Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
gabka.d taky si říkám,přijmout nás přeci musejí ne 😉 ať už máme nějaký papír nebo ne...
Tak s tím sepisováním je to prostě všude jinak.
Marik tak ti nezávidím že už máš po termínu a nic.Já mám za týden ale už te´d jsem hotová.V noci jsem měla pravidelné bolesti ale dlouhé intervaly,pak to přešlo,ještě mě během noci občas bolest vzbudila ale nic z toho nebylo.Dnes ač nemám z čeho mám šílenej průjem a dost nepříjemný bolesti tak nevím co to je,jsem z toho otrávená ☹
Ne ne já budu rodit v Mostě,chci mít manžu od začátku u sebe a to v Teplicích bohužel nejde takže jsem se rozhodla pro Most,nejdříve jsem chtěla Ústí,ale tam prý mají stopstav a odjinud než z Ústí neberou takže teda Most.
gabka-nemusíš,já jsem se tam jen byla dívat,jak to tam vypadá a tak at vím do čeho jdu,ale chodit tam nemusíš tak klíííd.
Já tam chodím ted,na vyšetření a to jen proto že už mám po termínu,tak mě hlídají
😎 tak pohoda, já vím jak to u nás v porodce vypadá, kámoška tam před 14dny porodila a je to tam po rekonstrukci a zkoukla jsem to na netu 😉
Aha,to ani nevím že se u vás s manžou roidt nemůže..No já se právě bojím aby měli tady u nás místo ale te´d se to tu trochu uvolnilo tak bych to mohla stihnout 😉
ahojte,
no tak ja sa musim pochvalit, ze to zvladam celkom dobre.
Upratujem si pomalicky, ked nevladzem, tak ma vobec netrapi, ze je par omrviniek na dlazke, alebo, ze su vlasy vo vani 😉
Vzdy zapojim starsiu dceru a co to porobime spolu, samej sa mi nechce.
Okna sa nechystam umyvat vobec, to pockam, kym mi to niekto neurobi.
Varim podla nalady, ked sa mi nechce, ideme do restauracie.
Ale niekedy naozaj nevladzem prejst, skoro sa unavim a vraciam sa domov. Auto mam stale k dispozicii, pesi chodim len na kratke trasy.
Uz si len vyberam vecicky, kupujem posledne polozky, vlastne mam len oblecko a par drobnosti, velke veci ako kocik, postielka, prebalovaci pult...este vobec nemam. 🙂
Spanie: wc len raz za noc a potom vacsinou opat zaspim.
Drzim vam palce, aby ste to co najlepsie zvladli do konca.
A vobec sa nestresujte kvoli neupratanemu bytu, nestoji to za to
gabka: jj parnter může být od začátku do konce, byla jsem tam na prohlídce i s manžou, je to tam moc hezký, zavřou vás na porodní box a dokud neporodíš nebo manža neomdlí tak taam může být s tebou 🙂 akorát je blbý, že je tam často stop stav☹ ale na Fifejdy nejedu, i kdybych měla rodit doma. Mám k nim odpor.
Jé tak to je fajn, já taky na fifejdy nechci, sice odpor nemám, ale nemám totiž ani názor, neznám to tam... bydlím v Ově téměř 4roky, ale co jsem potřebovala tak jsem si zařídila ve vítkovicích, přítel mi ale říkal že fifejdy ne ikdyby mě měl vézt až do karviné (tam jsem bydlela a původně chtěla i rodit...)
rehos v Teplicích Ti ho zavolají před porodem,ale to taky nemusí pak vůbec stihnout znám takové případy a celkem se mi to tam prostě nelíbí.Hlavně chci aby semnou manža byl od začátku a právě v Mostě mají ty boxy kde budeme spolu 🙂
pro mě partner u porodu moc důležitý, proto jsem vděčná za jeho šéfa, který mu dává super podmínky až to přijde a taky si nedovedu představit že by přišel až k samotnému porodu, ty bolesti před tím k tomu taky patří...a u toho ho budu potřebovat nejvíc
jj a musím říct že sestry na porodním ve vítkovicích jsou fakt suprové, měli jsme moc fajn sestřičku na předporodním kurzu a i jak jsme měli prohlídku porodky, tak tam byli všichni moc milí, asi dvě mamči zrovna rodily, a vládla tam taková harmonie a pohoda...
Tak už se smaží karboše a vařejí brambory,konečně,už mám hlad jako vlk 😵 .Manža přijede ve čtyři tak to stíhám jen z toho šití bohužel dnes nic nebude ☹ ,mám toho akorát takže co můžeš udělat dnes odlož na zítřek 😀 !
sarkal, já mám bábovku v troubě a po trochách uklízím ten obývák, ještě se chystám žehlit, ale šít taky nebudu ☹ můj jede zítra na služebku, tak ještě upeču maso..a končím, berou mě záda, to je děs, ještě chce jít na procházku, tak to jsem zvědavá kam dojdu 😅
Mňam bábovka!!Ty jo,já už taky jako nemůžu na záda,jinak bych dnes byla ok!A to ještě jedeme za taťkou do nemocnice,tak to budu večer určitě utahaná,ostatně skoro jako obden.Usnu jak špalek,vždycky si s manžou povídáme a najednou se probudím,vyplá televize,manža spinká a už začnou návštěvy wc a převalování se v postely
taky bych byla OK, se divím teda, jindy nemůžu nic...
to u nás je to tak, že tu telku vypínám já, pořád courám po bytě a říkám si: tak dneska půjdu spát vážně až on bude vstávat do práce... nikdy mi to ale nevyjde a ve 3 jdu spát 😉
Tie otazky typu ako sa mame a ci sme cely ani nepripominajte! Ja uz ani telefony nechcem dvihat! 😠
to já třeba mamce pro jistotu, napíšu první že jsme v celku a že je to OK, než aby zase ona plašila v twelefonu co se dějě že jsem se dlouho(1 den) neozvala
u nas to je naopak.S mamkou volame skoro ibe pres Skype a ked jej chcem nieco povedat cez telefon tak za kazdym dostava skoro infarkt lebo si mysli ze uz 😀

sarkal- musí ti ho dát a když ne v poradně tak v porodnici kde budeš rodit 😉