Prodloužení pr. smlouvy, jsem povinna hlásit těhotenství?

bublask
26. srp 2015

Ahojte holky, potřebuji prosím radu. Jsem v 5+5TT a mám prac.smlouvu do konce října ☹ . Vypadá to, že mi jí chtějí prodloužit na další 3 roky, jsem povinna hlásit skutečnost, že jsem těhotná??? Děkuji moc, pěkný den 😀 😀

mysicka_lb
26. srp 2015

@mpbk Ale zaměstnavatelka má smlouvu jen do konce října. Takže pokud by teďka nahlásila těhotenství, na začátku listopadu bude na 99,9 procent bez práce, protože jí neprodlouží smlouvu. Ty neříkáš, aby šla na ÚP, neříkáš, aby teďka hledala novou práci.... Říkáš jen, aby chodila dál do práce. Ale do JAKÉ, když o ni přijde? Jestli to tedy chápu dobře, radíš těhotenství nehlásit, tajit, nechat si prodlopužit smlouvu a pracovat tam dále až do nástupu na mateřskou? Jenže do 32 tt to prostě neutají, dříve či později to začne být vidět tak, že už nepomůže jakékoli maskování. Pak bude velmi pravděpodobně zaměstnavatel naštvaný, že mu to tajila tak dlouho a nechala si prodlužovat smlouvu. A když je zaměstnavatel naštvaný, může pak začít provádět vše možné i nemožné, aby jí to dal "sežrat". Nevím, jak ten její, ale můj by to udělal stoprocentně. Nerizikové sezení v kanclu se v tu chvíli stává rizikovým pracovištěm č. 1. Chápeš?

karlajasmine
26. srp 2015

@mpbk Prave.. Nehlede na to ze by me bylo neskutecne blby aby muj manzel chodil 9 mesicu do prace a vydelaval, kdyz ja budu doma i po porodu.. byla jsem strasne rada, ze jsme mohla cele tehotenstvi chodit do prace a alespon trosku prinesla do rodinneho rozpoctu.. Tehotenstvi neni nemoc... Jsem docela pysna na to, ze jsem si nevzala za cele tehotenstvi jediny den neschopenky a chodila jsem do prace, i kdyz jsem blila..
Samozrejme, ze prescasy jsem nedelala a ze jsem na sebe davala pozor, a kdyz jsem byla jednou fakt unavena, tak jsem 3 dny delala z domu.. ale jinak se to naprosto dalo vydrzet a diky bohu za to, ze mam zatim bezproblemove tehotenstvi.. pokud to tak bude az do konce budu za to opravdu vdecna.

karlajasmine
26. srp 2015

@mysicka_lb Vsak @mpbk radi nechat si prodlouzit smlouvu, a tehotenstvi v praci oznamit az to uzna za vhodne.. treba po screeningu v 12tt, nebo nekdy v 18tt az to na ni zacne byt videt, pripadne po 20tt po druhem screeningu.. To, jestli zamestnavatel pak bude nastvanej, neni jeji problem..

mysicka_lb
26. srp 2015

@karlajasmine Ty bohužel nevíš, co jsou někteří zaměstnavatelé schopní udělat... To není o tom, že bude zuřit, ale stáhne ocas s tím, že nic nezmůže. Můj mě třeba šikanoval neskutečnou zimou v kanclu. Měla jsem na sobě tlusté punčocháče, teplé podkolenky, kalhoty, kozačky, svetr a bundu, a stejně mi byla zima. Bylo tam 12 - 14 stupňů. Ano, samozřejmě je to protizákonné, ale když bych ho nahlásila, začal by mě šikanovat pravděpodobně ještě hůř. Z tvého pohledu jsem měla nerizikové zaměstnání v kanclíku, ale ze svého pohledu jsem měla opravdu velký strach, aby se to na mimču nepodepsalo. Třeba má zakladatelka nějaké podobné zaměstnání. Věř, že když ti to to chce zaměstnavatel "osladit," není to vůbec to samé, jako když máš normální práci, kde se k tobě chovají jako k člověku.

mpbk
26. srp 2015

@mysicka_lb Prosím tě, ukaž mi kde píšu, at okamžitě řekne, že je těhotná. Samozřejmě bych to neřikala, dokud nebudu mít prodlouženou smlouvu na další tři roky. Já jen řeším, ten přístup k rizikovému těhotenství.
Proč, z jakého důvodu? Kor když mi bude dobře a budu v pohodě? Nevím co zakladatelka dělá, asi netahá krabice, když píše že práci má v pořádku. Pouze po ní toho šéfová chce víc. To znamená co?

Já zvracím furt, teď i delší dobu krvácím, ale jít na rizikové těhotenství mě nenapadlo ani na vteřinu. Snažim se to zatím řešit dovolenou, abych nepřišla zbytečně o peníze. A i když jich nemáme málo, vím, že budou hodně potřeba.

mysicka_lb
26. srp 2015

@mpbk Nepíšeš to. Ale já ze svého pohledu na tom, co zakladatelka napsala, vidím dva nemorální aspekty. 1. tajení zaměstnavateli, že je těhotná, 2. odchod na rizikové těhotenství. Netušila jsem, který z nich Ty vnímáš jako nemorální a který Ti přijde ok. Protože mně třeba přijde více nemorální to zatajení těhotenství, reagovala jsem hlavně na to. Už jsem ale pochopila, že to Ti přijde ok a odsuzuješ jen ten druhý aspekt. Jak jsem psala, pokud Ti chce zaměstavatel "zatopit," i neriziková práce se může okamžitě stát rizikovou. Samozřejmě nevím, jak by to bylo konkrétně u ní, ale chápala jsem to tak, že má právě z tohoto strach.
Co se týče toho, že krvácíš, to ale skutečně JE důvod k tomu zůstat doma. Je to samozřejmě Tvá věc, ale abys pak nelitovala.

mpbk
26. srp 2015

@mysicka_lb Tak samozřejmě když asi uvidím, že jsou v práci nelidský podmínky, tak bych to asi začala nějak řešit. Mě jen vadí to, že už od začátku kdy ještě ani neřekla, že je těhotná a pořádně to ani nemá potvrzené, už ví, že jde na rizikové. Vadí mi jen ten přístup.
Asi takhle, pokud člověk nechce o práci přijít a pracovat chce, tak mi přijde ok "zatajit" těhotenství, také vzhledem k tomu, že první trimestr je vysoce rizikový, může se cokoliv stát... tak bych ztrátu místa neriskovala.

Já skutečně doma zůstávám, jím léky a ležím. Jen se snažím vymyslet řešení, jak hned nejít na měsíc na nemocenskou, kterou by mi napsali raz dva.

z_kopretinka
26. srp 2015

@mysicka_lb mě na tom nepřijde nic nemorálního v 6tt tajit těhotenství. Mě spíš přijde dosti nemorální, aby zaměstnavatel, který chce smlouvu prodloužit ji pak na základě těhotenství neprodloužil. Ono někdy je dost křehká hranice nad tím co je morální a co je být až blbá poctivka. Protože pokud to poví rozhodně bude pak bez práce, bohužel tak to chodí. Nikomu to nepřeju, ale jen představme si situaci, že to poví teď, přijde o práci a těhotenství nedopadne... bude bez práce, přitom by nějakou mít mohla, kdyby ještě chvíli mlčela. Upřímně... kolik zaměstnavatelů by v takové situaci jednalo podle tebe morálně a smlouvu prodloužilo??? No nebude si lhát.. moc ne.

alexovka
26. srp 2015

@mpbk hm, tak to je teda názor za všechny prachy :D

mysicka_lb
26. srp 2015

@z_kopretinka Úplně s Tebou souhlasím. Mně to taky nepřijde tak nemorální, spíše mi přijde, že by to někdo mohl vnímat jako nemorální. Máš pravdu, že kdyby zaměstnavatelé jednali se zaměstnankyněmi lépe, bylo by to pak o něčem jiném.

@mpbk Přečetla jsem si to znova a je fakt, že to tak trochu vyznívá. Už Ti rozumím, jak jsi to myslela. Tobě i Tvému budoucímu mimču každopádně přeju hodně zdraví.

karlajasmine
26. srp 2015

@mysicka_lb no pokud by mě zaměstnavatel začal takhle šikanovat tak tě chápu a pokud by to s ním neslo vůbec nijak řešit tak bych začala taky uvažovat o neschopence,ale myslela jsem to podobně jako mbpk,ze bych nešla na rizikové už dopředu preventivně, ale až ve chvíli kdy by nastal problém 🙂

mysicka_lb
26. srp 2015

@karlajasmine Tak to by asi nikdo nešel jen tak, aby se mohl doma válet.... Nevyplatí se to finančně, ani z hlediska vycházek. A ani to není kdovíjaké terno, když pak povětšinou budeme doma s dítětem další tři roky. Proto jsem si to taky vyložila tak, že zakladatelka očekává, že jí zaměstnavatel začne dělat peklo. Ale je fakt, že to tam přímo uvedeno nebylo, dá se to chápat různě.

bublask
autor
27. srp 2015

@mysicka_lb je to tak jak píšeš.. Jakmile bych oznámila těhotenství, dávali by mi to šéfová s ředitelem hezky sežrat.. Né víc práce.. Ale teror psychický.. Ten už mám v práci teď..

konik_mischel
6. bře 2016

@mpbk styďte se! nevidím důvod proč by si nemohla zakladatelka prodloužit smlouvu. Celou dobu tam řádně pracuje a nechat se sebou vydrbat jen kvůli těhotenství je spíš to, za co by se měli stydět zaměstnavatelé. Koukám, že jste těhotná, předpokládám, že vy byste určitě dobrovolně šla na pracák po x letech u firmy, že?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru