První a druhé těhotenství - cítily jste rozdíl?

kotcheva
5. říj 2014

Ahoj, trochu lehci tema na vecer🙂. Jsem podruhe tehotna, a protoze se oproti prvnimu tehotenstvi citim vic unavena a takova celkove vic "pouzita", zajima me, jak jste to mely vy? Prvni tehotenstvi jsem mela skutecne za odmenu - zadny problem, zadna velka unava, bylo mi skvele celou dobu. Ted s druhym miminkem trochu s udivem zjistuji, ze je to rozdil. Rikam si, jestli je to tim, ze vic beham kolem male, nebo tim, ze se telo nestacilo uplne zregenerovat (v mem porocilejsim veku😉.... Docela by me zajimalo, jak hodnotite sva tehotenstvi vy - vicenasobne maminky? Diky moc za odpovedi🙂.

7504
5. říj 2014

AHOJKY.Taky jsem cítila velký rozdíl mezi prvním a druhým těhotenstvím.V prvním jsem ještě chodila do práce a do osmého měsíce těhotenství jsem navštěvovala posilovnu.Vůbec žádný problém,cítila jsem se úplně v pohodě.Nechápala jsem maminky,které si pořád stěžovaly,jak je to namáhavé a už aby se to narodilo.Já byla naprosto v pohodě.Zato při druhém těhotenství jsem byla už nezaměstnaná,tudíž nevyužitá.Teprve tehdy jsem pochopila ty maminky,které si stěžovaly:"Už aby to bylo za mnou",apod.Byla jsem dost neohrabaná.Až v druhém těhotenství se mi dělaly křečové žíly,atd.Jenom nevím,jestli to bylo věkem nebo tím,že jsem se"flákala".Poprvé jsem byla těhotná v 28 letech,podruhé v 35.

tarra27
5. říj 2014

@kotcheva za mě, první tehu jsem byla na rizikovém od začátku třetího měsíce, dodelávala jsem si teda ještě dálkově VS což bylo na zkoušku do školy a 2-3x v měsíci pátek sobota do školy, šla jsem ke státnicím, ktere jsem dala a posledních 8 týdnů jsem byla doma uplně. Na začátku těhu jsem byla strašně ale strašně unavená, jak jsem byla doma, spala jsem vyjma školy kdy jsem chtěla, jak jsem chtěla, bylo to super, rodit jsem šla odpočatá a i z porodnice (měla jsem sekci) jsem šla uplně psychicky a fyzicky 100% plná sil, ktere se hodily v začátku i pozdeji...i proto jsme hend chtěli druhé...tam už jsem byla unavená, ale musela fungovat s mladší dcerou (měla v době narození druhén dcery 14měs)....už jsem nespala kdy jsem chtela ják jsem chtela a taky jsem byla unavenější...a hlavně břicho jsem měla o dost větší, jak byly holky hned po sobě....s první jsem měla malé bříško a s druhou velké....od začátku to bylo videt hned...ke konci druhého tehu jsem se moc těšila, až bude mimi venku....s ulevou bylo....při druhém jsem nemela tolik sil...ale vše bylo super....
a s prvním těhu oblečení....a při druhém už jsem to tolik neřešila....spíš jsme se bála, abychom to zvládli...aby starší se necítila že je to na její ukor apod....nosila jsem ji do konce pořád....i pak....

a gratuluji k těhoenství, at vše dobře vyjde a jste zdraví, spokojení 🙂

zouzelka
5. říj 2014

První těhotenství - pohoda, bez problémů, chodila jsem do práce, necítila jsem se unavená, nebyla oteklá.
Druhé těhotenství (teď, po 3 letech) - je od začátku větší břicho, od začátku mi vadilo, tuhlo, nechodím do práce (rodič. dovolená s prvním - nemocenská - mateřská), bolí záda, otékají nohy, jsem unavená, už chci, aby bylo za mnou...

tarien
5. říj 2014

První těhotenství jsem si užívala, do 8.měsíce jsem chodila bez problémů do práce, jen menší únava na začátku.
Druhé těhotenství - od 5-6tt nevolnosti, zvracení, pak nechutenství a nevolnosti do 5. měsíce (a to jsem si myslela, že mně to opět mine). Do 4. měsíce neuvěřitelně unavená, pořád bych spala. Špinění v 3 měsíci, díky kterému jsem ležela 3 týdny. Jsem v 6 měsíci a začínám si to užívat, všechny neduhy zmizely 🙂 akorát se začínají objevovat večer bolesti v zádech, ale to bylo asi i u prvního v téhle době, nic omezujícího přes den to není 😉

andelka
6. říj 2014

Obě stejné. U prvního mi tvrdlo břicho od 20tt, pak mě chytly záda. U druhého mě pálila žáha a ke konci šíleně bolel spodek. Jinak byly stejné, u prvního jsem studovala a zařizovala hypotéku a rekonstrukci bytu, u druhého jsem měla batole. U druhého jsem byla trochu unavenější, hlavně po fyzické námaze. Chodila jsem dopo v neděli na cvičení a odpo po obědě jsem si musela jít lehnout. ale jinak mi ty těhu přijdou hodně podobné.

janinek
6. říj 2014

@kotcheva Moje prvni teda pohodove nebylo, jen druhy trimestr, ten byl zlaty, takze jestli to tak ma nekdo celou dobu, tak zavist 🙂

Druhe je zatim asi mene problemove, ale ta unava je brutalni, neni chvile, abych nebyla uanvena, proste se tak budim. Nejvic mi teda chybi to, ze si pres den nelehnu skoro nikdy, coz jsem driv mohla. Ted mi to vyjde tak 2-3 x do mesice, ze si odpolehnu na hodinu, kdyz se zadari, ze dcera spi a jsme na to doma.

A mnohem vic me vse boli, zada, bricho.

deenyska
6. říj 2014

@kotcheva Tak první těhotenství bylo ze začátku užívání si hodné, žádné zvracení, ani nijak významná úvana,....plánovala jsem si, jak budu chodit do práce až do mateřské, což vydrželo do nějakého 4. měsíce...potom, ejhle, tělo se rozhodlo, že mě potrápí po jiné stránce a já se ocitla na neschopence se zánětem obou uší (kdo poznal, ví, co je to za trápení), z čehož jsem se dostávala tak dlouho, že jsem z nemocenské přešla na mateřskou a když se pak ouška zahojila a já si mohla konečně své první těhotenství užívat, preeklampsie a prcek musel ven o tři týdny dřív.

Druhé těhotenství bylo náročnější, únavnější, především z toho důvodu, že šlo o vícečetné těhotenství - jednovaječná dvojčátka. Tady se objevilo i zvracení, kdy jeden týden byl pro mě tak kritický, že jsem ho strávila jen na Cole a suchých rohlících. Nicméně I. trimestr jsem zvládla. Ale když už se zdálo, že bude vše v pořádku, o miminka jsem, z důvodu transfuzního syndromu, v 17. tt přišla.

Potřetí jsem otěhotněla za necelé 4 měsíce od potratu/porodu..... tohle těhotenství teda bylo něco.. což nevolnosti, těch pár bylo, ale spíš ve stylu žaludek na vodě, žádné zvracení... ovšem od 7. týdne samé problémy. Nejdříve zakrvácení, to naštěstí bylo jen z čípku, dle slov lékaře zřejmě pozůstatek posledního porodu - potratu. Za pár dní bylo vše v pořádku. V 15.tt další zakrvácení, nemalé - hematom,, potom těhotenská cukrovka, ve finále na 9 jednotkách inzulínu, bolesti zad, tvrdnutí břicha, obrovské bolesti stydké kosti... no, toto těhotenství bylo jeden velký stres, zřejmě jsem byla poznamenaná na psychice událostí s druhým těhotenstvím, ale dobojovali jsme 1. září, kdy na svět přišla naše vytoužená holčička. Stálo to za to, ale ačkoliv bych se nebránila 3. dítěti, už nikdy nechci být těhotná, to mi asi "dalo" druhé a třetí těhotenství.

lrg
6. říj 2014

@kotcheva Přesně jak píšeš, první těhotenství bylo skvělé, bylo mi dobře a užívala jsem si, jak kolem mě každý kmital a obskakoval mě 🙂 Po práci jsem odpočívala, nakupovala online výbavičku, četla knížky. Ńo zato teď ty vo*e.... 🙂 Je mi špatně od prvního dne, jsem unavená, protože dcera špatně spí v noci a navíc od 8.tt mám v děloze hematom, který se ještě úplně nevstřebal, takže se mám šetřit, ale nikdo mi neřekl, jak to mám s neposedným batoletem udělat 🙂 Ale na druhou stranu, se cítím mnohem lépe po psychické stránce. Vidím to u kamarádky, která je teď poprvé těhotná a ještě se nemůže srovnat s tou změnou, že najedou nemůže pařit, pít a kouřit, nosit sexy oblečky 🙂 Taky jsem se s tou změnou dlouho srovnávala, vadilo mi, když manžel šel na pivo a já nemohla. Ale teď, jelikož už skoro dva roky nikam nechodím a se svým starým životem partygirl jsem se rozloučila dávno, mně nic jen tak nerozhodí 🙂

yildiz
6. říj 2014

tak ja za sebe mohu rici, ze mam za odmenu kazde tehu ...nemam zadne priznaky /krom vynechani MS/ takze si tehu jen uzivam a uzivam ..briska me rostou az nekdy 7-8mes do te doby skoro ani tuk....😀 az do porodu si muzu cvicit - i posilko na bricho ...doprat si i vinko, pivko, cokoliv...zadne extra chute....a jedine taky co si dopravam, ze v tehu mi chutna sladke, ktere normalne moc nejim ..😀 ani moc nepribiram takze jsem si vse uzila ...a porody ? totalni pohodicka !!! Klidne bych mohla rodit i 2x denne tak jak jsem rodila 3x ja 😀 takze bych klidne sla do dalsiho ...i ze zvedavosti 🙂 zda by to byla pohoda i po 4te 😀 ted teda se malicko citim obcas na 100let ale to jen diky zadum ...

krystynaraszkova
6. říj 2014

@yildiz Hmm to se nekdo maa😀

krystynaraszkova
6. říj 2014

U me je teda velky rozdil.Ted to nejak hur prozivam.Nevim zda je to vekem nebo pohlavim miminka,kazdopadne doufam,ze aspon ten porod bude tentokrat rychlejsi a celkove lepsi.

terka_85
6. říj 2014

Ahojky. První těhotenství u mě proběhlo bez problémů. Žádné nevolnosti, nic takového.
Teď jsem zatím v 7. týdnu, pořád bych jen ležela, bolí mě hlava, celý den je mi špatně od žaludku. V noci nemůžu spát, pře je mi blbě. Takže velký rozdíl...

konidana
6. říj 2014

Já žádný rozdíl nepozorovala. Byla jsem v pohodě u obou. Akorát u prvního těhu mi tělo odmítalo pivo (mám ho ráda) a u druhého už jsem to asi měla víc v pohodě (a tak jsme si občas klidně mohla dát celé malé k obědu, a ne jen 1 rychlý lok od někoho, než na to tělo přijde:D), protože jsem spotřebu předchozí dva roky tím 1. těhotenstvím a pak i při kojení znatelně omezila:D Jo, a ještě křečáky(varixy). Objevily se při prvním těhotenství a pak zmizely, u druhého vylezly úplně od začátku a už nezmizely☹

mariti
6. říj 2014

Tak vidím, že to mám asi velmi podobné jako většina. První těhotenství byla pohoda, do práce jsem chodila až do 8.měsíce. TEdy ne že bych neměla nevolnosti, zvracení bylo občas dost nepříjemné, ale přešlo mě, a vrátilo se až v 6.měsíci, ale to bylo asi vyčerpáním (dělala jsem zkoušky a byla brutálně nevyspaná a unavená). Cvičila jsem, byli jsme na vandru (jen s baťůžkem), dokonce i na vodu jsem si ještě troufla. No a toto těhotenství - od začátku velká únava, nevolnosti dlouho nic, už jsem myslela, že se jim tentokrát vyhnu, ale přihlásily se ke slovu koncem 1.trimestru. A co je nejhorší - krvácení, velký hematom ve 13.tt, dosud nedoléčený a to už 4. týden skoro jen ležím a mamka běhá kolem mě a našeho prvorozeného. Moje teorie - tělo bylo hodně vyčerpané kojením, asi to otěhotnění bylo přece jen příliš brzy, ani jsem nestihla přibrat na "normální" váhu. A do toho další stresy (stěhování, hypotéka, problémy s tátou). No, snad to všechny zvládneme! Tak hodně sil!

kotcheva
autor
6. říj 2014

@zouzelka jako bych popisovala sebe🙂. No, zvladnout to musime🙂

kotcheva
autor
6. říj 2014

@deenyska boze, tak vedle tebe jsou mije stiznosti na unavu a otekle nohy uplne trapne malicherne... Nicmene vetim, ze sis veskere trapeni vybrala a ted vam holcicka bude delat jen samou radost🙂.

kotcheva
autor
6. říj 2014

@lrg ahoj, koukam, ze jsme tu na tom vsechny stejne... Ja mam ted problemy se spunenim - sice dneska v nemocnici nezjistili duvod, ale rekli klid a horcik... Jenze to prvni tezko uskutecnim, kdyzŕam uz jedno temperamentni dite doma...

kotcheva
autor
6. říj 2014

@yildiz myslim, ze tu z tebe dostala jedna polovina holek infarkt a druha mindrak😉. Nedokazu se rozhodnout, kam spis patrim, ale je moc fajn, ze tu muzu cist i takovy prispevek🙂.

kotcheva
autor
6. říj 2014

@mariti drzim Ti palce, at to zvladnes! Je fajn, ze muze pomoci aspon maminka.

kotcheva
autor
6. říj 2014

@tarien tesi me, ze uz si tehotenstvi muzes uzivat🙂. Koukam, ze s unavou tu bojovala vetsina z nas...

kotcheva
autor
6. říj 2014

@andelka @konidara diky za reakci - hlavne, ze mate vse stastne za sebou🙂

yildiz
7. říj 2014

@kotcheva jeeeje 😀 to jsem zase nechtela aby maminky mely nejaky mindrak-y z meho prispevku 🙂 mno prala bych kazde z nas aby si to tehu proste max uzivala...a i kdyz to neni asi nekdy med...tak i tak je to to nejkrasnejsi ! a pak ten uzlicek maly to proste stoji za to ! Mno mam jeste v planu si pak sepsat vsechny tri porody 😀 - mam porad v hlavne i ten prvni a ze je tomu uz 17let 😀 tak je to porad zive jako by to bylo vcera ...tohle se proste nezapomina ! :D tak Ti preji, a i Vam vsem tady preji at to tehu je krasne a bezproblemove a to same i porod !!!

naomi6
7. říj 2014

@kotcheva Pěkné téma. První těhu - holka - naprosto v pohodě, bez problémů- KDyby mi nerostlo břicho, tak ani nevím, že jsem těhu 😉. Druhé těhu - kluk - od začátku problémy - nejdřív bolesti zad, pak přišly šílené migrény, omdlévání, nízký tlak. Potom ke konci zase záda. Byla jsem fakt zničená, unavená. Do toho dcera začala dost zlobit. Takže asi tak. Ale stálo to za to a jsem štastná, že je mám 😉

deenyska
10. říj 2014

@kotcheva Nene, všechny trable, ať už vážnějšího nebo lehčího charakteru, jsou pořád trable 😉 . Je pravda, že já jsem si to vyžrala s plnou parádou, ale pořád by mohlo být hůř. Všechno by se dalo vydržet, jen když je poznamenaná psychika, snáší se to o poznání hůř. Ještě teď se vidím, jak sedím u doktora utopená v slzách úlevy, kdy mi řekli, že testy na vývojové vady dopadly velice dobře. Přitom při prvním těhotenství to byl sice pocit úlevy, ale ta tíha na srdci nebyla taková,. Nevolnosti apod. dokáží taky pěkně potrápit, takže žádná malichernost. Přeji krásné nekomplikované těhotenství a ať je brzy líp 😉

luciinka001
10. říj 2014

Ja mam teda kazdy tehotenstvi uplne jiny,ale jsem zatim na zacatku tak nemuzu posoudit uplne,ale takovyhle zacatky jsem u prvniho nemela 🙂

krystynaraszkova
10. říj 2014

@naomi6 Tak já to mám stejně jako vy😀.Už ať je malý na světě,taky jsem o nějaký ten rok starší.Prostě je to celkově nějaké náročnější..

kotcheva
autor
10. říj 2014

@krystynaraszkova tak ted uz snad mate "za par"🙂. No, narocnejsi to je kazdopadne - a uz otiram oresene celo pri predstave, jake to bude, az budu behat kolem dvou prcku🙂

kotcheva
autor
10. říj 2014

@krystynaraszkova hlavne at vam vsechno dobre dopadne!!!

kotcheva
autor
10. říj 2014

@naomi6 hlavne, ze uz tehotenstvi mate stastne za sebou🙂. Stoji to za to, mate pravdu...

kotcheva
autor
10. říj 2014

@deenyska dekuju moc! Porad se bojim - to je u obou stejne. Neni to zadna panika, ale vzdycky kdyz projdeme nejakym "milnikem" v poradku, ulevi se mi - nejdriv at slysim srdicko, potom screening, odber plodovky... Clovek ma obavy az do porodu a potom zase😉.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru