Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

rikisek
9. únor 2012

@r.severanka Díky za Tvůj názor, mluvíš mi z duše.

apollo11
9. únor 2012

@rikisek To, že by sis děťátko s DS nechala tě samozřejmě ctí, ale já bych neodsuzovala ty, které tu sílu nemají. Já sama nevím, jak bych se rozhodla, můžu říct že ano a pak bych selhala, nebo naopak říct že nikdy a přesto bych to třeba nakonec přijala. Nač odsuzovat druhé. Nedělejte to těm ženám ještě horší.. ☹

evuna
9. únor 2012

Ahoj,,,jen bych ráda přispěla ..i když ráda,jak se to veme....
před dvěma lety jsem otěhotněla aniž bych o tom věděla,výsledky co se klasicky dělají,byly jakž takž...krev na down byla špatná,obrečela jsem to....podstoupila jsem plodovku...už na tom utz při plodovce mi dr řekla že si ten náš hošík pobral co mohl,od Downa po Cf a já nevím co ještě...rozhodli jsme se tehdy resp.nám bylo doporučeno potrat...20tt...druhý den jsem šla.....malýmu se vůbec nechtělo 😔 😔 😔 byl veliký a jistě i krásný..musela jsem si to odrodit...nemohli a nemůžem si dovolit DALŠÍ postižené dítě...jedno doma už mám...bohužel vinou dr...."naštěstí"jen DM spasticita a mozeček celkem v poho...ořvala jsem to i partner......psycholožka mi až pomohla....bude jí 10let,zaplaťpánbuh mám ještě zdravou starší dcerku........
rok na to byl další pokus o mimčo......po tomhle nezdaru....a zase to nedopadlo....psychika byla na bodu mrazu....a teď??????zabral sport a to dost intezivní,abych na to trochu zapoměla....no a v dubnu budeme rodit 😀 😀 😀 😀 sice další holka a chlap je teda šťastnej z té převahy 😀 ale je zdraváááááá..ale ta mrška v hlavě šklube pořád...

Držím palce,aby jsme se tu navzájem pochopily a nehanily🙂

dahalu
9. únor 2012

mam doma synka ted je mu 17 mesicu a v dubnu se docka brasky ale ted k tematu,dr mi oznamil ze testy se mu nezdaji a odeslal nas do Hradce na test z plodovky,dr tam mi ale oznamila ze jelikoz sem v 14tt dost krvacela a malem potratila je pro me velke riziko ze po odberu bych o nej prisla a to i v pripade ze by se downuv syndrom nepotvrdil a on byl naprosto zdravy,bylo to desne rozhodovani obrecela sem to ale nakonec jsme se rozhodli ze neriskneme jeho zivot a i kdyby postizeny byl nechame si ho jsou to nervy az se narodi ale ja verim ze vse dopadne dobre a on bude zdravy

evuna
9. únor 2012

@rikisek jen něco jiného je když se o ně staráš doma a nebo JEN pár hodin a hlavně.....MY to máme na celý život...jak ty tam budeš dlouho pracovat?????????
nemyslím to ve zlém🙂) díky

evuna
9. únor 2012

@dahalu věřím že to bude všechno dobrý.....držím pěstičky🙂

dahalu
9. únor 2012

@evuna dekuju moc 🙂

evuna
9. únor 2012

@dahalu jdu už ale fakt 😀 spát tak se drž budu na tebe myslet🙂dobrou

dahalu
9. únor 2012

@evuna taky uz mizim tak jeste jednou diky a dobrou 🙂

jancip
9. únor 2012

Myslím, že každý se musí rozhodnout dle svého svědomí a sil, ale někdy i mě zaráží s jakou samozřejmostí se v případě DS o potratu uvažuje....Já odmítla triple testy kvůli častým falešným výsledkům, a když jsem měla jít na velký UZ ve 22.tt, tak mě tam doktorka posílala už ve 20.tt. Když jsem se ptala, proč mám jít dřív, tak jen s takovou nějakou automatikou odpověděla, že když jsem nebyla na triple testech a na UZ by se tedy něco našlo, ať si ještě mohu rozmyslet potrat. Na jednu stranu chápu její praktičnost, ale nechápu, jak se s něčím takovým může počítat s takovou samozřejmostí.

rikisek
10. únor 2012

@evuna No mimo to jedno takové dítě máme i v rodině, sice není přímo moje, ale je to nav víc hodin než jen v práci. Navíc jsou tu ústavy a možnosti adopce. I takové děti si někdo adoptuje. Já nkioho neodsuzuju. Já vím, jak bych se zachovala s určitostí,před takovou možností jsem také stála vcelku dost reálně. Jen přijde mi divné se tu litovat, když to byla vaše volba.

jancip
10. únor 2012

@rikisek Děti s DS se do adopce téměř nedávají, nikdo by si je nevzal, maximálně do pěstounské péče, ale ani to moc ne.

anysek85
10. únor 2012

@rikisek Děti s DS se do adopce nedávají a do pěstounské péče už vůbec 🙂. To bys mohla vědět 🙂. Jinak myslím, že pokud děti nemáš, ani nemáš sama takto postižené dítě, nerostlo v Tobě, neprošla sis tím děsem a rozhodováním, tak bys měla raději mlčet, protože si myslím, že jen ubližuješ maminkám, co si to prošly a odžily na vlastní kůži... Tohle je bezesporu nepřenositelná zkušenost. Toť můj názor. Takže jakkoliv s Tebou v mnohém souhlasím, myslím, že nemáš moc právo moralizovat a rozpitvávat to, neboť tím mnoha lidem jen ubližuješ. 😅. Bez ohledu na to, že zrovna v této diskuzi, která má v názvu ŠLY JSME NA POTRAT je to fakt blbé...protože tady fakt už jen maximálně prohloubíš depky 😅.

bocinka
10. únor 2012

Já sem nepatřím, naštěstí jsem se nemusela rozhodovat, ale věřte mi, že kdybych musela, tak jsem tu s vámi.
A nedá mi to nereagovat....
@rikisek myslíš si, že všechna rozhodnutí ve tvém životě budou jednoduchá???? Tahle diskuze je pro maminky, které se rozhodly - ať už z jakohokoli důvodu - si miminko s DS nenechat a chtějí se o tom pobavit, podpořit.... Myslíš si, že je to nebolí, nemrzí, nepřemýšlí nad tím???? Ale je to jejich volba, tak nechápu, proč tady útočíš a zbytečně je ještě víc stresuješ.....
Docházela jsem do Sagapa a pomáhala s dětmi s různým postižením, sousedé měli dokonce dítko s DS, byl to v 95% času hodnej kluk, ale těch pět procent stálo za to!!!! Utíkal před ním i vlastní otec, o sestrách nemluvím, stejně ho ve dvaceti letech museli zavřít do ústavu.. ☹ ☹

oli26
10. únor 2012

@rikisek
@r.severanka holky vy ste fakt asi uplne blby, nechci nikoho urazet, ale privest dobrovolne na svet postizene dite? zivot ani tak neni perfektni a timto trpi vsichni okolo 😠
ano bezte si kazat nekam jinam, treba do kostela

losice
10. únor 2012

@oli26 takze to, co neni "perfektni" a "nici" tvuj jinak uzasny zivot, se proste bez rozmyslu musi odstranit???
Ja bych nechala rozmysleni a tohle jiste tezke rozhodovani na kazde mamince/rodine, ktere se to bezprostredne tyka. Radikalismus je od veci, jak jednim, tak druhym smerem.

Neziju v CR a v me "nove zemi" je trochu jiny vseobecny pristup a system pece o tyto deti, nejsou zadnym tabu, nikdo je ani jejich rodice nelituje atd.. Jasne, je to v jistych aspektech tezsi zivot nez ten s "nepostizenym" ditetem. Ale i ten zivot s DS muze byt plny, uspokojivy a krasny pro vsechny zucastnene. I muj syn chodi do skolky, kam chodi jedno ditko s DS a jedno ditko ma lehci formu cerebralni pareze. Jsou to uzasne deti, a ja jsem moc rada, ze moje dite uz odmala vidi, ze ne vsichni jsou stejni, a ze nekterym se proste musi vic pomahat.

Dam dalsi priklad ze sveho okoli - v nasi kantyne, kam chodim na obed, pracuje jeden "kluk" s DS. vek netusim, je to tezke poznat. Pomaha s uklidem, prostira, stara se o doplnovani salatoveho baru atd. A je strasne milej, sikovnej a moc ho jeho prace bavi a je na ni pysny. Vsechno jde, kdyz se chce...a tyhle lidi jsou schopnejsi nez si asi vetsina z vas predstavuje.

Ten radikalne negativni cesky pristup je nepochybne zpusoben asi i osvetou, byla bych moc rada, kdyby si lide uvedomili, ze DS opravdu neni konec sveta, jiste, je to velika vyzva, ale potrat opravdu neni *jedina* spravna varianta. Ale to asi bude jeste nejakou tu dobu trvat, je to moc zakorenene.

A v neposledni rade: Myslim si, ze se taky lze vyjadrovat slusne, i kdyz clovek nema shodny nazor s ostatnimi. Vyrazy typu "nechci nikoho uraze, ale vy ste fakt asi uplne blby"... to si myslim, ze o pisateli cosi vypovida...

jancip
10. únor 2012

@oli26 Nelíbí se Ti, když se někomu nezamlouvají potraty při zjištění DS, ale sama holky, co se rozhodnou na potrat nejít, nazýváš blbými?....Chtělo by to trochu víc tolerance. Každá má pro své rozhodnutí nějaké důvody, ať je to rozhodnutí jakékoliv.

oli26
10. únor 2012

@jancip me jde prave o tu toleranci, tahle diskuze tu neni proto, aby nekdo nekoho odsuzoval, za to, ze udela spravne rozhodnuti. Zeptej se rodin kde s takovymi detmi ziji, jestli by volili jinak, kdyby meli sanci. Miluju tyhle radoby spravedlive a spravne keci od lidi, kteri s tim nemaji zadnou, nebo minimalni zkusenost, Ono je lehke soudit druhe, kdyz nemusis zit v jejich kuzi.

anysek85
10. únor 2012

@losice Prosímtě vynech ty řeči o perfektním životě, to jsou nesmysly jako blázen 🙂. Odžila jsem si hodně, první mimi se mi narodilo chvíli před plánem, výsledky NT nebyly zrovna ukázkové, ale riskli jsme to a strach to byl velký, to mi věř. Mám toho za sebou dost a opravdu to není o tom, že jestli se mi nenarodí reklamní páreček (blonďatý chlapeček a černovlasá holčička po dvou letech 😀), tak půjdu na potrat 😖. Jde o to, jestli to dítě samo bude šťastné a jaký život budou mít moje další děti a taky o to, jaký život budu mít já a můj partner. Sorry, ale vy moralistky se všechny tváříte jako světice, který by se bez mrknutí oka obětovaly - a nejen sebe, ale i další děti, milovaného manžela apod. Nevěřím tomu, sorry 😉. Jsou to podle mě kecy 🙂 a falešné k tomu. Chtěla bych vás vidět, když by došlo na lámání chleba, nebo kdybyste dostaly v 25 letech do ruky takové výsledky NT, jako my :-/. Díky bohu je nakonec malý zdravý 🙂 😵.

losice
10. únor 2012

@anysek85 vis jak muzes vyzadovat od nekoho toleranci, kdyz sama nejsi tolerantni k opacnym nazorum, a jeste je za ten opacny nazor urazis???? To mi teda hlava nebere.

Nikde nepisu, ze ja vim, jak bych se rozhodla. Cituju sama sebe: "Ja bych nechala rozmysleni a tohle jiste tezke rozhodovani na kazde mamince/rodine, ktere se to bezprostredne tyka. Radikalismus je od veci, jak jednim, tak druhym smerem. "

Ja ti tvuj nazor neberu, mas pravo si myslet, ze potrat je jedine spravne reseni. Ty druhe zase maji pravo si myslet, ze neni. Ale mluvit o kecech a urazet, to fakt neni nutny... a myslim si, ze i lidi, kteri by s tebou jinak souhlasili, ty tvoje hrubosti odradi.

oli26
10. únor 2012

@anysek85 krasne receno 🙂

oli26
10. únor 2012

@losice maminky co zalozili tuto diskusi se rozhodli, a podle me spravne, ale to je vedlejsi. Maji to i tak dost tezke, verim, ze to nebylo nijak snadne rozhodnuti a verim, ze je to otazka co je bude trapit jeste dlouho. Pripadne mi sproste, ze si moralistky vaseho tipu dokazi jen tak prijit a odsuzovat je za to co udelali.

losice
10. únor 2012

@oli26 ok, tak ja ti to sem prekopiruju jeste jednou:
Ja bych nechala rozmysleni a tohle jiste tezke rozhodovani na kazde mamince/rodine, ktere se to bezprostredne tyka. Radikalismus je od veci, jak jednim, tak druhym smerem. "

kde nekoho odsuzuju???

jancip
10. únor 2012

@oli26 Ne není, tady se nemá nikdo odsuzovat. Proto se mi nelíbí, že tu nazýváš někoho blbými proto, že má opačný názor....Žít s postiženým dítětem je záhul. Záleží ale vždy na druhu a závažnosti postižení. Některé rodiny by měnily, jiné ne. Bohužel tohle nikdy nikdo neví dopředu. Stejně tak jako neví, zda si bude jednou potrat vyčítat nebo ne. Prostě každá si musí zvážit všechna pro a proti a dle toho se rozhodovat....a nakonec si stejně nebude nikdy jista, ať už udělá cokoliv, zda udělala to nejlepší.

eficenka
10. únor 2012

@oli26 já dělám už pár let s postiženýma dětma... A můžu říct, že jejich rodiče by je neměnili, milují je a kdybys viděla, co děti s Downovým syndromem dokáží - v některých oblastech jsou daleko lepší než děti "normální" .Spíš bych řekla, že postižené dítě Ti obohatí život!!!! Jsem těhotná a nikdy v životě bych na potrat nešla, každé dítě má právo narodit se.... No a co , bude trochu jiné ale to ho mám zabít - tak se naučí říkat jen pár slov, nebude umět počítat do 1000, ale dá mi úsměv a lásku.....
P.S. kdyby se ti dítě topilo, zachránili ho a zůstalo postižené, zabiješ ho???? Asi ano, prpotže postižené dítě dle tebe je přítěž...

dolda
10. únor 2012

Pokud dobře čtu, tak zakladatelka toho tématu, chtěla podpořit a né poslouchat tyto řeči, jak někdo zabil dítě a nedal mu šanci na život, že se vždycky najdou takové ......., které se musí plést do diskuzí, jen, aby zde dokázaly, jak jsou bezchybné a rozhazovaly svoje rozumy 😠
@eficenka chtěla bych vidět, jak některý rodič postiženého dítěte řekne, že mu obohatilo život 🙂

eficenka
10. únor 2012

@dolda tak to by ses divila!!!!!!!!!!!!!
Už jsem to slyšela od stovek rodičů u nás a jsou to děti s downovým syndromem, děti s kvadruparézou (ochrnuté na všechny 4 končetiny) , slepé děti, děti s angelmannovým syndromem... Asi o postižených dětech nevíš nic.... Já neodsuzuji, jen říkám že takovéto dítě má právo na život...

oli26
10. únor 2012

@eficenka ano je jeste hezke pracovat s lehce postizenymi detmi, jejich pohled na svet je cisty a nadherny....ALE to ale je opravdu velke, nikdy dopredu nevis jak velky bude rozsah postizeni a skusmo nahledni na oddeleni, kde jsou tezke pripady, nejsem dostatecne sobecka na to, abych jednou snesla pohled na me dite pod sedativy prikurtovane k posteli, to neni zivot, ani perfektni, ani spatny, proste zadny.

eficenka
10. únor 2012

@oli26 😀 😀 lehké postižení ? asi nemáš páru kde pracuji, dítě které má LS 1 , to znamená že může maximálně zvednout hlavu nic víc....Mentální věk 16ti leté slečny na 1roční dítě... SPinální svalová atrofie, nejtěžší formy DMO? rozštěpy páteře... Jaký smutný pohled na dítě - nezměníš to ,ale vynahradíš mu to svoji láskou....
Není pravda, že nemají žádný život.... Říkej si co chceš, ale tomuhle prostě nevěřím...

oli26
10. únor 2012

@eficenka myslis si, ze kdyz lezis utlumena pod sedativy, ze neco vnimas???