim kdyztak oponovat. 🙂

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

mám smlouvu na neurčito

ivatko0406
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny na neschopence budeš přicházet o peníze. Jít na neschopenku jen proto, že máš fyzicky namáhavou práci, není nejlepší nápad. Spousta maminek to tak dělá, ale šidí samy sebe. Zaměstnavatel má k tobě jako k těhotné nějaké povinnosti. Pokud skutečně vykonáváš práci, která se neslučuje s těhotenstvím, musí tě zaměstnavatel přeřadit nebo nechat doma - jak jsem již zmiňovala výše. Automobilka je určitě dost velká na to, aby pro tebe náhradní pozice byla. Pokud nechceš dělat ani tu, že se na to zkrátka necítíš, pak je to něco jiného.

ivatko0406
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny těhotnou tě propustit nemůžou

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

Já vím, ale jelikož dělám sama na sebe. Mám premie za to kolik vyrobím. A když mě přeřadí jinam tak jak je to stím doplácením? Nevíte? Pracuju na 3 směny to se doplací i tohle, kdybych dělala jen raní? A na odměny můžu zapomenout, když to třeba nebudu stíhat. Což mi výjde skoro na stejno kdybych byla na neschopence. Co jsem tak počítala

andreaandrejka
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny Pokud tě přeřadí na jinou práci tak ti nikdo nic doplácet nebude. Alespon u nás to tak funguje. Když budeš chodit jen na ranní, je jasné,že přijdeš o příplatky z noční ale s tím musíš počítat. Na neschopence budeš finančně hůře než když bys chodila jen na raní, ještě budeš vázaná vycházkami. Jo, pokud máš doktora, který ti neschopenku nabízí i bez zdravotních důvodů, tak je to na tobě, ale je to zbytečné.

ivatko0406
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny pokud vis, ze ti vyjde lepe neschopenka a doktor ti ji da a chces ji .... tak jdi 🙂

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

Děkuji za informace! Vychází mi teď dobrý průměr měla bych 12tisíc a nějaké drobné na neschopence. Tak zjišťuji co a jak. Chtěla jsem se poptat kamarádek, ale nechci to ještě rozhlašovat, když je to tak brzo

andreaandrejka
5. črc 2016

@kulihrasekzeleny Já jsem těhotenství v práci oznámila prakticky hned, ale, měla jsem zdravotní problémy, doma jsem musela zůstat ze dne na den a nechtělo se mi nic vymýšlet. Pokud ti nic není, nechala bych si to ještě pro sebe, nemáš povinnost to v práci oznamovat. Záleží na tobě...

zuzineckah
5. črc 2016

@andreaandrejka to není tak úplně pravda, může požádat o vyrovnávací příspěvek
@kulihrasekzeleny viz tady http://www.prispevky.cz/rodice-tehotenstvi/vyro...
Určitě nenastupuj na nemocenskou, to by se ti nevyplatilo. Požádej o přeřazení a zažádej si o ten příspěvek. Pokud splníš ty podmínky, což bys měla, tak by ta kompenzace mohla vykrýt případné snížení příjmu.

andreaandrejka
5. črc 2016

@zuzineckah Já jsem psala jak je to u nás, samozřejmě všude to funguje jinak a předpokládám, že si to zakladatelka bude muset zjistit stejně sama 🙂

zuzineckah
5. črc 2016

@andreaandrejka o ten příspěvek si ale můžou zažádat i ti u vás 🙂 Ten totiž nevyplácí zaměstnavatel, ale OSSZ 🙂

andreaandrejka
5. črc 2016

@zuzineckah Jo, já jim to vyřídím 😀

zuzineckah
5. črc 2016

@andreaandrejka třeba by to někomu pomohlo 😀 Osvěta se šikne 😉

kulihrasekzeleny
autor
5. črc 2016

děkuji za odkaz. To jsem právě nevěděla, že se to počítá z denního vyměřovacího základu. To by mi tam počítali i ty odměny. To by bylo super 🙂

nutricnihodnota
16. črc 2016

Ahoj holky. Nevíte některá, jestli se ten vyrovnávací příspěvek týká i situace, kdy má těhotná zkrácenou pracovní dobu?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru