icon

Kolík jste měly balíků vložek do porodnice?

avatar
girl.misel
26. únor 2007

ahoj zajímalo by mě kolik balíků vložek do porodnice ste která měla?já uvažuji o 2 balíkách po 20ks.a nevím zda je to málo či akorát.a nemáte některá zkušenost s kalhotkami značky samu?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 147 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Poporodní vložky se prodávají v baleních nejčastěji po 20 ks (značky zmíněné v diskusi: Hartmann Samu, Batist, Senta) a v diskusi se uváděly ceny balíku ca. 30–55 Kč v závislosti na prodejci.
  • Spotřeba vložek je vysoká: v praxi byly uváděny typické doporučení 2–4 balíky po 20 ks, konkrétní zkušenosti zahrnovaly např. 3 balíky za 8 dnů, 4 balíky za týden nebo až ~90 kusů za 6 dnů.
  • Do porodnice se doporučují porodnické nelepící vložky pro lepší větrání a hojení a síťované (pratelné) nebo jednorázové netkané kalhotky; balení kalhotek se obvykle prodává po 5 ks (značky zmíněné: Abri Net, Tena, Chicco, Canpol).


Nejčastější otázky

Q: Kolik balíků poporodních vložek si vzít do porodnice?
A: V diskusi se doporučovalo mít raději 2–4 balíky po 20 ks; některé zkušenosti uváděly spotřebu 3 balíků za 8 dní, 4 balíků za týden nebo až ~90 vložek za 6 dní, takže počítejte podle předpokládané délky pobytu a intenzity krvácení.

Q: Jaké značky vložek jsou pro poporodní období doporučované?
A: Jmenovány byly Hartmann Samu (20 ks), Batist (rozměr uveden 7×25 cm, 20 ks), Kotex Night, Flufsan (30 ks, v diskusi uváděna cena ~200 Kč) a Bella Perfecta; ceny v diskusi se pohybovaly např. Samu okolo 30–39 Kč/20 ks a Batist 36–55 Kč/20 ks (ceny se liší podle lékárny/prodejce).

Q: Jsou lepší porodnické nelepící vložky nebo běžné lepící (např. Always)?
A: Konsenzus v diskuzi byl, že porodnické nelepící vložky lépe větrají a podporují hojení po porodu; tenké lepící vložky (Always apod.) nejsou v prvních dnech obecně doporučovány, někteří ale používali silné noční Kotex jako pojistku.

Q: Jaké kalhotky do porodnice: síťované pratelně nebo jednorázové? Jaké velikosti?
A: Doporučovaly se síťované pratelně kalhotky i jednorázové netkané (balení obvykle po 5 ks, značky Abri Net, Tena, Chicco, Canpol); v diskuzi byly uvedeny ceny 50–160 Kč/5 ks a velikosti do XL (některé prodejny měly i větší), kalhotky jsou pružné a často stačí univerzální velikost.

Q: Poskytuje porodnice vložky či kalhotky nebo je lepší mít vlastní zásobu?
A: Zkušenosti se lišily podle zařízení: některé porodnice (v diskuzi zmíněn Motol) měly vložky volně k dispozici nebo neomezeně, jiné (zmínky o Zlíně, Ostravě, Prostějově, Podolí v konkrétních případech) požadovaly vlastní zásobu; doporučuje se informace ověřit přímo v konkrétní porodnici.

Q: Kolik vložek do podprsenky (breast pads) si vzít?
A: V diskusi se uvádělo, že stačí 1 balík vložek do podprsenky (cca 30 ks), protože mateřské mléko se většinou rozvíjí až 2.–3. den; potřeba závisí na množství laktace.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Porodnické nelepící vložky se obecně považují za lepší pro větrání a hojení po porodu.
  • Síťované (pratelné) kalhotky se doporučují pro lepší ventilaci a možnost opakovaného použití.
  • Spotřeba vložek je vysoká; doporučuje se vzít raději více než méně (běžně 2–4 balíky po 20 ks).


Sporné názory

  • Některé příspěvky tvrdily, že porodnice dávají vložky volně a neomezeně, zatímco jiné uváděly, že nic nedávají a vše si rodička musí přinést.
  • Preference značek se lišily: někteří preferovali Samu (Hartmann), jiní označovali za nejlepší Batist nebo Kotex Night; ceny a dostupnost byly v příspěvcích rozporuplné.


Otevřené otázky

  • Kolik přesně vložek bude konkrétní rodičce potřeba při jejím individuálním krvácení a délce pobytu?
  • Jaké konkrétní značky a velikosti budou dostupné v dané porodnici v době porodu?
  • Budou na oddělení k dispozici pratelná síťová kalhotky a možnost jejich hygienického usušení?


Zmíněné značky a firmy

Hartmann, Samu, Batist, Senta, Kotex, Kotex Night, Always, Bella Perfecta, Flufsan, Weleda, Salus, Canpol Babies, Jessa, Abri Net, Tena, Chicco, Rossmann, DM, Tesco, Batolatko, lekarna.cz

Zmíněné produkty a metody

porodnické vložky Samu 20 ks, Batist porodnické vložky (7×25 cm, 20 ks), Senta Fix 20 ks, Kotex Night, Flufsan 30 ks (~200 Kč), Bella Perfecta, Always, síťované prateln é kalhotky (Abri Net, 5 ks), jednorázové netkané kalhotky (Canpol, Jessa, Chicco, balení 5 ks), Batist vložky, jednorázové podložky pod rodící, vložky do podprsenky (balení ~30 ks), masážní olej hráze Weleda 50 ml (~200 Kč zmíněno), Salus jasmínový olej, maliníkový čaj, algifen (kapky na zavinování), praní síťovaných kalhotek, nošení 2–3 vložek najednou, používání 4 vložek najednou v počátcích, doporučené větrání a sprchování min. co 2 hodiny

Místa a osoby

Motol, Podolí, Apolinář, Obilňák (Brno), Zlín (BFH), Kladno, Ostrava, Prostějov, Vítkovice, Krč, Luhačovice, Mladá Boleslav

Strana
z5
avatar
gondola
24. kvě 2007

Nevím co přesně myslíš menstruací po porodu, ale krvácet začneš hned po porodu a tyto tzv. očistky mě vycházely asi tak 3 týdny. Není to ale jenom krev, je to spíš ke konci takové špinění. Ale to je určitě hodně individuální. Mám kámošku, která lítala s vložkama 6 týdnů, ale i takovou co měla za 2 týdny pokoj. Plenek si vezmu asi tak 30. Ve špitále při dobré konstelaci budu 3 dny a kdyby každý den 8 plenek a něco navíc. Ale nemusíš jich tahat tolik, když dojdou, manžel určitě rád přiběhne. poprvé jsem jich měla jen 20 a také to stačilo.

avatar
terra
24. kvě 2007

Marketko i ty vložky ti může průběžně nosit do porodnice manžel nebo partner :o)
Však počkej,až budeš balit tašku do porodnice,budeš ji mít nabuřenou,že ji ani nedopneš a budeš třídit obsah :o)
Tak jako já :o)

avatar
akcul
24. kvě 2007

Ahoj terra,
k těm Samu vložkám: je na nich sice napsáno mini, ale jiné se ani nevyrábí (mám to z osvědčených zdrojů - manžel má zdravot. potřeby, kde jsem před porodem pracovala). Prý se vyráběli dřív, ale teď už ne, je to jen jedna velikost. A neboj, jsou to ty klasické vložky, které kupují všechny budoucí maminy a měla jsem je i já. U nás ve ZP šli na dračku. 😉 Tak snad si to ještě stihneš přečíst. Jinak přeju hodně štěstíčka. 🙂

avatar
bielanevesta
24. kvě 2007

Tak ja som si kúpila 5 balíkov tých SAMU vložiek a 1 balík nohavičiek od TENY tak dúfam, že mi to postačí 😝

avatar
terra
24. kvě 2007

Akcul : dík yza info no já mám pocit,že tady toho stačím ještě hodně přečíst :o)
Nějak se nám do toho porodu nechce. Teda mě jo,ale tělo stávkuje :o)

avatar
kajule
24. kvě 2007

Ahoj holky, já jsem si do porodnice brala dva balíčky těch vložek Samu. Oba dva baličky jsem si ale vezla domů, pže v porodnici mi dali jejich vložky. Prý jsou lepší, jelikož líp propouští vzduch a případné šítí a jiná poporodní poranění se líp hojí. Měla jsem možnost si i v porodnici ty jejich nabalit domů. Ty Samu jsem pak vyzkoušela až doma, jsou sice taky dobrý, ale musím říct, že ty v porodnici byli vážně lepší.

avatar
markeeta
24. kvě 2007

Holky, zasvette me do tech vlozek a kalhotek. Ja se v tom ztracim jak v plenkach pro miminko. To jsou nejake specialni? Staci my obycejne bavlnene kalhotky a vlozky treba always?

avatar
kajule
24. kvě 2007

Markeeto, nedivím se ti, taky jsem se v tom ztrácela. 😉 Po porodu jsou prý lepší vložky poporodní, který jsou k tomu určený a nejlepší aspoň co jsem slyšela jsou od Hartmann Samu. Já jsem s nima byla taky spokojená, i když o něco lepší mi přišli ty co jsem si brala v porodnici. Kalhotky taky koupíš speciální, můžou být buď na jednou použití nebo jsou i takový, který se dají vyprat a řekla bych, že lepší než normální jsou v tom, že taky líp větrají a tím se to všechno líp hojí. 😉

avatar
nasticka
24. kvě 2007

já jsem koupila 3 balíky Samu, 2 mám zabalené do porodnice, tak uvidíme, jestli to bude co k čemu..tak nějak si jen neumím představit, když píšete, že je dáváte i ve 3 vrstvách 😒

avatar
kajule
24. kvě 2007

Nasticko, já jsem si je dávala ve dvou vrstvách první dva dny a ten druhý už jen na noc. Přes den jsem ty následující dny měla už jen jednu na radu sestřičky kvůli tomu, aby to líp větralo a stačila mi.

avatar
hotarova
24. kvě 2007

Urcite je lepsi mit porodni vlozky, mnohem lepsi vetraji. Ja mela taky 3 baliky po 20, stacilo mi to na pobyt v nemocnici i po prijezdu domu.
Always se vubec nedoporucujou.
Jen prvni dva dny jem davala ve 2 vrstvach, pak uz jen 1 vlozku.
Kalhotky je take mit dobre jednorazove. Ja koupila balicek po 5 sitovanych kalhotkach, co se daji i preprat. Krasne prijnou na telo a vlozky v nich drzi.
Nosila jsem je jen v porodnici, doma uz jen bavlnene.

avatar
gondola
25. kvě 2007

kajule, tak trutnovu patří velká pochvala. U nás ve Zlíně ti nikdo nic nedá. Vše své. I vložky. Dostává se pouze oblečení pro děti (kvůli infekci), ale to nechci komentovat, bo když mi ho profesionální fotograf vyfotil v porodnici (chodí tam na pokoje), tak jsme příbuzným rozdaly fotky, kde má Vašík děravé dupačky či bodýčko. (všechny byly v takovém stavu). My jsme si v porodnici museli koupit i mast na popraskané bradavky, kloboučky, prostě všechno.
Holky, díky za tip. o těch poporodních vložkách jsem nevěděla, hned po tom půjdu. Ale nevím jak uspěju. Dnes jsem skákla do jedné z našich lékáren s tím, že chci maliníkový čaj a hleděli tam na mě jako kdybych chtěla lék proti rakovině. (bydlím ve světoznýmých lázních Luhačovice) 😝

avatar
terra
25. kvě 2007

Ježiš Gondolo Luhačovice tam je krásně :o) Byla jsem tam na víkendovém školení a nádhera :o)
Jen škoda,že tam nemaj maliník :o)

Ale na mne taky poprvé hleděli v lékárně jako bych spadla z Marsu :o) Ale slíbila jsem,že si pro něj dojdu,tak mi ho objednali a stále doobjednávají :o)
Ale poprvé ta magistra ani nevěděla nač to je - vážně.

A to samé to bylo,když jsem chtěla olejíček na masáž hráze. Tam jsem ji sice nemusela poučovat nač to je,ale moje štěstí bylo,že jsem věděla výrobce. A taky mi ho objednali :o)

avatar
markeeta
25. kvě 2007

Ahoj holky, dekuji moc za zasveceni do vlozek.
Ja jsem si zrovna dneska koupila malinikovy caj a slecna hned pochopila, ale meli jen jeden posledni.
Ten krem na masirovani hraze take shanim. Vim, ze to vyrabi Weleda, maji hodne dobrych kosmetickych pripravku pro miminka i maminky, ale kdyz jsem byla v te lekarne, tak jsem na to zapomela. Hlavne, ze mam seznam.

terra: jakou znacku oleje pouzivas a kolik to tak stoji? Od weledy stoji 50ml pres 200kc.

avatar
gondola
27. kvě 2007

terro, dík za pochvalu Luhačovic. miluju je, ale teď v sezónu není o co stát. je tu všude plno lidu, nic v obchodech. už se těším na podzim až všichni hostmani zmizí a Luhačovice budou jenom naše. V pondělí jdu zkusit druhý pokus, akce maliník. V té druhé lékárně mi jej snad alespoň objednají. 😝

avatar
macanet
27. kvě 2007

markeeto, pokud neseženeš Weledu, tak zajdi do zdravý výživy, nebo tam , kde prodávaj masážní olejíčky a kup si od SALUSU olej Jasmínový , pomáhá při porodu na masáž zad i bříška, uvolňuje porodní cesty a může se používat na masáž hráze 😉

avatar
iza
27. kvě 2007

ahoj holky,chtěla bych se zeptata..ty popporodní kalhotky se prodávají v nějaké univerzální velikosti?Mám zadek jak valach a vůbec jsem trochu prostornější, tak abych zbytečně nekoupila něco malýho 😕 😅

avatar
macanet
27. kvě 2007

izo, záleží na tom jaký kalhotky koupíš, některý jsou univezrální, že se natáhnou, myslím, že to jsou ty síťovaný a nebo z netkaný textilie, ty mám já a ty jsou podle velikostí.Neboj v obchodě to poraděj, teda spíš v lékárně 😉

avatar
gondola
27. kvě 2007

Klídek, Izi, mou prdel nepředčíš (viz snažilky nad 90) a stačili mi vel. XL. Dělají se v různých velikostech, u nás měli do XL, ale možná se dělají i XXL, ale jsou fakt pružné. Hodně štěstí 😀

avatar
akcul
5. čer 2007

Holky,
XL jsou myslím největší. Ale nebojte, jak píše gondola jsou velice pružný. 😀

avatar
terra
7. čer 2007

Marketko já používala na masáž hráze právě toho weledu.

Izo já si koupila v chiccu ty pratelný síťovaný a bomba.Jsou univerzální. Sice 4 ks stály tuším 240,- ale fakt bomba. Mé pozadí je také poněkud prostornější a bohatě stačí :o) Ještě stále je používám.Fakt se hodně natáhnou a po vyprání jsou bleskově suchý.

Jinak v prvních dnech v porodnici se mi opravdu osvědčily vložky Kotex noční.
Sestřička mě i pochválila,že tyhle jsou v počátku nejlepší :o) A měla pravdu :o)Hodně se v prvních dnech krvácí a neprotekla jsem ani jednou.

avatar
kyri
7. čer 2007

jé, holky, já vám to těhu snad závidim, úplně jsem si vzpomněla, jak jsem taky sháněla gaťky, vložky, balila tašku - a nemohla se dočkat. to teď bych si to jináč užila!!! 😀

samu vložky jsou dobrý, gaťky doporučuju síťovaný (s nohavičkama), ne takový ty "papírový" - síťovky větrají i drží nejlíp a dají se prát...

avatar
pho
1. zář 2007

Našla jsem vaši diskusi, tak se přidám. V předporodním kursu jsme si mohly koupit vložky fakt obrovský, asi 4 x tak velký jako jsou samu velikost S, ale nevím od jaké firmy.Pak jsem objevila v obchůdku s věcma pro mimča a maminy vložky Flufsan, mají rozměry 10,5 x 37 cm, takže fakt fošny a byly super, ale hrozně drahý. Ten balík vyšel asi na 200,- a bylo jich tam 30 ks, ale byla jsem ráda,že je mám. Byla jsem hodně šitá a hodně jsem krvácela. Ty malý z lékárny mi teda rozhodně nestačily. A kalhotky jsem měla jednorázové z netkané textilie, ale ty houby držely a pak ty síťované a ty byly super.

avatar
draga
2. zář 2007

já taky závidím 😉 jak píše kyri gaťky síťovaný s nohavičkama koupeno v lékárně a vložky nevím ty jsme v pordce měly erární a mě vyhovovaly 😎

avatar
vivian
2. zář 2007

Mně by zajímalo, jak je to s těma vložkama do podprsenky (nebo tampóny se tomu říká? Víte, co myslím 🙂 ), kolik je jich asi tak potřeba... To mlíko odtéká permanentně, nebo jen občas? I když asi jak komu, žejo...
Koukala jsem na web porodnice v Podolí (kde chci rodit) a tam je seznam věcí, který si má rodička vzít s sebou, a tam jsou právě tyhle vložky do podprsenky, tak abych měla představu, kolik jich asi tak budu potřebovat... Vložky do kalhotek tam nepíšou, tak snad dávají erární 😎

avatar
nikeske
2. zář 2007

to vivian: dnes uz erarni nieje ani toaletak 🙂)) my sme si museli doniest aj vlozky, aj plienky, vsetko 🙂))

tampony do podprsenky zavisi od toho, ako ti potecie mliecko a ako saje mimco..ale vzladom k tomu, ze mlieko sa zacina tvorit az na 2. -3. den /predtym to je kolostrum/, tak ti staci jeden balik /je tam asi 30ks/. Mne mlieko tieklo velmi malo, lebo mimco vsetko vysalo, a tieklo mi len z toho druheho prsnika, z ktoreho necical.Ja som v podstate hodne masirovala prsia v sprche, aj pred kojenim, aj po, potom som ich aj "vetrala" a mastila mastickou /robili sa mi male trhlinky/, takeze som viacmenej tampony potrebovala velmi malo...

ale urcite ti napisu aj ine mamci, ktorym viac tieklo mliecko...
myslim , ze do porodnice ti jeden balicek staci, ked tak ti manzel donesie 🙂

avatar
draga
3. zář 2007

vivian my dostali všechno kromě těch vložek do podprdy já tam spotřebovala jedno balení ale bylo to tím, že jsem šla domů po 12ti dnech a vlastně toaleťák jsem taky měla svůj a holky co rodili v Podolí psaly že tam jsou vložky mezinožky erár tak se optej někoho kdo rodil tam u nás třeba Bejana , Kristi

avatar
kalo
3. zář 2007

Já měla v porodnici taky erár, ale s sebou jsem si pro sichr koupila vložky Kotex-noční (jsou to opravdu fošny 🙂 ). Ale myslím, že nákup normální velikosti stačí...ty nemocniční jsou stejné velikosti, nejsou to ty mega.
A vložky do podprdy stačí taky max.1 balík, ani ne...nám dávali i takové ty klobouky, tak jsem to střídala...

avatar
viona
4. zář 2007

Já jsem taky v porodnici dostala ty jejich vatový a pak jsem si koupila v lékárně porodnický,ty mi na začátek vyhovovali nejvíc.Do podprsenky jsem si koupila jeden balík a to mi taky bohatě stačilo.

Strana
z5