Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Screening v 17tt - výsledky, prosím o názor

leni78
20. lis 2013

Původně jsem na ten test jít nechtěla, věděla jsem, ze mi ty nervy pak nestojí za to. Doktorka ale byla neodbytna, ze pry je to nezodpovědnost a bla bla. Tak jsem pro klid na krev šla a dnes dostala výsledek. V ordinaci proběhla hádka proto, ze jsem měla zájem o čísla ve výsledcích, nebudu se rozepisovat, je mi z doktorů cim dál víc nanic. Nakonec jsem ukoristila kopii a prosím vas co máte zkušenost o vas názor.

Afp 0,69
Ue3 0,87
hcg 1,24

Riziko trisomnie 21 v datu odběru 1:311
Riziko spoj. s věkem v datu odběru 1:263

Vypočtené riziko pro ttisomii 18 je 1:8457

Já uz jsem z toho tak vynervovana, i kdyz vim, ze ten test je neduveryhodnej, tak tím přístupem doktorky jsem dost znejistela. Tak co myslíte ty čísla.

blahova_andrea
20. lis 2013

já si hlavně myslím, že pokud by ty testy vyšly vyloženě špatně, tak by to s tebou dr. řešila. jinak já s tím papírem problém neměla. celé těhu jsem ho měla založený ve těhotenské průkazce, protože já dostala papírovou verzi a bylo mi řečeno, že dr. obdrží výsledky elektronicky.
jinak já měla předpisové těhu a naprosto zdravého syna (ač se narodil o měsíc dřív) a měla jsem tam toto:
afp 0,76mom
ue3 1,47mom
hcg 1,97mom
jaké jsou tam ale limity a co to znamená absolutně nevím.
je fakt že ty čísla 1:xy jsem měla značně jiná než ty, ale fakt si myslím, že kdyby to bylo nějak špatný, tak by ti dr. doporučila odběr plodovky nebo další vyšetření.

leni78
autor
20. lis 2013

@blahova_andrea To ja si prave nemyslím, doktorce nevěřím, ale je jediná ve městě. Stačí mi, že dojizdim často k zubaři a jeste na gyndu, se mi nechce. Každopádně asi budu muset, protoze ten dnešek me uz fakt znechutil, tak budu hledat někoho, kdo mi bude vyhovovat.

blahova_andrea
20. lis 2013

@leni78 tak to je fakt blbý, když je ve městě jediná. ono je to dojíždění blbý, ale občas se fakt vyplatí. bylo by ale divný, kdyby dr. tvrdila, že když na testy nepůjdeš, tak je to nezodpovědné a pak s tebou neprobrala pořádně výsledky a další postup ☹ já dojíždím za všemi lékaři do Brna, včetně pediatra. u nás byl sice výběr ze tří, ale všichni bída.

arrowka
20. lis 2013

@leni78 V jakém smyslu doktorce nevěříš? Že by ti lhala, jak test vyšel? 😕 Vyšel negativní, gratuluji. Jestli jsi s jednáním doktorky nespokojená, tak ji vyměň, ale na tomhle není co řešit.

nessik
20. lis 2013

@leni78 mělo by tam být napsané, zda je screening negativní nebo pozitivní.

leni78
autor
20. lis 2013

Holky děkuju, je tam negativni. Ja jsem ve stresu z toho dnes. Mam s ni spatne zkušenosti uz z předchozího tehu, ale nechci to tu rozmazavat on line. Dík. Zajímaly me ty hodnoty, někdo je ma podobně a byl poslán na další vyšetření.

ema1984
21. lis 2013

Pokud to je negativní a byl v pořádku 1. screening, tak to neřeš. Průkazný bude stejně velký ultrazvuk ve 20. týdnu, na ten jdeš, ne?

kamiska
22. lis 2013

bylas na screeningu ve 13. tydnu? pokud ano a vysel ok, tak bych nestresovala. ja na triplech nebyla vubec - doktori od nich hodne upousti.

mafeska
23. lis 2013

@kamiska vůbec se nedivím, já triply podstoupila, pak mě doktorka poslala do Prahy do Podolí, kde jsem podstoupila výslech - vrozené vady v rodině atd a když jsem jim na každou otázku odpověděla ne tak na mě koukali stylem co tady jako děláš když žádný vady nemáš. cítila jsem se otřesně, doktor během uzv kamennou tvář, komunikace žádná, a vydusili mě tak že jsem od pátku musela počkat do pondělí páč malá nespolupracovala. Sami mi řekli že triply nechápou a vůbec je nedělají, že často vychází falešně pozitivní, což byl i můj případ. vyžrala jsem v těhotenství co jsem mohla,naštěstí se narodila zdravá holčička.

nessik
23. lis 2013

@leni78 tak pokud Tě bude stresovat a někam honit, pak nechápu význam screeningu, buď je pozitivní nebo negativní. V případě, že je negativní, je to v pořádku. Jinak mně u dcerky vyšel tento screening pozitivní, na plodovou vodu jsem nešla, dcera je zdravá. V druhém těh. jsem na tyto testy nešla a ušetřila jsem si spoustu nervů. Držím pěsti a přeju co nejmíň nervů.

leni78
autor
23. lis 2013

@nessik Ale me nejde o ní. Mě jde o to, aby se mi někdo vyjádřil k těm konkrétním číslům. Ja jsem ten test taky odmítla, ale natolik ji záleželo na tom abych sla / prachy / ze jsem pro klid vztahu sla. Moje gynekolozka se mnou v podstatě nekomunikuje, takže si v podstatě vše zjistuju sama. Je naprosto neschopná a to je slabé slovo. Bohužel.

luciesofi
23. lis 2013

@leni78 Výsledky triple testů bych neřešila.. O to míň, pokud ti vyšel prvotrimestrální screening negativně. Navíc je výsledek negativní i tady...ale pro mě jsou triple testy absolutně neprůkazné....často vychází falešně pozitivní nebo negativní. (ale to ty víš). Taky jsem je nechtěla, ale pro klid duše (a pro prachy 😝) svého gynekologa jsem se nepřela a beze slova si je nechala udělat.
Doporučuju výměnu gynekologa.... I za cenu dojíždění, na tohle bych neměla nervy...🙂

leni78
autor
23. lis 2013

Já samozrejme vim, ze se od triplu upouští, mam vše zjištěné. Na 13 tydnu jsem byla v nemocnici s hematomy, takze na testy nebyly myšlenky. Na testy v 16 tydnu jsem nechtěla jít, ale dusila me v ordinaci tak, ze jsem sla protoze jsem yo necítila jako oběť, verim tomu, ze cekam zdravé děťátko. Ale kdyz ty testy přišly, doktorka měla malou domu splnenou a byl pro ni problém se mnou o výsledcích promluvit. Tak jsem si rekla o kopii a vynadala mi jak psovi co si to dovoluju. Doma jsem si zjistila hranice hodnot a upřímně moc pěkná mi čísla nepřijdou. Proto me zajímaly názory maminek, ale zatim žádná odpověď. Teď jsem zjistila, ze me objednala na velký utz na 23 týden, coz uz jsem tak vytocena..me jde o princip. Ať si klidně naboucha vsechny triply někam, me tahle hra na vytváření pacientů přestává bavit. Zkusim si zavolat do Nymburka, jestli mi udělají velký ultrazvuk v rámci dvacátého týdne a budu se snažit si najít doktora, kterymu nevadí pacient, který ma zájem o info o vlastním těle.

mafeska
24. lis 2013

@leni78 doporučuju taky změnit gynekologa, tohle je otřesný. Já jsem tyhle hodnoty ještě konzultovala na lekarionline, chtěla jsem znát nezávislý názor jiného doktora i když mi moje všechno vysvětlila

elana
24. lis 2013

@leni78 já teda budu teď za tu hnusnou, ale mě se přístup doktorky nezdá vcelku v ničem "otřesný" nebo co tu padlo (snad si jen mohla odpustit ty řeči k testům jako takovým, že jsi nezodpovědná atd. To, zda jakýchkoli možností prenatální diagnostiky využiješ, je jen a pouze Tvá věc, takže tahle slova bych nepoužívala a od lékaře neočekávala). Ale poté, cos z ní páčila číselné výsledky (mmch. jako proč, sama vidíš, že TOBĚ jakožto laikovi neříkají nic) a ona Ti je nechtěla dát, tak už nevidím vcelku žádný problém. Výsledek byl genetikou (nikoli jí samotnou, ona tam taky není od toho, aby hodnotila tyhle testy, jí to přišlo z genetiky podtržené a sama na čísla dost možná taky nekoukala, protože ta absolutní čísla neznamenají téměř nic, vše právě hodnotí v dost složitých konfekvencích zahrnujících stáří těhotenství, počet plodů, věk matky, výše populačního rizika atd. a dělá to PC program) interpretován jakožto NEGATIVNÍ, takto Ti to bylo sděleno, další postup je standardní-genetický uzv ve 20.tt, který podstupují všechny "zodpovědné" (to je ironie, a narážka na Tvou dr. jo? 😉 ) těhotné v naší zemi "povinně" a nic víc. Kdyby všechny vyšetření měly význam chodit číselně k pacientům, nebyl by doktor vůbec třeba, stačilo by každou laboratorní sjetinu poslat rovnou pacientovi a nechat ho ať si zagůglí a zeptá se na Modrým koníkovi, jestli jsou výsledky jeho jaterních testů nebo krevních testů jeho dítěte atd. ok a jestli to měli taky tak.

jestli s ní nejsi spokojená, zvlášť pokud se to už táhne a nejedná se o tuhle jedinou epizodu, tak ji vyměň, na to právo máš, ale v tomto konkrétním případě nevidím na jejím přístupu nic neetického, ona tam byla jako můstek mezi Tebou a genetikou a tak se zachovala. Kdyby si přečetla, že to vyšlo pozitivní, poslala by Tě na genetiku aby navrhli další postup. Když to vyšlo negativní, tak Ti to oznámila. Tečka. Nic víc, nic míň.

mafeska
24. lis 2013

@elana nezlob se ale mimo výměny doktora s tebou nesouhlasím, pokud se @leni78 zeptala na ty hodnoty i když byl celkový výsledek negativní, měla by je doktorka vysvělit a kor pokud je genetika poslala k ní.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Chapes, ze pacient ma právo kdykoliv nahlížet do karty a vytvářet di kopie ? Nikdy jsem toho nevyužila, ale v době, kdy výsledky včetně čísel maji rodice dítěte k dispozici, protoze jsou vypracovany pro nr, ne pro lékařky, nebudu jeste na mou prosbu o popovídání o výsledcích, ze co to jako chci a to její chování vůči me, porad vidím, jak se povysovala. To si prostě nesmí dovolit a ja jsem jedna z těch, kdo ji uz z principu ukáže, kde je moje a kde její místo. Uz kvuli ostatním pacientům.

leni78
autor
24. lis 2013

@mafeska no jistě. Ja jsem se nejdřív ptala sestry v poradne, protoze ona mi to vlastně prvni komumikovala. Rekla máte tady ty testy a jsou ok, a ja aha no tak super a natesena, ze co a jak a ona ze tomu nerozumí tak ji říkám v pohodě a muzu si ty čísla opsat, a ona víte co, dr vam je pak v ordinaci okopíruje, tak si řeknete.
No v ordinaci jsem čekala, jestli mi vysvětlí výsledky testu a ona nic. Proste prachy uz ze me ma, ja obě ruce rozpichany, pohoda jakepak výsledky ne 😀 No tak jsem se zeptala jak to tedy vyšlo a bylo zle ! 🙂🙂

leni78
autor
24. lis 2013

Největší paradox, který nechci, aby v diskuzi zanikl je ten, ze ona me označila jako nezodpovednou a nahnala me jako ta zodpovědná na testy. Ja jsem s nevolnostmi ustala komplikovaný , zdlouhavý nepříjemný odběr, s tím, ze výsledkem toho byla jedna věta, je to dobrý, a další slovní ponižování a zneprijemnovani a zastrasovani. Doktoři si prostě zvykli na vytváření pacientů, které mnohdy uz ani nezajímá, jaké zákroky jsou na nich prováděny, co za látky se jim vpravuje do těl ( očkování, léky, vyvolavacky porodu, hormonální antikoncepce ), pacienty semlel systém a ja jsem jedna z těch, kteří pokud uz podstoupili odběr krve, tak mají o výsledky zájem. To ji asi naprosto šokovalo. Slyšela jsem i o ženě, která byla poslana na odběr plodovky a bylo ji to podáno jako hotová věc ( doktor ma za plodovku 4000 ), a maminka ani nevěděla, co ji čeká, proste doktorovi věřila.

elana
24. lis 2013

@mafeska
@leni78 ok, prostě se neshodnem. Nebudu se tu dohadovat, genetika samozřejmě výsledky k doktoru posílá, protože doktor si je vyžádal, ale pokud je pacient není schopen vyhodnotit, natož správně interpretovat, tak jsou mu naprosto k ničemu, jsou to pro něj jen čísla. Podstatný je výsledek, skríning pozitivní (tj. navržený další postup), výsledek negativní (tj. netřeba speciálních postupů, doporučeno jet dál jak je zvykem) a ten pacientka dostala. Naprosto bych to chápala, kdyby byly výsledky nějaké sporné, skríning hraniční, "tlačili" tě do plodovky, ačkoli celkový výsledek jako takový byl nega, ale význam tohoto mi fakt uniká a nedivím se, že se doktorka netvářila dvakrát.

ale jak říkám, hádat se nebudu, jen prostě nějak v tu chvíli přestávám vidět význam toho lékaře, který studoval x let na to, aby byl dobrej nakonec jen jako pošťák, který předá pacientovi s přístupem k internetu canc s číslama.

hotovo, přeju v každém případě pohodový zbytek těhotenství a gratuluju hlavně k tomu negativnímu skríningu, za sebe končím diskuzi, počítala jsem s tím, že sem hodím šrapnel, protože tenhle názor v současnosti populární holt není.

mafeska
24. lis 2013

@leni78 u sestry chápu že to neví, nesdělila mi ani výsledky do telefonu, musela jsem se osobně dostavit a doktorka mi vše řekla..

Tohle prostě není slušný a normální jednání jak by mělo být a okamžitě bych mazala pryč i kdybych měla dojíždět MHD.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Dekuji. Myslim si, ze výsledky krevních testů máš právo znát. Neni to tak složité, jak se nam doktoři snaží vnutit. Zvlášť výsledky screeningu jsou docela pěkně i graficky zpracované, a jsou dělané pro rodiče dítěte. Vždyť podle těch hodnot se rozhodují, jak dál. Doktoři by měli více komunikovat. Ja od ní nechtěla nejaky složitý výklad. Stačilo si v klidu sednout a hezky ukázat, jak to vyšlo. Na nějaké její " dobrý " ji kaka pejsek. 🙂

elana
24. lis 2013

@leni78 tak to je určitě genetika od genetiky, já tam mám prostě vyjetinu čísel, který i mě (jakožto člověku z oboru, který se ale přímo konkrétním procesem hodnocení nezabývá) neříkaly nic. Viděla jsem je chvíli, když mi je dala do čekárny na velký uzv sestra a bylo to na genetice, obv. gynekolog udělal to, co musel a co jsem po něm chtěla, pouze mi napsal email, že skríning vyšel negativně a že vzhledem k hraničnímu věku v době porodu se mám rozhodnout, zda chci AC nebo počkám až na ten podrobný uzv. Vím, že se to ideálně má pohybovat kolem čísla 1, ale kolik už je moc a kolik málo, to v těch absolutních hodnotách nevím, protože číslo, které je u dvacetileté těhotné alarmující, je u čtyřicítky parádní a ty tabulky prostě v hlavě nemám a nemá je tu nikdo z nás, takže i proto je pro Tebe konzultace ohledně výsledků nás ostatních jen matoucí, neboť každá jsme těhotná v jiném věku a odběr byl dělán v jiném stáří těhotenství. Možná Vaše genetika zpracovává výsledky pro rodiče, naše teda ne, neboť rodiče si je nevyžádali, žádal o ně lékař a ani ten je nehodnotí, pouze podává pacientovi zprávu přečtenou z výsledkového listu, hodnotit v širokých konsekvencích výsledky krevních testů v rámci prenatálky není v kompetenci obvodního gynekologa, ale lékařského genetika, který je svým podpisem zaštítil.

ale dobrý, fakt, hlavně že to máš negativní, o to tu běželo především, tak nemá cenu si tu kazit neděli 🙂

ventilkova
24. lis 2013

No vysledky jsou evidentne ok, navic predpokladam, ze pokud by byl problem, pani doktorka by to s vami urcite resila bez odkladu... Resit vysledky testu na netu mi prijde trochu pritazene za vlasy...
Co spis nechapu je to, ze kdyz jste tak dlouhodobe nespokojena s tou lekarkou, navic sama pisete ze uz od prvniho tehotenstvi, ze uz davno nejezdite jinam

mafeska
24. lis 2013

@elana já se taky nehádám jen v klidu řikám co si myslim. a musim ještě říct že pacient není od toho aby si vyhodnocoval výsledky svých testů a právě proto že jsou to jen čísla a někdy i všemožné zkratky tak požaduji vysvětlení a od toho doktora mám, aby mi poradil a pomohl když ho slušně požádám 🙂

romantika
24. lis 2013

@leni78 no hlavne ja si myslim, ze tyto testy se delaji do max. 12tt v 17tt nemaji zadnou vypovydajici hodnotu. nebo to mají byt jako triple testy? pokud to jsou triply, tak ty uz jsou sto let za zenitem a moderni lekari je berou velice z nadhledem.
jinak jak každý pise, výsledky celkem ok, nedelejte si hlavu. ja mela blbe, vse ok, porad koukali jen na cisla a v zaveru vůbec nevideli věci, které jsou z cisel logicke. Spis prestavaji doktori používat hlavu a koukaji porad jen na nejaka cisla a unika jim pak podstata. Zdravotnictvi zacina ovládat bussiness a pocitace a doktori ztraci kumst. jak nevyjdou cisla panikari a nevi jak se vlizt do tabulek.
pokud je vam jedno jestli dite bude ci nebude postizene tak je to opravdu zbytecne. dle vysledku ovšem je to fajn tak pekne tehotenstvi.
Z cisel nic moc prave neusoudíte pokud nejsou hranicni, musise to hodnotit s merenim z utz a vse umi vyhodnotit jen pocitac. Ani sam doktor to neumi 🙂)))) vtipne.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Tabulky i veškeré podrobne info včetně věku je k dohledani na netu. Jen mi prijde, ze doktor, pokud te to zajima, ma umět " uživatelsky " komunikovat pacientovi výsledky, nez říct dobrý a nechat ho se vzdělávat na netu. nevim no.

leni78
autor
24. lis 2013

@romantika Souhlasím, o problematiku byznisu ve zdravotnictví se zajímám, o triplech vim vše, tedy co se týče jejich pověsti a teď uz se dostávám i k číslům proto jsem je odmítla, ona me nutila, protoze chtěla prachy a pak měla problém mi komunikovat výsledky. Proto jsem nastvana jak beruna a řeším to. 🙂

elana
24. lis 2013

@leni78 tabulky dohledatelný na netu jsou k ničemu...jako kdyby to byla taková prča, tak si můžem chodit dělat odběry samy jako samoplátkyně a pak si to projet netem, tam jedna z nejzásadnějších věcí je ta kompletní integrace dohromady, tj. věk těhotné, počet plodů, stáří těhotenství (vždy udávané týdny+dny, takže se to mění 7x do týdne), váha těhotné...to už je prostě tolik proměnných, že bych chtěla vidět tabulku, která dokáže tohle reflektovat. Dneska to dělá PC program, ale stejně je potřeba (nebo minimálně dobře), když to projde ještě erudovaný genetik a než se pod tím podepíše, tak se nad tím zamyslí a dá to do souvislostí, protože i sebelepší stroj je pořád jen stroj.

já nevím co sis představovala, možná si jen nerozumíme v tomto...jestli doktorka měla před Tebou podrobně projít číslo od čísla a hlásit Ti, že AFP je trochu nižší, ale to nevadí, protože nebezpečné je hlavně to vysoké, že uE3 je v normě, že hcg taky, že věk máš hraniční (předpokládám teda, že číslovka 78 je ročník narození, takže v době porodu Ti bude taky 35 tak jako mě nebo max. 36), že ale populační riziko vztažené k věku je vyšší než to reálné, které ukazují Tvé krevní testy, takže se nemusíš obávat, výsledky v tuto chvíli nic špatného nenaznačují a pokud nechceš podstoupit tu "tradiční" AC, která se nabízí po 35. roce věku všem těhotným, tak máš počkat až na ten uzv. Protože NIC jiného se z těchto čísel ve skutečnosti vyčíst nedá. Tak prostě se jen dopustila té zhůvěřilosti, že to celé shrnula do slovního spojení "v pohodě"...no nevím, mě by to fakt neurazilo, ale potěšilo, co by za tohle "odbytí a otřesnost" jiné daly a jak rády by to "v pohodě" které Tebe nadzvedlo, slyšely 😝

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Nejsou k ničemu, na netu najdeš vsechno, i odborný scripta, všechno. Ty mluvis jako pediatr, kteremu oznámíš , ze nebudeš očkovat, protože je pro tebe poškození z vakcíny větší riziko, nez riziko prodelani nemoci. Zeptá se te afektovane, ze kde jsi přišla k informacich. Rekneš samozrejme, že cerpas info dohlefatelne na netu. V tu chvíli se doktor zatvrdi a ve stylu jsem doktor kdo je víc, označí tvoje nastufovane info za babske povidacky z interetu. Tohle je proste poza. Ve většině oblastech ( přetahování predkozky, kojení, a dokonce odhalení např spaly ), mam větší znalosti, nez muj pediatr. I moje gynekolozka uz mi několikrát předvedla co umí.

Sem začni psát odpověď...

Odešli