Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kaceenka81
29. kvě 2007

dobrý den,děkuji za včerejší odpověd ohledně štěrbiny na čípku,chci ale jen dodat,že jsem těhotná pooprvé a ani jsem žádný problém či zákrok na čípku neměla...
může se vůbec hrdlo otevírat bez bolestí???

kaceenka81
29. kvě 2007

a pomůže v takovém případě ležení?hlavně nechci ležet do namocnice,mám z toho hrůzu.

petra.v
29. kvě 2007

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jen pro klid na duši: z pátku na sobotu v noci mě probudila divná pichlavá bolest zhruba tak v půlce bříška na pravé straně něco jako křeč, nemohla jsem se pohnout nalevo ani napravo, zhruba tak po 2 minutách to přešlo.Občas mě bříško pobolívá, nešpiním nekrvácím, někde jsem četla že se roztahuje děloha atd...V pátek se mi udělalo i docela nevolno z počasí z toho dusna, docela mě to vše vystrašilo.Asi o všem moc přemýšlím a moc se o dítko bojím.Jinak veškeré kontroly u lékaře jsou v pořádku, ve čtvrtek jdu do poradny.žádné vitamíny neužívám pouze JODID 100, neboť mi zezačátku těhotenství bývalo špatně z vitamínů proto žádné neužívám.Někde jsem četla i o magnéziu tak nevím, zda něco začít užívat, nebo zda stačí obyčejná strava.
Děkuji za Vaši odpověď a přeji krásný den,
Petra

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad kasli: ano to je presne ono....muze to byt prostym rustem delohy, nebo i reakci na podnet...jako hlazeni briska nebo pohyby miminka 😉

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

kaceenka81: bohuzel hrdlo se bez bolesti otevirat muze ☹ v tom pripade by pak nestacilo pouhe lezeni doma,...ale byla by nutna hospitalizace a infuze 😔
To zatim, ale ve vasem pripade nevypada...budte klidna 😉

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

petra.v: pokud jste zdrava a vsechny kontroly jsou vporadku nedoporucim vam zadne vitaminy (je to pouze obrovska lobby farmaceutickych firem nic vic)
Jezte pestrou a vyvazenou stravu, hlavne hodne zeleniny a ovoce a hodne odpocinku....vsechno berte s klidem. 😎
to obcasne pobolivani briska je opravdu tim, ze se deloha zvetsuje...
ale hlavne zadne pravidelne stahy...v tom pripade je lepsi jet hned do porodnice 😉

petra.v
29. kvě 2007

Děkuji Vám za rychlou informaci, jsem ráda, že mi někdo takhle poradí...
Já se ze všeho hned vystresuji a dostanu strach a pak mi příde, že mě to začne pobolívat víc 🙂 to je tim strachem určitě, prostě mám strach zda mimoušek žije zda ty bolesti nic nesignalizují.
V podbříšku mě pobolívá mírně tak jako před menstruací, spíš mě vyděsila ta bolest v půlce bříška a občasné pobolívání bříška a pobolívání v kříži. Může to být i nastydnutí? Večer se vždy odkopu,okno míváme dokořán,neboť se mi špatně spí...Snad to nic zlého nesignalizuje.Jsem prvorodička takže nevím nic možná proto tolik otázek.Ohledně vitamínů s Vámi souhalsím, užívám jen JODID 100 na doporučení lékaře. Jak poznám stahy, jsem v 16.týdnu to snad by bylo ještě brzy 🙂

alca.m
29. kvě 2007

Dobrý den,
prosím o radu.. Poslední dobou jsem pořád ospalá, to myslím je normální..ale včera jsem byla v podvečer taková malátná, jako na omdlení.
Jsem těhotná poprvé tak jsem celá nesvá. Používám vitaminy Femibion, piju, jím. Tak nevím čím to je.
A taky na to, že su teprve v 8tt tak se mi zvětšilo břicho, mám ho takové nafouklé..je to normální?
Děkuji za rady, Alča

kaceenka81
29. kvě 2007

takže vlastně to vlastně ani nepoznám,pokud nemám bolesti.jedině kdyby mi odtekla hlenová zátka,ale to už by vlastně začal porod ☹
a ještě jeden dotaz:do průkazky mi dr.píše do kolonky cs toto:
v 15tt:F=S/-1
a ve 20tt:F=P/-2
můžete mi to objasnit?moc děkuji 😅

kasli
29. kvě 2007

Díky za odpověď, jsme ráda že už se začínám zdokonalovat 😀

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

äd petra.v: stahy by byli pravidelne 😉
bolest by pak samorejme mohla byt i od nastydnuti...zvlaste pak v tehu castejsi...zanet moc mechyre, moc cest nebo i ledvin ☹ 🤐

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad alca.m: vsechno co popisujete jsou normalni tehu priznaky 😀
ten pocit na omdleni je z nizkeho krevniho tlaku, ktery se v tehu vyskytuje..
i nafoukle brisko na zacatku je normalni...to ty hormony 😎

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

kaceenka81: tyto hodnoty tam dr. pise asi proto,ze jinde nema misto
F...znaci fundus delozni...tedy horni pol delohy
S...spona
P...pupek
v 15.tt..byl tedy fundus asi jeste za sponou
ve 20.tt uz je 2 prsty pod pupkem 🙂

petra.v
29. kvě 2007

Můžu se zeptat, co na fotce z UZ znamená písmenko D: Y ? je to umístěno nahoře v prostředku fotky a také zkratka PWR?
Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

petra.v: muzete se zeptat, ale z vaseho popisu bohuzel nemam tuseni co to znamena...
zkuste vyfotit...pridat do alba a poslat mi odkaz...mozna pak budu moudrejsi 😅

petra.v
29. kvě 2007

https://www.modrykonik.cz/album/album.php?vAlbu...
je to na fotce z UZ, D:Y v prostřed nahoře, PWR 3 řádek vpravo.Děkuji 😉

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

petra.v: prilis rozmazane bohuzel, z toho neprectu nic ☹ 🤐

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ale uklidnim vas...pokud nemate cas nebo chut o fotit znovu 😝 ono jde pravdepodobne jen o technicke parametry nebo nastaveni toho UZ pristroje 😔 😅

carlisse
29. kvě 2007

Měla bych dotázek. Už druhý den mě pobolívá v podbřišku a docela často mi tvrdne břicho. Čím to může být? Vím, že přesnou diagnozu může stanovit jen doktor, ale k tomu se dostanu nejdříve ve čtvrtek, tak jsem se chtěla zkusit zeptat...
Děkuju za odpověď

petra.v
29. kvě 2007

Tam je jen nahoře písmeno D: Y tak mě jen zajímalo co by to mohlo být a co je za význam zkratka PWR : 90%.Tak mě jen zajímalo co to je PWR, protože někdo mám PWR 100%. Někdo 60%.Asi to je v pořádku, jinak by mi snad lékař něco řekl.Ale děkuji.P

anney
29. kvě 2007

dobrý den, tak mě opět napadla jedna otázka na vás.
Vím, že v těhu jsou pihy a různé pig.skvrny více výraznější.Mě se však kolem obou bradavek začaly dělat malinkaté ,sotva viditelné bradavičky.Zajímalo by mě , zda mohou po porodu zmizet sami.Hlavně jestli při kojení není nějaké riziko, že by je mimi také dostalo do pusinky.Myslítě, že by bylo lepší zajít na kožní nebo se to opravdu běžně stává?Děkuji moc za radu. 😵

pekkra
29. kvě 2007

Dobrý den, ráda bych věděla, zda dochází k pigmentaci bradavek a prsních dvorců u každé těhotně, nebo je to individuální? Já na sobě zatím žádnou pigmentaci nepozoruji.... 😒 Akorát mi začaly bělat bradavky, ale když se sprchuji,tak v teplé vodě to zmizí, čím to může být?

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad carlisse: sama chapete, ze stanovit diagnozu na dalku je nemozne a je to spise sarlatanstvi 😔 ale mohlo by se jednat i zanet moc cest, kterya delohu drazdi...
pokud by se tvrdnuti briska opakovalo doporucuji jet na pohotovost tedy do porodnice...kdykoliv!! 😉

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad petra.v: opravdu to pro vas nic neznamena...ty prvni radky jsou jen technicke veci nastaveni UZ...mimiska se to netyka 😉

petra.v
29. kvě 2007

Jé to mi spadl kámen ze srdce já myslela že to PWR když nemám 100% je špatné, někdo ho na fotkách totiž má jako 100% jiný 60%. 😒
Děkuji mnohokrát 🙂 😉 😀

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad anney: to co popisujete mi pripada normalni tehu nalez, ale pokud mate pochybnosti...preci jen...nevidela jsem vas...konzulujte to prosim v tehu poradne 😉

siola80
29. kvě 2007

Dobré odpoledne,
ráda bych Vás poprosila o radu. Dnes jsem byla na kontrole a bylo mi zjištěno GBS positivní - výskyt streptokoka. Vím, že při porodu se budou infuzí podávat antibiotika, aby se neohrozilo miminko. Znamená to, že se ten streptokok zlikviduje ? Neměl by se přeléčit i partner, aby se to znovu nevrátilo ? Kde se může zdravý člověk takto nakazit ? Kolik procent porodů ve vaší praxi bylo takto komplikovaných ?
Děkuji předem za odpovědi a přeju krásný den 😅 😀 !!!

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad pekkra: pigmentace v tehu je velmi VELMI individualni... 😎
zadny stres ohledne toho zda ji mate malo nebo moc 😵

pekkra
29. kvě 2007

Mockrát děkuji za odpověď 🙂 🙂

porodni_baba
autor
29. kvě 2007

ad siola80: budte vklidu 😉 vaseho streptokoka ma totiz 1/3-1/2 ceskych zen a zije s nimi v naprostem souladu....on totiz uz dnes tak trochu skoro patri k beznemu nalezu v pochve...pokud nedela neplechu netreba ho lecit, protoze se stejne vetsinou zase rychle vrati....
ten streptokok se na tu kratkou chvili u porodu zlikviduje aby neohrozil mimco pri pruchodu porodnimi cestami, ale dal ho netreba lecit...protoze vam nic nedela....proto nelecime ani partnera...to uz bysme se jako lidstvo opravdu zlikvidovali naduzivanim antibiotik...ono uz staci co delame ted 😀
Porodu takto komplikovanych...i kdyz jedina komplikace je vlastne ta aby vam vykapala ta atb 😉 je velke mnozstvi...odhaduji ze vice nez polovina 😒
takze se nebojte v dnesni dobe je to normalni...
a zrejme to tu bylo vzdycky jen se o tom nevedelo...a pak treba meli mimca problemy a nevedelo se z ceho a musela se pichat takhle mala mimca...
ale protoze dneska uz to vime...tak ta atb podame elegantne pres vas a je po starosti 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru