Kolik kg a jak dlouho jste je shazovaly po porodu?
Ahojte holky, zakládám novou diskuzi na výše uvedené téma, myslím ,že tady nikde není, zatím jsem našla jen, kolik se přibralo apod.Bylo by fajn ,kdybyste napsaly, kolik jste která nabrala a jak dlouho Vám trvalo ty kilča shodit, popřípadě jak...jestli pouze kojením nebo omezováním stravy nebo cvičením či jestli máte nějaký zaručený recept... Docela mě to zajímá, protože mně každý říkal, jak mám hlavně kojit a kilča půjdou dolů, no a i když plně kojím, tak váha už měsíc a půl stojí, vlastně jsem shazovala jen po dobu šestinedělí, což je v mém případě ne moc lichotivé, jelikož jsem přibrala 25kg za těhotenství plus 5kg těsně před otěhotněním po vysazení prášků,no a momentálně mám dole jen 15kg, jím zdravě a dokonce třikrát týdně cvičím a váha prostě stojí. 😒
Stručné shrnutí
- Hubnutí po porodu je velmi individuální; některé ženy nahlásily návrat na předtěhotenskou váhu do 4–6 měsíců, jiné uváděly stagnaci i po 3–9 měsících a doporučuje se počítat s delším obdobím zotavení (řada komentářů zmiňovala i lidové pravidlo „9 měsíců nabíráš a 9 měsíců shazuješ“).
- Mezi nejčastěji doporučované postupy patří zdravá strava, pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) a postupné posilování břišních svalů; konkrétně bylo zmíněno DVD Renaty Sabongui za ~350 CZK (www.pilates.cz).
- V diskuzi byly zmíněny i rychlé nebo farmakologické metody: Margitova dieta byla popsána jako anekdotická možnost (např. údajné 7 kg za 3 týdny) a bylo zmíněno použití přípravku Meridia s upozorněním, že Meridia se při kojení neužívá; tyto možnosti jsou kontroverzní a v diskuzi nebyly podloženy lékařskou konzultací.
Nejčastější otázky
Q: Pomáhá kojení shazovat kila po porodu?
A: V praxi v diskuzi byly hlášeny obě varianty: někteří uváděli, že při plném kojení se vrátili k předtěhotenské váze už za 4–6 měsíců, zatímco jiné ženy hlásily stagnaci váhy i po 2–3 měsících nebo nárůst po začátku kojení.
Q: Kdy se po porodu shazuje nejvíc váhy?
A: Mnoho žen v diskuzi uvedlo, že největší úbytek nastává v šestinedělí a v prvních několika měsících po porodu; příklady z diskuse ukazují návrat k původní váze v rozmezí přibližně 4–9 měsíců.
Q: Jak rychle je bezpečné hubnout při kojení?
A: V diskuzi se citovalo doporučení nehubnout rychleji než 0,5–1 kg týdně během kojení, s odkazem na riziko uvolňování toxinů z tukových zásob do mateřského mléka.
Q: Jaké konkrétní cvičení a metody maminky doporučují?
A: V diskusi byly opakovaně zmíněny procházky s kočárkem, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cena cca 350 CZK, www.pilates.cz), kalanetika, bodystyling, spinning a rotoped; dále bylo zmíněno „šátkování“ (nošení dítěte v šátku) jako nenápadná každodenní zátěž.
Q: Co pomůže na povolené břicho a strie po porodu?
A: V diskuzi se doporučovalo pravidelné posilování břišních svalů a čas (některé rady radily počkat rok), a plastika břišní stěny byla uváděna jako chirurgická možnost protrvalé volné kůže, pokud cvičením a časem nedojde ke zlepšení.
Q: Jsou v diskusi zmíněné diety nebo léky, které by se měly zvážit?
A: Jako anekdoty byly zmíněny „Margitova dieta“ (údajně několik kilogramů za týdny) a užívání přípravku Meridia; zároveň byla v diskuzi poznamenána kontraindikace Meridie při kojení a potřeba konzultace s lékařem před léčbou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hubnutí po porodu je vysoce individuální a u části žen proběhne už v šestinedělí, u části až za několik měsíců.
- Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) jsou nejčastěji doporučovanými postupy.
- Během kojení se v diskuzi doporučovalo hubnout pomalu, často bylo uváděno omezení 0,5–1 kg týdně.
Sporné názory
- Kojením se hubne vs. kojení brání hubnutí — v diskuzi se objevily obě zkušenosti (některé ženy zhubly výrazně při kojení, jiné při kojení stagnovaly nebo přibíraly).
- Cvičením a časem se dá břicho „vrátit do formy“ vs. jediným řešením pro výrazně povolenou kůži je plastika břišní stěny.
Otevřené otázky
- Proč u některých žen kojení vede ke ztrátě hmotnosti a u jiných k její stagnaci nebo nárůstu?
- Jaká je bezpečná a účinná role diet typu „Margitova dieta“ a farmakologických přípravků (např. Meridia) v poporodním období, zejména při kojení?
Zmíněné značky a firmy
Renata Sabongui, Pilates.cz, Meridia, Margitova dieta, Toffifee
Zmíněné produkty a metody
Margitova dieta, Meridia, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cca 350 CZK), kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped, šátkování (nošení dítěte v šátku), plastika břišní stěny, procházky s kočárkem
Místa a osoby
Renata Sabongui, Praha
scharfinka taky bych ráda přibrala, mám 167 cm a 45 kg a to jsem ráda že jsem zůstala na téhla váze - teda před 2měsíci jsem na ni byla, od té doby jsem se nevážila
já jsem přibrala v těhu zhruba 14kg, z 49 na 63. A ted jsem 6 týdnu po porodu a mám 52kg.Kila jdou dolu samy.Po porodu jsem měla 7kilo dole a jde to pořád dolu.takže už mám 11 kilo dole, ráda bych, aby se to zastavilo, pač už mi zase každej říká, jak jsem vychrtlá..no ale nějak hubnu no.
taky mám problém jako evulinkab, váhu před těhu jsem měla 14 dní po porodu a teď už mám o dvě kila míň ☹ . Je to tím kojením a únavou, ale nevím, co s tím.
ahojky. Ja som v tehu pribrala 20 kg, 10 som nechala v porodke, dalsie 3 uz odisli same, ale do mojej povodnej postavy mam daleko. Z povodnych veci obleciem velmi malo, kupila som si 1 vacsie dziny, tie su mi pre zmenu uz moc volne. Koza na bruchu previsa, zadok a stehna otrasne s celulitidou a striami, tie mam mimochodom aj na prsiach. Pomaly chcem zacat chodit cvicit a tajne dufam, ze v lete to bude lepsie 😅
ahoj,přibrala jsem 8 kg a 7 kg jsem nechala v porodnici a těd jsem na své váze 😉
hoj,Za celé těhu jsem přibrala krásnych 20kg, které šli pěkne rychle a snadně nahoru ale mám pocit že dolu pujdou těžko.V porodnici jsem nechala jen 6kg a od té doby jsem celkem zhodila 10kg.Teda nic moc.Je fakt že jsem cvičila asi 2x, nějak na to nemám čas , zatím... ale musím si ho udělat.Ze všech mých věcí obleču akorát tepláky, které jsem nosila v těhu.Nechci si kupovat nové(velké),alespon budu mít důvod zhazovat kila🙂
onlika: Ja to děláš s kozama?Jsme na tom stejně.Nesnášim ten pocit, když jsem bez podprdy, tak ji nosím i na noc.Strie mi zůstali na památku hlavně na zadku a stehnech, trochu na břichu.
missymici: no nijak. S tym, ze mam strie sa pomaly zmierujem, viem, ze nezmiznu. Podprsenku som prestala nosit na noc, lebo uz mi to lezie na nervy. Asi tak pred mesiacom. Brucho som poctivo mazala cele tehotenstvo a prsia, stehna a zadok som zanedbala. Zadok mi popraskal, ked som prenasala, posledny tyzden a prsia a stehna az v sestnedeli
onlika
: hm, taky jsem mazala zadek a břicho 2x denně a nezabralo to.A prsa které jsem mazala jednou za čas, nemám ani moc popraskané.
Ahoj holky,
já měřím 178 cm. Na začátku těhu jsem měla 64 kg a v těhu jsem přibrala 16 kg, takže jsem měla na konci těhu 80. Z porodnice jsem šla se 70 kg, takže jsem 10 kg nechala v porodnici a 6 kg jsem si ještě donsela domů. Ačkoliv kojím již více jak 7 měsíců, syn je nespavec, takže kolem něj pořád lítám a chodím s ním skoro od porodu denně na procházky svižnou chůzí, tak se mi až do půl roku jeho věku nedařilo zhubnout ani kilo. Až teď za poslední měsíc jsem shodila více jak 3 kg. Začala jsem si více hlídat stravu. Přestala jsem do sebe ládovat koblihy, smažené pokrmy apod. a začala jsem doma jezdit na rotopedu. Se synem chodím dál denně na dlouhé procházky svižnou chůzí, takže kila jdou konečně dolů. Doufám, že ještě schodím 3 kg a budu na své původní váze, kterou jsem měla před těhu.
AHoj, ja se take pridam a budu zrejme extrem, i kdyz jsem vsechny prispevky neprocitala. V tehotensstvi jsem nabrala neuveritelnych 27 kg! A bohuzel to nebyla voda, takze v porodnici jsem nechala jen 8 kg. Ted, 4 mesice po porodu mam dole celkem 17kg, a tak mi zbyva jeste 10. Plne kojim, diety zadne nedrzim, i to sladke mi nejak moc jede 🙂 Ale chodim kazdy den na prochazky do lesoparku a ted ve snehu je to docela posilovna 🙂
Tak já jsem 4 měsíce po porodu a jsem na své původní váze, vlastně ještě o kilo míň. Shazovala jsem 15 kg, na původních 55 a šlo to samo, žádné diety, cvičení....pouze akční dítě, které mě nenechá ani chvilku posedět, odpočinout. Takže to je můj návod, i když hodně náročný. Ale zabírá 🙂
Tak ja jsem mela pred porodem 55kg,v tehotensti jsem pribrala na 71kg a ted 7tydnu po porodu mam 61kg 😀
Ahoj,
já přibrala 19 kg a po 5 ti měsících jsem na svých 50 kg...nijak jsem se o to nesnažila..dokonce jsem chtěla aby tak 2 kg zůstaly 😒
holky tak ja jsem hroch. Nebyla jsem zadny proutek ani pred tehu, ted mam porad 8 kg nahore a to je male uz 9 mesicu (porad kojim a asi jsem ten typ, co se kila drzi dokud neprestanou kojit - jenze to ja mam v planu az tak za rok). Chodim na dlouhe prochazky, ale zeru, to se musim priznat. Jsem z toho dost nestastna, vypadam desne a do niceho nevlezu, nevim co budu delat v lete. Porad planuju jak se zacnu hlidat a dam nejakou dietku, ale skutek utek, nejak nemam sil a vuli. Kdyz si nedam neco sladkeho, mam pocit ze ten den ve zdravi nepreziju. No musim to nejak vymyslet, takhle to dal nejde. 😖
ahojky,
tak ja sem 9 mesicu po porodu a jeste mam nahore 4 kg, jeste bych chtela 2 dolu, abych mela 52 a byli mi lepe kalhoty. Ale stejne to uz nebude nikdy ono.
ahoj, tak já jsem v těhu nabrala devět kilo, při návratu z porodnice se rozbyla váha, tak netušim o kolik jsem tam přišla, ale teď mam -3 kila oproti tomu co jsem otěhotněla 🙂 holt to kojení a běhání kolem prcka je záhul a to nechci vidět až začne lízt a chodit 😵
je zajimave ze kojeni nekomu kila bere, a nekdo zhubne az kdyz prestane kojit. no ja mela tu smulu ze sem ani nekojila, tak nevim jak by to byvalo dopadlo. Kazdopadne zavist Vam vsem ktere mate min nez pred tehu🙂
Ahojky já jsem v těhu nabrala 24kg 😒 A už mám dole 12,5kg 😀 U mě to jde opravdu rychle,ale ještě tu je ten zbytek 😉 Tak uvidíme zda to bude pryč za další měsíc 🙂( Má výchozí váha byla 56kg)
Ahojky, já jsem přibrala 23kg, 10 jsem nechala v porodnici, první týden doma katastrofa, takže další 3 kg dole, pak se to úplně zastavilo, i když nervy byly pořád a jsou dodnes, no a až nedávno další 3 kg dole, tak ještě čekám na těch zbývajících 7. Malej má už skoro 7 měsíců...no, kdo si počká, ten se dočká! Snad 🙂 Hlavně, že jsou děti zdravé!!!
kamanka: aspon nekdko komu to neslo hned dolu a jeste pod vahu pred tehu. Uz sem si myslela ze nejsem asi normalni.
ahoj, já jsem přibrala ve druhém těhotenství 17kg, 15kg už mám dole tím běháním kolem dvou dětí 🙂
já přibrala z 57 na 65, zhubla sem to na 58 hned po porodu ale kojením jsem zpátky na 63 kg... 😖 tak nevím kdy to shodím...
Alishia, proč bys nebyla normální, někomu to prostě holt trvá déle☹ A my patříme mezi ně☹ No, já dnes stoupla na váhu, že si udělám radost...poslední týdny je to doma boj, skoro nemám čas na jídlo...světe div se...kilo nahoře! To jsou ty moje oplatečky večer u televizky☹
Ahoj holky, já jsem 8,5 m po porodu a mám 2 kg nahoře což mě netrápí. Teď se jen snažím nějak zformovat špek na břichu a povislejší zadek. Možná, že jsem to měla i před mimi, už ani nevím. Teď na tom každopádně pracuju. Nemám totiž moc vyvinutý vršek 😀 a tak si připadám nesouměrná. Prsa nikde nenahoním, tak se holt budu soustředit na úpravu spodku.
večer je to nejhorší...člověk se celý den drží, má radost z toho jak jí zdravě a večer ujede, přesně tak u té televizky.. ☹
Meleri, někdy i bohužel přes noc☹ Nakojím malého a jdu na záchod a po cestě se na mě směje oplateček, no a nech ho tam jen tak ležet🙂 Sem tam si zašlapu na rotopedu, ať se nějak uklidním, ale...☹ fakt jen sem tam! Na druhé straně si říkám...to nejdůležitější, čeho jsem chtěla dosáhnout, už mám...svého syna a jestli se budu líbit chlapovi (chlapům), to už je věc druhá. Ale zase jde o pocit každé z nás. Taky se vždycky vztekám, že nic neobleču, a pak si říkám: "A co jako chceš, když furt žereš?" Kdysi na střední jsem nasadila dietu, přestala jsem jíst pečivo a poslední jídlo bylo v 5 večer! V 8 jsem chodila spát, abych neměla chutě a ono to fungovalo!!! Škoda, že mi to nevydrželo☹
ono mám pocit že po tom kojení má člověk děsnou chut na sladké..proč to fakt nevím , ale taky mám kolikrát absták..když se snažím si nic nevzít, hned se dostaví únava...
jo mě se zdá že čím je člověk starší tím hůř se hubne bohužel....já si taky pamatuju leta kdy jsem nic moc nepojedla a byla jsem štastná...jenže ono to ted s tím kojením nějak nejde.... ☹
holky ja sem si dala fotky do albumu jak sem vypadala pred tehu behem tehu a potehu...a uz asi nikdy nebudu tak hubena jako predtim:(
Alishia nezlob se ale tebe trápí tvá postava?
Tvé starosti by nekteré mamči chtěli mít. Vážíš 54 kg a jsi hubená, určitě se v zrcadle vidíš ne?
Pozor na anorexii, má kamarádka byla hubená jak ty a myslela si že je tlustá a zkončila na kapačkách se 40kg.......................................

Z léta mám taky hrůzu už teď. Já jsem nabrala 16 kilo (a to jsem se až do porodu nezastavila, do práce jsem chodila ještě14 dnů před porodem a žádný chutě mě nehonily) a 6 mi jich zůstalo. Chodím už měsíc cvičit na Vacushape, ale zatím na sobě nic nepozoruju. Na váze teda určitě ne. Chodila jsem na ty stroje už před 2 lety a suprově jsem během měsíce zhubla, teď se nic nehýbe. Ty kila mě zas tak neštvou, ale já jsem dost nabrala přes stehna, to břicho se mi teda vůbec nelíbí, taková měkká houba 🙂 a bohužel mi přijde, že pánev se mi taky nestáhla, kde je ten hezkej kulatej zadek, místo toho rozjetá placka 🙂 Asi až dodělám pernamentku tak začnu zase se spinningem a posilovnou, ale stejně pochybuju, že to do léta sleze ☹