Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
21. pro 2008

andy21 • 1d • Včera v 08:53...děkuji 😵 a nápodobně 😉
buďte opatrná, vhodnější je začít posilováním pánevního dne a na začátkuz se spokojit s trošku ostřejší chůzí za kočárkem 😉 Opravdu je lepší počkat ty 3 měsíce, ale je to především o vašem vnitřním pocitu.

porodni_baba
autor
21. pro 2008

pardon pánevního DNA samozřejmě 🙂

annca
22. pro 2008

Dobry vecer babicko,
uz zase otravuju s dotazem, ale jsem posledni dobou zmatena. V 28tt mi dr kvuli tomu, ze se ji zdalo, ze mam male bricho, delala UZ - dle nej dite hodne male (800g) a mnozstvi PV normalni. Dnes ve 30tt dle UZ - BPD 76, FL 55, AC 248 a hmotnost 1300g. Ovsem mam pry malo plodove vody a hlavicka mi nejak tlaci dolu vic nez by mela, tak jsem dostala magnezium. Kazdy ten UZ delal jiny doktor, ale na stejnem pristroji. Jako laika me zarazily ty vykyvy. Hlavne jsem se ptala na tu PV a zastupujici doktor mi rekl pouze, ze zatim to "jeste neni dramaticke", z toho chytra moc nejsem. A jak se znam, do pristi kontroly se budu stresovat, co to znamena, proto jsem se rozhodla Vas opet otravovat.
A jeste jedna vec, na velkych UZ v gennetu jsem mela vzdy placentu na ZS. Dnes ve zprave od tohoto zastupujiciho lekare je placenta na PS. Tomu nerozumim vubec, myslela jsem, ze placenta je nejak "prirostla" ci prisata k deloze a necestuje...
Diky moc a preji pekne a klidne svatky! annca

lexxey
24. pro 2008

Zdravím, porodní babičko 🙂

Omlouvám se, pokud tu toto téma již zaznělo, ale chtěla bych se zeptat ohledně jednoho problému, který se u mě dnes vyskytl. Teď večer jsem zjistila, že nemohu pořádně sedět, protože mi (lidově řečeno) otekly zevní genitálie. V podstatě mě nic nebolí, nemám pocit, že bych měla nějaké problémy (těhu je celé ok 🙂 ), ale tohle mě trochu zarazilo. Mám se s tím nějak zabývat?

Díky moc a přeji krásné svátky všem,
Lex

aninam
26. pro 2008

Dobry den,

nejsem tu dlouho.....ale porodni babca bude vedet.
Prosim povezte mi, kdy nejdrive mohu po porodu otehotnet? Po sestinedeli chci zacit chodit na specialni poporodni telocvik, abych zpevnila spodek a mohla jit z jistych duvodu znovu do tehotenstvi. Jinak nemam problem s udrzenim moci a podobne. Sla bych do toho hned....
Anina

porodni_baba
autor
26. pro 2008

annca • 30tt • 22. prosinec 2008 ve 20:30 ...tady nikoho neotravujete 😉 UZ odhad váhy je a stále zůstane pouze odhadem. Stačí trochu jinak naklonit sondu a už se lišíte o desíítky gramů neli stovky 😉
KDo dělal UZ ve 30tt ?? je to zkušenější lékař?předpokládám, že když vám dělal genetický UZ tak ano. Věřila bych spíše tomu.. Rozměry tt naprosto odpovídají a i váhový odhad je ok 😉
Množství plodové vody je spíše odhad než co jiného a záleží na zkušenostech. Pokud je plodové vody více a miminko je jinak vpořádku nic to neznamená. Problém by to s narůstajícím těhotenstvím mohl být spíše pro vás 😉
Ano placenta je opravdu jakoby "přirostlá" a rozhodně nemohla přecestovat ze zadní stěny na stěnu přední. Některý z lékařů se upsal. Resp. tento lékař možná tomu nepřikládal důležitost a chtěl jen vyjádřit, že s placentou žádný problém není (že by byla nízko atd). To samozřejmě ale není omluvou, měl vby psát jen to co je pravda 😉

Krásné a klidné svátky i vám 🙂

porodni_baba
autor
26. pro 2008

lexxey • Včera ve 00:05 ...zdravím lexxey 🙂 neolouvejte se 😉 nepíšete v jakém tt se nacházíte, ale předpokládám že ve velmi pokročilém. Potom je to normální a doporučuji hooodně odpočívat s podloženýma nožkama a nejlépe na levém boku pokud lze 😉
Nijakn více není třeba se tím zabývat, tělo říká, že máte odpočívat 🙂
Krásné svátky 😵

porodni_baba
autor
26. pro 2008

aninam • 1d • Dnes v 15:25... Ani kdykoliv. Šestinedělí budete mít za sebou a kontrola bude jistě ok. Tak tomu můžete nechat volný průběh a tělo samo rozhodne jestli už je připravené. Na tělocvik určitě choďte 😉

annca
26. pro 2008

Dobry vecer a diky,
Uz delal lekar, ktery je, myslim, zkuseny (jen me prekvapilo to s placentou). Posledni dny - zacalo to prave po te poradne ve 30tt - me obcas boli bricho, ne stale, ale pohyby jsou celkem bolestive. (zrejme se s pokrocilejsim tehotenstvim intenzita zvetsuje a je to tedy normalni) jen jsem premyslela, co vlastne znamena, ze hlavicka pry dole vice tlaci - jestli s tim ta bolestivost nesouvisi... a zaroven s tou plodovou vodou, kdyz dr rikal, ze mnozstvi je na spodni hranici, jestli diky tomu nemuzu dite citit vic? pokud ji mam mene, jestli to nemuze diteti ublizit? nebo jestli bych poznala, kdyby PV treba postupne odchazela (mam vytok cele tehotenstvi, nebolestivy, nesvedii, ale snad PV takto nemuze odtekat...) asi se ptam hrozne laicky 😉 ale jestli to mnozstvi PV tedy nemohu nejak ovlivnit treba tim, ze budu vic pit? 😀

newsibling
28. pro 2008

🙂

sabuse1
30. pro 2008

dobrý den babičko, mám dotaz, jsem ve 23tt, dnes jsem byla na kontrole, podle dr.je vše v naprostém pořádku, až po návratu domů jsem si všimla, že v průkazce u Cervix-score mám kritickou hodnotu 1 - konzistence čípku polotuhá. Chci se zeptat jestli je to v tomto období normální nebo si mám dělat starosti. Myslím si, že by mi snad dr.neříkal, že je vše v pořádku kdyby to bylo jinak ne?

ver.kuc
30. pro 2008

Ahoj porodní babičko. Prosím prosím o pomoc. Dnes jsem si volala k doktorce pro výsledky z kultivace. Jsem teď 39tt. Bohužel mi v pochvě našli.. a teď to snad dobře napíšu, co mi nadiktovala doktorka do telefonu. Streptokok SA xxx (tři křížky). Tak nevím. Na internetu jsem se dočetla, že většinou mají ženy streptokoka B. Mám strach. Bude prý nutná kapačka při porodu. Ale zároveň jsem se dočetla, že kolikrát když se porod rozjede brzo, tak prý kapačku nestihnou dát, nebo ta antibiotika nezaberou a miminko se nakazí. Mám z toho vítr. Prosím napiš jaká jsou tedy reálná rizika???
Děkuju moc za odpověď!!!!!

porodni_baba
autor
2. led 2009

Hezké ráno a všechny vás vítám do nového roku 2009 a doufám, že pro nás všechny bude jen lepší než ten, co právě přešel 😉

aponchie
2. led 2009

ahoj babi ,jaky mate nazor na plavani v tehu v bazenu v aquaparku kde je voda prisne hlidana?podotykam,ze mam silene bolesti kycli a zad a krize takze by to pomohlo hodne,vcera jsem se tady setkala s nazorem ,ze ohrozuju sebe a sve dite chozenim do bazenu 🙂 dekuji

porodni_baba
autor
2. led 2009

annca • 31tt • 26. prosinec 2008 ve 23:35...tak pokud je zkuseny, tak predpokladam, ze se upsal 😉 to se stává i zkušeným 🙂 S menším množstvím plod. vody bude souviset jak větší intenzita a tím i bolestivost pohybů, tak jak mimi roste, ale i to, že miminko "dole více tlačí".
Pokud je vody jen na spodní hranici, tak to miminku nijak ublížit nemůže nemějte strach 😉
VP skrytě by odtékat mohla, ale zřejmě byste to poznala, na rozdíl od výtoku, který je většinou hustší a více odtéká např. po ránu když vstanete, nebo při větších změnách poloh, VP by odtékala stále a měla byste neustálý pocit vlhka 😉 takže tuhle variantu nepředpokládám - hlavně by té VP pak na UZ asi nebylo na spodní hranici, ale mnohem méně 😉
vy sama množství VP ovlivnit nemůžete, takže se tím netrapte, je třeba jen znovu kontrolovat její množství a vývoj miminka, ale to je na lékaři a UZ 😉

porodni_baba
autor
2. led 2009

newsibling • 12tt • 28. prosinec 2008 v 11:33 🙂

porodni_baba
autor
2. led 2009

sabuse1 • 23tt • 30. prosinec 2008 v 10:25...vše je vpořádku 😉

porodni_baba
autor
2. led 2009

ver.kuc • 39tt • 30. prosinec 2008 v 11:36 ...bohužel mi tohle označení nic neříká, ale pokud je vhodné přeléčení atb, opravdu dostanete u porodu kapačku - žádný strach většinou se to v klidu stihne 😉 a miminko není nijak ohroženo. na vás je, abyste s odjezdem do porodnice příliš neotálela 😉

porodni_baba
autor
2. led 2009

aponchie • 1d • Dnes v 09:19...vskutku zajímavý názor. smím se ptát, kdo tohle tvrdí??
naprosto bez námitek - zdravý způsob pohybu 😉 i v těhotenství, tam snad dvojnásob 😉

aponchie
2. led 2009

babi napisu ti to do IP pac by me sezrali za ziva 😀

annca
2. led 2009

Babicko, diky mockrat za odpoved! Preju vse dobre do noveho roku, at se dari! 🙂

anaconda
4. led 2009

Ahoj babičko. 🙂
Tak jsem tu zas s dotazem, a to ohledně bylinek.

Od jakživa je mám ráda a bylinné čaje piju tedy i v těhotenství. Domácí mátu, třezalku, šípek, lipový květ a šalvěj, ze kterých si dělám směs při nachlazení a opravdu mi to pomáhá, bez užití léčiv. Tuto směs jsem pila asi 3 dny kolem 12tt, cca 2 litry denně a pak 1 den nyní, ve 40tt, cca 1 litr. Všude ale slýchám a čtu, jak se zejména šalvěj v těhotenství škodlivá. Těhotenství mám od začátku bez jakýchkoliv komplikací, a to až do současné doby, kdy už naopak vesele přenáším a nemít břicho, nevím, že jsem těhotná, nemám žádní bolesti, otoky, výtoky, zkrátka nic.

Můj dotaz tedy směřuje ke zjištění, jestli mám zpytovat svědomí z toho, že jsem mohla těmito bylinkami miminku ublížit.
Děkuji. 🙂

aponchie
4. led 2009

ja taky piju bylinky obcas sipek medunka hermanek lipak a mas recht pomaha to na kasel a nachlazeni.me dela taky babicka smes na zimu

anaconda
4. led 2009

Aponchie,
ale co šalvěj?? 😅

aponchie
4. led 2009

tu nepiju jen kloktam na pusu zuby afty dasne atd ,ale minimalne teda moc mi nechutna 😝

anaconda
4. led 2009

samotný vypít snad ani nejde, je to fakt hnus, ale do té směsi jsem pár lístků dávala. 🙂

Je proti zánětům a vůbec při nachlazení prospěšný, ale jak píšu výše - v těhotenství zřejmě nic moc. Ovšem zase si myslím, že v porovnání s nějakými chemickými léky z lékárny, pár lístků šalvěje neuškodí. Píše se o něm, že vyvolává potrat, špaqtnou srddeční činnost a vztahy dělohy. Nic z toho mě nepotkalo a podpořit vztahy dělohy bych už teď velice potřebovala, protože bych ráda prcka vyvolala přirozeně, né uměle......😅

Proto se raději dotazuji zkušené porodní babičky.... 😉

aponchie
4. led 2009

ana ja teda nevim pockame co babi,ale me logicky kdyz nad tim premyslim v tom nic moc nevadi pokud toho nepijes denne 2litry ,ale uvidime co napise 🙂

anaconda
4. led 2009

jasnačka! 😉 🙂

nelinkav
5. led 2009

Dobrý den, opět a zas se na Vás obracím s prosbou o radu:
Přechodně jsem už před těhotenstvím měla sníženou hladinu proteinu S, v těhotenství opět pokles, ale označen jako v tomto stavu víceméně normální (na 40%), při poslední kontole (36+0tt) na hematologii klesl na 30%, tak mi dr.chce pro jistotu nasadit injekce na ředění krve. Sám říkal, že pro jistotu, že to vyloženě katastrofální hodnota není. Já bych se Vás ráda zeptala, jaké vidíte riziko s touto "diagnózou" absolvovat ambulantní porod?
Samozřejmě se zeptám i dr., ale pro každého mudra je myšlenka ambuporodu už tak dost šílená, takže to nedoporučují nikdy, že 😅

amabilis
5. led 2009

Milá babičko, mám dotaz ohledně CS. Dnes na kontrole jsem měla CS6, znamená to, že bych mohla porodit dřív než v termínu? Díky za odpověď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru