Těhotenství a neschopenka. Od kdy jste šly?

bartk
7. bře 2023

Ahoj holky . Zajímalo by mě od kdy jste šli na neschopenku v těhotenství ? Já jsem teď 7tt a chtěla bych jít po 4měsici . Není mi teda už teď dobře ,jsem strašně unavená a vždy ráno mi bývá na zvracení , pracuji v obchodě kde tahání zboží - kartony které mají až 15kg . 8hodin stání na nohou a ještě dojízdim 50 km tam a 50km zpět každý den od pondělka do pátka . Moje nadřízená tvrdí ,že tehotenstvi není nemoc takže očekávám až to řeknu různé řeči atd .

ferda90
13. bře 2023

@jerrabina jo, to tahání, těžkých věci je na houby, škoda, že v i zamestnsvatelu nedá tu možnost lehčí práce no. Některé by i rady v té práci byly dal a ne třeba doma

michaela666
13. bře 2023

@jerrabina Já pracovala v obchodě, tahala 20 kg krabice a v momentě, kdy jsem zjistila těhotenství hned oznámila, že to prostě dělat nebudu.
Přišla vedoucí s vytisklým papírem přímo ze zákoníku práce o práci vhodné pro těhotné a i v tom Tescu ( ač mě prvně posílala automaticky na neschopenku) vyčlenila jen určité úkony, které jsem v pohodě dělat mohla. Sice mě kolegyně nesnášely, ale mě to bylo jedno.
Kdyby mi vhodnou práci nenašla, tak jsem doma, ale trvám na 100% platu a rozhodně nebudu řešit žádné vycházky. Bohužel zdravotní stav mě na tu neschopenku jít donutil a byly to nejhorší měsíce mého života. Ne kvůli komplikacím, ale ty vycházky a ztráta volnosti přes léto byly fakt chuťovka.

bartk
autor
13. bře 2023

@j.a.n.i píšu to už po několikáté . U mě není proste přeřazení možné , já svou práci nemohu vykonavat na půl a pokud ji dělat nebudu tak je to problém pro všechny .. psala jsem už jednou ,ze jedine co by tak šlo udělat ... tak to je přejít na půl úvazek a to teda pardon ale opravdu nebudu mít o polovinu méně (dojizdim takže 8tisic ještě minus za naftu ) tak sorry ale nebudu tam jezdit “zadarmo” a to jak tu píšete pořad dokolecka ,ze pokud mi to zaměstnavatel neumožní musí mě nechat za plný plat doma - tak vážně nevím kde to žijete ale u nás zo takhle nefunguje . Setri se kde se dá ,ubírá se hodiny a firma mě bude platit když budu doma 😀😀😀Někdo tu práci za mě dělat musí .. takže by zaměstnavatel musel přibrat dalšího člověka s mým platem 😀Holky sorry ,ale u nás to takhle neběží ;) A absolutně nechapu co mate za problém s tím ,ze chci jít na neschopenku dříve když už teď mi je špatně . Byla jsem v týdnu na pohotovosti a už teď jsem dostala klidový režim a do práce ještě chodit musím protože mám nejake povinnosti . Vy jste tady taky semetriky,ze to není možný !

bartk
autor
13. bře 2023

@jerrabina Já jsem se Jlavne tady ptala kdo kdy šel a ne ,ze tady budou útočit . 😀😀😀Fakt některý ženský sem chodí koukám jen rýpat 😀

j.a.n.i
13. bře 2023

@bartk Jasně, už teď je ti špatně, ale na neschopenku chceš jít po 4. měsíci, jako promiň, ale nedělej z nás úplné blbce, ano. Plánovat neschopenku 3 měsíce dopředu je krom plánované operace prostě podvod a nic jiného a můžeš se vztekat jak chceš, prostě to je podvod a zas jen podvod. Kdyby ti opravdu něco bylo, tak jsi na neschopence hned.

bartk
autor
13. bře 2023

@j.a.n.i 😀😀😀😀

j.a.n.i
13. bře 2023

@bartk To není k smíchu, ale k pláči... zejména to, že ti to přijde naprosto normální a není ti blbé to řešit zcela veřejně.

