Kolik kg a jak dlouho jste je shazovaly po porodu?
Ahojte holky, zakládám novou diskuzi na výše uvedené téma, myslím ,že tady nikde není, zatím jsem našla jen, kolik se přibralo apod.Bylo by fajn ,kdybyste napsaly, kolik jste která nabrala a jak dlouho Vám trvalo ty kilča shodit, popřípadě jak...jestli pouze kojením nebo omezováním stravy nebo cvičením či jestli máte nějaký zaručený recept... Docela mě to zajímá, protože mně každý říkal, jak mám hlavně kojit a kilča půjdou dolů, no a i když plně kojím, tak váha už měsíc a půl stojí, vlastně jsem shazovala jen po dobu šestinedělí, což je v mém případě ne moc lichotivé, jelikož jsem přibrala 25kg za těhotenství plus 5kg těsně před otěhotněním po vysazení prášků,no a momentálně mám dole jen 15kg, jím zdravě a dokonce třikrát týdně cvičím a váha prostě stojí. 😒
Stručné shrnutí
- Hubnutí po porodu je velmi individuální; některé ženy nahlásily návrat na předtěhotenskou váhu do 4–6 měsíců, jiné uváděly stagnaci i po 3–9 měsících a doporučuje se počítat s delším obdobím zotavení (řada komentářů zmiňovala i lidové pravidlo „9 měsíců nabíráš a 9 měsíců shazuješ“).
- Mezi nejčastěji doporučované postupy patří zdravá strava, pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) a postupné posilování břišních svalů; konkrétně bylo zmíněno DVD Renaty Sabongui za ~350 CZK (www.pilates.cz).
- V diskuzi byly zmíněny i rychlé nebo farmakologické metody: Margitova dieta byla popsána jako anekdotická možnost (např. údajné 7 kg za 3 týdny) a bylo zmíněno použití přípravku Meridia s upozorněním, že Meridia se při kojení neužívá; tyto možnosti jsou kontroverzní a v diskuzi nebyly podloženy lékařskou konzultací.
Nejčastější otázky
Q: Pomáhá kojení shazovat kila po porodu?
A: V praxi v diskuzi byly hlášeny obě varianty: někteří uváděli, že při plném kojení se vrátili k předtěhotenské váze už za 4–6 měsíců, zatímco jiné ženy hlásily stagnaci váhy i po 2–3 měsících nebo nárůst po začátku kojení.
Q: Kdy se po porodu shazuje nejvíc váhy?
A: Mnoho žen v diskuzi uvedlo, že největší úbytek nastává v šestinedělí a v prvních několika měsících po porodu; příklady z diskuse ukazují návrat k původní váze v rozmezí přibližně 4–9 měsíců.
Q: Jak rychle je bezpečné hubnout při kojení?
A: V diskuzi se citovalo doporučení nehubnout rychleji než 0,5–1 kg týdně během kojení, s odkazem na riziko uvolňování toxinů z tukových zásob do mateřského mléka.
Q: Jaké konkrétní cvičení a metody maminky doporučují?
A: V diskusi byly opakovaně zmíněny procházky s kočárkem, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cena cca 350 CZK, www.pilates.cz), kalanetika, bodystyling, spinning a rotoped; dále bylo zmíněno „šátkování“ (nošení dítěte v šátku) jako nenápadná každodenní zátěž.
Q: Co pomůže na povolené břicho a strie po porodu?
A: V diskuzi se doporučovalo pravidelné posilování břišních svalů a čas (některé rady radily počkat rok), a plastika břišní stěny byla uváděna jako chirurgická možnost protrvalé volné kůže, pokud cvičením a časem nedojde ke zlepšení.
Q: Jsou v diskusi zmíněné diety nebo léky, které by se měly zvážit?
A: Jako anekdoty byly zmíněny „Margitova dieta“ (údajně několik kilogramů za týdny) a užívání přípravku Meridia; zároveň byla v diskuzi poznamenána kontraindikace Meridie při kojení a potřeba konzultace s lékařem před léčbou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hubnutí po porodu je vysoce individuální a u části žen proběhne už v šestinedělí, u části až za několik měsíců.
- Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) jsou nejčastěji doporučovanými postupy.
- Během kojení se v diskuzi doporučovalo hubnout pomalu, často bylo uváděno omezení 0,5–1 kg týdně.
Sporné názory
- Kojením se hubne vs. kojení brání hubnutí — v diskuzi se objevily obě zkušenosti (některé ženy zhubly výrazně při kojení, jiné při kojení stagnovaly nebo přibíraly).
- Cvičením a časem se dá břicho „vrátit do formy“ vs. jediným řešením pro výrazně povolenou kůži je plastika břišní stěny.
Otevřené otázky
- Proč u některých žen kojení vede ke ztrátě hmotnosti a u jiných k její stagnaci nebo nárůstu?
- Jaká je bezpečná a účinná role diet typu „Margitova dieta“ a farmakologických přípravků (např. Meridia) v poporodním období, zejména při kojení?
Zmíněné značky a firmy
Renata Sabongui, Pilates.cz, Meridia, Margitova dieta, Toffifee
Zmíněné produkty a metody
Margitova dieta, Meridia, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cca 350 CZK), kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped, šátkování (nošení dítěte v šátku), plastika břišní stěny, procházky s kočárkem
Místa a osoby
Renata Sabongui, Praha
pribrala 16 kg, na sve vaze po 2 mesicich, stale to jde dolu, zda se. Ale stehna a zadek jsou takove rozbredle, mate nejakou radu na zpevneni?
Ahoj, no já jsem přibrala 28kg, z toho 21 už mám dole, 7kg jsem nechala v porodnici a pak dalších 8kg šlo dolu hned první měsíc. Na zbytku jsem musela ještě pracovat. Nyní mám 62kg, tak se chci dostat na původních 55kg.
Lestep, jo já si tě taky pořád pamatuju..🙂)
náš je narozen 15 11 tak má ted skoro 9 měsíců...🙂
tak hlásím, že mě to trvalo přesně rok. uf. dneska konečně mých 58. přibrala jsem cca 17, prvních 10kg bylo dole rychle, do tří měsíců, samo, ale pak ani tuk. Lezlo to hoooodně pomalu, ale doufám, že jistě. Nemám výkyvy váhy, tak snad to vydrží. S věkem je to nějak čím dál tím těžší......
během těhotenství jsem nabrala 20 kilo, po roce jsem na svých předtěhotenských. Dlouho se mi drželo kolem 5 kil nahoře, pomohlo, když jsem musela začít lítat za naším Páťou a lítání stále pokračuje. Tak třeba ještě něco shodím 🙂
Meleri- my se potkáváme i tady, před chvílí jsem Ti psala jinde 😉
holky vy jste všecky dost přibraly a pak jste to všecko shodily, a já sem přitom nepřibrala tak moc, a furt se mě to drží jak klíště, naopak sem od porodu ještě přibrala.... ☹
Irásek 🙂
ahoj, já nabrala 26kg, z 66 na 92 😅 Jsem 7 týdnů po porodu, z porodky jsem přijela s 76kg a ty se mě drží. Každý říká, že s kojením to půjde snadno dolů....jo houby. Břicho mám jak ve 4. měsíci, akorát měkký a klepavý, zadek jak valach a ze stehen se mi udělaly pořádný kýta. K tomu všude strie a celulitida. Pořád musím nosit těhuoblečení, svoje starý kalhoty oblíknu tak po stehna. Nikdy jsem neměla s postavou problémy, takže tohle mě docela dostalo. Od 3.týdnu po porodu jsem začala trochu cvičit, chodím na procházky, každý den šlapu 3 patra schodů s mimčem v korbičce.... problém je že mě to kojení vysává a mám strašnou potřebu jíst....
Ahoj holky, já měla před těhu asi 64kg, než jsem šla do porodnice, navážila jsem 77,4kg - takže plus nějakých 13kg. 🙂 V porodnici jsem za týden pobytu nechala 7kg a doma během týdne další 3kg. Zítra to budou 3 týdny, co se nám maličká narodila a já mám 66,6kg, takže paráda 🙂 Zbytek je ve stehnech a na prsou. Škoda jen, že se prsa pak vrátí do stavu před těhu (tedy zhruba) aaale ty nožky zůstanou 😀
No tak ja jsem v tehu pribrala 12 kilecek a po porodu jsem nechala dole hnedka 9 😀 ale tech zbyvyjicich tri ne a ne se zbavit 😠 a zustaly samozdrejme ve stehnech a brise 😠 .Od zaří hodlam vyrazit na spining tak doufam,ze to pujde dolu 😖
Ahojda, tak já nabrala 14 kg..v porodnici zůstalo 9 kg, zbytek jsem díky kojení, častým procházkám a stresu prvomatky 😀 shodila velmi záhy + ještě něco navíc 😎 takže jsem se vesele cpala a teď mám + 3 kila nad svým průměrem, povolený břicho, stehna a zadek - prostě klasika 😀 Takže už opravdu od září také musím začít. Akorát teda, já jsem se k tomuto rozhodnutí dohrabala až rok po porodu 😅 .
Holky držím vám palce! Doporučuji začít dřív než já 🙂
meleri, připojuji se k tobě a začínám s hubnutím, měla jsem už dávno, ale pořád kojím , tak zatím se budu snažit vynechat bílé pečivo a sladké a uvidíme, ale potřebovala bych dát dolů 8-10 kg
Ahoj,tak já jsem v těhu přibrala 10kg, když jsem šla z porodnice tak jsem měla nahoře jen 3kg a nyní (pořád kojím) už mám zase svoji původní váhu a občas i míň 😉
Tak já jsem v těhotenství přibrala 10,5kg, 14 dní po porodu jsem měla 2kg navrch a te´d již kojením a běháním okolo malého má 3kg pod svou původní váhou 😀
Ahoj holky, tak já přibrala 19kg, po porodu šlo dolu 10, a teď 5m po porodu jsem 8kilo pod svou váhou 😵
Kokako,
chce to fakt vydržet a večer nic nejíst, já už po páté nic nejím, jen ovoce, snad to dáme.
Moloko, Lenninko,
ste borky a máte můj obdiv, snad to taky dám! já se moc nenaběhala, až ted začal frmol...🙂))
ahoj-já přibrala 17kilo,po porodu sem zhubla 8kilo a teď po šestinedělí mám už jen 2 kila nahoře
začala sem na 62kg rodila sem ze 79kily a teď bude mít malá 7týdnů a mám 64kilo,běhěm prvních 14dní sem zhubla asi 12kilo-šlo to samo hrozně rychle dolů,ale už se těším až začnu trochu cvičit,protože to břicho potřebuju trochu zpevnit
takže nějak tu váhu neřešte,já se hlídala a stejně sen nabrala 17 ale fakt to šlo rychle samo dolů- 😵
tahle diskuze je sice moc zajimava, ale myslim, ze to jenom stresuje, ty ktere maji "zachovny" metabolismus pro dobu ledovou🙂 a proste kojenim, stresem a unavou spise pribiraji, protoze telo ceka spatne casy a tak si dela zasoby🙂. Fascinuje me jak nekdo popisuje, ze ma spoustu behani a prace kolem miminka a tak hubne...to prece maji vsechny maminky. Proste stejne jako nekdo ji za dva a nic nepribere a druhy se na jidlo jen podiva a a ma dve kila navrch a drzet si vahu ho stoji strasne usili. Tak nekdo po porodu zhubne a nic pro to nemusi delat a druhy muze byt uplne hlady a stejne mu par kil zustane. Nebo jeste pribere, protoze v zajmu zachovani kojeni a dostatku vseho potrebneho pro sebe a miminko proste pri kojeni dietu drzet nejde.
Ahojky, přibrala jsem 15kg, po porodu jsem shodila 7kg a teď, 4 a půl měsíce po porodu mám pořád 3kg navíc a ty pořád nejdou dolů. Diety žádné nedržím-kvuli mimču a na cvičení nemám chuť ani sílu, ale tři kila nejsou tak moc, kdyby mi náhodou zůstali, jen budu muset obměnit celý šatník 🙂
Přibrala jsem 10kg, zůstala mi 4kg, do 3.měsíců jsem byla na své váze a nyní mám ještě o 4kg míň - kéž by mi to zůstalo. No je pravda, že tím jak jsem doma, tak mám jiné stravovací návyky, tak je to možná tím. Když jsem chodila do práce (sedavé zaměstnání), tak jsem jedla přes den zeleninu a ovoce a doma si večer udělala něco k jídlu. Teď když si uvařím, tak na oběd a pak už jím jen tu zeleninu a ovoce (a sladký na nervy 😀 ).
ahoj holky tak tu pročítám vaše příspěvky...tedka už budu mít po šestinedělí a chtěla bych už něco málo zhubnout, všude slyším že kojením jdou kila dolů, ale mě to teda nepřijde...od porodu mám 7kg dole ale ted se to stoplo, myslíte že je to brzo že to třeba ještě přijde?Je i fakt že na mě dopadaly takový ty poporodní smutky a několikrát jsem prostě nevydržela a byla schopná do sebe naládovat celou čokošku nebo i jiný sladký a přitom nikdy předtím jsem o ni nestála a jsem spíš na maso...chjo ☹ ☹
stylly 😀 😕
já jsem teď při třetím těhu začínala na 58 kg a rodila jsem a měla jsem 86 😝 po porodu něco spadlo samo po dvou měsících se to zastavilo, měla jsem nahoře pořád 11 kg, pak jsem začala cvičit a teď mám 61 a to už jsem spokojená, nějaký to kilo sem kilo tam mi už nevadí 🙂
stylly tos mě moc nepotěšila, pár lidí mi sice řeklo že je ještě brzo ale jak čtu ty příspěvky tak někomu to jde i takhle rychle...já po prvním porodu měla i problém se štítnou žlázou měla jsem zpomalenou funkci a místo toho abych shodila jsem nabrala zpět všechno snad i něco navíc, tak mám strach aby se to neopakovalo
ahoj přibrala jsem 12 a dolů jsem dala 12 kg ale ted u toho koja jsem začla přibírat měla jsem nahoře3 kg ale ted jsou zase dole je to jak na houpačce ale dle dr to bude mít na svědomí asi štítka 🙂
Tak já nabrala 10 kilo, 8 jsem nechala v porodnici, dalších 5 se mě pustilo první měsíc, pak to chvíli stálo a teď se to posledních 14 dní zase hnulo směrem dolů. Žádný strie, žádnej pytel na břiše, až mě to překvapilo. Byla jsem připravená na nejhorší 😀
nabrala jsem přes 30 kg 😅 Po odchodu z porodnice jsem měla 16 kg dole, další týden dalších 12 kg. Po 3 měsících jsem byla na původní váze a teď mám o nějaký to kilečko ještě míň 😉 Já byla ale hodně zavodněná, tak to šlo samo 😉

pribrala jsem 25 kg,4 mesice po porodu jsem na sve vaze