Abdominoplastika (plastika břicha) po porodu
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda má některá z vás zkušenost(i) s abdominoplastikou (plastikou břicha). Po porodu mám kůži a celkově břicho hodně vytahaný a zůstaly mi strie. Uvažuji o této plastické operaci, tak bych ráda znala vaše zkušenosti, názory, rady, tipy atd. Mockrát děkuji 🙂
Stručné shrnutí
- Abdominoplastika po porodu je v některých případech hrazena zdravotní pojišťovnou, pokud je přítomný rozestup břišních svalů (diastáza) nebo kýla a revizní lékař pojišťovny schválí zákrok.
- Soukromá abdominoplastika stojí v praxi od přibližně 14 000 Kč (Havlíčkův Brod uveden jako příklad) do 30–50 000 Kč podle rozsahu, mini zákroky kolem 20 000 Kč a v Praze ženy odhadují cenu i okolo 50 000 Kč; některé kliniky nabízejí platby na splátky nebo 0% navýšení (Yes Visage).
- Rekonvalescence obvykle zahrnuje hospitalizaci 1–3 dny, drenáže a bandáže, bolesti řešené léky, zákaz zvedání těžkých věcí po několik týdnů, spánek na zádech zhruba 3–4 týdny a nošení elastického stahovacího prádla cca 2 měsíce.
Nejčastější otázky
Q: Jak postupovat, pokud chci zkusit, aby abdominoplastika byla hrazena pojišťovnou?
A: Nejprve nechat vyšetřit břicho u chirurga (obvykle doporučení od obvodního lékaře nebo přímá návštěva chirurgie), chirurg sepíše žádanku a revizní lékař pojišťovny rozhodne; v diskuzi jsou konkrétní příklady, že indikací pro úhradu byla diastáza přímých břišních svalů a/nebo kýla, a některé pacientky uváděly VZP jako svoji pojišťovnu.
Q: Jaké jsou typické ceny a možnosti financování, pokud si zákrok platím sám?
A: Uvedené částky v diskuzi: Havlíčkův Brod cca 14 000 Kč, běžný rozsah 30–50 000 Kč, mini operace kolem 20 000 Kč; kliniky jako Yes Visage nabízejí splátkové programy a uvádějí i 0% navýšení.
Q: Jak probíhá rekonvalescence a jaká omezení mám očekávat po abdominoplastice?
A: Příklady z praxe: hospitalizace několik dní (nástup ve středu, zákrok ve čtvrtek, propuštění v sobotu), odstranění drenů může být bolestivé, první dny omezené vstávání a nutnost pomoci na záchod, léky proti bolesti a uspávací medikace, spát převážně na zádech 3–4 týdny a nosit elastické prádlo cca 2 měsíce, zákaz zdvihání těžkých předmětů v řádu týdnů.
Q: Může cílené cvičení vyřešit rozestup břišních svalů (diastázu)?
A: V diskuzi se názory liší: jedna zkušenost uvádí, že cílené posilování šikmých břišních svalů snížilo diastázu téměř na minimum, zatímco jiná zkušenost varuje, že některé cviky (např. sedy‑lehy) mohou problém zhoršit a že u výrazné diastázy je nezbytné chirurgické sešití svalů.
Q: Kam zajít na konzultaci v Praze nebo Brně podle dění v diskuzi?
A: V Praze byly doporučeny Klinika plastické chirurgie Nemocnice Na Vinohradech (doc. Nejedlého), Nemocnice Na Františku (Mudr. Šebek, Motol rovněž zmiňován) a další soukromé kliniky; v Brně byla zmíněna poliklinika na Viniční a možnost operovat v Boskovicích nebo na soukromých klinikách.
Q: Jak řešit jizvu po abdominoplastice a kolik stojí laserové ošetření jizvy?
A: V diskuzi jedna pacientka uvádí cenu laserového ošetření v Medicomu cca 900 Kč za jedno sezení a popisuje potřebu více návštěv; byla také zmíněna problematika keloidního hojení a postupné vyblednutí jizvy.
Q: Kdy má smysl konzultovat operaci s lékařem, pokud plánujete další těhotenství?
A: V diskuzi bylo doporučeno plánovat abdominoplastiku až po ukončení reprodukčních plánů, protože další těhotenství může zákrok narušit; u některých malých kýl nebo rozestupů lékaři doporučují počkat.
Q: Je lepší jít na státní oddělení chirurgie nebo ke komerční klinice?
A: V diskuzi se doporučovalo hledat chirurga v státním zařízení, pokud usilujete o úhradu pojišťovnou, a zároveň se doporučuje vyhledat kliniku s přístupem na JIP pro případ komplikací; soukromé kliniky častěji nenavazují smlouvy s pojišťovnami, ale nabízejí rychlejší termíny a splátkové možnosti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Abdominoplastika může být hrazena zdravotní pojišťovnou při objektivních zdravotních indikacích, jako jsou diastáza přímých břišních svalů nebo kýla.
- Po operaci jsou běžné drenáže, otok, bolesti zvládnutelné analgetiky, potřeba nosit elastické stahovací prádlo a omezení zvedání těžkých předmětů po několik týdnů.
- Ceny se výrazně liší podle pracoviště a rozsahu výkonu; existují soukromé možnosti na splátky.
Sporné názory
- Cvičením lze výrazně zlepšit nebo i téměř odstranit diastázu (cílené cviky na šikmé svaly) versus diastázu nelze spolehlivě vyřešit cvičením a je nutné chirurgické sešití svalů.
- Malou pupeční kýlu někteří chirurgové doporučují nechat sledovat a odložit operaci, jiní navrhují včasné řešení chirurgicky; volba se liší podle velikosti a potíží.
Otevřené otázky
- Jaké jsou přesné kvantitativní hranice (cm) nebo konkrétní revizní postupy, které pojišťovny (různé) vyžadují pro schválení úhrady abdominoplastiky?
- Jaká je dlouhodobá míra recidivy kýly nebo diastázy po operačním sešití u pacientek, které mají další těhotenství?
- Kolik opakovaných laserových ošetření jizvy je statisticky potřeba u keloidního hojení a jaké jsou reálné náklady mimo soukromé kliniky?
Zmíněné značky a firmy
Yes Visage, OB Care (obcare.cz), Klinika plastické chirurgie Nemocnice Na Vinohradech, Nemocnice Na Františku, Nemocnice Motol, Nemocnice Říčany, Medicom, Clinic for Luck, Vaser Lipo (zařízení), Studio po ženy
Zmíněné produkty a metody
abdominoplastika, diastáza (rozestup břišních svalů), pupeční kýla, liposukce ultrazvukem (Vaser Lipo), laparoskopie, jednodenní chirurgie, elastické stahovací prádlo / stahovací pás, laserové ošetření jizvy, keloidní hojení, premedikace, platby na splátky / 0% navýšení, cvičení šikmých břišních svalů, sedy‑lehy
Místa a osoby
Havlíčkův Brod, Praha, Brno, České Budějovice, Boskovice, Motol, Vinohrady, Říčany, Karlovy Vary, MUDr. Ivan Justan, Ph.D., doc. Nejedlého, MUDr. Kulhánek, MUDr. Černoch, MUDr. Šebek, MUDr. Zárubová, Dr. Mařík, VZP
Musí vyšetřit lékař, Mirando, prohmátne Ti břicho, jestli máš svaly os sebe, kolik cm... pak se sešívají k sobě...Břišní kýla je oslabené svalstvo, vyklenuté břicho, může to být i po váhových přírůstcích a úbytcích, aspoň tak jsem se to docetla na netu....Ráda bych poradila lépe, ale jsem laik, je to opravdu o tom zajít k doktorovi...
Mirando, ve finále je to asi jedno, způsob operace stejne urci chirurg... Já si to tedy laicky představuju tak, ze rozestouple břišní svaly jsou uprostřed břicha, zhruba od prsou k pupku, sesiji se k sobě. Mne je tak sesili, citim tam bolest pri smichu, kasli, ale jsem cca deset dnu po operaci, tak je to logické. Jak se operuje samotná kýla, nevím. Když děláš sedy lehy, rozestup se da někdy i pozorovat pouhým okem, hmatem...
Mirando, ve finále je to asi jedno, způsob operace stejne urci chirurg... Já si to tedy laicky představuju tak, ze rozestouple břišní svaly jsou uprostřed břicha, zhruba od prsou k pupku, sesiji se k sobě. Mne je tak sesili, citim tam bolest pri smichu, kasli, ale jsem cca deset dnu po operaci, tak je to logické. Jak se operuje samotná kýla, nevím. Když děláš sedy lehy, rozestup se da někdy i pozorovat pouhým okem, hmatem...
Mirando, to je presne ono, mas urcite rozestup! Dle mého názoru cvičením typu sedy lehy můžeš napáchat vic škody, než užitku. Tohle ti zoperují na pojišťovnu. Po operaci to pár dnů bolí, pak nekolik týdnů se setris, ale výsledek stoji za to!;)
ahoj chci se zeptat nemáte někdo skušenost s budějicema??chtěla bych plastiku břicha.schodila jsem asi 30kga je to hrůza co mám místo břicha.díky za info vvveruna
Dobrý den,
také nad tímto zákrokem uvažuji, zhubal jsem sice 9 kg, ale spodní břicho je stále šílené, hrozný převis. Jsem půl roku po druhém porodu.
Kam jste zašli kvůli vyšetření k obvodnímu lékaři a on Vás posla dále?
Vy, které máte již zákrok za sebou, jste spokojené, šli byste do toho znova 🙂?
Děkuji
Ahoj holky. Moje břicho po 1diteti nic moc. Ted čekáme druhý a vím že to bude horší a plastiku tak trochu planuju. Ale že se to dá napsat na pojišťovnu je dobrý.
Jsem z Prahy máte zkušenosti kam si zajít. Přemýšlím o Vinohradsky nemoc.
Ahoj, holky, mam za sebou vstupni konzultaci na soukrome klinice v Praze. Termin abdominoplastiky mam v unoru, verim, ze nam rodina pomuze s hlidaním deti. Celkem se bojim. Ale tesim se na vysledek, previs mam velky, cele brisko pod pupikem sama strie. Diastaza take. Prosim ujistete me, ze vase operace byla bez problemu. Jak dlouho jste nebyly schopne postarat se o deti? Uvarit, zavezt do skolky? Dekuji
Aha, děkuji! 🙂 No, mám spíš jen estetické problémy, aspoň o jiných nevím. Zajdu na plastickou chirurgii a uvidím, co mi řeknou, už jsem tam volala.
@1kacaba1 pouze estetické podle mne neprojdou. Tedy mi toto ani nezkoušíme. A ani když tam jsou zdravotní problémy, není to záruka toho, že to pojišťovna zaplatí. Ale postupně mi přijde, že se to lepší....
Každopádně nemusíš mít nějaké zdravotní problémy a přitom se tam něco "dá" najít. Určitě zajdi, mrknou na to a uvidíš.
@pajinka89 záleží jaké problémy a zda to má "souvislost" s břichem. Jestli víš, jak to myslím. Takže teoreticky ano, zbytek z těchto informací nemůžu posoudit.
@dudunidu ano máš pravdu, že se to dá posoudit různě. Ale stejně různě to posuzuje i revizní doktor od pojišťovny. A já bych si třeba netroufla lhát, když to tak není. Navíc nechci být ošklivá., ale veřejné zdravotní pojištění není od toho, aby řešilo kosmetické vady. To je pak na každé z nás, zda do toho jde nebo ne a zda si to zaplatí.
@lenkavd Ahojky, nepochopila jsem, jak to myslíš. Pokud máš po porodu rozestup, kýlu - to přece nenafinguješ🙂) O tom se přeci nedá lhát - můžeš lhát maximálně sama sobě, ale ne doktorovi, který Tě vyšetří. Je to zdravotní problém. Jeho vyřešení má pozitivní výsledek i co do estetiky. Dejme tomu jako operace očí laserem, díky které především lépe vidíš, nicméně nemusíš nosit brýle, můžeš mít větší sebevědomí. Toť můj názor, bez urážky, nemluvíme tady přece o tom, že má někdo nadváhu a pak si nechá zmenšit břicho, jde o to, jak některé ženy zůstanou po porodu zdevastované bez možnosti s tím cokoliv udělat, vycvičit, rozestouplé svaly se Ti v posilovně maximálně ještě více rozjedou... Člověk chodí pár let po porodu dětí s jakoby těhotenským břichem i při relativně štíhlé postavě. Asymetrie, posun orgánů v břiše, problémy s trávením, atd, každá má asi problémy různé. Ale pokud si celý život hradím zdravotní pojištění a mám zdravotní problém a opravdu nejsem při financích, ale mamina s dvěmi dětmi na rodičovské, takže nemám prostředky, abych chodila po soukromých klinikách, tak mi přijde jedině správné, že existuje možnost tento problém řešit přes svou pojišťovnu a ne jen na vlastní pěst. 🙂)
@dudunidu No o těch rozestouplých svalech a posilovně to není tak úplně pravda, nesmí se cvičit jen přímé břišní svaly. Šikmé ano. Já si cvičením na šikmé břišáky rozestup zmenšila téměř na minimum🙂 Takže naděje vždy je. Cvičení zmůže hodně, jen člověk musí vědět jak, aby opravdu nenapáchal velké škody místo zlepšení. Jinak na plastiky mám názor více než pozitivní, už teď vím, že moje prsa budou po druhém kojení potřebovat minimálně ,,nadzvednout''🙂
@dudunidu to jsem si ale nerozuměly. Já z tvého příspěvku pochopila tak, že jsi rozestouplé svaly neměla a i přes to to doktor napsal jako důvod. Bohužel to je běžná realita a i to pacientky hodně chtějí. Proto jsem psala to co jsem psala, protože mi to vadí. Díky tomu pak nezbývá na ty, co potřebují a že jich bohužel je 😒
Jestli jsi měla to co píšeš tak to jsou objektivní zdravotní komplikace a oprace je na místě (hrazená ze zdravotního pojištění) a do toho se "schová" i nějaká estetika, s tím už problémy nemám a dělám, to běžně 😉
Jinak má pravdu @ayenkas. To že se nesmí cvičit není vůbec pravda. Může a naopak když víš jak, může se problém téměř eliminovat, ale když nevíš, můžeš si hodně uškodit. Záleží jaké jsou další problémy. Ale já osobně bych kvůli rozestouplým svalům na tuto operaci nešla, je to řezničina první kategorie 🤐 , zrovna před chvílí jsem jednu dodělala.... (dělám pouze nekomerční plastiky)
Chtěla bych se zeptat, pokud je pupeční kýla, tak je automaticky i rozestup těch svalů? Chystám se teprve k lékaři, ale já řeším tedy hlavně tu kýlu.
Ještě jsem objevila cvičení na rozestup břišních svalů po porodu ve Studiu po ženy.

Doporučovala bych zajít si nejdřív do normální statní nemocnice na chirurgii, za doktorem, který tam tyhle zakroky děla. Pokud mate vazne kýlu a rozestup brisnich svalu, což lékař vysetri, tak to je na pojišťovnu. Soukromé kliniky myslim nemají s pojišťovnami smlouvu na tento zákrok. Na druhou stranu, soukr. Kliniky vam ten zakrok udelaji, i kdybyste na to nemely diagnozu? To je můj názor. Já osobně bych raději zkusila štěstí ve vice státnich nemocnicich.