muhehehe
13. bře 2023

@bartk psala jsem ti vcelku ze začátku o dorovnavacím příspěvku od pracáku, zkus na to mrknout, možná jsi to nějak přešla. To je přesně pro tebe. Nemění se pracovní smlouva, ale upraví se náplň/ čas práce z důvodu těhotenství - nemožnosti určitou práci vykonávat. Peníze dorovná pracák.

muhehehe
13. bře 2023

@swan42 trochu drzá, ne? Ne, nejsem s dětmi příliš dlouho doma. Čistě doma s dětmi jsem byla ve svém životě třičtvrtě roku a na první neschopenku jsem šla teď v lednu v sedmatřiceti letech při čtvrtém těhotenství po určité těhotenské zdravotní anabázi. Zato jsem se třema předškolníma dětma stihla před dvěma lety založit firmu, otočit v ní deset mega, stát se sama zaměstnavatelem.. a pak počtvrté otěhotnět, tož tak. Nejstaršímu dítěti je teď 7 a čtvrté se narodí v dubnu. Nemám pocit, že bych v nějakém ohledu nevěděla, o čem mluvím, i když tedy na účetnictví mám účetní. Ale dobře vím jaké to je být OSVČ, zaměstnanec, zaměstnavatel i těhotná.

A prostě mi nebere rozum to veliké divení, že v práci se asi od člověka očekává práce; a hlavně co tak strašně férového je na tom, že někdo nabízí práci, která zahrnuje dejme tomu nějakou námahu, na tuto práci někoho přijme, a pak má být jeho problém, že ten někdo tu práci nemůže dělat? Já to prostě necítím jako problém zaměstnavatele. Proč bych měla platit něčí těhotenství? A jako zaměstnanci by mi bylo regulérně trapný sedět doma za 100% platu.

Velký problém této diskuze je, a naráží na to i sama autorka dotazu, že si tady třičtvrtě lidí neumí pod pojmem ,,zaměstnavatel" představit i něco jiného než Tesco nebo nějakou montovnu.

Když má dejme tomu fitko na malém městě tři zaměstnankyně a dvě řeknou že si půjdou sednout domů na zadek za plný plat, tak to provozovatele zlikviduje. Prostě to nedá, aby živil někoho kdo dřepí doma a nedělá nic, a ještě k němu další dva nové lidi, kteří tedy tu práci odvedou. Co je na tom tak strašně férovýho? Kam je jako má přeřadit, když nepotřebuje nic jinýho než trenéry? Proto se tady trochu rozčiluju nad některýma formulacema. ,,Posílání na neschopenku" může být pro zaměstnavatele jediná možnost jak to vůbec přežít, nikoliv nějaká ,,ochcávka" a ,,pěkně na tobě ušetřil". Proboha na čem, když ten člověk nedělá nic? Práce nula, tak co je na tom tak hrozně divnýho, když zaměstnavatel, který platí dost krvavý odvody, nechce platit ještě něčí plné sezení doma?

michaela666
14. bře 2023

@muhehehe Chápu jak to myslíš, ale proč to máme platit všichni z našich daní a doktor u toho lhát a podvádět? Když mu na tyhle podvody s vylhanýma neschopenkama přijdou, tak dostane flastra jak kráva a budou ho neustále kontrolovat úřady.
Chápu svým způsobem i @bartkh. Chce mít klid, nemuset se handrkovat se zaměstnavatelem. To nic nemění na tom, že tady veřejně plánuje podvod na sociální systém.
Když už to chce takhle blbě řešit, tak o tom snad nikde nemluvím a nepíšu. 🤦

somalicats
14. bře 2023

@muhehehe A ona těhotná trenérka nesmí trénovat klienty fitka? Sorry, musela jsem. A to jsem také zaměstnavatel, jen mám o jedno dítě víc, než Ty, a firmu provozuju už 10 let. Těch prací přímo zakázaných těhotným není zas tolik, a prakticky nejde o provozy, které by při troše dobré vůle neumožňovaly převedení na jinou práci.

swan42
14. bře 2023

@muhehehe citit si to muzes jak chces, ale zakon je zakon. OSVC se rozhodli sami, nikdo je nenutil nic zakladat. Nemusi respektovat zakon jenom protoze nejsou velky tesco? Coze? 😄
Evidentne i superzena jako ty ma docela mezery v zakoniku 🤷

zelenaesmolda
14. bře 2023

@bartk to jak tu píšete pořad dokolecka ,ze pokud mi to zaměstnavatel neumožní musí mě nechat za plný plat doma - tak vážně nevím kde to žijete ale u nás zo takhle nefunguje
Pokud to u vas takhle nefunguje a tvoje pozice je uvedena v zakoniku prace jako ta,kterou nesmi tehotna vykonavat tak bych je nahlasila na inspektorat prace.

ferda90
14. bře 2023

Holky, nebudeme se tu přece urážet nebo tak. Jako ano, ruku za srdce, jsou mezi námi ženské, které to očůrat prostě chtějí i když mají těhotenství v pořádku, zdravé bez problémů. A i když jim třeba v práci umožní jinaci pracovní pozici /lehčí, tak i přesto nechtějí, některé to těhotenství berou prostě jako,, stav,, kdy vlastně nic nemusí, můžou být v klidu doma, v práci je to nebaví, tak raději budou sedět doma. Pak tu jsou zas takové, které by rády chodily do práce, ale zaměstnavatel jim jinou práci neumožní, tak ty musí na nemocenskou.

zelenaesmolda
14. bře 2023

@ferda90
problem je v tom,ze na tu nemocenskou nemusi pokud svou pozici vykonavat v tehotenstvi nesmi ale maji byt doma za 100% platu.

beruska1974
14. bře 2023

Dcera se bála v těhu říci si o 8h směny, dělala 12h na recepci ale nesedla si, nešlo to, pořád někde běhala.Až v 5m si řekla že už jí to znáhá. Ale od 6m jí doktor poslal na neschopenku, kvůli komplikacím. Jinak do 3m též si stěžovala na únavu, zvracela každé ráno a chtělo se jí spát.Určitě doplňovala více železa, vitamíny pro těhotné a stejně ta únava tam byla. Bude líp po tom třetím měsíci . Pokud je to možné měla by jste mít lehčí práci, pokud to možné není tak asi neschopenka? ale nejspíš neschopenka nee, pokud opravdu Vás zaměstnavatel nemá kde jinde umístit,někde se poptejte,nemůžete za to, že nemají pro Vás lehčí práci. Dcera se už těší ze 4m holčičky .Přeji Vám hodně zdravíčka.

ferda90
14. bře 2023

@zelenaesmolda no, to si ale musí potěšit ona a pozjistovat co a jak. Jak tam čtu, tak jsme ráda, že u nás v práci problém nebyl co se týká lehčí práce

anonym055
14. bře 2023

@bartk dobrý den, já jsem momentálně teď těhotná a na mateřskou nastupuji tento týden.. (6 tydnu před porodem) neschopenku mi sice doktor nabízel, ale nechtěla jsem být doma.. zdravotně to šlo vydržet a nejvíce mě odkazoval, že bych si snížila PPM.. ta se totiz počítá z prijmu za posledních 12 měsíců před porodem.. a na neschopence jste na 60% mzdy.. a samotná ppm je potom 70% z těchto příjmu, což už je celkem pokles.. (plus jsou i omezení vycházek) ale chápu, že někdo má prostě zdravotní komplikace, při kterých to nelze udelat jinak.. já si za sebe říkala, že dokud to půjde chci do práce chodit.. to musí ale každý sám vědět, co ještě zvládne.. a taky zvážit pro a proti... 🙂😊

aiky33
14. bře 2023

No holky zajímalo by mě jestli v praxi to funguje jak píšete. Já dělám 12 hodinové směny v obchodě kde celý den stojím. Sednout si nemohu. Vrátila jsem se z nemocenské stím,že nevím jak dlouho to tam dám. Těhotenství mám rizikové ale z důvodu financí doma být nechci. Ale nikdo tam by mi neumožnil 8hodinovou směnu,prostě to není možné.

michaela666
14. bře 2023

@aiky33 Pokud si budeš stát za svým, tak nadřízeného upozorni na zákoník práce. Jestli nehodlá dostát svým povinnostem zaměstnavatele vůči zaměstnanci ( ke kterým se zavázal podpisem pracovní smlouvy), tak to budeš řešit přes úřady... Tohle řekla kamarádka arogantnímu šéfovi a najednou šlo všechno.

j.a.n.i
14. bře 2023

@anonym055 Až na to, že píšeš pitomost, PPM se počítá z platu, nemocenská je vyloučená...

j.a.n.i
14. bře 2023

@aiky33 A požádala si písemně? Ono per huba se celkem jednoduše posílá do háje... A sednout si nemůžeš proč? Zaměstnavatel neumí pořídit židli?

aiky33
14. bře 2023

@j.a.n.i dělám v obchodě styl HM, Reserved...nechci jmenovat konkrétně a tam si nikdy nesmíš sednout...jinak já teda budu chtít pracovat co to půjde...

j.a.n.i
14. bře 2023

@aiky33 A vazne si myslis, ze když to das zamestnavateli pisemne, ze ti radeji bude platit plny plat a necha te doma nebo ti tam poridi barovku?

kubesovaadelka
14. bře 2023

@bartk já šla na neschopenku hned v 9tt, jenze já pracovala u zcela imobilních klientů, mentálně a tělesně postižených, kde jsou infekce a jiné nemoci, plus jsou ležící, takže jsem netahala15kg ale třeba 60 a směna měla 12hodin. Plus klasický raní nevolnosti s naopak vysokým tlakem, chudokrevností, nikdo neváhal a hned mi vypsali neschopenku.

muhehehe
15. bře 2023

@michaela666 ale prdlačky ,,všichni z našich daní". Platíme si všichni odvody na socku, já osobně jsem s představou, že z toho jde nemocenská budoucí matce, která x let odváděla a teď přechodně nemůže tahat těžké krabice, fakt úplně ok... dává mi to mnohem větší smysl než přehazovat tuto zátěž na drobného podnikatele, kterého to může sejmout a pak se rezignovaně postaví do fronty na pracák a ve městě ubyde obchod/služba a v neposlední řadě i ta pracovní místa. Štvou mne ty formulace v diskuzi, které dělají ze zaměstnavatelů vychcánky sedící na hromadě peněz a třesoucí se na to, že na někom pěkně ušetří.. neušetří nic, protože vždycky musí na tu práci někoho vzít. Nerozporuju co říká zákon, ale realita je většinou jiná.

Co si budem, v případě těhotenství je to s neschopenkama fakt dost benevolentní a každý doktor k tomu přistupuje po svém, taky bych se jako zaměstnavatel snažila ,,poslat někoho na PN", než ohrožovat svou vlastní existenci. Ono když potřebujete ty zaměstnance třeba jenom tři a ne tisíc, tak jeden navíc je prostě zátěž, to se tak snadno nevsákne. Ale téma je vyčerpané, určitě si rozumíme, jen tohle máme třeba hozené každá jinak, co je komu ,,svatější", a jsme zde naštěstí v diskuzi, ne v právní poradně. Já když jsem ještě dělala pro někoho, taky malá firma, kde jsme se vždycky super na všem domluvili, všichni si tykali, všichni o všem věděli a viděli si pod ruce, člověk tam byl od nuly a děsně těžkých začátků.. ne, prostě bych nešla po těch hezkých několika letech nahlásit svého šéfa na inspektorát práce a nesedla bych si doma na zadek s vědomím že ho pošlu zcela jistě do problému nebo rovnou do likvidace, taky bych zkusila jak ty to nazýváš ,,podvod na sociální systém". Který ale bohužel vesele využívá každá druhá bankovní úřednice dřepící v práci osm hodin na zadku, protože je ráno trochu unavená, pětatřicet už jí bylo, a aspoň se připraví na miminko, pěkně si vypucuje barák a nebude mít ty stresíky z práce na přepážce... bohužel. Ta realita prostě taková je. Ten poslední příklad mi zvedá tlak, paní s těžkou prací bez možnosti přeřazení, která by šla na PN, mi ho ale nezvedá.

