Kolík jste měly balíků vložek do porodnice?
ahoj zajímalo by mě kolik balíků vložek do porodnice ste která měla?já uvažuji o 2 balíkách po 20ks.a nevím zda je to málo či akorát.a nemáte některá zkušenost s kalhotkami značky samu?
Stručné shrnutí
- Poporodní vložky se prodávají v baleních nejčastěji po 20 ks (značky zmíněné v diskusi: Hartmann Samu, Batist, Senta) a v diskusi se uváděly ceny balíku ca. 30–55 Kč v závislosti na prodejci.
- Spotřeba vložek je vysoká: v praxi byly uváděny typické doporučení 2–4 balíky po 20 ks, konkrétní zkušenosti zahrnovaly např. 3 balíky za 8 dnů, 4 balíky za týden nebo až ~90 kusů za 6 dnů.
- Do porodnice se doporučují porodnické nelepící vložky pro lepší větrání a hojení a síťované (pratelné) nebo jednorázové netkané kalhotky; balení kalhotek se obvykle prodává po 5 ks (značky zmíněné: Abri Net, Tena, Chicco, Canpol).
Nejčastější otázky
Q: Kolik balíků poporodních vložek si vzít do porodnice?
A: V diskusi se doporučovalo mít raději 2–4 balíky po 20 ks; některé zkušenosti uváděly spotřebu 3 balíků za 8 dní, 4 balíků za týden nebo až ~90 vložek za 6 dní, takže počítejte podle předpokládané délky pobytu a intenzity krvácení.
Q: Jaké značky vložek jsou pro poporodní období doporučované?
A: Jmenovány byly Hartmann Samu (20 ks), Batist (rozměr uveden 7×25 cm, 20 ks), Kotex Night, Flufsan (30 ks, v diskusi uváděna cena ~200 Kč) a Bella Perfecta; ceny v diskusi se pohybovaly např. Samu okolo 30–39 Kč/20 ks a Batist 36–55 Kč/20 ks (ceny se liší podle lékárny/prodejce).
Q: Jsou lepší porodnické nelepící vložky nebo běžné lepící (např. Always)?
A: Konsenzus v diskuzi byl, že porodnické nelepící vložky lépe větrají a podporují hojení po porodu; tenké lepící vložky (Always apod.) nejsou v prvních dnech obecně doporučovány, někteří ale používali silné noční Kotex jako pojistku.
Q: Jaké kalhotky do porodnice: síťované pratelně nebo jednorázové? Jaké velikosti?
A: Doporučovaly se síťované pratelně kalhotky i jednorázové netkané (balení obvykle po 5 ks, značky Abri Net, Tena, Chicco, Canpol); v diskuzi byly uvedeny ceny 50–160 Kč/5 ks a velikosti do XL (některé prodejny měly i větší), kalhotky jsou pružné a často stačí univerzální velikost.
Q: Poskytuje porodnice vložky či kalhotky nebo je lepší mít vlastní zásobu?
A: Zkušenosti se lišily podle zařízení: některé porodnice (v diskuzi zmíněn Motol) měly vložky volně k dispozici nebo neomezeně, jiné (zmínky o Zlíně, Ostravě, Prostějově, Podolí v konkrétních případech) požadovaly vlastní zásobu; doporučuje se informace ověřit přímo v konkrétní porodnici.
Q: Kolik vložek do podprsenky (breast pads) si vzít?
A: V diskusi se uvádělo, že stačí 1 balík vložek do podprsenky (cca 30 ks), protože mateřské mléko se většinou rozvíjí až 2.–3. den; potřeba závisí na množství laktace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Porodnické nelepící vložky se obecně považují za lepší pro větrání a hojení po porodu.
- Síťované (pratelné) kalhotky se doporučují pro lepší ventilaci a možnost opakovaného použití.
- Spotřeba vložek je vysoká; doporučuje se vzít raději více než méně (běžně 2–4 balíky po 20 ks).
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že porodnice dávají vložky volně a neomezeně, zatímco jiné uváděly, že nic nedávají a vše si rodička musí přinést.
- Preference značek se lišily: někteří preferovali Samu (Hartmann), jiní označovali za nejlepší Batist nebo Kotex Night; ceny a dostupnost byly v příspěvcích rozporuplné.
Otevřené otázky
- Kolik přesně vložek bude konkrétní rodičce potřeba při jejím individuálním krvácení a délce pobytu?
- Jaké konkrétní značky a velikosti budou dostupné v dané porodnici v době porodu?
- Budou na oddělení k dispozici pratelná síťová kalhotky a možnost jejich hygienického usušení?
Zmíněné značky a firmy
Hartmann, Samu, Batist, Senta, Kotex, Kotex Night, Always, Bella Perfecta, Flufsan, Weleda, Salus, Canpol Babies, Jessa, Abri Net, Tena, Chicco, Rossmann, DM, Tesco, Batolatko, lekarna.cz
Zmíněné produkty a metody
porodnické vložky Samu 20 ks, Batist porodnické vložky (7×25 cm, 20 ks), Senta Fix 20 ks, Kotex Night, Flufsan 30 ks (~200 Kč), Bella Perfecta, Always, síťované prateln é kalhotky (Abri Net, 5 ks), jednorázové netkané kalhotky (Canpol, Jessa, Chicco, balení 5 ks), Batist vložky, jednorázové podložky pod rodící, vložky do podprsenky (balení ~30 ks), masážní olej hráze Weleda 50 ml (~200 Kč zmíněno), Salus jasmínový olej, maliníkový čaj, algifen (kapky na zavinování), praní síťovaných kalhotek, nošení 2–3 vložek najednou, používání 4 vložek najednou v počátcích, doporučené větrání a sprchování min. co 2 hodiny
Místa a osoby
Motol, Podolí, Apolinář, Obilňák (Brno), Zlín (BFH), Kladno, Ostrava, Prostějov, Vítkovice, Krč, Luhačovice, Mladá Boleslav
Marketko i ty vložky ti může průběžně nosit do porodnice manžel nebo partner :o)
Však počkej,až budeš balit tašku do porodnice,budeš ji mít nabuřenou,že ji ani nedopneš a budeš třídit obsah :o)
Tak jako já :o)
Ahoj terra,
k těm Samu vložkám: je na nich sice napsáno mini, ale jiné se ani nevyrábí (mám to z osvědčených zdrojů - manžel má zdravot. potřeby, kde jsem před porodem pracovala). Prý se vyráběli dřív, ale teď už ne, je to jen jedna velikost. A neboj, jsou to ty klasické vložky, které kupují všechny budoucí maminy a měla jsem je i já. U nás ve ZP šli na dračku. 😉 Tak snad si to ještě stihneš přečíst. Jinak přeju hodně štěstíčka. 🙂
Tak ja som si kúpila 5 balíkov tých SAMU vložiek a 1 balík nohavičiek od TENY tak dúfam, že mi to postačí 😝
Akcul : dík yza info no já mám pocit,že tady toho stačím ještě hodně přečíst :o)
Nějak se nám do toho porodu nechce. Teda mě jo,ale tělo stávkuje :o)
Ahoj holky, já jsem si do porodnice brala dva balíčky těch vložek Samu. Oba dva baličky jsem si ale vezla domů, pže v porodnici mi dali jejich vložky. Prý jsou lepší, jelikož líp propouští vzduch a případné šítí a jiná poporodní poranění se líp hojí. Měla jsem možnost si i v porodnici ty jejich nabalit domů. Ty Samu jsem pak vyzkoušela až doma, jsou sice taky dobrý, ale musím říct, že ty v porodnici byli vážně lepší.
Holky, zasvette me do tech vlozek a kalhotek. Ja se v tom ztracim jak v plenkach pro miminko. To jsou nejake specialni? Staci my obycejne bavlnene kalhotky a vlozky treba always?
Markeeto, nedivím se ti, taky jsem se v tom ztrácela. 😉 Po porodu jsou prý lepší vložky poporodní, který jsou k tomu určený a nejlepší aspoň co jsem slyšela jsou od Hartmann Samu. Já jsem s nima byla taky spokojená, i když o něco lepší mi přišli ty co jsem si brala v porodnici. Kalhotky taky koupíš speciální, můžou být buď na jednou použití nebo jsou i takový, který se dají vyprat a řekla bych, že lepší než normální jsou v tom, že taky líp větrají a tím se to všechno líp hojí. 😉
já jsem koupila 3 balíky Samu, 2 mám zabalené do porodnice, tak uvidíme, jestli to bude co k čemu..tak nějak si jen neumím představit, když píšete, že je dáváte i ve 3 vrstvách 😒
Nasticko, já jsem si je dávala ve dvou vrstvách první dva dny a ten druhý už jen na noc. Přes den jsem ty následující dny měla už jen jednu na radu sestřičky kvůli tomu, aby to líp větralo a stačila mi.
Urcite je lepsi mit porodni vlozky, mnohem lepsi vetraji. Ja mela taky 3 baliky po 20, stacilo mi to na pobyt v nemocnici i po prijezdu domu.
Always se vubec nedoporucujou.
Jen prvni dva dny jem davala ve 2 vrstvach, pak uz jen 1 vlozku.
Kalhotky je take mit dobre jednorazove. Ja koupila balicek po 5 sitovanych kalhotkach, co se daji i preprat. Krasne prijnou na telo a vlozky v nich drzi.
Nosila jsem je jen v porodnici, doma uz jen bavlnene.
kajule, tak trutnovu patří velká pochvala. U nás ve Zlíně ti nikdo nic nedá. Vše své. I vložky. Dostává se pouze oblečení pro děti (kvůli infekci), ale to nechci komentovat, bo když mi ho profesionální fotograf vyfotil v porodnici (chodí tam na pokoje), tak jsme příbuzným rozdaly fotky, kde má Vašík děravé dupačky či bodýčko. (všechny byly v takovém stavu). My jsme si v porodnici museli koupit i mast na popraskané bradavky, kloboučky, prostě všechno.
Holky, díky za tip. o těch poporodních vložkách jsem nevěděla, hned po tom půjdu. Ale nevím jak uspěju. Dnes jsem skákla do jedné z našich lékáren s tím, že chci maliníkový čaj a hleděli tam na mě jako kdybych chtěla lék proti rakovině. (bydlím ve světoznýmých lázních Luhačovice) 😝
Ježiš Gondolo Luhačovice tam je krásně :o) Byla jsem tam na víkendovém školení a nádhera :o)
Jen škoda,že tam nemaj maliník :o)
Ale na mne taky poprvé hleděli v lékárně jako bych spadla z Marsu :o) Ale slíbila jsem,že si pro něj dojdu,tak mi ho objednali a stále doobjednávají :o)
Ale poprvé ta magistra ani nevěděla nač to je - vážně.
A to samé to bylo,když jsem chtěla olejíček na masáž hráze. Tam jsem ji sice nemusela poučovat nač to je,ale moje štěstí bylo,že jsem věděla výrobce. A taky mi ho objednali :o)
Ahoj holky, dekuji moc za zasveceni do vlozek.
Ja jsem si zrovna dneska koupila malinikovy caj a slecna hned pochopila, ale meli jen jeden posledni.
Ten krem na masirovani hraze take shanim. Vim, ze to vyrabi Weleda, maji hodne dobrych kosmetickych pripravku pro miminka i maminky, ale kdyz jsem byla v te lekarne, tak jsem na to zapomela. Hlavne, ze mam seznam.
terra: jakou znacku oleje pouzivas a kolik to tak stoji? Od weledy stoji 50ml pres 200kc.
terro, dík za pochvalu Luhačovic. miluju je, ale teď v sezónu není o co stát. je tu všude plno lidu, nic v obchodech. už se těším na podzim až všichni hostmani zmizí a Luhačovice budou jenom naše. V pondělí jdu zkusit druhý pokus, akce maliník. V té druhé lékárně mi jej snad alespoň objednají. 😝
markeeto, pokud neseženeš Weledu, tak zajdi do zdravý výživy, nebo tam , kde prodávaj masážní olejíčky a kup si od SALUSU olej Jasmínový , pomáhá při porodu na masáž zad i bříška, uvolňuje porodní cesty a může se používat na masáž hráze 😉
ahoj holky,chtěla bych se zeptata..ty popporodní kalhotky se prodávají v nějaké univerzální velikosti?Mám zadek jak valach a vůbec jsem trochu prostornější, tak abych zbytečně nekoupila něco malýho 😕 😅
izo, záleží na tom jaký kalhotky koupíš, některý jsou univezrální, že se natáhnou, myslím, že to jsou ty síťovaný a nebo z netkaný textilie, ty mám já a ty jsou podle velikostí.Neboj v obchodě to poraděj, teda spíš v lékárně 😉
Klídek, Izi, mou prdel nepředčíš (viz snažilky nad 90) a stačili mi vel. XL. Dělají se v různých velikostech, u nás měli do XL, ale možná se dělají i XXL, ale jsou fakt pružné. Hodně štěstí 😀
odkazy na porodnické vložky
http://www.tabletky.cz/objects/1074530154.html
http://www.lekarna.cz/p/zdravotnicky-material/p...
http://www.batist.cz/new/?SSID=73f25ce6a0f7f028...
katalog hartmannu v pdf
http://cz.hartmann.info/katalog_2005_cz.pdf
Marketko já používala na masáž hráze právě toho weledu.
Izo já si koupila v chiccu ty pratelný síťovaný a bomba.Jsou univerzální. Sice 4 ks stály tuším 240,- ale fakt bomba. Mé pozadí je také poněkud prostornější a bohatě stačí :o) Ještě stále je používám.Fakt se hodně natáhnou a po vyprání jsou bleskově suchý.
Jinak v prvních dnech v porodnici se mi opravdu osvědčily vložky Kotex noční.
Sestřička mě i pochválila,že tyhle jsou v počátku nejlepší :o) A měla pravdu :o)Hodně se v prvních dnech krvácí a neprotekla jsem ani jednou.
jé, holky, já vám to těhu snad závidim, úplně jsem si vzpomněla, jak jsem taky sháněla gaťky, vložky, balila tašku - a nemohla se dočkat. to teď bych si to jináč užila!!! 😀
samu vložky jsou dobrý, gaťky doporučuju síťovaný (s nohavičkama), ne takový ty "papírový" - síťovky větrají i drží nejlíp a dají se prát...
Našla jsem vaši diskusi, tak se přidám. V předporodním kursu jsme si mohly koupit vložky fakt obrovský, asi 4 x tak velký jako jsou samu velikost S, ale nevím od jaké firmy.Pak jsem objevila v obchůdku s věcma pro mimča a maminy vložky Flufsan, mají rozměry 10,5 x 37 cm, takže fakt fošny a byly super, ale hrozně drahý. Ten balík vyšel asi na 200,- a bylo jich tam 30 ks, ale byla jsem ráda,že je mám. Byla jsem hodně šitá a hodně jsem krvácela. Ty malý z lékárny mi teda rozhodně nestačily. A kalhotky jsem měla jednorázové z netkané textilie, ale ty houby držely a pak ty síťované a ty byly super.
já taky závidím 😉 jak píše kyri gaťky síťovaný s nohavičkama koupeno v lékárně a vložky nevím ty jsme v pordce měly erární a mě vyhovovaly 😎
Mně by zajímalo, jak je to s těma vložkama do podprsenky (nebo tampóny se tomu říká? Víte, co myslím 🙂 ), kolik je jich asi tak potřeba... To mlíko odtéká permanentně, nebo jen občas? I když asi jak komu, žejo...
Koukala jsem na web porodnice v Podolí (kde chci rodit) a tam je seznam věcí, který si má rodička vzít s sebou, a tam jsou právě tyhle vložky do podprsenky, tak abych měla představu, kolik jich asi tak budu potřebovat... Vložky do kalhotek tam nepíšou, tak snad dávají erární 😎
to vivian: dnes uz erarni nieje ani toaletak 🙂)) my sme si museli doniest aj vlozky, aj plienky, vsetko 🙂))
tampony do podprsenky zavisi od toho, ako ti potecie mliecko a ako saje mimco..ale vzladom k tomu, ze mlieko sa zacina tvorit az na 2. -3. den /predtym to je kolostrum/, tak ti staci jeden balik /je tam asi 30ks/. Mne mlieko tieklo velmi malo, lebo mimco vsetko vysalo, a tieklo mi len z toho druheho prsnika, z ktoreho necical.Ja som v podstate hodne masirovala prsia v sprche, aj pred kojenim, aj po, potom som ich aj "vetrala" a mastila mastickou /robili sa mi male trhlinky/, takeze som viacmenej tampony potrebovala velmi malo...
ale urcite ti napisu aj ine mamci, ktorym viac tieklo mliecko...
myslim , ze do porodnice ti jeden balicek staci, ked tak ti manzel donesie 🙂
vivian my dostali všechno kromě těch vložek do podprdy já tam spotřebovala jedno balení ale bylo to tím, že jsem šla domů po 12ti dnech a vlastně toaleťák jsem taky měla svůj a holky co rodili v Podolí psaly že tam jsou vložky mezinožky erár tak se optej někoho kdo rodil tam u nás třeba Bejana , Kristi
Já měla v porodnici taky erár, ale s sebou jsem si pro sichr koupila vložky Kotex-noční (jsou to opravdu fošny 🙂 ). Ale myslím, že nákup normální velikosti stačí...ty nemocniční jsou stejné velikosti, nejsou to ty mega.
A vložky do podprdy stačí taky max.1 balík, ani ne...nám dávali i takové ty klobouky, tak jsem to střídala...
Já jsem taky v porodnici dostala ty jejich vatový a pak jsem si koupila v lékárně porodnický,ty mi na začátek vyhovovali nejvíc.Do podprsenky jsem si koupila jeden balík a to mi taky bohatě stačilo.

Nevím co přesně myslíš menstruací po porodu, ale krvácet začneš hned po porodu a tyto tzv. očistky mě vycházely asi tak 3 týdny. Není to ale jenom krev, je to spíš ke konci takové špinění. Ale to je určitě hodně individuální. Mám kámošku, která lítala s vložkama 6 týdnů, ale i takovou co měla za 2 týdny pokoj. Plenek si vezmu asi tak 30. Ve špitále při dobré konstelaci budu 3 dny a kdyby každý den 8 plenek a něco navíc. Ale nemusíš jich tahat tolik, když dojdou, manžel určitě rád přiběhne. poprvé jsem jich měla jen 20 a také to stačilo.