Odmítnutí šití po porodu: Jaké jsou rizika a hojení?
Ahoj mám dotaz - odmítla jste některá sešití ruptury na hrázi? Jak se to pak hojilo, jak dlouho a čím jste hojení podpořily? Má to nějaké rizika do budoucna (zvýšený výskyt infekcí...) a nebo je to spíše kosmetická "vada"?
Stručné shrnutí
- U větších natržení hráze je v diskusi doporučováno sešití kvůli snížení rizika infekce, opakovaného podráždění rány a lepšího kosmetického výsledku.
- Konzervativní péče zmiňovaná v diskuzi zahrnuje sedací koupele s řepíkem lékařským, dezinfekci Betadine, použití spreje Cicatridina, Hemagel, lokální masti a systémová antibiotika (u GBS byl v jednom případě uváděn dvoutýdenní průběh).
- Při opakovaném rozpadu stehů doporučovali diskutující vyhledat specializované pracoviště: plastického chirurga, sestru pro chronické rány nebo porodní asistentku/fyzioterapeutku se zaměřením na poporodní období, případně zvážit odloženou plastiku hráze.
Nejčastější otázky
Q: Lze odmítnout sešití natržení hráze po porodu?
A: Ano, sešití lze odmítnout; diskuze uvádí, že u naprosto nepatrných trhlin může lékař ponechat ránu bez šití, ale u větších ruptur většina diskutujících doporučuje sešití kvůli vyššímu riziku infekce a špatnému hojení.
Q: Jaká jsou rizika nesešití hráze?
A: V diskusi byly uváděny rizika zvýšené infekce, opakovaných zánětů, delšího hojení, větší a esteticky nepříjemné jizvy a možné problémy při sexu (bolestivý styk).
Q: Jaké lokální prostředky a postupy pomáhají hojení?
A: Doporučované postupy zahrnují sedací koupele s řepíkem lékařským, místní dezinfekci Betadine, aplikaci spreje Cicatridina, použití Hemagelu, pravidelné sprchování, větrání rány a místní masti; někdo zmiňoval také peroxid vodíku a odběry/sterilizaci rány.
Q: Kdy má smysl podat antibiotika nebo udělat stěry?
A: V diskusi se uvádí, že při pozitivním stěru (GBS) byla podána antibiotika na dva týdny a že při podezření na infekci se provádějí opakované stěry a nasazují ATB podle výsledků.
Q: Co dělat, když se stehy opakovaně rozpadnou?
A: Doporučené kroky podle diskuze jsou konzultace na specializovaném pracovišti, kontakt na sestru pro chronické rány, zvážení plastického chirurga, změna šicího materiálu nebo použití lepidel a případné odložení definitivního řešení (plastiky) do doby, kdy bude rána klidná.
Q: Jak dlouho se nesmí sedět a jaká režimová opatření platí?
A: V diskusi byla zmiňována rada „striktní zákaz sezení“ minimálně na měsíc a obecná omezení zvedání a ležení, důraz na hygienu, časté větrání rány a používání poporodních vložek.
Q: Mohou těhotenské nebo chronické stavy ovlivnit hojení?
A: Diskuze uvádí, že pozitivita GBS, vaginální mykózy v těhotenství, autoimunitní záněty (např. štítné žlázy) a diabetes mohou zhoršit hojení; také bylo diskutováno podezření na stafylokokové infekce jako možnou příčinu rozpadu stehů.
Q: Kdy je indikován plastický zákrok (plastika hráze)?
A: V diskusi bylo uvedeno, že plastiku hráze zvažovali gynekologové po vyřešení akutních komplikací a někdy až po půl roce či více, pokud přetrvávají symptomy, estetický problém nebo funkční obtíže.
Závěry z diskuze
Shoda
- U větších ruptur hráze je běžné doporučení sešití kvůli menšímu riziku infekce, lepšímu hojení a kosmetickému výsledku.
- Opakované selhání stehů vyžaduje odborné vyšetření a často konzultaci na specializovaném pracovišti (plastický chirurg, sestra pro chronické rány).
Sporné názory
- Někteří diskutující prosazují konzervativní přístup bez dalšího šití, které se může spontánně zahojit (uvedeny případy zahojení za cca 2 měsíce s ATB a dezinfekcí), zatímco jiní tvrdí, že nesešití výrazně zvyšuje riziko komplikací a zhoršené jizvy.
Otevřené otázky
- Proč se stehy opakovaně rozpadají i při negativních sterových nálezech a absenci zřejmé infekce?
- Jaký šicí materiál nebo technika (včetně použití lepidel) jsou nejvhodnější u opakujících se poranění hráze?
- Jak dlouho přesně je nezbytné dodržovat zákaz sezení a další režimová opatření pro optimální hojení?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Cicatridina, Hemagel, Macmiror, VEX
Zmíněné produkty a metody
šicí hráze, resutura (přešití), plastika hráze, sedací koupele s řepíkem lékařským, Betadine, Hemagel, Cicatridina sprej, peroxid vodíku, antibiotika (ATB), stěry (ster), GBS, vaginální mykóza, Macmiror, intimní gel s dubovou kůrou, dezinfekce, sestra pro chronické rány, plastický chirurg, komunitní porodní asistentka, fyzioterapeutka se specializací na poporodní období, zákaz sezení (režimová opatření)
Místa a osoby
žádné
@makky225 nevím, jestli to pomůže, ale já jsem měla celé těhotenství vaginální mykózy, furt globule, macmiror, nepomohlo nic. Gynekolog mi řekl, že je to běžné, protože je při těhotenství snížená imunita kvůli udržení plodu a žena je náchylnější a po porodu to přejde a měl opravdu. Ale při šití po porodu se mě PA ptala, aniž to věděla, jestli jsem náhodou neměla infekci před těhotenstvím, že je tkáň velice křehká a blbě se jí to šije. Naštěstí teda se jí to podařilo dát do kupy slušně. Kromě toho mám také autoimunitní zánět štítné žlázy a tam mě endokrinoložka varovala, že tělo vlastně konstantně bojuje se zánětem a jakákoliv další infekce v těle se bude pomaleji a hůře léčit. Tak možná to má také spojitost :/
@makky225 za me v tom je je zabet,proto se to rozpada,nevim kolik mas stehu,ale lze pecovat o otevrenourano dokud sama nezaroste a uvidis,ze zaroste...jen se to musi chodit cistit a doma dbyt o hygienu tj.perocie vodiku,betadine,nekolikrat denne sprchovat,vetrat a meli by ti to ko trolovat nekde na chirurgii,kdy ti to jednou za 14 dni procosti a odeberou odumrele bunky,nez to sroste,pro ne proste prace navic.Taky bych uvazovala o celkovych atb kvuli potlaceni toho zanetu...
Ahoj, me se stalo to same, taky mi jaksi nerekli nesedet, jeli jsme i autem pres 2 hodiny cesta. No pak pohotovost, kde znova zasili a znova to povolilo, na kontrole rekli ze ze to trohu povolilo a ze pak hold plastika, ze jjzvu vyriznou a sesijou znova. Desna predstava. Po 6nedeli jsem sla na kontorolu k nove gynekolozce. A ta rekla ze se to zahojilo krasne, ze jiste plastika netreba. Jen ze je to malicko rozestople ale nicemu to nevadi a nijak to neni skoro videt. Ted jsem 3 mesice po porodu a zadne problemy s tim nemam, prijde mi vse ok. Delam vse jako normalne i plavu v rybnice atd....
@makky225 Měla jsem podobný problém - poprvé se mi šití rozpadlo ještě v porodnici, podruhé dva dny po propuštění. To jsem skončila na pohotovosti, infekce, nekroza tkání, několik týdnů jsem chodila na "čištění" (zlatej porod 😬). S gynekologem v nemocnici jsme se domluvili, že přijdu cca za půl roku a koukne na to, jestli to bude možné zašít (klasická plastika hráze). No, ještě rok po porodu to bylo celé citlivé. Teď jsem 16m po porodu a pořád se nemůžu rozhodnout, jestli do operace jít. Není to o vzhledu, ale prostě to není cajk. Zároveň se bojím opětovné infekce. Takže zatím prostě nevím...
Možná by pomohly šicí bylinky. Zkus se na ně zeptat duly nebo soukromé PA v okolí. Je to prášek ze směsi bylin a jílu a přikládá se to na ránu a právě by neměla být sešitá.

A uz jsi nekdy v zivote mela nekde zasitou ranu? A hojila se dobře?
Neustále praskání šití muze taky signalizovat vážné autoimunitní onemocnění, které je charakteristicke právě rozpadem tkání.. ale to bude asi hodne vzacne a nechci nikoho strašit. Jeste me napada, jestli nemuzes mit v raně zlatého stafylokoka...?