muhehehe
15. bře 2023

@somalicats Ou, tahle diskuze hrozí být na dlouho :D No, fitko nemám a nechodím do něj, ale hádám, že tahat závaží, ukazovat těžší cviky, poskakovat, milionkrát za den si k někomu dřepat apod. asi od určité doby těhotná trenérka nemůže a nebude dost pohyblivá, představila jsem si ženskou na stroji nebo s činkama a přišlo mi to jako dobrý příklad... A hlavně spíš příklad zaměstnání, kde je každému jasné, že v rámci té firmy těch lidí asi nebude 100 a není možné přeřazení ke skartovačce. Což ty samozřejmě víš, jak jsem to myslela, ale syndrom posledního slova mi nedovolí se k tomu nevyjádřit. K tomu dalšímu bodu - přímo nějakých prací asi až zas tolik není, ale třeba ta břemena jsou velký problém, tahání něčeho je součástí práce všude možně a když je tam člověk třeba sám, nemá to moc řešení.

jerrabina
15. bře 2023

@muhehehe přesně tak, když jsem učila (na jazykovce, takže dost nestálá práce bohužel - někdy kurzy jsou, někdy ne) bylo to v pohodě, mohla jsem si i sednout, jen mazání tabule bylo některé dny výživné - ale o to jsem mohla poprosit studenty. Kdybych dělala jinou práci, kterou by si přizpůsobit nešlo, byl by to najednou problém. A kdybych třeba učila online nebo malé děti a musela si tu tabuli mazat sama, najednou bych třeba nezvládala a ta stejná pohodová práce by najednou byla obrovský problém (třeba ne, a některé dny jsem si ji i tak mazala sama úplně v pohodě). Ve většině prací je něco, co by člověka nenapadlo že bude problém a může být.
Co mě nejvíc překvapilo bylo to, že stát na nohou v učebně a něco vykládat a sem tam si na chviličku sednout bylo víc v pohodě, než sedět v callcentru a telefonovat. Bylo to dost způsobené stresem (a pak taky vyčerpáním z nové práce, které je při změně vždycky a těhotným ho fakt nedoporučuji 😁). Takže bych se nezlobila ani na úřednice, tam sice není ta námaha fyzická, ale o to víc tam kolikrát bývá stresu.
Jasně, existují ženy co si to chtějí hlavně ulehčit, ale těch je podle mě minimum.

muhehehe
15. bře 2023

@swan42 Nepíšu, že malé firmy nemusí respektovat zákon, protože nejsou Tesco. Jen že ne každá firma je Tesco a v kontextu toho, jak benevolentní přístup k neschopenkám u nás panuje, se skutečně dá pochopit, že si malá firmička nebude hrát dobrovolně na Dušína a nebude se chtít dobrovolně vystavit velkým potížím, ale zaměstnankyni slušně poprosí, ať si zkusí vyřídit PN. Aby si zachránila krk, ne aby něco nechtěla řešit nebo chtěla šetřit.

Prostě mi vadily příspěvky typu ,,však mu (myšleno zaměstnavateli) pohroz a ono to přeřazení najednou půjde". Nepůjde, protože třeba těch pozic nemá sto, ale dvě; a protože živit jednoho člověka navíc ho může stát celou existenci, takže skutečně nemám žádný problém pochopit, ani to, že zaměstnavatel ,,posílá někoho na neschopenku", ani to, že to zaměstnanec chce řešit právě takto, nikoliv zlikvidovat svého dosavadního chlebodárce. V neposlední řadě jsem zmínila, že mi obecně nedává logiku, aby za něčí těhotenství a neschopnost člověka vykonávat nějakou práci byl nucen přebírat plnou odpovědnost zaměstnavatel, to si snad myslet můžu, a myslela bych si to i z pozice zaměstnance, protože mi připadá vcelku normální, že peníze od zaměstnavatele se berou za odvedenou práci, kterou mám ve smlouvě; ne za to, že ji nemůžu x měsíců dělat, tam by prostě podle mne měly nastoupit jiné nástroje.

j.a.n.i
15. bře 2023

@muhehehe Ale ony ty nastroje jsou, jsmenuje se to vyrovnavaci prispevek... Ale to by si to ten zanestnavazel musel nadtudovat, ze. Ono je lepší tvrdit, jaky je chudak a ue ma jit zena na PN.
Ja netvrdim, ze nas zakonik prace neni misty na vraždu, ale to neni duvod pro obhajovani podvodu...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru