Nechaly jste si píchnout epidurál?

labut
30. srp 2006

Ahojky, zajímalo by mě, jestli jste (nebo si necháte) píchnout epidurál, nebo to chcete bez něj a jaké jsou vaše důvody. Děkuju moc. Mějte se krásně...

len.z
3. říj 2009

Já Epi nechtěla ani při jednom porodu...a to že jsem měla sakra velké bolesti...obzvlášť při prvním.....a porod trval 11 hodin...moje kamarádka měla Epi špatně píchnutou a pak musela zůstat ještě 3 týdny v nemocnici, páč jí ochrnula spodní část těla....a jak tak slyšim ve svém okolí, tak každá druhá má po epi problémy, krční páteř, bolesti hlavy...atd...... 😖

Shaula...mě boleli taky všechny doby porodní...a čím víc se blížila ta třetí, tím to bylo horší...

kacka.va
3. říj 2009

pudlyna: a jak dlouho jsi rodila?

blka
4. říj 2009

Já jsem před porodem byla rozhodnutá, že si epi nechám píchnout za každou cenu. Dopadlo to trošku jinak 😀 . Přijela jsem na kontrolu, ozvy špatné, malý moc malinký, placenta už skoro nefungovala, takže okamžité vyvolání. Byla jsem otevřená na 2 prsty. Píchli mi kapačku, do půl hodiny jsem byla na 3, píchli vodu a do další půl hodiny jsem byla na 5-6. Takže celkem fofr a epi by se opravdu nestihlo. Navíc, když se mě PA ptala, jestli chci něco proti bolesti (když jsem byla na těch 5-6), tak říkám, že ne, ještě to byla celkem pohoda. Pak odešla a já už si totálně nic nepamatuju 😅 . Upadla jsem do nějakého jiného světa a na všechno jsem se musela ptát muže ("probrala" jsem se jen na pár okamžiků). Ani jsem nevěděla, že mi Marečka dali po porodu na břicho. Nebýt fotek, tak tomu ani nevěřím - prostě jako Marmar.
Takže já jsem pro epi (i když jsem to zvládla bez ní). Ale kdybych měla mít bolesti 24 hodin, tak bych byla určitě moc vyčerpaná (stačily mi ty 4 😅 ) a pokud to pomůže, tak proč ne.

crawler
4. říj 2009

marmar: předpokládám, že reakce je především na mě - já jsem si tu přečetla tedy hodně příspěvků od maminek, co už rodily a epi nechtěly a samotné píšou, že se to zvládnout dá. A ještě to, že jsi můj příspěvek buď ledabyle přečetla nebo špatně pochopila jednu část - píšu tam právě o standardním porodu, který může být tak dlouhý, že rodičku vyčerpává natolik, že by špatně šla možná i 2.DP a tam se kloním k epi - což je i důvod proč ho chtěla (a byl jí i lékařem doporučen) kacka.va

pudlyna: taky mě dost zaujalo, že 2.DP nebolí - nemám zkušenosti, ale jestli tě nebolela, tak jsi šťastná žena ;-D

kacka.va
4. říj 2009

u mě byla pak legrace v tom, že mi zabrala jen první dávka 🙂. pak jsem si posunula kanylu, protože jsem se blbě šoupla na posteli a nebo to možná i blbě zalepili a další dvě dávky už nedorazily tam kam měly, takže jsem vlastně rodila nakonec bez epi. ale za tu jednu dávku jsem byla fakt vděčná, asi 20 minut jsem se vyspala, což mi po té noci s kontrakceme přišlo, jako bych byla šípková Růženka 🙂. Ale bolest pak bez epi byla dost šílená, protože jsem byla pořád hodně unavená.

tomasek06
5. říj 2009

Tak já jsem epidurálku dostala, protože jsem musela. Měla jsem stahy na porod, ale otevřená jsem byla pouze na 2 prsta. Po epidurálce jsem se sice roztáhla okamžitě, ale zase ustály stahy, tak mi to bůbec nepomohlo. Rodila jsem i tak 17 hodin a nepozanala jsem, že by mi to pomohlo. Stahy jsou stejně cítit a na bolesti to zabralo tak na dvě hoďky.

shaula
5. říj 2009

Kacka, Tomasek - mám podobnou zkušenost - první dávka zabrala cca na 2 hodiny, to bylo super! Druhá a třetí dávka už vůbec, takže nakonec vlastně taky bez epi 😀 A šití setsakra bolelo, myslím, že mi asi nic nepíchli, asi si říkali, že mám epi, tak mě to nemůže bolet 😝 😝 😝 Byla jsem už tak vyčerpaná (nespala jsem asi 32 hodin), že si to pamatuju jen zamlženě 😅

crawler
5. říj 2009

moje kamarádka taktéž říkala, že ji pomohla jen 1.dávka epi a další 2 už vůbec nic - ona to říkala tak, jako že se snižuje její účinek, takže možná to kacko bylo tím a ne, že by to bylo tím, že sis posunula kanylu...no těžko říct

shaula: co se týče toho šití, tak někdo říká, že o něm vůbc nevěděl a někdo zas, že to bylo hrozný...co si má člověk vybrat...že by to bylo prahem bolestivosti, která je u každé jiná? nebo já nevím...

verisek
5. říj 2009

ja jsem pro epi, obcas jsem mela obrovske bolesti pri MS, treba 2 hodiny a prasky nezabiraly, jen jsem se modlila at uz to prestane, zpocena, uplne vyrizena jsem lezla po kolenou, bylo mi na zvraceni a pokud jsou porodni bolesti horsi, tak si to opravdu nedokazu bez toho predstavit...

crawler
5. říj 2009

verisek: vždy jsem záviděla ženským, který o MS ani nevěděly, já měla taky takový bolesti a křeče, že jsem někdy hódiny probrečela...no říkám si, že mám slušný trénink, protože si myslím, že počáteční porodní bolesti by mohly být podobného ražení 🙂 ale porod se naštěstí nebude opakovat každých 28dní a navíc pak dostanu do náručí to škvrně a to to všechno utlumí...tedy doufám😀

kacka.va
5. říj 2009

shaula: jééé, já nespala 37 hodin, tak to máme hodně podobné. naštěstí jsem byla bez nástřihu, jinak bych už asi zdechla 😉.
Jinak, než jsem brala HA, tak jsem při MS taky trpěla jak kůń ☹

marinka
5. říj 2009

holky, jestli máte silné MS bolesti, tak se nemusíte porodu vůbec bát, protože jste skvěle připravené 😵 Já teda musím říct, že mi kontrakce přišly lepší než MS bolesti, kterých jsem si taky v životě užila 😝 Sice jsou ještě trochu silnější, ale trvá to jenom chvílí a pak má člověk čas si vydechnout, nabrat sílu a připravit se psychicky na další kontrakci. Navíc ví, že to brzo skončí a odměnou je miminko 😵 Zato MS bolesti mi kolikrát trvaly v kuse třeba tři dny a byla jsem schopná jenom ležet v křečích a byla jsem po MS mnohem vyřízenější, než po porodu, to jsem už za deset po o žádné bolesti ani nevěděla 😉

smoulinka.ciko
5. říj 2009

ahoj holky, tak ja bolesti při MS před otěhotněním nijak zvlášť nemněla 🙂 a tak nemůžu srovnávat. Mněla jsem s toho strach a chtěla jsem epidural, nakonec jsem ho nemněla, protože můj první porod od prvích kontrakcí trval jen 2 hodiny 🙂 . A souhlasím s tím nazorem, že jakmile dostanete ten uzlíček do rukou na vše zapomenete 😀

gabbi
5. říj 2009

Holky ja uz bych si EPI nedala - bohuzel po 2 letech mam kvuli tomu strasne problemy - muze se stat, ze se nevyhnu ani operaci. Zpetne si nadavam, ze jsem byla takova zbabela a nechala si to dat. Radeji vydrzet tech 20 hodin bolesti nez pak dalsi 2 roky....

crawler
6. říj 2009

gabbi: to mě mrzí - já taky slyšela o možných komplikacích a mohu se zeptat, jaké problémy teď máš? nějak špatně ti to napíchli? 😒 😠 🤐

marmar1
6. říj 2009

crawler,čtu dobře neboj...já jsem rodila,o epi vůbec neuvažovala a jasně že to zvládla co ti taky jiného zbývá,ale příště bych si ho ráda trošku užila a i si něco pamatovala...to je vše a komplikace nastat můžou tak jako u všeho.

katy81
7. říj 2009

holky jak to tu tak pročítám,tak se docela divím,sice chápu že si někdo chce porod pamatovat a mít ten zážitek i ve vzpomínkách,ale nějak mi uniká podstata toho proč????? prostě mě přijde dost sobecké si ho nechat píchnout jen kvůli tomu abych si pamatovala ten zážitek,ale co to mimi to vám nevadí že mu pouštíte do oběhu všechny možné chemikálie a tak? pak ty stejné mamimky vybírají správnou výživu pro mimi a koukají aby náhodou piškotek nejdlo o týden dřív ale že tohle udělaly u porodu je jim jedno 😕

jak už jsem psala,někdy je na uvážení po dlouhé době bolestí že prostě není síla a únava veliká,tak to bych chápala,prostě vyčerpání,ale i tak je možné že to nezabere tak jak by mělo

marinka,si mě trochu uklidnila,také jsem měla docela velké MS bolesti,tak si říkám že snad to bude jen o něco horší 😀 😀

bebe7
7. říj 2009

káždá ženská to prožívá jinak ja jako prvorodička jsem se docela potrpila a měla jsem jeden s těch težších porodů ale epidural jsem si nenechala píchnout i když byly chvíle kdy jsem myslela že polezu snad i po zdi a nelituju toho a udělala bych to tak znova.

sturnus_vulgaris
7. říj 2009

Já bych teda klidně do epidurálu šla, ehm, kdyby mi ho "nabídli" zavčasu. Ale bylo zjevné, že se "šetří", takže o něm personál taktně mlčel a první zmínka o něm přišla asi hodinu před narozením dcery s dovětkem, že je už na něj pozdě 🙂. Místo toho mi nabídli Algifen 🙂.

bebe7
7. říj 2009

jako všude 😉 naštěstí mě ho normálně nabídli ale ja ho odmítla asi záleží na personálu

sturnus_vulgaris
7. říj 2009

No, kdyz tak nad tim premyslim, kontrakce mi prisly na hranici snesitelnosti asi 2 hodiny pred narozenin, tudiz bylo-li na epidural pozde hodinu pred narozenim, byla by to stejne zalezitost tak hodiny, coz neni zase tak moc.

marinka
7. říj 2009

Já jsem měla nejsilnější kontrakce taky 2 hodiny, přesně tak dlouho trvalo, než jsem se po prasknutí plodovky otevřela ze dvou cenťáků na 10 😀 A jasně, ty dvě hodiny byly hodně krušné, ale šlo to zvládnout i bez EPI. S tím, že si porod člověk líp zapamatuje a užije s EPI nesouhlasím. Když se to nechá na přírodě, tak se naopak krásně vyplavují endorfiny a já si teda celý porod pamatuju krásně 😉

shaula
7. říj 2009

A já s epi si pamatuju jen málo 😀 Takže epi a schopnost zapamatování určitě nesouvisí 😉
Ale je rozdíl mít silné kontrakce 2 hodiny a 16 jako já nebo více 😝

kacka.va
7. říj 2009

shaula: souhlaas 🙂.
Jinak jeden z argumentů bývá, že při EPI se nedá tlačit, protože člověk nevnímá stahy a neví, kdy má tlačit. Takže k tomu můžu říct jen to, že stahy vnímá člověk úplně stejně, akorát že to nebolí 🙂. Aspoň já to tak měla.

marinka
7. říj 2009

shaula, to máš určitě pravdu, třeba můj druhý porod bude taky trvat 16 hodin a nakonec ještě budu o EPI prosit 😀 Ale určitě mi přijde jako blbost domlouvat si EPI dopředu, jako že v každém případě chci rodit s EPI, když vůbec netuším, jaký ten porod bude.. Prostě to řešit až podle situace, když se těhulka otevírá pomalu a už nemá síly, tak věřím, že to musí být velká úleva a rozhodně je v takové situaci lepší si nechat píchnout EPI a nabrat sílu a nakonec to zvládnout normálně, než jít na císaře. Ale když jde všechno pěkně jak má a ty největší bolesti trvají dvě, tři hoďky, tak to jde i bez něj 😉 Jinak třeba já jsem byla v porodnici od osmi ráno a malá se narodila v osm večer, takže bych mohla říct, že jsem rodila 12 hodin, protože od těch osmi už jsem měla pravidelné kontrakce, ale říkám, že jsem rodila 2 hoďky, protože až do těch 6 večer, než mi praskly plodovku, to nebyla žádná hrůza, kontrakce se daly zvládat v pohodě 😉

shaula
7. říj 2009

Marinka - víceméně s tebou souhlasím. Osobně si myslím, že "určitě chci epi" říkají hlavně prvorodičky... Aspoň u mě to tak bylo, měla jsem z porodu strach (myslím, že přirozený) a tak jsem si říkala, proč si nenechat pomoct... Dneska po mých zkušenostech s epi bych to u příštího porodu zkusila bez a teprve kdyby to už opravdu nešlo vydržet, tak bych si ho nechala píchnout. Škoda, že už žádný porod nebude ☹

marinka
7. říj 2009

shaulo, mně taky přijde líto, že teď bude druhý a s největší pravděpodobností poslední porod ☹ Je to sice fuška, ale na druhou stranu je to něco úžasného přivést na svět nového tvorečka (nebo dva, v tvém případě 😀 ) a moc se na ten druhý porod těším, snad bude stejně krásný jako ten první 😉

bebe7
7. říj 2009

me přivezli do porodnice ze stahama v patek a malý se narodil v pondělí odpoledne pořád mi to uklidňovali pak zas vyvolali no a pravidelne kontrakce jsem měla od soboty od půlnoci no a podovka přišla na řadu až v pondělí ráno otvírala jsem se strašně pomalu a taky jsem to přežila bez i když po pravdě řečeno byli chvíle kdy jsem si řikala že si ji vezmu nakonec to byl právě můj partner který mi dodal sílu a ja porodila bez epi. No ale taky mi to dalo pěkně zabrat člověk už nemá pak moc sílu na to samotné tlačení 😒 Když už trvá porod dlouho tak si myslim že je epi i na místě. Je to pořád lepší než ten císař

antiope
7. říj 2009

Porod je tak individuální záležitost, že se nedá říct, co pomohlo mně pomůže i tobě. Já jsem EPI rozhodně neplánovala, řekla bych, že i předem odmítala. Ale dopadlo to jinak ... po 15 hodinách bolestivých kontrakcí, kdy nepomáhalo nic z "doporučených" rad (sprcha, míč, ...) jsem byla již vyčerpaná a neotvírala jsem se. Byla mi nabídnuta EPI a já kývla. Musím říct, že mně pomohla. Za tu dobu co fungovala jsem se otevřela. Kontrakce jsem cítila i nadále, ale bez ostrých bolestí. Trvalo to dlouho a v závěru už přestala účinkovat, takže to kdy tlačit jsem rozhodně věděla 😉 Dodávám, že syn se narodil 25 hodin po odtoku plodové vody a 24 hod od začátku kontrakcí, které byly od začátku poměrně silné (to kdyby mě za EPI chtěl někdo odsuzovat). Byla jsem hodně šitá, ale šití jsem necítila - nevím, zda jako důsledek poslední dávky EPI, která začala účinkovat se zpožděním nebo z euforie z právě narozeného syna.
Co se týká vedlejších účinků, tak hned po porodu jsem chvíli měla necitlivou jednu nohu, ale brzy to přešlo. Sestřička mě musela chvíli podržet než jsem se rozchodila.
Paulo: cévkovaná jsem byla, ale netuším zda kvůli EPI, myslím si, že je to poměrně běžný zákrok, vyprázdnění močového měchýře při porodu pomůže, podobně jako klystýr

kacka.va
12. říj 2009

cévkování je běžné, není to kvůli epi 🙂. je to proto, aby se se všechno víc uvolnilo a dítě mělo co nejvíc místa, aby mohlo lépe ven.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru