Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
Natali ale já se jí to (nesmyslně) snažila vysvětlit...moje mamka byla nemocná a já se o ní starala až do konce a nikomu nepřeju ty noci, co jsem jen koukala, jak spí a jestli dýchá...pak jsem měla v péči nejmladšího brášku (po mamce...) a dělala jsem to samý...a když existuje takováhle věc...já od počátku neváhala...to byla věc, kterou sem chtěla 100% pořídit...Stejně koukala pořád divně 😠 Jinak co se jako tchýní týče...fakt jsem vždycky myslela, že ty vtipy jsou dost blbý, že to ení přeci možný...ha ha ha...sem byla naivka 😀 Ale teda ti závidím, že jsi takhle mimo...a máš svůj klid 😉
acinka to samé mám já,tchýně také přednášela,že měla těžké porody a to šití a všechno vyprávěla před manžou,ten jen koukal chudák.Taky má názor,že chlap tam nemá co dělat,ale manža jí jako říká,že dneska už je to úplně jiné,že je to téměř samozřejmost když chlap chce a já jí říkám,že mi to jako psychicky pomůže,ale to ona neslyší,ona si neuvědomuje,že rodila před 34lety a to bylo všechno sakra jiný!Jinak moje mamka nestresuje,zažila si svý a dříve mi to i vyprávěla,ale teď o tom prostě nemluví a je to tak lepší.Nemá cenu někoho stresovat takovými věcmi když to pak stejně bude úplně jinak.My to zvládnem!Nic jiného nám ani nezbude,ale taky si myslím,že když to zvládno miliony žen před námi a dokonce měli i další děti tak to zvládneme i my!! 🙂
já jsem to měla obráceně, než ty, tchýně byla stršně hodná a umřela nám minulý rok, taky byla moc nemocná, no a moje mamka se na stará kolena nejspíš pomátla,takže jsem ráda, že bydlíme tak daleko.Sice nemáme tu babičku na hlídání a vzhledem k tomu, že studuju by se dost hodila, ale máme schopné kamarády, kteří nám dost pomáhají, tak se to snad nějak udělá...
To já si pořád opakuju a už je mi i líp...je to úleva, když si nemyslím jen já, že je to fakt blbka 😀 Můj manža, když jsem mu to pak říkala, kroutil taky hlavou...ale je to jeho máma, takže to má taky těžký...i když on už je jejím chováním za ta léta vycvičenej, ho už jen tak něco nerozhodí 😀 Jasně že to prostě zvládnem...jééé...už se zase začínám těšit 😵
Natali: Tak to je teda škoda! Hodný tchýně jsou fakt asi nedostatkový zboží 😅 Já se hlídání do budoucna úplně bojím, protože po tom všem...se mi nebude jí třeba moc malou na hlídání dávat..taky raději kamarádi. Kolik ti ještě zbývá do konce studia? Já byla na vš, ale po Bc. jsem si řekla, že už mě to tak nenaplňuje...že si dám oddech a časem Mgr. dodělám...ale časem...prostě touha mít mimi byla větší!
Já šupajdim k mamce na oběd.Jinak veňku je fakt hnusně,úplně mě to jako deprimuje.Ale v tom se ozve Tomík a je lépe 🙂 .To víš,že se ancinka těš!Vždyť máme také na co,tohle pro nás přeci je a bude nejkrásnější období v životě! 😉
Hezký den holky,
se vám do to ho taky vmíchám...
Já se taky těším na Vánoce, ani jako malá jsem se tak netěšila 😅
MOje tchýně taky pořád kafrá, naštěstí ji mám s kým prodrbat 😀
Jinak z šití mám taky strach, slyšela jsem jen samý děs na to téma 😖
To já mám tchýni co z nás tahá peníze ☹ i půjčku si kvůli ní přítel vzal, a né zrovna malou..jenže je to jeho mamka a nenechá jí vybrakovat byt exekutorama, že? Jenže ona má pořád málo...nevím co z nás ještě chce vycucnout, aspoň o těch porodech mi nevypráví a má jich za sebou 5!Ani moje mamka se nevyjadřuje, když se zmíním o porodu, tak má takový zvláštní pohled...
acinka, já jsem se studiem v začátku, dlouho jsem k tomu neměla možnost, takže zatím 2. rok na Bc. a nechtěla jsem to přerušovat, dokud to opravdu nebude nutné, takže uvidím jak to půjde i s malým...
gabka.d: taky mi šití nahání hrůzu, tak už mám pro jistotu objednaný olejíček na masáž hráze..slyšela jsem o tom hodně hrozného, ale taky tihodně ženských řekne, že to pak ani nevnímaly...
Mě právě přijde...potom co jsem pročetla pár příspěvků z diskuse Jaký byl porod, že to šití je snad nejhorší...takže pilně masírujem hráz, piju ve velkým i ten maliník a prostě si to nepřipouštím 😉 Bude to dobrý! atřeba i bez šití 🙂
to je fakt, myslím, že až uvidím malou tak už mi bude všechno jedno 😵
ten olejíček jsem taky chtěla, ale bojím se infekce.. 😒 abych si tam na poslední chvíly něco nezatáhla..
Natali: ono hrozně záleží na typu školy, na typu oboru...já byla ve Zlíně na Soc.ped. a kdybych bydlela blíž (zlín-jihlava je fakt kus), tak bych studovala klidně i při mimču, protože tam to byla fakt pohoda...ale takhle na dálku...to si počkám a pak to dodělám třeba v Brně, to není tak strašná dálka 😉
no taky se bojím infekce, ale musím být prostě opatrná.nikdy jsem na žádné záněty netrpěla, a minulý měsíc jsem si při grilovačce sedla na nějakou zaprášenou židli a na druhý den jsem šupajdila na gyndu, no paráda...a ten maliník taky zkusím...
Já se taky infekce bála...ale zatím ťuk ťuk dobrý! A maliník....piju po 0,5 l hrncích, už si dělám dnes 2....mám lepší pocit... i kdyby to fungovalo jako placebo...maliník určo pomůže a malá pak jen hladce vyklouzne 😅 😀 😀 😀
já si říkám, že mi ten maliník pomůže aspoň psychicky, když si budu říkat, pila jsem maliník, půjde to jak po másle, tak třeba půjde 😀
Ahojte kočky 🙂
musím sa pochváliť - dnes som sa po veľmi dlhom čase táááák dobre vyspala 🙂 🙂 🙂
šarkal - ešte k tým obavám o bábätko - také veci vôbec nepozeraj! My tu na Markíze máme takú reláciu REFLEX, akože osudy ľudí, a tam v jednom kuse ukazujú choré a postihnuté detičky... No vždy to prepnem alebo odchádzam. Nemôžem to proste pozerať! Drahý mi to zakazoval, hneď druhý deň po tom, ako sme začali snažilkovať 🙂 Inak nám to vyšlo po 4 mesiacoch...
ozaj a 35 rokov - to ešte nie je starý 😀 😀 😀
Ja sa tiež veľmi teším na Vianoce. Prvé Vianoce s drobčekom 🙂 Tak veľmi sme si to pred rokom želali ...
K tým svokrám - tá moja je ešte pomerne mladá má 47 rokov a je veľmi zlatá. Ale veľmi si jej neužijem, lebo už pár rokov žije vo Viedni a má tam firmičku. Domov chodí fakt len málokedy. Ona sa na vnúčatko veľmi teší, ale je jej ľúto, že si ho veľmi neužije 😒
acinka, to máš pravdu s tím oborem, a máš dobré, že si to pak můžeš dodělat blíž, já¨jsem v Ostravě na Báni, takže z Olmiku, taky nic moc, navíc studuju diagnostiku materiálů, takže samá technika...mimochodem, nevím jestli jsem na tom tak blbě jen já, ale od té doby co jsem těhu to mám v hlavě vymetené, nezapamatuju si ani co koupit v obchodě, no děs....
hoky já dneska zmrznu! už jdu pro svetr, to je šílený, já jsem se těšila na podzimní vycházky v tlustém svetru po sluníčku a ono přijde tohle 😠
Já sem taky magor...manža nechce uvěřit, že existuje něco těhotesnká demence, ALE! 😀 😀 😀 Ale já jsem fakt dementní, vše si musím zapisovat, jiank to zapomenu...to dřív fakt nebylo...a moje myšlení...hlavně to praktický, to zůstalo někde schovaný...doufám, že zas vyleze! 🙂
no najskôr sme nadávali na teplo a keď sa schladilo, zas je zle 😀 😀 😀
inak v byte ja fakt kosa ...
je hnusně...a zima jak blázen! Včera večer jsme jeli do tesca a já si chtěla vzít triko s dlouhým rukávem a vestu...svetry neobleču...k mému zděšení jsem zjistila, že nemám triko s dlouhým rukávem...teda mám, ale tak na půl břicha 😀 V létě to bylo dobrý, koupilo se pár delších triček a bylo...ale teď je bříško fakt už je větší...no musela jsem ještě aspoň jedno větší triko včera koupit..doufám ale, že už ho moc neunosím 😵 😵 😵
no ja mám podobné problémy... ale zatiaľ, na doma, som to vyriešila, že si obliekam priateľové tričká a mikiny
já jsem taky na hlavu 😅 šla jsem na poštu s balíčkama a nechala jsem je doma... 😅
nebo si napíšu nákup ať to máme rychleji za sebou a ať máme co potřebujem a lístek zůstane nastole...
tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama, no jen aby se mi ten rozum po porodu vrátil, jinak tu školu nedodělám.ted jsem uplně vyřízená, důležité věci si pamatuju přesně 3 minuty a méně důležité se pro jistotu nechytají vůbec,.můj mi taky říká, že si to mám zapisovat, ale to taky nemá moc velký efekt.jako včera, otevřu lednici, tam vybíleno, jedeme do obchodu a když se mě můj drahý zeptá co teda potřebujeme koupit, tak nevypotím ani máslo.v tom trapnějším případe ¨mě ná hloupost tak rozčílí, že se skoro rozbrečím už v obchodě...
Taky tak...na doma to jde...ale ven v tom vylézt nemůžu. Manža je dlouhán a trika mi jsou trošku delší 🙂

Lu82...sestřenka Hynka, že? Má krásnýho Davídka! 😵 Já tak nějak od počátku sleduju diskusi zářijových skoro-maminek, ale pořád jsem váhala se připojit a teď už tam mají zavedenou partu a teda co se rození týče, tak jedou 😀