Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
Ahoooj tety 🙂) !
Jani jsem to já co říkala, že je jí 20🙂) ! Je pravda, že já začla vymetat diskoteky brzy 🤐 a hodně jsem cestovala (modeling) no a tam to samozřejmě jelo ve velkym, takže mi to ani moc nechybí a už jsem se i těšila až budu mít mimi a budu mít stálej domov a věnovat se jen jemu .. A vůbec kdyby na to přišlo, zvládli by jste to i Vy ... Každá, která to miminko má aspon trochu ráda by to zvládla...
Tety Vy jste obě dvě z Brna ??? Jsem tam byla jednou na týden (s mým ex) u jeho tety a byli jsme nakupovat ve Vaňkovce 😀 , moooc hezkýýý 🙂 ! Ještě dodnes mám tam odtud boty 😀 !
Jinak včera jsem malému dala první flašku (vypil padesátku) a pak se napil ještě s prsa a stejně se vzbudil po 4. hodinách a pak každé dvě a půl - tři, tak nevim co mi říkala kamarádka, že až mu dám flašku bude spát celou noc 😖 ...
marci, to asi nebude hned, on se musí naučit vypít toho víc naráz. a některé děti se prostě budí i kdyby vypily přehradu, ale to určo nebude váš případ 😉
pavlí děkuji...
titida: to asi máš pravdu... ted ráno pil z prsa a vypil 90ml, ale ted se kroutííí, tak toho asi bylo moc a bolí ho bříško...
marci vážíš malýho po každým kojení, že víš kolik vypil? to já vůbec nemám přehled.
Ahoj holky!!!
Lach, kouká na TV. My včera také čučeli na tv a byl klid 😉
Valím ven, pa
Moni, to že vypil 90ml vim jen díky tomu, že to byl příkrm ve flašce 🙂 !Jinak když pije z prsa,tak také nemám přehled... Ted pil z prsa a holky, že to tak musim napsat se totálně zblil !! Ale to je normální, že jo?
Jak se jinak máme ?
Mně se jednou Míša tak poblinkal, že se odsal z prsa a hned z něho vytryskl takový vodopád, ani jsem ho nestihla dát na odbrknutí, to se mi stalo asi 2x, tak myslím,že je to normální.
Nám tatka spí, tak čekám až se vzbudí tak snad vyrazíme ven
začínáme hledat nějakou dovču, nemáte nějaký dobrý typ? Jen Jižní Morava-něco kousek, nějaký penzionek nebo hotýlek s jídlem....napadlo mě Moravský kras a nebo do Nedvědice a tam jít na Pernštejn....asi bysme jeli jen tak na 3dny, aby byla trochu změna
Tak to asi normální je ...
Jééé Moni, tak to Vám závidim !!! Tak hlavně až vyrazíte, tak si to pořádně užijte.. My jsme ted s Máťou furt sami, Jirka je do večera v práci i o víkendu ☹ ! Také bych takhle někam vyrazila...
Pavlííí máš krásné fotečky bříška ! Já nemám skoro žádné a ted když koukám na Tvoje, tak mě to mrzí .. a Alešek je kus chlapa, je krásnej ..
mi se Kačka dvakrát poblila tak, že jí to šlo i nosem, chuděrce
je to normální, když se to stane vyjímečně, pravidelně by to bylo blbý 😒
Ahoj holky, my dnes zas byly celý den v Brně u našich, bylo to parádní, jen nás asi brzy už bude mít babička dost 🤐 😀 .S tím blinkáním, u nás si malá ješte občas ublinkne i teď, s prominutím když se přežere 😅 .Moni, já měla jednou rezervaci na penzion u Hraběnky, tak nějak se to jmenuje, ale bohužel jsem onemocněla. Hodím ti sem odkaz, zdálo se mi to tam pěkný.
Ale jaký to tam je ve skutečnosti to fakt nevím, nedojeli jsme tam 🙂 jen jsi říkala ten Moravský kras tak mi to bliklo. http://www.hrabenka.cz/ubytovani/
U nás už se spí, za den se Simuš vyřádila, tak snad to bude až do rána 😉 . Jinak jsem dnes chvilku rozečetla knížku, co mi dala mamča, jmenuje se to Matka v krizi od S.Monyové a je to parádní, vřele doporučuju na depky, člověk zjistí, že na tom může být někdo ještě hůř a to potěší 😀 .
Jani díky z odkaz, jdu mrknout, já jsem objevila penizion Barborka v Nedvědici, a můžou tam i psi, tak uvidíme co vyberem....Míša si právě dneska taky ublinknul do postýlky a celkem dost. Ted už snad spí, celý den toho moc nenaspal. Tatka nám odjel do víru velkoměsta a zítra razím já kamarádce na narozeniny, asi po roce půjdu někam do města, ale stejně jen tak na 2-3hodiny....no to bude něco, jak Alenka v říši divů🙂
Ahooj holky, já do ted uspávala a snad už spíme... Trápilo nás bříško ☹ !!
Jani to máš pravdu, že nejvíc potěší když na tom může být někdo ještě hůř.. 😀 A nevíš kde se dá sehnat ?
Jooo moni to Ti věřim, to já bych také byla 😀 .. Měla jsem jít dnes do kina a pak si někam sednout s holkama, ale ještě je malej maličkej a já ho ještě nedokážu opustit... 🙂
JInak jaký jste měli den holky ?
Marcelko, dá se sehnat určitě jednoduše, našla jsem jí třeba tady: http://www.knihycz.cz/matka-v-krizi--P16132 . Tak si to Moni zítra užij, jestli budeš jak já když někam jdu, tak píšu domů každých 10min.jestli je vše ok a všichni jsou ze mě na nervy 😀 . Holky, jdu pokecat s Lukym a ještě si pak na chvíli počíst, sedí tam chudáček sám u telky, tak ať nemá pocit, že na něj prdím.Pěkný večer, papá.
Dobré ráno holky: u nás se vstávalo v 6hodin s hysterickým řevem, a já se potřebovala vyspat. T. včera přišel z města, pak jsme ještě kecali, já usnula asi ve 2hod ráno, ve 3hod kojení, další v 5 a v 6 budíček.....nakonec usnul v lehátku-za čož opravdu děkuji-usnul asi v pul 7 a ještě ted spí....no asi zázrak, takže jsem se i dostatečně vyspala
🙂
Dobré rááno 🙂 !
U nás se uslo kolem deváté, vstávalo se v půl dvanácté, půl druhé, půl čtvrté (dostal mlíčko), půl šesté, v sedm se probudil (bříško)a zaplatpánbů jsme zase usli okolo osmé a spali jsme do ted 🙂 ! Ted už šel ven s babičkou .. Tak musim říct, že jsem se také aspon trochu vyspala ..
Holky, já musím říct, že před Váma smekám, už si nedovedu to noční vstávání vůbec představit, i tak si občas připadám zbitá jak pes a to malá kolem 20h.většinou už nejpozděj spí a vstává poprvé kolem té 5-6h. Dnes teda dvakrát zamrčela o dudlík, asi ve 24h. a ve 3h., ale to je otázka dvou sekund, takže zas lehnu a spím. Asi bych to kojení po dvou hoďkách fakt psychicky nedala, jste třídy... Luky je zas v práci, měl by dorazit tak za hoďku, malá chvilku snad usla po obědě tak jdu udělat něco na jídlo, hezkou sobotu, papá.
Marci, my ho dávali kdykoliv, hlavně v podvečer když se mi zdálo, že by ten řev mohl být bříško tak jsem do ní deset kapek hodila,fakt jsem se tím před nebo po jídle nezabývala.
Jani, tak Ty už to máš za sebou to vstávání, ale určitě jsi to taky musela podstoupit 🙂 ! Ale jinak vcelku často si říkám, že to vstávání už nedám a pak znova a znova 😀 ! Vždycky říkám, že s kojením seknu a jak vidim, že se ke mě přisaje, tak bych to neudělala ani za milion, zdá se mi, že nás to spojuje a já když přestanu, tak se to zničí, takže budu kojit, dokud neuteče za nějakou slečnou 😀 😀 😀 !
My máme Jirku taky v práci, takže jsme u mamči abychom nebyli sami ..
Holky normálně jde na mě takové nějaké divné pocity když vidim těhotnou .. Hrozně to letí a já už mám to hezký za sebou a úplně bych to vrátila to když se malej narodil, poprvé mi ho dali do náruče, když jsem na něj koukala v inkubátoru, porodnici, příjezd domů, atd. atd. .... a víc bych si to užila, zdá se mi, že jsem si to vůbec neužila, bylo to takové rychlé všechno a já si ani nestačila (nestačim) uvědomovat co se děje a vůbec jsem si to neužila ! Vrátila bych to a užívala si to na plno ! Ted když si vzpomenu, že tohle už nikdy nezažiju, protože tohle bylo to POPRVÉ, tak se mi chce normálně brečet ☹ a když vidim ty těhulky, tak jim závidim, že oni to mají před sebou a já už za sebou :(! No nevim jak bych ten pocit pořádně popsala ... Malej mi roste před očima, se ani nestačim otočit a půjde do školy a pak začně být soběstačný a už mě nebude potřebovat a pak na mě hodí bobka a odejde od nás k nějaké slečně ..
Jéé jsem se zase nechala unést a rozepsala se 😅 !
Jinak Vám přeji krásný víkend ...
Holky já (omlovám se za to slovo) kráva našla stránky mimiangel a tam píšou maminky co přišli o miminka a vypráví tam ty své příběhy... Holky já se normálně hystericky rozbrečela a normálně ted mi snad bude i jedno když matyášek bude brečet celou noc .. to jsou tak hrozné příběhy ☹ ☹ ☹
Marcelko, to já když se občas zlobím na malou a taky už mám všeho dost, tak nakouknu do snažilek a hned si řeknu, jak jsem blbá, jaké mám štěstí, že u nás to proběhlo tak jednodušše a v podstatě ,,bez snažení", některé ty holky si tam opravdu zkusí a je mi jich líto. ☹
A Matyášek je ještě malé miminko, tak si užívej jak roste, i když po těch probdělých nocích to jde hůř viď? 😔 Co mám říkat já, ani jsme se pořádně ještě nevzpamatovali z toho otěhotnění, pak porodu a najednou mi v postýlce spinká skoro 7měs.dcera...pořád mi to nedochází 😀 .Ale jsem za to hrozně ráda.
Ahoj holky!!!
My stále u tchánovic. Dnes jedeme domů. Pokud bude ještě teplo, tak se vrátím na týden na chatu 🙂
Co u vás??
Mončo závidím tu dovču! Já doporučuji Ledici a Valtice. Je tam nádherně, penzion na každém rohu 😉
Tak a já jdu kouknout na zahradu, Ája soí na bříšku.¨
marci, á dávala sab před každým kojením. Te´d už jsem jej vypustila, dáám jen v poledne ty Probio. kapky. 😉
ahoj holky, vratili jsem se z velkého nákupu🙂
já dávám sabíka vždy když začne plakat na dudlík, chutná mu, takže aspon na chvíli přestane....

Marci, klobouk dolů...já ve 20ti nevěděla pomalu co je to sex 😀 😀 😀 ...Jseš dobrá máme!!!