Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

irriss
4. čer 2011

@morgan
Tak at je to Vasi stastnou volbou! 😉 🙂

Znam ceske zdravotnictvi, znam i italske..myslim, ze neni na miste srovnavat, je to v lidech, je to v systemu...a je dobre ze se branite..pokud Vas bude cim dal tim vic, treba se neco zmeni.. 😉 V poctu je sila... 😉

morgan
4. čer 2011

@rebelie No mě tam v tu chvíli taky nechyběl 😀, ale když jsem si to pak přemítala zpětně, tak si právě říkám, jestli ta porodní asistentka stoprocentně pozná tu situaci, kdy jde do tuhého...měla by, ale...třeba ta holčina co mě rodila, byla myslím ještě dost nováček, sice milá, ale taková nejistá...

morgan
4. čer 2011

@irriss no já právě ambulantní porod nechystám, ale plně chápu, když se pro něj někdo rozhodne 😉

stardust
4. čer 2011

@morgan vzhladom k tomu, ze PA v Nemecku musia platit stale vyssie poistky, tak asi to take ruzove nebude.

sussanah
4. čer 2011

@rebelie jj vazeni pred a po je dobra "vytracka oci". Proste se zadivas do hvezd a neco napises 😀 Kazdopadne ja teda potkala jen jednu sestru a jednu dr, ktere byly opravdu pro kojeni. Sestra mi hodne pomohla s polohou a ta dr mi hlavne dodala odvahu, abych to nevzdavala a pri propousteni mi jeste rekla, at se na rady jeji kolegyne vykaslu hlavne at kojim dle potreb maleho. Jina dr mi totiz den pred tim rekla, ze kojit asi nebudu, ze nemam mliko a ze pri odjezdu z porodky si mame hnedka koupit v lekarne UM 😝 Mimochodem, kojit mladeho prestavam az teprve tento tyden 😀 Je to proste o lidech 🙂

morgan
4. čer 2011

@stardust promiň, ale teď ti nerozumím

sussanah
4. čer 2011

@morgan no PA jsou studovane k tomu, aby samostatne vedly porod. Navic studuji "jen" porod cele 3 roky a uz behem studia maji nespocetne vice praxe na porodnich salech nez dr v ramci studia gynekologie. A to ze byla novacek, kdo ti zaruci, ze ten dr, ktery bude mit zrovna sluzbu, taky nebude cerste diplomovany?

stardust
4. čer 2011

@morgan tvoje slova: tak si právě říkám, jestli ta porodní asistentka stoprocentně pozná tu situaci, kdy jde do tuhého... asi nepoznaju, ked za svoje chyby platia PA vyssimi poistkami.

sussanah
4. čer 2011

@irriss Diky 🙂
A je to tak, cim vic bude lidi, kteri vi, co chteji, tim vetsi bude tlak na to, aby se sluzby menily k lepsimu. At uz je to o peci v porodnicich, nemocnicich nebo jde o obycejny servis v restauraci 🙂

morgan
4. čer 2011

@sussanah tak to je možný a vůbec se o to nechci hádat 🙂 , jen jsem nepochopila, že když byl prázdý sál, že se tam ten dr. prostě nešel podívat, ale pokud je to tak jak říkáš, tak snad je to vpořádku 😉

sussanah
4. čer 2011

@stardust to je ovsem postoj pojistoven, se kterymi maji uzavirane smlouvy, ktery muze a nemusi byt odrazem reality. Druha vec je, plati snad PA vetsi pojistku nez lekari? To by bylo opravdu prekvapujici 😕

irriss
4. čer 2011

@sussanah
Na mych dvojcatkach se ucil student VS (Praha)..pichnul mi zrcadlama vodu, ktera se nastesti vzdy "zalepila" a jeste nejaky den vydrzela, ale rodila jsem uz ve 31.tydnu (jedno z dvojek bylo 28.tyden)....Pak Acko prestalo dychat..a jela jsem

O trojcatko jsem prisla diky panu primari (zde v Italii), kdy podcenil krvaceni a az na posledni chvili zachranoval aspon ty dvojcatka...

sussanah
4. čer 2011

@morgan neberu to jako hadku, neboj 😉 No ono uz prave byva nekde zvykem, ze porod vede PA a dr prichazi jen na zaver porodu pripadne na zavolani v pripade komplikaci. A podle me je to v poradku, protoze pri dnesnim poctu rodicich se deti se pece doktora muze rozdelit mezi vice rodicek podle toho, kde je potreba. A to ze se nesel podivat i kdyz bylo prazdno? No ja bych to treba uvitala 🙂 Protoze moje dr prisla na zaver porodu s tim, ze proste prisla, koukla na me jak tlacim, hopsla mi na bricho a pak zase odesla.. No takovou pritomnost doktora si klidne priste odpustim 😖
Jinak dnesni PA studuji obor Bc, coz jsou prave 3 roky studia. Klidne koukni na nektere skoly, jak je studium popisovane, co se tyce praxe. Osobne bych se radeji sverila do pece novacka PA nez novacka dr, protoze PA byla urcite behem studia u vice nez 2-3 porodu, coz byva bezna praxe u studia dr 😉

stardust
4. čer 2011

@sussanah to je postoj rodicov, ktorych deti nesu dozivotne nasledky hrubymi chybami PA...ti sa brania sudnou cestou, je logicke, ze sa potom PA platia vyssie poistky...holt, zodpovednost nieco stoji.

sussanah
4. čer 2011

@irriss tak to je teda radost 😢 Ja jsem kazdopadne taky velmi rada za uroven naseho zdravotnictvi ( i kdyz nekdy to zase naopak prehaneji), kdyz slysim pribehy ze zahranici.. No hlavne ze dvojky to zvladly nakonec v poho 🙂

rebelie
4. čer 2011

@morgan PA by měla být školená na to, aby poznala, kdy jde do tuhého a kdy je na čase přivolat lékaře, ale samozřejmě jsou dobré a horší PA, stejně jako dobří a horší lékaři... s tím asi nic nenaděláme... Tedy - já bych si asi chtěla zaplatit svoji PA k porodu, ale uvidí se... Je to taaak daleko, řešila bych teď úplně jiné věci, nebýt těch debilních registrací tady v Praze...

morgan
4. čer 2011

No každopádně jsem ráda, že jsem mi to osvětlili s těma PA a příště už se tomu nebudu divit 🙂

sussanah
4. čer 2011

@stardust nevim, co bych ti na to rekla, protoze tak dopodrobna situaci neznam. Jen bych chtela podotknout, ze to, ze rodice nekoho zaluji nebo nezaluji jeste neznamena, ze v danne oblasti pece vznikaji nebo nevznikaji pochybeni. Stejne jako u nas maji samostatne registrovane PA pojisteni a vedou se s nimi soudni spory ( i kdyz urcite ne v takovem rozsahu jako v DE), ale soud proti porodnikovi/doktorovi, ktery neco pos.. a navic ze by za to byl odsouzen, to si fakt nepamatuju 😝
Jinak pokud se bavime o pojisteni odpovednosti, tak to prece zalezi jak na pojistovne, ktera urci stupen rizika, tak na vysi plneni. A pokud nekdo pracuje samostatne, jiste si zvoli vyssi plneni uz jen z duvodu, ze proste neni kryty porodnici. A znovu je potom otazka, jeslti PA, pracujici v porodce, plati vyssi pojisteni odpovednosti nez porodnik, pracujici tamtez,z duvodu vyssiho rizika danneho povolani.

irriss
4. čer 2011

@sussanah
..ale i tak to "treti" chybi, zvlast kdyz bylo identicke jednou z dvojek... ☹

Prat se "syndromem nenarozeneho ditete" je to predem prohrany boj... 😉
ale neni fer tu psat vic, jste maminky, co maji brisko a to se nedela... 😉
(takze koncim a omlouvam se )
Kdyby za to mohla priroda...tak bych to brala lepe, ale kdyz za to muze lidska ruka, neumim zapomenout, natoz odpustit...

sussanah
4. čer 2011

@irriss nemuzu napsat, ze te chapu, protoze tohle clovek, co si to neprozije asi nikdy nepochopi. A zapomenout urcite nejde, ale to je prece dobre, prece bys nechtela na to treti zapomenout 😉 Kazdopadne je docela fajn potkat nekoho s odlisnym nazorem, s kym se da diskutovat 😉 Kez by tady bylo takovych mamin vic 😀

irriss
4. čer 2011

@sussanah
Tak abych se priznala, mela jsem strach, ze mne tu nekdo zbasti... 😉
Nastesti je tu i druha strana, co snese odlisny nazor...
...obcas to zacina stejne..jak v zivote tak v pohadkach..

Jednou jedna pani povidala...
Byl jednou jeden kral..
a nakonec vsechno dopadlo dobre.. 😉 🙂

sussanah
4. čer 2011

@irriss A zili spolu stastne az do smrti 😀 Ne vsechny "alternativni" matky maji na ocich klapky a nevidi vpravo vlevo 😉

verbalinka
4. čer 2011

ahoj, přidám se k diskuzi 🙂 Já se celé těhotěnství připravovala na přirozený porod, četla pořád dokola knížku od Ivany Konigsmarkové, byla jsem i na její předporodní přípravě a nakonec vše dopadlo jinak.
Registrovaná v Podolí, začala jsem přenášet a v poradně mi najednou bylo oznámeno, že budou malovat a ať si hledám jinou porodnici. Věděla jsem, že možná nakonec budu rodit jinde, ale myslela jsem si, že poradna poběží dál. No, probrečela jsem víkend, v po volala do Krče, jestli mě nevezmou, ti mě bez registrace odmítli. Volala jsem zpět do Podolí a ti mě milostivě vzali zpět. Nakonec jsem rodila v Krči, kde po mém oznámení, že jsem z Podolí a ne od nich, mě PA seřvala, co tam dělám. Zalhala jsem, že mě poslali z Podolí, po zjištění, že opravdu rodím a že chci nadstandard, se jejich přístup dost zlepšil, přijali mě a odrodili. Porodní plán byl k ničemu, mladá PA mně oznámila, že oni vedou klasický medicinský porod. Z šíleného stresu jsem při kontrakcích nemohla dýchat a ječela, že chci epi (zpětně vím, že bych při jejich lepším přístupu, epi nepotřebovala). Dostala jsem oxytocin, nástřih (úplně zbytečně), tlačení vleže s držením vlastních nohou (něco šílenýho), ale na 3 zatlačení byl malej venku. Hned ho odnášeli pryč, ani mi ho neukázali a přinesli ho zabalenýho až 45 minut po té. Po cca 2 hodincáh ho odnesli na novorozenecké a mě s manželem na nadstandard, kde jsme oba hned usnuli. Syn mi vůbec nechyběl a doteď lituju, že jsem ho nechala po porodu odnést. Byl tím dost narušen náš vztah a rok mi trvalo, než jsem získala tu velkou opičí lásku k dítěti.
Jinak, pokud nebudete mít odvahu na ambu porod, tak doporučuju nadstandard a manžela na pokoji 🙂 Byli jsme v Krči 4 dny, manžel celou dobu s námi a nikdo neotravoval. Ptali se, jestli můžou přijít, vizita až po ohlášení a byli děsně milí 🙂 vážení před a po kojení po mně nechtěli vůbec, po 3 dnech mi sestra řekla, že bych ho měla aspoň jednou zvážit, pro formu. Jen chtěli zapisovat do tabulky kakání a čůrání a čas kojení. Já si od začátku kojila dle sebe, nebudila jsem ho. Kojila jen z jednoho prsu, nestřídala jsem je a kojili jsme bez problému rok 🙂 Jo a není pravda, že Krč = bezproblémové kojení. Dali mi jen manuál, jejich učení bylo stylem, že mi ho narazili na prs. Až jsem byla doma, tak mě to naučila sestra od mé pediatričky a Ivana K, kterou jsem si pozvala kvůli kojení a kontrole po porodu.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, jen jsem chtěla napsat, že je ještě dlouhá doba, než bude ve zdravotnictví obecně úcta ke klientovi (ne pacientovi) a že po zaplacení (celý porod s pobytem nás přišel na 15000) jsou najednou všichni moooc milí 😖 Když to někomu vyprávím, tak mi řeknou, že to byl krásný a relativně rychlý porod a proč si stěžuju. Příště to doufám dopadne líp 🙂 Jo a Neratovice doporučuju. Co jsem zjišťovala, tak fungujou na podobným principu jako Vrchlabí a jde si u nich zaplatit PA 😉

sussanah
4. čer 2011

@verbalinka jo ja taky chtela nadstadnard, ale ty byly jaksi plne obsazene 😒 Kdyby na to slo spolehat, bylo by to fajn, ale holt to zajistit nejde 😉 A jak pises, je smutne, ze clovek si musi platit za to, aby mel nejakou uctu a aby se k nemu chovali slusne.. Ale kazdopadne zacnu byt asi velice vdecna, ze jsem u Brna, protoze registrae se tady proste neresi. Bud maji stop stav a poslou te jinam nebo se jede dle hesla, kdo driv prijde, driv rodi 🙂

verbalinka
4. čer 2011

@sussanah jasně, v případě, že bych neměla nadstandard, tak z tý porodnice uteču. Celou dobu jsem byla na pokoji, ale asi 2x jsem vyšla ven a co jsem viděla za pokoje, připadala jsem si jako v blázinci. Matky měly zoufalé výrazy, těsnaly se 3 na jednom opravdu pidi pokoji. Ten můj nadstandard byl taky klasickej nemocniční, ale byl jen můj a nemusela jsem vylézat ven 😀
Jó, registrace 😀 Ono ani nejde o porod, ale o poradny. Aby nebyly nacpaný. Jinak je jasný, že prostě rozjetý porod musí přijmout kdykoliv. Akorát, že bez registračního čísla v těhu průkazce mají kecy 🙄
A jak se u vás poradny řeší?

sussanah
4. čer 2011

@verbalinka no poradnu mas prece u gyndare, ne? Nebo je tim mysleno monitory ty posledni 2 tydny? To se objednava v jakekoliv porodce a zase bud maji volno a daji ti termin nebo te odkazou na jinou porodku s tim, ze je jedno, kam se chodi na monitor a kam jdes potom rodit. Je samoze lepsi, kdyz je to ta sama porodka, vetsina holek voli prave tu, kde chce rodit, ale neni to pravidlo. Ja ted treba budu chodit na monitor k jedna soukrome PA, at nemusim cekat v nemocnici. Jinak mame v brne 3 porodky s tim, ze 2 z toho je v podstate jedna a tataz fakultka, jen 2 pracoviste, takze maji jednu evidenci v pocitaci. Ale stejne si nedokazu predstavit, ze bych prisla do porodky poprve az s kontrakcema a nekdo by mel kecy, ze jako nejsem registrovana apod 😲

verbalinka
4. čer 2011

@sussanah to máte opravdu výborně vyřešené 😵 Jj, myslela jsem poradnu před porodem. Tady se chodí od cca 36. tt do porodnice, kde jsi registrovaná a doufáš, že tam i porodíš. V případě stop stavu tě pošlou jinam. Já měla ale problém, že nebyl stop stav, ale nefungovaly porodní sály, tak jsem jela, kam jsem chtěla já. Spádově jsem měla Bulovku, ale tam by mě nikdo nedostal.
Ten váš systém je opravdu mnohem lepší. Už jen to, že tady se registruje ve 14+0 přesně a to je ještě skoro začátek těhotenství...
Ambu porod podporuju a přeju, ať vám to vyjde. Já nad ním v případě druhého taky přemýšlím, že bylo fajn, abychom byli všichni brzo zase spolu. Nejlepší by byl domácí porod, ale na to nemám odvahu 😅 U prvního jsem chtěla, ale manžel se bál.

rebelie
4. čer 2011

@verbalinka Můžu se zeptat co máš proti Bulovce? Já chci do Neratovic - slyšela jsem o nich zhruba co Ty (potvrzeno dobrými zkušenostmi několika blízkých kamarádek), ale ráda bych měla pojistku v Praze a ta Bulovka mi přišla tak nějak nejsnesitelnější, ale možná se mýlím. Právě Königsmarková říká, že porod má žena řešit někdy začátkem III. trimestru, ale v Praze se člověk o výběru porodnice rozhoduje v době, kdy ještě ani není pořádně jisté, že to mimi zvládne nejrizikovější I. trimestr - je to absurdní, ale taková je realita, bohužel.

sussanah
4. čer 2011

@verbalinka no do porodky se da chodit uz od 36tt, ale pokud je gyndar rozumny, tak si vetsinou nechava maminy do 38tt. Ja sla poprve do porodky az v 39tt na monitor a tyden na to uz jsem rodila, takze jen jedna poradna 🙂

rebelie
4. čer 2011

@sussanah U nás Tě opravdu většinou gyndaři k 36tt předávají do porodnice. Má to svůj smysl - že Tě v té porodnici trochu poznaj a maj tam Tvoje poslední záznamy. I pro ženu to může být dobré, že pozná doktory z porodnice - jen pokud rodí někde daleko (Hořovice, Neratovice), tak to může být trochu pruda tam dojíždět... ale tam Tě zas většinou nenutí a třeba jim stačí, když se 36tt přijdeš ukázat, a pak můžeš chodit ke svému gyndr.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru