Špatný screening. Nízké PAPP a vysoké volné HCG

petlenka
31. kvě 2011

Zdravím všechny,
jsem momentálně těhotná a prvotrimestriální screening mi vyšel pozitivní. Riziko 1:100 na M.Down. Z krve mi vyšly hodnoty PAPP - 0,4 MoM, volné HCG - 2,29 MoM, šíjové projasnění 2,1, NB nalezena.
Pročetla jsem spoustu diskuzí na toto téma přesto takovou kombinaci hodnot - nízké PAPP a vysoké HCG jsem nikde moc nenašla.
Měla jste některá z vás podobné výsledky? Jak vše dopadlo?
Momentálně čekám na genetiku a pravděpodobně na odběr plodové vody.

scvrcek
15. pro 2011

@andin mě řekla genetička včera ve fakultce v Hradci, že to je jasně tím, že ten lék je přímo na to....teď jsem to měla nějak 1,45..

andin
15. pro 2011

@scvrcek By se ti doktoři měli sjednotit 🙂

scvrcek
15. pro 2011

@andin a přesně jak píše @elana , ti genetici jsou úplně extra opatrní doktoří, pokud by měli jen minimální podezření na nějaký riziko, tak tě ženou na další testy, já se klepala včera jak ratlík, že mě budou hnát do plodovky, ale říkala, že je to zbytečný, když mám oba celkově negativní, že ta krev nehraje roli, bylo to utrogestanem prý jistě.
Samozřejmě ti nikdo nezaručí, že je to dítě zdravý - ale to ani plodovka, ta vyloučí jen některý vady, ale spoustu dalších ne....tak to holt je ☹ Ale věř doktorům, v tomhle jsou opravdu opatrní, nikdo by si to nerisknul něco zanedbat.

salomee
15. pro 2011

Já se dozvím tripple zítra, mám z toho depky už teď...

andin
16. pro 2011

@salomee Tak snad to dopadlo dobře 🙂

salomee
16. pro 2011

No...🙂 Tož já jsem se nic nedozvěděla, výsledky ještě nejsou.

mary78
20. pro 2011

ahojte baby, akurat som si vyzdvihla vysledky bitestu, a vyslo mi velmi nizke PAPP-A, Corr. Mom len 0,24...
HCGb Mom 1,06 a NT Mom 1,04 (hodnota 1,6 mm). riziko DS 1:890. Tie ostatne hodnoty sa mi zdaju ok, len ten PAPP-A je moc nizke ☹ Mate nejake skusenosti co to moze byt? Doktorke mozem zavolat az v piatok lebo je prec...

kackaaaa
22. pro 2011

mary78 - jestli je to nízko nebo vysoko záleží jak která nemocnice má nastavený limit. Tuším, že v Hradci mají limit 1:500, takže myslím, že tvé riziko je v pohodě. ALe je to můj "amatérský" názor 🙂). Uvidíš, co ti řekne doktor, ale si to bude ok.

kval
8. led 2012

Ahoj holky, mám také špatné tripple testy. AFP 0,71MOM, HCG 1,74MOM, uE3 0,79MOM, PAPP-A 0,67MOM. DS 1:320. Máte někdo podobné výsledky? Díky

leniczka_brno
19. led 2012

Ahoj holky,
tak jsem vcera absolvovala NT+ v Prenatalu v Brne. UZ delal MUDr. Vlasin - NT 1,2 mm, NB+, vsechno v poradku. Ale problem s krvi - PAPP-A: 1,12 mlU/ml (0,44 MoM) a FBhCG: 73,91 ng/ml (3,06 MoM).

Riziko M. Down odpovídající věku matky: 1:457
Screening negativní, Kombinované riziko T21 z výsledků 1. trimestu: 1:610.

Zaver: Doporuceni vysledky doplnit tripl testem, s vysledky si dojit na genetiku na integraci vysledku.

Ja vim, ze riziko je v pohode, jen jsem se zneklidnila, protoze vim, ze triply vychazi casto falesne pozitivne. Od 6.-12. tt jsem brala Utrogestan. Mohlo to mit na vysledek vliv nebo se mam zneklidnovat? Diky za jakoukoliv odpoved. 🙂

andin
24. led 2012

@leniczka_brno Tak to jsi na tom podobně jak já (viz výše). Připrav se na to, že ikdyž ti tripply dopadnou dobře, tak ti na genetice nejspíš nabízet amniocentézu budou. Byla jsem u genetičky Leznarové v Prenatalu. V podstatě ji výsledky tripplů uspokojily, ale stejně mi pro jistotu amnio nabídla. Já ji teda odmítla, ale musím přiznat, že občas mi to v hlavě straší a dokud neporodím, tak se toho asi nezbavím. Na druhou stranu mě uklidňuje, že mamin s takovýma výsledkama je hodně 🙂 Tak dej pak vědět, jak jsi dopadla, jsem zvědavá co ti řeknou.

leniczka_brno
25. led 2012

@andin Takze se ti HCG nakonec snizilo, jak jsem cetla. Tak pokud mi vyjdou triply taky dobre, tak se chystam amnio taky odmitnout...v opacnem pripade to budu zvazovat, ale ze bych se tam snadno nechala vnutit, to zase ne. Tu geneticku si muzes vybrat nebo to dela v Prenatalu jedna doktorka?
Urcite bud v klidu! Prohlizela jsem diskuze a krev ma spatnou polovina maminek, co na nejaky vysetreni jdou. Nervovat se za to nestoji.... 🙂

lentilkal
25. led 2012

Ahoj tak ja jsem na tom podobne nizke PaPP a vysoke FBhCg poslali me rovnou na genetiku bohuzel dr.nemela zrovnou dobrou naladu chovala se celkem neeticky a na plodovku me skoro dotlacili takze v patek jsem ji podstoupila zaplatila jsem si ze ten rychly test na dawna a ten je v poradku ted cekam na zbytek vysledku a doufam ze to bude taky ok

andin
25. led 2012

@leniczka_brno Ještě je v prenatalu doktor - genetik, ale prý je Leznarová je lepší.
@lentilkal tak to ráda čtu, že měl někdo podobný výsledky a amnio vyšlo dobře, hned mě to trochu uklidní 🙂 A kolik jsi měla to FBhCg?

lentilkal
25. led 2012

@andin mela jsem Nt 1,4 Papp-A 1,61(0,35MoM),FBhC63,7(2,49MoM),riziko M.Down odpovidajici veku matky 1/322,kombiovane riziko T21 z vysledku v 1.trimestru 1/360,zaver screening neggativni.
Tak doufam ze vsechny vysledky dopadnou dobre to cekani je nezkutecne

andin
26. led 2012

@lentilkal neboj, poslali tě na amnio hlavně z důvodu vyvrácení downova syndromu a ten už máš vyvrácenej. Ostatní výsledky budou taky v pořádku. Navíc podle mě třeba to hCG jsi až tak vysoký neměla. Někteří doktoři dokonce tolerují hranici až 2 MoM.

anysek85
26. led 2012

Papp jsem měla také nízké, HCG už si moc nepamatuji. Nikdo mě nestresoval a to jsem vzhledem k věku měla ty výsledky fakt nic moc. Naštěstí mám gynekoložku s dlouhou praxí, Židovku, takovou trochu alternativku, co zbytečně nedělala vítr a dobrý 🙂. Papp 0.31, mimi zcela zdravé 🙂.

Proboha holky!!! a proč chodíte na triply??? V dnešní době jdete na NT a ještě se nervujete zastaralýma a nepřesnýma triplama k ničemu? Wtf? 😅

leniczka_brno
26. led 2012

@lentilkal No ja jsem nekde vycetla, ze volny HCG je spatny nad 2 MoM a PAPP-A je spatny pod 0,4. Ale to tvoje riziko je taky jeste v pohode! Kazdopadne pokud zrychleny vysledky jsou dobry, tak uz to bude urcite dobry...protoze se malokdy neco najde dodatecne. A ty zrychleny jsou na tri nejhorsi - Dawn, Edwards a jeste jedna VVV, na kterou si ted nevzpomenu.

@anysek85 Protoze jsem to riziko mela 1:610 a dostala jsem doporuceni jit na triply a pak na integraci vysledku. Odber krve me jistojiste nezabije a pokud by byly triply zbytecne, zastarale a nepresne, tak by se asi neprovadely. Ano, vychazi nekdy falesne pozitivne, ale porad jeste je to neinvazivni zpusob zjisteni nejakeho problemu. 🙂

lentilkal
26. led 2012

No me tentokrat na tripli ani nikdo neposlal.A stejne si myslim ze jsem tu krev mela spatnou kvuli spineni ze zacatku spinila a taky jsem brala jak dlouho utrous.Verim ze to bude ok na ult Vlasin nic nenasel

andin
26. led 2012

@lentilkal nedávalo smysl, co jsem napsala, že? chtěla jsem samozřejmě napsat, že někteří doktoři tolerují hranici až 2,5MoM. Ale většina opravdu 2,0.
Já na tripply nešla dobrovolně, doktor to tam poslal, když mi bral krev, aniž by se mě zeptal. Nakonec to ale asi bylo dobře, protože se zjistilo, že hladina hCG se o něco snížila.

darjanka
26. led 2012

Ahojky, já mám asi zastaralou doktorku, ve 13 týdnu jsem byla na UZT, kde měří NT, ale nikdo mi nenabral krev. V17 týdnu mi doktorka udělala tripl testy, které vyšly špatně, 1: 85 Down a žene mě na plodovku ......
Teď jsem byla na UTZ ve 20 týdnu, kde bylo vše v pořádku. Tak nevim, jestli to jsou správné postupy zhodnocovat jen tripl test .... ☹
Tu plodovku jsem odmítla.

andin
27. led 2012

@darjanka Tvoje doktorka postupovala správně, udělala všechno co může, co hradí pojišťovna. Chybou ale byla, že ti nenabídla, že si můžeš NT screening zaplatit sama. Většinou ho normální doktoři neprovádí a odesílají na specializovaná pracoviště. No a když už máš za sebou špatný tripple test, tak je normální postup, že ti nabízí plodovku. S největší pravděpodobností, je to ale falešně pozitivní, spolehlivost tohoto testu je 65%.

salomee
27. led 2012

@andin Když si screening neplatíš sama, tak neberou krev? Nebo jak to je? Já si ho platila, ale jinak se v tom nevyznám.

mufinka26
27. led 2012

@salomee já si screening neplatila a byla sem na specializovaném pracovišti a krev mi braly 😉

andin
27. led 2012

NT+ je test s 95% spolehlivostí a dělá se jen na některých specializovaných pracovištích. Pojišťovna ho neplatí a proto je jen na rozhodnutí těhotné, zda ho chce podstoupit. Skládá se z odběru krve a UZ a ze všech hodnot se vypočítává výsledné riziko. Já toho taky moc nevím, jen jsem se toho dost dočetla na porodnici.cz. Např. tady jeden odkaz: http://www.porodnice.cz/node/41997. (Je to fajn stránka, ať si vymyslíte jakýkoli dotaz, je velká pravděpodobnost, že už ho některá mamina řešila a najde se tam odpověď od lékářů). Blbý je, že se tam pořád ohánějí tím, že pracoviště na ten test v prvním trimestru musí mít certifikaci a přitom nelze pořádně zjistit, která pracoviště to jsou.

maruja
27. led 2012

@andin na této s

maruja
27. led 2012

pardon nějak se to odeslalo dřív 😀
na této straně jsou lékaři s certifikací provádět I. trim screening. Šipkou se rozklikne země. 😉

andin
27. led 2012

No tak to potom vypadá, že třeba v Brně nemá certifikaci nikdo. Vždyť prenatal je vyhlášenej a kapacitu Vlašína tam nevidím.

beruska81
29. led 2012

Ahojte pořád pročítám různé diskuze. My jsme od čtvrtka strašně vynervovaní. V úterý jsem byla v Olomouci u dr. Poláka na screeningu v 1. trimestru. UTZ prý v pořádkuCRL 68,7mm, BPD 23,2mm, NT 2,6mm, nosní kost přítomná. Jsem ve 13. týdnu. Ten den mi nabrali i krev no a ve čtvrtek mi volali, že máme horší výsledky na Downa, riziko 1:45. Vůbec nevím co bude. Ve středu tam jedu znovu na odběr klků. Máte někdo podobnou zkušenost?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru