Těhotenství a neschopenka. Od kdy jste šly?

bartk
7. bře 2023

Ahoj holky . Zajímalo by mě od kdy jste šli na neschopenku v těhotenství ? Já jsem teď 7tt a chtěla bych jít po 4měsici . Není mi teda už teď dobře ,jsem strašně unavená a vždy ráno mi bývá na zvracení , pracuji v obchodě kde tahání zboží - kartony které mají až 15kg . 8hodin stání na nohou a ještě dojízdim 50 km tam a 50km zpět každý den od pondělka do pátka . Moje nadřízená tvrdí ,že tehotenstvi není nemoc takže očekávám až to řeknu různé řeči atd .

bartk
autor
8. bře 2023

@j.a.n.i Můj gynekolog mě chtěl nechat doma i když jsem dostala antibiotika na zánět dělohy -doma jsem samozřejmě nebyla . Teď (před otehotenim ) my jasně řekl ,ze to určitě nějak vymyslime pokud mi nebude dobře a nemám se tím stresovat . Jen mě tu zajímalo kdo ,kdy šel na neschopenku ... ale jak jsem zjistila tak skoro každá paní ,slečna tady ihned moralizuje .

muhehehe
8. bře 2023

@bartk slovo nemakačenko jsem použila já a výslovně jsem napsala, že se mi jedná o obecnou otázku na jani, jak něco funguje, že tím nemyslím tebe, takže klííííd, najdi si to ;) Jinak si myslím že ty bys přesně mohla být případ pro ten vyrovnávací příspěvek, o kterém jsem psala. Ne že si snížíš úvazek ve smyslu změny pracovní smlouvy, na čemž bys pak byla bitá, ale že ti zaměstnavatel v rámci tvého úvazku sníží zátěž, méně ti zaplatí a zbytek pak dorovná ten pracák. Tam se žádná smlouva nemění. Je to taková ,,poloneschopenka". Ne neschopnost ze zdravotních důvodů vykonávat vůbec nějakou práci, ale neschopnost vykonávat určitou konkrétní činnost či objem té činnosti.

kmarie81
9. bře 2023

@bartk ja sem vam nechtela dat kopr. Jen poradit, ze kdyby ta neschopenka mela byt jen z duvodu, ze se zamestnavatel nechce prizpusobit vasemu tehotenstvi, tak to pro vas znamena mensi prijem a omezeni v pohybu - jen vychazky v urcity cas nebo lekař - kontroly chodi i tehotnym. Jinak jestli zustanete doma, protoze je vam spatne nebo mate spatny pocit a strach, ze miminko nejak v praci muzete ohrozit, tak je to vase rozhodnuti a za me je v poradku.

ferda90
9. bře 2023

@bartk ahoj, na nemocenskou jsem nešla. Pracuji ve fabrice jako operátor na 3 směny. Když jsem v právu oznámila těhotenství, tak mě přesunuli na jinou pozici a jen na ranní a odpolední směny. Seděla jsme u stolu a loupala komponenty. Takže úplně pohodová práce ve které jsem vydržela až do 8 týdnu před porodem.

keyblaza
12. bře 2023

@bartk já jsem šla na mateřskou až 8 tydnu před porodem 🙂 u mě bylo i všechno ok 🙂

j.a.n.i
12. bře 2023

@ferda90 Jojo, presne tak by to melo fungovat, diky za kazdeho zamestnavatele a kazdou tehotnou, kteri k tomu tak pristupuji.

zelenaesmolda
12. bře 2023

@ferda90
presne tak,ja furt nechapu co maji vsechny ty tehotne u nas s tema nemocenskyma.resi s e to tady kazdou chvili a stejne si melou svoje...

michaela666
12. bře 2023

@zelenaesmolda Protože na tu neschopenku mají přece právo. Jako všechny ostatní, co na ní byly.
Hrozně se chceme řadit do myšlení moderního a vyspělého světa, ale tyhle české ochcávky systému jsou specialitka, která nezmizí dokud se něco nezmění. 🤷

zelenaesmolda
12. bře 2023

@michaela666
tak ochcavky nevim,obiraji samy sebe o penize.

michaela666
12. bře 2023

@zelenaesmolda Ale sedí doma na zadku a někdo jim to platí. Většinou ani neřeší a neví o možnosti přeřazení na jinou pozici. Prostě těhotná= automaticky neschopenka a hotovo. Zaměstnavatel řekne, ať jde marodit a umyje si nad tím ruce.
Nebavím se o tom, když je k neschopence opravdu důvod. Ale být dobrovolně doma, omezená vycházkama a ještě za málo peněz? Nechápu.

ferda90
12. bře 2023

@j.a.n.i já jsem fakt ráda, že mi to v práci umožnili. Jednak ta práce byla fakt jednoduchá,jednak mi ten čas utíkal a v práci jsem měla i fajn lidi.

zelenaesmolda
12. bře 2023

@michaela666
taky to nechapu

ferda90
12. bře 2023

@zelenaesmolda pokud je těhotenství v pořádku, tak nevidím důvod proč sedět doma. A pokud Teda zaměstnavatel může a preradi tu těhotnou na jinou pozici no

chlapecektehu
12. bře 2023

Ahoj, já jsem šla na neschopenku už v 8 týdnu protože jsem měla náročnou práci a musela jsem tahat těžký věci. A hlavně mi strašně vadilo že jsem se musela přes břicho furt naklánět a mačkat ho až mě pak z toho i to břicho bolelo a trochu jsem špinila.

zelenaesmolda
12. bře 2023

@chlapecektehu
mela ses nechat preradit na vhodnou praci nebo byt doma za 100% mzdy viz prispevky vyse

ferda90
12. bře 2023

Mě i překvapilo a potěšilo, že mě sestřička na poslední kontrole na gynde pochválila, že jsem,, šikovná,, že ještě hodím do práce, že hodně ženských právě jde skoro hned na nemocenskou a přitom mají těhotenství úplně v pořádku. Ale záleží, jestli jim to též zaměstnavatel umožní no

eviicka
12. bře 2023

Dneska už si to nikdo napsat moc nedovolí, ale před pár lety tu byla oblíbená věta "alespoň si v klidu všechno připravím pro miminko" 🙂.

Jinak ruku na srdce, až do 32.tt je to ve spoustě i povolených profesí hodně náročné. Ale když se sestřička na ogtt divila, že chci razítko na propustku, je trochu druhý extrém.

ferda90
12. bře 2023

@eviicka asi záleží, jak jsem psaná výše, tak mě sestřička pochválila, že jsem chodila do práce, že jsem aktivní, a že jsem přibrala tak akorát 🙂 mám kamarádku, které ze začátku bylo blbě, to asi každé, ale pak už ji bylo dobře a i když mohla v práci sedět, tak se jí pak už do práce nechtělo a raději,, sedí,, doma

chlapecektehu
12. bře 2023

@zelenaesmolda mě ale zaměstnavatel posílal na nemocenskou v té době mě neměli kam dát všude bych něco tahala...

swan42
12. bře 2023

@chlapecektehu v tom pripade na tobe dost ušetřil a ty si prisla o dost penez. Pokud nebylo volno ani na skartaci papiru (obrazme receno), tak te mel nechat doma za 100% mzdy

zelenaesmolda
12. bře 2023

@chlapecektehu
to ale neni tvuj problem,ze on te nema kam dat

j.a.n.i
12. bře 2023

@swan42 ono by se to misto naslo, kdyby rekla, ze neschopenku nedostala...

swan42
12. bře 2023

@j.a.n.i no prave

j.a.n.i
12. bře 2023

@swan42 No a to některé nechteji, protože pri nizsich prijmech prostě raději budou sedet doma, rozdil neni propastny a nemusi celkem nic.

chlapecektehu
12. bře 2023

@swan42 tak teď už to je jedno, neřeším to.

muhehehe
12. bře 2023

@swan42 jak jako že na ní ušetřil? Byla doma, a tedy odvedená práce nula. Co je tohle za řeči, tak zaměstnavatel ty peníze snad taky nesere a musel vzít někoho místo ní, ne?

swan42
12. bře 2023

@muhehehe tak to nevim, jestli jeji zamestnavatel ty penize sere nebo ne, ale podle zakona nejednal a neschopenku ji platili danovi poplatnici...

zmrzlinka
12. bře 2023

@bartk z těch moralistek si nic nedělej a udělej si to jak se cítíš Ty.Myslim ,že v tomhle státě budeš ještě makat dost, když nám zvednout odchod do důchodu na 68 let prozatím.....

muhehehe
12. bře 2023

@swan42 Tak máme tady pro případ PN snad nějaké odvody (a ne malé) na oltář ČSSZ, ne? Že zaměstnavatel platí 100% za něčí sezení na zadku a dalších 100% novému člověku, který tu práci reálně odvede, to je teda skutečně maximálně fér, uf. Ať si na to vezme kde chce. Já bych doporučila zkusit si být zaměstnavatelem.

andelka
12. bře 2023

U nás taky nebyla možnost přeřazeni. Resp absolutně nechápu jak by se to udělalo. Lehčí práce nebyla, nebo jsem na ni nebyla kvalifikovaná, řešilo se to tak, že mi dali pomoc k ruce..jenže často mi ji zase odvolali, lidí málo, nestíhalo se, a nezvladat svoji práci na směně prostě nešlo. Poprvé jsem šla na pn v 16 TT, kvůli špinění ( předtím jsem byla ještě na pn 3 týdny mezi 6-9 TT, ale to kvůli úrazu,a byla jsem ráda,protože mi tehdy bylo fest blbě). V 19 TT jsem potratila, po 6 týdnech jsem se vrátila do práce. Po 5 měsících jsem šla zas na pn, ve 14 TT, převážně kvůli slabosti, únavě, nižšímu tlaku..v práci bylo dusno, pořád přes 30 stupňů, 8h na nohou. Když mi pak na podzim bylo dobře, stejně mi skončila smlouva na určito.
Kolegyně co byly těhotné přede mnou vydržely v práci max do 25 TT.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru