Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

maova
13. čer 2008

Dobrý den porodní babičko 🙂
Chtěla bych se zeptat na Utrogestan. Doktor mi ho předepisuje pořád dál a říkal, že bych ho mělo brát ještě celý druhý trimestr 1-1-2. Všude se píše, že by se měl brát jenom první trimestr a potom už ne. Je dobré ho brát pořád dál? Nemůže to nijak uškodit? Zatím se řídím podle doktora. Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
14. čer 2008

hezké odpoledne 😉

meleri • 14tt • Včera v 11:12
http://www.pritelkyne.cz/clanky/bylinky-v-tehot...
třeba tady je takový malý přehled bylinek, kterým se vyhnout 😉

porodni_baba
autor
14. čer 2008

maova • 17tt • Včera ve 21:50...neznám důvod pro který vám dr. Utrogestan předepisuje, ale zřejmě bude potřebná diskuse s ním. Ublížit by vám tedy nijak neměl, ale je pravda, že obvykle se užívá pouze v prvním trimestru 😉 Bez vědomí lékaře bych ho nevysazovala. Spíše bych se slušně optala, proč ve druhém trimestru? 😉

janulevrtule
14. čer 2008

porodni babo, prosim, rada bych se zeptala, jsem ve 33 tt a vcera mi zacly male, slabe jakoby menstruacni bolesti v podbrisku,a le hned potom me mimco kope, vytok nemam, nic.mela bych se znepokojovat?predem dekuju za odpoved

porodni_baba
autor
14. čer 2008

janulevrtule • 33tt • Dnes v 16:56...bohužel takhle na dálku nelze říci. v každém případě pokud by se nějk zinenzivnili, nebo byli časté navštivte lékaře popř. porodnici 😉
Půjde pravděpodobně již o poslíčky, ale ve vašem tt by ještě neměly být moc pravidelné 😉

janulevrtule
14. čer 2008

dekuju moc za odpoved 😉 uvidim, jak to bude pokracovat, kdyztak s tom nekam zajedu. krasny den preju 😉

katerinka.kr
14. čer 2008

Dobrý den porodni babičko,

ted jsem narazila na tuto diskuzi a můžu říct, že jsem velmi mile překvapena, že se najde někdo, kdo má čas, chut a energii profesionálně odpovídat na všechny otázky.

Sice jsem nepokládala žádné dotazy, ale i přesto Vám chci poděkovat, že se všem věnujete, opravdu si toho cením a obdivuji.

Myslím si, že toto povolání je pro Vás zároven posláním a já prostě před takovými lidmi, s tímto přístupem, smekám.

bubla08
16. čer 2008

dobrý den porodní babičko 🙂

chtěla jsem se zeptat, zda je problém, když mi dr dělal stěr na streptokoka ve 32tt a na kurzu nám jasně říkali, že se dělá výhradně v 36tt? Nerada bych něco zanedbala... Moc děkuji za odpověď 😉

porodni_baba
autor
16. čer 2008

katerinka.kr • 35tt • 14. červen 2008 v 18:12...díky za pochvalu, se tu až červenám 😵 díky 😵 😵 😵

bubla08 • 35tt • Dnes v 11:34...problém to není. Pokud je výsledek pozitivní, jste pozitivní. Pokud j negativní měl by být stěr zopakován po 36tt... 😉

add
16. čer 2008

porodní babi, nevím, zda dotaz na vás je správný, ale třeba znáte odpověď. Platí i v období kojení zákaz sýrů s plísní (kvůli listerioze a přenosu na plod), díky 🙂

kulicka
16. čer 2008

jejda, jsem vas prosvihla. No neva.
Jeden rychly dotaz : muzu zavinace? Je to jen marinovany, ale v octe... Dekuju

smajlik
16. čer 2008

dobrý den porodní babičko, kvůli těhotenství se mi hodně zhoršila pleť a vysušila kůže. Chci se zeptat ohledně tělových mlék, krémů na zpevnění poprsí, celulitidu atd. - lze používat kterýkoli ? Nejde mi o účinnost, ale zda nemůžu "přes kůži" dostat do těla škodlivé látky pro miminko, u některých krémů není psané přesné složení (Avon) nebo je uveden vitamín A atd.. 😅 Děkuji za radu

kulicka
16. čer 2008

Jeje, smajliku, tak ja se pridam : mam v kremu paraben a nekde jsem cetla, ze je ted uz zakazany. Ale ten krem je tak prima 😒

toni78
18. čer 2008

porodní babičko nebo holky co jsem chodíte,nevíte do kterého týdne se musí podstoupit OGTT vyšetření? Děkuji

novako
18. čer 2008

Moc vás zdravím!!! Chtěla jsem se zeptat. Jsem dnes v 39+5tt dle PM a dopller nám vyšel S/D 1,92, RI 0,48. Jsou to normální hodnoty?

kulicka
18. čer 2008

Ahoj Toni, mozna vim, mozna nevim. Ale co vim je, ze nevim co je to OGTT!

apai
19. čer 2008

ahoj, prosim o radu, kyselina mocova 14 dni pred terminem porodu je moc vazne? nebo se to v praxi objevuje casteji? nasleduje pak sledovani v nemocnici , nebo rovnou vyvolany porod? dekuji za info 😕

makak21
19. čer 2008

toni, já byla na cukru myslím někdy ve 26tt 😉

kuličko, OGTT je test na cukrovku 🙂

kulicka
19. čer 2008

Aha, makak diky 🙂 proto to nevim, pac se me to jeste netyka 😝

porodni_baba
autor
19. čer 2008

dobrý večer, opět vyjimečná chvilka času mezi prací 🙂

add • 1d, 48tt • 16. červen 2008 ve 14:52...co vím tak riziko přenosu na dítě během kojení je minimální 😉

kulicka • 20tt • 16. červen 2008 v 15:31...můžete, pokud jsou správně vyrobeny i skladovány 😉

smajlik • 11tt • 16. červen 2008 v 17:13...škodlivost nějakých látek z běžných mlék a krémů, pokud vím nebyla nikdy prokázána, ale jistgě neuděláte chybu pokud třeba těhotekství bude důvodem použít nějakou řadu tělové kosmetiky v bio kvalitě 😉

toni78 • 1d, 25tt • Včera v 18:23..běžně 24-28 tt, ale lze i dříve i později 😉

novako • 41tt • Včera ve 20:53...tu první bohužel neznám hodnoty, ta druhá je vpořádku. Myslíte, že by vás s klidným srdcem pustili domů pokud by ty hodnoty nebyly v pořádku??
Snažte se ptát těch lékařů, kteří vás vyšetřují, aby si už konečně zvykli mluvit s pacietkami jako se sebou rovnými 🙂

kulicka • 20tt • Včera ve 21:18...oGTT = orální glukozo toleranční test- vyšetření které vyvrátí nebo potvrdí podezření na GDM- gestační diabetes mellitus- těhotenstkou cukrovku 😉

apai • Dnes v 15:54...záleží samozřejmě na hodnotě, ale při vysokém tlaku se objevuje 😉 i sledování ambulantní, za hospitalizace nebo vyvolání porodu se řídí její hladinou a případným nárůstem 😉

kulicka
19. čer 2008

tak opet DEKUJI! 🙂

console
20. čer 2008

Dobry den, mam dotaz. Dnes jsem 35+0 tt. Byla jsem v nemocnici na udrzeni těhotenství. Propousteci zprava: predni klenba plna, cipek mediosakralne, mekky, cca 2 cm, hrdlo v zevni brance pro prst prostupne, vnitrni branka uzavrena, hlavicka naleha na vchod pánevní v zach VB. Voda pl. Netece, nekrvaci.
Beru tablety magnesia 4x denne 2 tbl.
Doma jen lezim, zvednute nohy, klid. Rezim.
Je moje diagnoza opravdu hrozna? Nebo je sance, ze dite ještě nejakou dobu vydrzi uvnitř?
Dále se pak chci zeptat, do jakého tt se těhotenství umele udrzuje? Jde mi o to, zda by me uz nechali porodit nebo udrzovali v nemocnici.
Me dite uz ma 2,5 kg, dle 3 poslednich utz, které mi delali.
Dekuji mockrat.

akras
21. čer 2008

Dobrý den
chtěla bych se zeptat.
Možná se teď jen moc sleduji, ale v únoru jsme už o jedno mimi přišli (10tt - zamlklé těhu), tak se teď už bojím o dost víc, aby se to neopakovalo. Minulý pátek jsem našla znovu //. Dnes bych měla být 5+2. Týden mi bylo špatně od žaludku, ale nevolnosti teď ustoupily, což mě trochu děsí a další je to, že mě přestalo tahat (bolet) břicho jako na MS, což pro mě byla známka, že roste děloha (tak mi to alespoň bylo minule vysvětleno) - prostě se najednou cítím tak trochu netěhotně narozdíl od minulého týdne. U doktora jsem ještě nebyla mám jít až v půlce července, ale uvažuji o tom, že bych si příští týden pro klid zaskočila.
Minule jsem v těhotenství vůbec žádné příznaky neměla a teď jsem byla tak ráda, že jsou, a najednou skoro nic.
Asi potřebuji jen trochu uklidnit, že i tak by to mohlo být v pořádku.
Děkuji za Váš názor. 🙂

rendex1
21. čer 2008

Dobrý večer,
moc prosím o radu.. jsem v 35tt+2 a při posledním UTZ měla naše holčička podle doktorky 2395g 😖 dělal se myslím v 32tt nebo tak nějak. Paní doktorka trvrdí, že odhad porodní váhy je 3800g.... 😢
Byla jsem na kurzu pro těhotetné a lektorka mi šáhla na bříško a tvrdila, že už teď má kolem 3 kil! Jsem z toho zničená.... mám strach, že budeme mít velké miminko 😢 Když jsem doktorce říkala svoje obavy, tak to neřešila. Budu rodit v Motole a jdu tam na první poradnu v 38tt... je možné nějak požádat o UTZ? Prý se nedělá 😒 ?Nechci přenášet a mít dítě nad 4 kila... mám na toto vůbec právo? Mě příjde, že tohle nikdo neřeší... a spíš se čeká jak to dopadne 😕 😕 nevíte co mám dělat? Díky moc za radu a pomoc

rendex1
22. čer 2008

Dobré poledne... jenom doplnění... dá se to ještě nějak trošičku ovlivnit jídlem? Kdybych třeba těch zbývajících pět týdnů třeba vynechala sladký a tak? 😲 Děkuju

console
22. čer 2008

taky jeste otazka na doplneni-hrozi mi predcasny porod (viz vyse)a chci se zeptat, zda by to cviceni s epinem mohlo jetse nejak urychlit, proste, zda to neni nebezpecne. Diky

porodni_baba
autor
24. čer 2008

Hezké ráno 🙂

console • 36tt • 20. červen 2008 v 10:13 ...vaše diagnosa vůbec hrozná není, miminko pravděpodobně normálně donosíte do termínu. Po 36 tt bych určitě vysadila postupně magnesium, během dalšího týdne pak sundala nohy dole, a od 38+0 rodíte vlastně v termínu 😉
Teoreticky po 36 tt ukončeném už by se udržovat nemělo, někde se drží do 37 ukončených, záleží na přístupu porodnice 😉

akras • snž • 21. červen 2008 ve 20:52..všechno je vpořádku nebojte. Je jasné že ústup těhotenských obtíží na vás působí nedobře, ale nezakřikněte si to, jistě si jich heště užijete 😅 Pokud nevydržíte k lékaři zajděte, ale spíše to zkuste vydržet do termínu který vám dal ať už je na UZ něco vidět a vy nejste ještě zbytečně ve stresu že není vidět srdíčko apod.
JInak je malá pravděpodobnost, že by se zamlklé těhu opakovalo, ale stát se může kdykoliv cokoliv. Je jasné že se obáváte o těhotenství, opatrnost je na místě, jen se to snažte nepřehánět. Přeju ať je všechno jak má být, a dejte nám pak vědět po UZ 😉

porodni_baba
autor
24. čer 2008

rendex1 • 36tt • 21. červen 2008 ve 21:02...je právo a právo, vyhovět vám co se týká UZ samozřejmě nemusí. Neděste se žádných odhadů, a už vůbec ne UZ, už jsem zažila hodně vyvolávaných porodů, protože mimi za A neprospívalo, za B bylo moooc veliké- a výsledek- narodili se mimísci s naprosto normální porodní váhou- která se v nejhorších případech lišila od těch odhadů až o 1,5 kg 😲 Takže na ten UZ prostě nedejte.
To co prožíváte je před porodem naprosto normální. Třeba bude miminko o trochu větší- kolik jste vážila vy nebo partner když jste se narodili? jAk vysocí, velcí jste nyní. Snažte se rozptýlit obavy- porodíte dobře. Pokud by mimi na vás bylo opravdu příliš velké, porod nebude postupovat a udělali by vám císařský řez.
Přeju hodně štěstíčka a těším se po vašem porodu, že mi přijdete povědět, že mimi je naprosto normálně veliké 😉
Sladké jistě vynechat můžete chybu neuděláte. Ale miminko si stejně vezme z vašeho těla co bude chtít 😉

console • 36tt • 22. červen 2008 v 18:17...epi-no možno po tom 36 ukončeném týdnu. samo porod nevyvolá, tak dobré není 😀 😉

anta
24. čer 2008

Ahoj Porodní babi, jen pro Vaši informaci, jak jsem se ptala na ty játráky, tak opravdu nedopadly minulý týden podle představ lékařů a nakonec jsem si v nemocnici pobyla 5 dní, ale naštěstí mi nasadili vitamíny Essentiale na játra a testy se urovnaly a na vyvolání porodu to nebylo. Jinak nám dělali ultrazvuk a podle toho jsem zjistila, že mímo má cca 2960 gr. To je, myslím, docela slušná váha mimíse, tak pěkně zdravím a hezký den přeji. 😉

lucky.lady
24. čer 2008

Dobrý den porodní babičko 🙂
Já mám takový zvláštní problém. Možná je to blbost, ale opravdu o tom hodně přemýšlím a docela se bojím, nevěděla jsem, kde hledat pomoc, tak píšu Vám...

Před měsícem ve 29+2tt jsem byla na "velkém" ultrazvuku u svého gynekologa. Ten mi oznámil, že miminko je hlavou dolů a že už se nestane, že by se otočilo zase zpět, hlavou nahorů. Že to se prostě neděje.
Druhý den mi ráno docela pravidelně tvrdlo břicho, tak jsem pro jistotu jela do nemocnice, kde mi na ultrazvuku zjistili, že je mimčo zase hlavou nahoře 😨... (tvrdnutí vyřešilo magnesium)
Při další kontrole se můj gynekolog velice divil, že to snad ani není možné, že se dítě tak otočilo, že se s tím za 40 let své praxe ještě nesetkal. Že je to možná tím, že mám po prvním císařském řezu na děloze srůsty a miminku to prostě vadí.
Dnes jsem byla zase v poradně u gynekologa a miminko bylo zase hlavou dolů. Ale celý den se tam zase tak mlelo a nad pupkem už nenahmátnu nožičku, jako předtím, ale velkou bouli, jako hlavičku ☹.

Mám proto strach, když se tam pořád tak otáčí a přetáčí, aby nemělo omotaný pupečník. Vím, že to má hodně dětí, ale tím jak se tam neustále mele, tak by se mohlo uškrtit ☹.
Nevím, jestli se bojím oprávněně a nevím, jestli můžu svoje dítě nějak ochránit. Jít na nějaké speciální vyšetření... Prosím poraďte. Opravdu se docela bojím ☹
Děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru