icon

Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?

avatar
sarkal
12. zář 2008

Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 2806 příspěvků

Stručné shrnutí

  • V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
  • Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
  • V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.


Nejčastější otázky

Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.

Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.

Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.

Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.

Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.

Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
  • Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
  • Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.


Sporné názory

  • Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
  • Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
  • Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.


Otevřené otázky

  • Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
  • Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
  • Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.


Zmíněné značky a firmy

Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana

Zmíněné produkty a metody

maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box

Místa a osoby

Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka

avatar
gabka.d
15. zář 2008

já mám zatím v poho co nosit, jen těhu gatě 😖 v těch si dřepnout tak je po nich 😀
ten měsíc ještě odchodím v mikině a svetru a pak už bude sibiř jak se koukám z okna, takže vytáhnu zimní bundu...podzimní kupovat nebudu, chtěla bych po porodu zhubnout i to co není z těhu, tak na co by mi to bylo

avatar
dejna3
15. zář 2008

Tebe to už hádam do konca septembra vydrží... 🙂 Ale mňa zastihne ešte aj október a mám obavy, že sa ochladí tak, že bude treba bundu 😖

avatar
acinka
15. zář 2008

Hihihi, jsme to ale dopadli s naší inteligencí 😀 Já se jdu najíst a poobědově se válet 😀

avatar
gabka.d
15. zář 2008

acinko nezapomeň co jsi chtěla 😀

avatar
gabka.d
15. zář 2008

já jdu uklízet, pak prohrábnu mrazák a něco uvařím, ale teda nápad nemám žádný...

avatar
dejna3
15. zář 2008

ja pôjdem na obed k mamke 🙂 som sa teraz rozhodla .... teda, dúfam, že niečo navarila 😀
zatiaľ si idem urobiť horúci čajík na zahriatie

avatar
gabka.d
15. zář 2008

A poctivě maliníkový 😵 já si dám taky ještě jeden

avatar
dejna3
15. zář 2008

tak na zdravie a na ľahký pôrod 😀

avatar
natali.m
15. zář 2008

tak já jdu pro změnu vařit oběd, zatím papa

avatar
sarkal
autor
15. zář 2008

Tak už jsem zpět z oběda.Je fakt kosa,je to hrůza.K tomu maliníku,taky se ho chystám pít,ale četla jsem,že až od 34tt takže mám ještě týden čas.Holky jak ten čajík chutná,já mám totiž strach aby nebyl nějakej hnusnej,já mám celé těhu nevolnosti a takovéto čaje mi vadí,přímo těhotenský sem si koupila a leží tu,protože prostě nemůžu.Maliník pít jako chci za každou cenu,tak jsem zvědavá na příští týden jak bude chutnat.Jinak já taky chtěla masírovat,ale protože i před těhu jsem trpěla výtoky a v těhu mě to taky potkalo a potrápilo,tak z toho mám strach a raději se na to vybodnu.Holky já když viděla porod na videu tak,tak pohled přímo tam dolu je teda děsivej,ještě,že tam neuvidím 😖 ,ale docela jsem čučela při tom nástřihu,asistentka vzala nůžky a šmikla jak když nic a ta maminka se přitom ani nepohla,necukla prostě nic a ještě asistentka přestala a ptala se jestli to bolí,ona,že ne tak si teda mysli,že to moc asi moc nebolí a fakt ještě,že tam neuvidim to by bylo mnohem horší!Stejně si myslím,že v tu chvíly budeme jen chtít vytlačit prcka ven a tady to nám přijde jen jako ulehčení.S tim šitím je to už horší,ale snad nám to nějak obstříknou a půjde to vydržet,ale také si myslím,že až uvidím malého tak všechno bude najednou krásný.Já když jsem viděla ty porody tak to mě to vždycky dojalo až k pláči jak ta maminka vyděla to miminko,dali jí ho,ona ho hladila,koukaly na sebe prostě nádhera a ještě když tam je pak manža tak to je fakt hrozně dojemný!

avatar
gabka.d
15. zář 2008

Sarkal, mě ten maliník sám o sobě moc nechutná, tak si ho dělám s jahodovým čajem do 0,5l hrnku 😉 a s medíkem, to už je lepší...

No ten samotný nástřih asi nejde moc cítit při všech těch bolestech je to jako píchnutí, nebo štípnutí, ale to šití, to mi prostě nahání strach...

avatar
sarkal
autor
15. zář 2008

gabka.d tak snad ho teda vypiju!
jo jo,ale budeme to muset vydržet!Já mám spíš taky strach až to bude jako zašité tak jít třeba pak na velkou aby se to jako neuvolnilo ty stehy a aby to dobře zašily aby to moc nebolelo a tak....

avatar
acinka
15. zář 2008

tak s maliníkem jsem taky měla strach, protože jsem měla hodně dlouho nevolnosti..těhotesnký čaj fuj, zázvorový čak ještě větší fuj 😖 Ale maliníkovej mi chutná, pije se dobře, střídám teď i ochucení...med, obyč. cukr, třtinovej cukr, vanilkovej cukr....chutná to stejně všechno...sladce...ale mám pocit, že furt nepiju to samý 😀

avatar
dejna3
15. zář 2008

tak som prišla od našich, pozvala som sa na obed a ostala aj na večeru 😀 😀 😀
Vonku je teda riadna kosa, v predpovedi počka, vraveli, že zajtra má byť taká kosa, ako v septembri už 60 rokov nebola 😲
no keď to takto pôjde ďalej, tak si asi budem musieť kúpiť nejakú bundu, aspoň u číňancov... v svetri mi dnes bola už kosa 😒

avatar
gabka.d
15. zář 2008

no já teda chci vidět jaká bude zima, jestli bude sněhu po kolena, tak jak budme kočárkovat? jsem se těšila na babí léto, žluté listí, sluníčko, procházky a tady celý den leje jako z konve... 😠

avatar
dejna3
15. zář 2008

no a celý týždeň, má byť taký...

ale dúfam, že ešte bude aspoň nejaké babie leto, ja chcem tiež kočíkovať 🙂 🙂 🙂

avatar
sarkal
autor
16. zář 2008

Ahoj holky!Kosa je fakt veliká,brr já už nosím kabát,ale rozeplej 😀 ,kupovat si už nic ne a nebudu!Stejně nikam nechodím,práci mám u domu a když někam jdu tak autem.To za ty penízky raději koupím něco pro prcka i když on už vše má,jen kočárek ještě ne,nemůžeme se pořád rozhodnout.
Holky co těm našim prckům koupíme k ježíšku?Docela jsem nad tím přemýšlela a ze začátku říkala,že nedostane nic,ale to bych mu samozřejmě neudělala,on z toho sice nebude mít žádný rozum a nějaký ježíšek mu bude nejspíš šumák,ale něco to mu našemu miláčkoví koupit musím.Já to vidím na nějaký pěkný obleček a nějaké ty hračky 🙂 Jinak teda nevím co se takovým miminkům kupuje.

avatar
smardik
16. zář 2008

sarkal vánoce řeším taky, určitě bezdárku nebude ale moc toho taky nebude, jak píšeš bude mu to šumák takže to vidím tak na dvě hračky pro děti od 3měsíců od fisher price

jinak oblečení už si taky kupovat nebudu, mám bundu - sice ji nezapnu ale nějak moc ven nechodím tak to zvládnu 🙂

koukám že obě čekáme Tomášky 🙂

avatar
sarkal
autor
16. zář 2008

Jé ajó a já mám termín 28.10,ale nevím jestli ho můžu brát za oficiální,protože první termín byl 3.11 pak 6.11 pak 7.11 no a na velkém utz v 30týdnu že jako už 28.10 a ten zatím zůstává tak nevím čemu má člověk věřit,ale docela bych chtěla aby byl ten 28.1é pravý 😀
My asi prckovi koupíme kolotoč nad postýlku a ještě nějakou tu maličkost,největším dárkem pro nás bude,ale Tomík 🙂

avatar
smardik
16. zář 2008

mi doktor nechává původní termín 27.10 prý je to nejpřesnější tak uvidíme, ono stejně to je jen orientační že 🙂, člověk musí počítat +- 14 dní. No nám se ale Tomík narodí možná okolo 13.10 protože hrozí císař ☹ ☹

kolotoč nad postýlku už Tomulka má - koupila mu ho babička ale uvažovala jsem o tomhle http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=8060000&tab=9 a http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=5923856&tab=9

avatar
sarkal
autor
16. zář 2008

To piáno je super!
Já vím,že se to tak nedá brát,mimísové si zkrátka vylezou kdy se bude jim chtít,jen bych nechtěla přenášet a mám právě strach,že oni budou brát jako pravý ten termín 28.10,ale ve skutečnosti je to třeba ten 7.11 a oni už to budou brát jakože přenášení,tak sem zvědavá.
A proč Tobě hrozí císařem?

avatar
misic
16. zář 2008

cavte tehulky,
tak my uz 2dni po termine, juj zacinam byt uz nespokojna, akurat idem na kontrolu do nemocnice, dufam, ze je babo v poriadku a ze sa uz pekne odhodla ist na svet...
lebo sa uz nemozem dockat...
drzte palce 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

avatar
sarkal
autor
16. zář 2008

Jasně misic držím Ti palečky!!Ať už máš co nejdříve miminko u sebe a ať máš rychlý porod hlavně bez komplikací!! 🙂

avatar
kamiska
16. zář 2008

sarkal: ahoj, jen jsem nakoukla, na co se mam jednou tesit 🙂 a zahlidla jsem tvoji otazku. Co se tyce chlapa, tak se kvalita spermii vekem dle meho zhorsuje, i kdyz zrejme jsou vyjimky. Ale co jsem chtela rict o amnormalitach - nevim obecne, ale konkretne treba u Downova syndromu je v literature, ze vek matky nad 35let zvysuje o dost rizko a co se tyce otce tak je to nad 50let. Takze rozhodne se nemusim bat, tvuj manzel se tam jeste vleze 😉

avatar
sarkal
autor
16. zář 2008

Manža má asi kvalitní sperma když se to stalo v měsíce ve kterém sme měli sexík jen 3x 😀 No mě je 22 a amnžovi 34 tak si myslím,že mimís bude ok,všechny testy sice vyšly dobře,ale člověk si nemůže být asi nikdy na stoprocent jist dokavaď to miminko prostě neuvidí,že je zdravé.

avatar
gabka.d
16. zář 2008

Ahoj holky, fuj, takové téma, miminka jsou určitě v pořádku! Ikdyž taky mě to někdy napadne, braly mi plodovou vodu právě kvůli zvýšenému riziku na Downův syndrom, a ten doktor říkal, že ikdyž jsou výsledky špatné takmimi může být zdravé a naopak, stává se to vyjímečně, ale stává, tak jako potrat po Amnio...kolik nocí já probrečela, tak doufám, že to není náš případ...

Raději pojďmě k těm dárkům 😵 já koupím jen užitečné věci a nějakoui hračku, jak jsem viděla mamku a tchýni,tak o hromadu dárků má naše malá postaráno 😀

avatar
dejna3
16. zář 2008

Ahojte,
ja kúpim tiež asi len nejaké hračky a oblečko...
Neviem si predstaviť do akej miery to bude mimi vnímať (bude mať cca 2,5 mes.) - ale už sa teším, ako sa s ním budeme fotiť pri vysvietenom vianočnom stromčeku.. 🙂

avatar
smardik
16. zář 2008

sarkal nějak jsem usla 🙂, malý leží napříč a doktor moc nevěří že by se otočil takže proto ☹ a plánovaný císař se dělá tak 14dní před termínem porodu

avatar
acinka
16. zář 2008

Ahojky 😉 Taky to vidím na nějakou hračku...někde jsem viděla takovou velkou dřevěnou kostku...každá strana je jinak řešená...na rozvoj jemné motoriky... a protože ještě nemáme jídelní židličku, tak možná tu...každopádně se letos moc těším na nakupování dárků tak celkově...v říjnu nám tu otevřou velký obchodní centrum a já už se vidím, jak malou dám do autosedačky, přichytnu na podvozek a budu drandit skrz obchůdky...pěkně v teplíčku...protože nevěřím, že stihnu babí léto...kor tady na Vysočině 😀

avatar
dejna3
16. zář 2008

tak ja sa zasa veľmi teším - lebo tento rok sa asi konečne vychystáme na pár dní k svokričke do Viedne, aj s mimi - chceli by sme tam zbehnúť niekedy v decembri, keď býva nádherne vianočne vyzdobená 🙂

Strana