Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
já chtěla plně kojit šest měsíců, ale když stejně přikrmuji, tak asi taky začnem s příkrmama dřív, si myslím, v tom se jaksi nevyznám, všichni kolem kojí a začínají až po tom 6 měsáci
moni , malej se taky pořád ještě nedostal na svou porodní váhu ale zato už má 57 centáku, takže je taky hubenej a dlouhej ......a hlavně se to u něj střídá , někdy přes den kojíme po dvou hodkách, někdy vydrží i tři a půl, prostě jak kdy........v noci včera spal čtyři a půl hodiny v kuse no.........
Ahoj holky!!
Já si užívám dovči s MM a milovaným Ájulkou.
celý den jsme u bazénu a na zahradě a večer jsme byli i na gril. posezení. Ája je zlatíčko, je děsně hodný a usměvavý. Pláče opravdu jen když už má hlad a je unavený.
No večery jsou tedy stále krušné......opět jsme uspávali společně s MM...2 hod. Takže od 21-23 hod jsme měli co dělat, Ája oči jako baterky, chtěl koukat s náma na TV...No a pak když už konečně usnul, tak já vytuhla také. A probudil se až v 5:30!!! Takže alespoň taková odměna za tu námahu s usínáním 😀
Holky, ty Probiotické kapky mi zabraly. Na Slovensku stojé jen 300 kč. ak pokud máte zájem, objednejte je tam. Je to malá lavička za moc peněz!!!!, ale já bych dala cokoliv aby bylo Ájulkovi lépe!!!!
Dává se 5 kapek 😉
Tady je odkaz:
http://www.mojalekaren.sk/biogaia-probioticke-k...
Holky, já stále kojím po 2 -3 hod. Kojení je radost...ale taky už mě to někdy neba....ale určo lepší, než umývat flaštičky....atd..
Lach, já jsem zklamaná z toho cvičení v Kohoutkách. Jsem někam chtěla vypadnout a teď nic. Řečkovice jsou děsně daleko! Já si nikam tak daleko netroufnu! Až budu doma, tak zkusím popátrat jestli není něco někde blíž! Chtěla bych někam jednou v týdnu vypadnout anesedět doma!!!
Tak a kdy dáme tokafčo???
No já možná ještě ten příští týden budu na chatě, ale pak.... 😀
Všem krásný den... 😀
maji, to mně třeba spal přws den 4hod v kuse a to mi dr. říkala kojit po 2hodinach, ale nebudila jsem, myslím , že jak budou mít hlad, tak se ozvou
taky nebudím 🙂))) až má hlad tak se ozve jak říkáš 😀 my po těch dvou hodkách kojíme páč malej se nenechá odbýt 😝
podařilo se mi dát do albíčka aktuální fotečky 😎
jak říkám, taky kojím třeba i po dvou, někdy i po hodině a půl, když kričí hladem, ale zase když spí, tak ho nechám a jí třeba až za 4hodiny, má svůj režim. Tak jsem si myslela,že budeme mít kojení nějak pravidelné,ale nějaký režim není možné zavést, jí pokaždé jinak.
Kamarádka má holčičku a od 3týdnu jí pravidelně v 10, 13, 16, 19....no paráda, ale to u nás nehrozí
jdu juknout na fotečky
ahoooj holky, tak si představte, že i když malej dostal příkrm vzbudil se po třech hodinách... jinak ale byla noc lepší než ta včera ! Ale ještě nekakal, tak snad nebude mít zácpu po tom umělém mmléku...
Majdi zítra je pátek, že ? To bychom mohli ! Jen v devět nám přijdou přidělat pevnej internet a pak hned jak odejdou bych mohla vyrazit, co tomu říkáš ?
Moni a kolik váží a měří Tvůj malej ??
Marci vůbec nevím, naposled jsme byli v 6týdnech 55ml 3580g a ted jdeme až 10.9. tak jsem sama zvědavá🙂
Moni my byly ted v 6tt a máme 4300g a 54,5cm 🙂
Jinak holky mě vůbec nejdou nahrát fotky ! ☹ ☹ ☹
To je škoda Marci, to je divný, že nejdou 😒 . Holky, jinak mi poradila předchvílí slečna na jiné diskuzi plavání o víkendu, tak my začínáme př. sobotu v 15h. Mrzí mě, že jsem se tak trhla, ale musela jsem jednat rychle, bylo tam posledních pár míst a pro nás je prostě víkend ideál, že nás tam může Luky vozit, tak se nezlobte. ☹ Taky je tam super cena, 10 lekcí myslím 1300, my startujeme na zkoušecích 5 za 750 Kč.Tak Vám napíšu, jak se to malé líbilo. Kdyžtak sem dám pak odkaz, ale je to až poliklinika Viniční...
Marci, tak takové přítelkyně s pěkným synem by si měl ten tvůj chlap sakramentsky vážit..l 😕
holky děkuji, ještě jsem přidala nějaké fotky, ale ty budou asi horší kvality jsou focené na mobilu ...
Jinak holky co mimča ? Nezlobili dneska ? mata byl dnes vcelku hodnej, jen je furt hladovej, tak jsem mu udělala zase nutrilon a az pak dala prso a už spinká, teda asi.. Jirka ho uspává, tak ani nevim 🙂
Moc hezké fotky Marci. To jsi ty která říkala, že ti je 20?Jestli jo, tak klobouk dolů, sluší ti to a obdivuju, že to mimi tak zvládáš, když si vzpomenu na sebe ve 20...co pátek a sobota jsme vymetaly s kámoškou disky a bary,no nedokážu si to fakt ani skoro představit 😀 .Dnešek byl celkem fajn, když opomenu rachot opět od 7h.ráno a dalších 10hodin... 😒 Dopo jsme byly chvíli venku, přes poledne malá usla /spaní máme načasováno na oběd dělňasů 😅 /, odpo se nabídla Lukyho ségra, že si vezme malou na procházku, tak jsem zírala, ale bylo to od ní pěkný a já měla hoďku klid. Pak jsme si hrály, blbly, došel taťka a nějak přes hoďku už se spinká. 😀 Zítra máme naplánováno celý den zas Brno na baráčku u našich, bylo by fajn dát někdy to kafíčko 😉 . Papá.
Přesně jak říká Janča, a už jsem to tu i psala, taky Marci obdivuji,že je ti 20 a zvládáš mimčo i s tím,že od přítele není moc velká podpora. Já taky ve 20ti lítala všude možně po diskách, no jak střelená🙂 a moc si sebe nedovedu představit, jak bych to brečící miminko tehdy zvládala...ale dřív nás skoro všechny mamky měli třeba i v 18ti a bylo to normální
Jj Moni, dřív už bychom byly staré páky 😀 . Docela mě zarazilo, že mi ve 24letech v porodnici na monitoru říkala sestřička, tak mladá a už maminka?? 😝 Si teda nepříjdu...O dvacet let zpět by asi říkala opak 😀 .
no před 20lety to bys už byla pomalu na odpis🙂) fakt, říkalo se, že která byla po dvacítce svobodná,tak že zůstane na ocet. takže ty jsi ještě mladší než já?
no to kafčo už bysmě měli domluvit, třeba příští týden....
Bude mi v prosinci 25, takže jo 😉 . Budeme teď hodně v Brně, tak si určitě napíšem, i ta Pája by se mohla přidat třeba do té obory. 😝
jo tam by to bylo asi nejlepší pro všechny a určitě tam bude poblíž i nějaká zahrádka, kam si můžem sednout na to kafčo
Jojo a naše malá nám to posezení zaručeně zpříjemní zpěvem 😀 😀 . Chichi. Hezký večer Moni, zalehám. 😔
nejen malá, ale i moje zlatíčko se určitě přidá...nemá rád, když se stojí a dává to náležitě znát...dobrou, už taky pomalu pádím chrupčit
Jani, tak pak dej vědět skrz to plavání 😉 Nám třeba víkendy zase nevyhovují, my jezdíme pryč...No já musím počkat do toho prosince. Ale až budu doma a bude čas tak juknu po nějakém tom cvičení. 😎
Holky, jak se vede jinäk?
My ok. Jak máme tu možnost být na zahradě, tak Ájulka soinká jako andílek. Už se bojím návratu domů!!!
My také namáme pevný režim kojení. Prostě až se probudíme, tak se bavíme, smějeme, kojíme, hodinu zase bavíme a pak konečně spíme...
Holky, Míša i Venda jsou krasavci 😉 Matýsek jakbysmet 🙂
Tak i já pádím do peřin. Dobrou všem 😉

Máji: já Míšu kojím co 3hodiny a když je venku teplo tak po dvou hodinách, dle žízně. Ale taky si bere co chce je pořád strašný prcek, ale už se narodil maličký, tak že je to v pořádku, ale do cvaldy má hodně daleko, navíc je hodně dlouhý