Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

petua
10. únor 2009

Dobrý den,
porodní babičko, chtěla bych se zeptat na váš názor, poprosit o radu...
Ve 23tt mi po USG řekli, že mam placentu na přední stěně a zasahuje do dolního děložního segmentu - ale že je čas na to, aby se vysunula nahoru. Teď jsem v 32tt, včera jsem byla na USG a placenta pořád zasahuje do DDS - můj Dr. mi k tomu neřekl vůbec nic (on totiž taky vůbec nic neřeší), jen že by se to mělo zkontrolovat, až budu chodit do poradny v nemocnici, nic víc. Takže já teď nevím, mám se připravovat, že budu rodit císařským řezem, nebo mám nějakou šanci rodit "normálně"?? Může se placenta ještě vytáhnout? Nemam žádné problémy s krvácením ani nic podobného..
Předem díky za odpověď, Petua

savev
10. únor 2009

Dobrý den,
jsem v 38. tt a do teď jsem měla tlak vpořádku. Naráz se vyhoupl na 140/110 a mimi mělo na KTG zvýšený tep vprůměru na 170. Je možné, že to způsobil čaj z maliníku, který piji tento týden asi 3-4 šálky denně? A co otoky nohou? Můžou mít s tlakem nějakou spojitost? Jakou? Od lékaře jsem se bohužel nic nedozvěděla.
Děkuji moc za odpověď.

priorita
10. únor 2009

Milá babičko,

mám prosbičku týkající se průtoku krve pupečníkem...dnes jsme byli v poradně a naměřili mi průtok 61. Hledala jsem na internetu, jaký průtok je normální a jaký (kolik) už je málo. Jediné co jsem ale našla, je, že jakási mamina měla 78 a to bylo normální a tak jsem teď maličko vděšená, jestli ten můj průtok je v pořádku. A ještě bych poprosila o vysvětlení co znamená informace 2x1 ( mohl by to být něco o čípku ?) a placenta I.-II. ???

Mnohokrát děkuji za odpověď

aninam
11. únor 2009

Mila babicko,
mela jste pravdu. Zrejme u me uz probehla ovulace a MS jsem dostala az dnes, tedy presne 26 dni od minule MS, coz byl muj cyklus pred otehotnenim a porodem.
Jen ta bolest v krizi nezmizela ani po porodu..... 🙂
Tak jeste ted nejak dostat dolu tech 15 kg co mam nadbytek a muzeme jit znovu do toho. Manzel rekl, ze si privezeme maleho italka, tak asi driv nemam sanci 😲 😖 😎

porodni_baba
autor
11. únor 2009

kulicka • 1d • 9. únor 2009 v 15:43...ano při větším odhadu než 3,5kg, ale u polohy KONCEM PÁNEVNÍM 😉

nelinkav • 1d • Včera v 10:26...vpořádku 🙂
ta bolest v podbřišku po námaze může ale taky nemusí být normální. Ještě jsou povoleny vazy, které drží dělohu, proto po větší námaze sestupuje více do pánve a odtud ty pocity 😉 Pocit nafouklého břicha je přirozený, ne už tak nedostatek očistků. Teď už asi není důvod to nějak řešit, ale upozorněte na to na kontrole po šestinedělí kam běžte opravdu včas 😉
Začít s cvičením doporučuji hned jak se cítíte připravená, ovšem nejprve s cviky na posílení pánevního dna, jak lehké, ale bohužel často opomíjené, ale velmi důležité!!! Cvičte tedy prosím to a ostatní co zmiňujete až po kontrole po šestinedělí 😉

petua • 32tt • Včera ve 12:08...zatím je stále velká šance na normální porod, třeba i na zkoušku se vším připraveným k císaři, ale přesněji opravdu až tak okolo 36tt na uz v porodnici. Porod u vás přichází zatím v úvahu oběma způsoby jako u každé jiné maminky 😉 Hodně štěstí 🙂 pak dejte vědět jak to dopadlo 😉

savev • 38tt • Včera v 17:36...na čaj z maliníku bych to opravdu nesváděla. 😉 SPíš mě zaráží že s tímto co píšete vás neposlali na kotrolu do porodnice. Otoky s tlakem mohou a nemusí mít souvislost. Ke konci těhotenství je větší prostupnostcév- víc tekutiny uniká do tkáně, vysokým tlakem se to ještě podpoří, plus nedostatek bílkovin, které by držely vodu uvnitř cév - vše berte tak jak je psáno, obrazně řečeno 😉 Ještě vám měli překontrolovat moč na přítomnost bílkoviny. Tlak je potřeba pečlivě hlídat a v případě problémů porod vyvolat. To že jste se nedozvěděla od lékaře alespoň základní info je samozřejmě špatně ☹

porodni_baba
autor
11. únor 2009

priorita • 38tt • Včera ve 23:02...bohužel příliš málo informací, průtok pupečníkem, ale který parametr 😕 Doporučuji to hodit za hlavu, pokud by byl průtok nedostatečný domů by vás jistě neposlali 😉
Co je 2x1 to už netuším vůbec - spíše mi to připomíná dávkování nějakého léku než co jiného 😅
Takže jediné na co vám uspokojivě odpovím je asi dotaz týkající se placenty, jedná se o stupeň "opotřebení"- což je ve vašem tt naprosto vpořádku 😉
Vždycky jediné přesné je zeptat se u zdroje

porodni_baba
autor
11. únor 2009

aninam • 1d, snž • Dnes ve 14:21...krásné zprávy, tělíčko funguje jak má 😵 Bolest v kříži mě mrzí, ale bohužel to někdy bývá dlouhodobá záležitost 😒
Kilečka zmáknete a manžela taky, jste šikulka, hodně štěstíčka a zase se ozvěte 🙂

petua
12. únor 2009

Díky za uklidnění, určitě dam vědět, jak jsme nakonec dopadli 🙂

susik77
13. únor 2009

Dobry den, mam dotaz ohledne krvnich skupin. Ja mam skupinu 0+, manzel B+. Mala ma taky B+. Kdyz se narodila, mela novoroz. zloutenku, absolvov. fototerapii-asi 4 dny, potom byli vysl. v norme. Chtela bych se zeptat, jestli na to mam upozornit meho gynekologa, jestli se maji sledovat protilatky behem tehotenstvi? Dekuji.

susik77
13. únor 2009

Jeste poznamka: zjistili ji inkompatibilitu v syst. ABO. Tak bych chtela vedete, jake je riziko, ze se to bude opak. v 2.tehotenstvi a prip. jestli muze mit ta zlout. u 2. ditete tezsi prubeh. Dekuji.

krukru
15. únor 2009

DObrý den, jsem 36tt+3 a nemám poslíčky. Chtěla jsem se zetpat, jestli je musím mít a nebo jestli to teprve přijde. A taky nevím, co přesně znamená, že mi sestoupí břicho a za jak dlouho po tom bych mohla teoreticky rodit. Moc děkuji.

samsa
15. únor 2009

Dobrý den, porodní babičko.
Jsem 2 měsíce po revizi dělohy po potratu. První menstruace přišla po 36 dnech, nyní čekám na druhou. Měřím si bazální teplotu, podle ní a ovulačních těstů vím, že jsem měla ovulaci 14 den cyklu. Bazální teplota mi ale již před 4 dny klesla (po poklesu v cyklech před revizí a i v prvním po revizi přišla hned menstruace), ale teď nic, jen mám 4 dny křeče v břiše jako při MS. Jak dlouho mám na menstruaci čekat? Čím to může být způsobené? Za jak dlouho po potratu se cykly upraví, vždy jsem je měla úplně pravidelné, nikdy jsem nebrala antikoncepci. Jsem z toho dost špatná, protože jsme se chtěli po třetí menstruaci pokoušet znovu otěhotnět a připadá mi, že vůbec nefunguju. Moc děkuji za odpověď.

susik77
16. únor 2009

krukru: poslicky nemusis mit vubec, ja jsem taky nemela. az v termine porodu prisli prave kontrakce. to poznas, ze se budou zkracovat intervaly.
taky kdyz ti sestoupi bricho si muzes jeste par tydnu na porod pockat, jeste to nemusi nic znamenat. ale je super, ze ti sestoupilo. mne vubec a tlaceni v den porodu bylo desny ☹

lucie.krajcarova
18. únor 2009

Milá porodní babičko, dnes utz odhalil hlavičku nahoře, tak jsem z toho smutná... existují nějaké metody, jak mimi pomoci přesunout se dolů? slyšela jsem něco o svícení baterkou nebo pouštění rádia. bála bych se jít na manuální přetočení..

porodni_baba
autor
19. únor 2009

susik77 • 1d, 14tt • 13. únor 2009 v 17:18...jde o AB0-izoimunizaci. Ta se objevuje většinou až na konci těhotenství a plod v děloze neohrožuje. Většinou se projeví den až dva dny po porodu žloutenkou mimča. Ve většině případů k léčbě stačí fototerapie 😉 Protilátky by vám stejně jednou povinně nabírat měli, vícekrát není potřeba, protože toto se tam stejně neprojeví 😉
Na tohle nemá vliv, o kolikáté těhotenství jde (na rozdíl od systému Rh), záleží jakou skupinu bude mít tohle miminko, teoreticky by mohlo podědit i krevní skupinu 0 a vše by bylo bez problémů 😉 ale samozřejmě se to může i opakovat. Těžší průběh nepředpokládám. Záleží to na konkrétním organismu toho mimča 😉

krukru • 38tt • 15. únor 2009 v 18:02...poslíčky vůbec nemusíte do porodu poznat (nemusíte žádné poslíčky zažít) - ale stejně tak můžou ještě přijít, nedá se to předpovědět 😉 u každého se projevují jinak a každá jsme i jinak vnímavá 😉 Mnohdy není o co stát, tak možná buďte ráda, že se vám vyhýbají 😉
Tzv. sestoupení břicha, znamená vlastně to, že miminko se posune směrem do pánve, a tak vrchní část bříška se jakoby oddálí směrem dolů od vašich žeber, a vám se najednou i lépe dýchá, stává se tak na úplném konci těhotenství, ale taky to být nemusí, a předpovídat podle toho porod není nijak přesné- teoreticky do několika málo dnů se dá porod očekávat 🙂

porodni_baba
autor
19. únor 2009

samsa • 1d • 15. únor 2009 v 18:28...ještě bych klidně na MS vyčkala cca týden, jinak navštivte lékaře. Dejte svému tělu čas se srovnat, může to trvat i déle než ty 3 cykly, ale tvrzení že vaše tělo nefunguje, si myslím je i vzhledem k měření BT přehnané 😉 Relaxujte a nespěchejte 🙂

porodni_baba
autor
19. únor 2009

susik77 • 1d, 14tt • 16. únor 2009 v 08:24...sestoupení a tlačení spolu souvisí jen zdánlivě 😉 ve skutečnosti v tom souvislost není 😉

lucie.krajcarova • 32tt • Včera ve 14:05..nebuďte smutná, není k tomu důvod, miminko se teď nachází ve fázi, kdy ho obklopuje relativně velké množství plodové vody a má tak dostatek prostoru natočit se správným směrem. A zatím na to má i dostatek času 😉 Svícení baterkou na cestu jistě zkusit můžete, stejně jako cvičení tzv. kočičích hřbetů, ale hlavně myslete pozitivně, vy sama myslete na miminko a vyprávějte mu kudy vede správná cesta. Manuální přetáčení se dnes provádí velmi vyjímečně (a jen velmi malý okruh lidí) - přiznám se, že ani já bych z něj neměla dobrý pocit. A jistě by to bylo na vašem rozhodnutí 😉
A porodit se dá i miminko koncem pánevním, záleží na velikosti.ˇHodně štěstíčka, času je ještě dost 🙂

teufelchen
20. únor 2009

Dobrý den babicko...uz vicekrat jste mi dobre poradila 😉 tak se na vas obracim zas.Uz jsem po porodu...ktery nakonec skoncil akutnim cisarem ☹ Po porodu mi zustala necitlivost rukou a silene motani hlavy.Mela jsem to uz pocas tehu...no cekala jsem, ze porodem to opadne.Prakticka mi delala krevni testy a mam malo cervenych krvinek, tak beru zelezo...taky mam zvednutej cholesterol a malo horciku.Jak to ale nahradit?Kdyz je nedostatek horciku..tak se nedoporucuje mleko...no mleko a mlecne vyrobky musim kvuli kojeni... ☹ Muzete mi poradit...jak to urovnat v mem tele?Ten cholesterol taky nechapu..nejim nic mastneho..ani smazeneho ☹

lucie.krajcarova
21. únor 2009

babičko, děkuji, svícení a klečení budu provozovat a taky mluvit na mimčo. jen vím, že dnes už jsou porodníci hodně opatrní a do porodů KP se jim moc nechce... ještě zkouším hladit břicho ve směru hod. ručiček a mimi na to reaguje, ale je to taky cesta? To svícení baterkou je zajímavé, myslíte, že mimi vidí světlo?

porodni_baba
autor
23. únor 2009

teufelchen • 1d • 20. únor 2009 v 08:59...dobrý den. V první řadě doporučuji vyčkat konce šestinedělí 😉 pokud ani pak problém nepoleví bude dobré absolvovat vyšetření u neurologa. Cholesterol je v těhotenství vyšší, to se zase srovná i bez diety, bylo nesmyslné teď vůbec tyto testy dělat, stejně jako třeba ten hořčík, ale klidně si můžete i koupit tablety, nebo popíjet magnesii, dobré bude jistě doplnit i vápník i vzhledem k potížím, také zakoupíte v lékárně 🙂 Menší množství červených krvinek je po porodu (tím spíše po císařském řezu) taky normální. Jezte zdravou vyváženou stravu a s tím železem opatrně ať si zase nevyrobíte zácpu. 😉

porodni_baba
autor
23. únor 2009

lucie.krajcarova • 32tt • 21. únor 2009 v 17:30...koukám, že jste z Prahy, myslím, že ve fakultních nemocnicích jistě najdete odborníka, který porodí miminko bez problémů i koncem pánevním, pokud bude mít v termínu rozumný váhový odhad. Spíše to záleží na Vašem přístupu, pokud budete pozitivně naladěná a rozhodnutá porodit miminko klidně i zadečkem dolů všechno půjde. Ona to není nijak nefyziologická poloha, a spíše se toho bojí maminky (a ti porodníci jim někdy vycházejí hodně vstříc) 🙂
jistě i hlazení je vhodný stimul, zvláště pokud vidíte, že na to miminko reaguje.
ano světlo miminko vidí, i když samozřejmě velmi tlumeně přes stěnu dělohy a bříšní stěnu 🙂

braburka
24. únor 2009

Dobrý den babičko,
mám následující problém a nevím, jak si mám poradit: jsem ve 39 t.t. a nález je - nepřipravené porodní cesty, čípek 3 cm, hlavička vysoko. Budu rodit již podruhé. Od 7.měsíce jsem měla ležet, protože hlavička byla zase příliš nízko, ležela jsem pečlivě do cca 35. týdne.
Za týden mám jít na kontrolu a lékař mě straší pobytem v nemocnici, což bych velmi nerada vzhledem k mé úzkostné povaze, na kterou se léčím. Bylo by to pro mě hrozné utrpení tam jen ležet.
Dá se s tímto nálezem něco dělat? Již cca 2-3 týdny piji čaj z maliníku, poslední 4 dny jsem si dala skleničku červeného vínka, poslední dobou mám i hrozně špatnou náladu.
Děkuji

vlasta23
24. únor 2009

mila babicko, jsem tu zpatky. Miminko ma tedka uz 5 tydnu, zaciname 6.-ty. Porad se trapime s kojenim. Podarilo se mi mimi dat na kosicky, dokonce jsem si myslela, ze i dobre pije, ale ouha, kdyz jsem prisla k lekari, tak jsem zjistila, ze za tyden nic nepribral a ma stale 3,10. Jsem z toho nestastna. Musime znovu prejit na strikacku. Asi neco delam spatne. Je mozne, ze by maly mel spatnou techniku uvnitr a kdyz polyka, tak jen ucucava? Jak to zmenit? Vim, ze nevyplazuje jazyk, coz by mel. nedela to ale ani normalne. ma ho asi kratky. maximalne dosahne na spodni ret. Vetrinu casu ale drzi ret vzadu. Mela jsem tady poradkyni a rikala, ze vse delam dobre a ze mam nechat kosicky, ze pry pak sam maly preskoci. Nechci to ale nechavat tak, bojim se, ze uz pak nikdy nebude pit. Znavu jsem zkousela prikladat na hole prso a vrazila jsem prso co nejdal to slo, maly ho chyti, ale boli to a moc mu to netece. Mliko mam. Co muze byt spatne? _Pravda je, ze primet ho otevrit pusu je nadlidsky vykon. Jak bych ted mela postupovat? Nekdo mi radil,at ho necham kricet, dokod nezacne pit. Ja to zkousela. Rval dve hodiny v kuse a stejne se neprisal. Zkousim to kazde dve hodiny ho nutit. Musim muale dat jist ne? Dekuji

porodni_baba
autor
24. únor 2009

braburka • Dnes ve 13:40...nechápu proč vás lékař straší pobytem v nemocnici, jaký by měl důvod, ještě ani nepřenášíte 😒 😉 a proč ležet? pochopila bych indukci porodu po termínu, ale takto? vysvětlete lékaři svoje obavy a pocity, snad se bude snažit vás pochopit. S nálezem, můžete zkusit přirozenou indukci jako dlouhé procházky a milování s partnerem (známý účinek spermatu). Dělejte hlavně něco, co vám náladu zvedne 😉

porodni_baba
autor
24. únor 2009

vlasta23 • 1d • Dnes v 15:40...mimino již jistě zesílilo. Zkusila bych zřejmě nakojit přes kloboučky, a případně dokrmit stříkačkou, pokud budete mít pocit, že si ještě dá. Pokud je po kojení již příliš unavený zkusila bych střídat, jednou kojení, jednou krmení ze stříkačky. Pokud syn pije jak popisujete jistě není dobrá technika přiložení a nechápu jak vám laktační poradce mohl říci, že děláte vše dobře 😖
SPouštění mléka je také reflexivní záležitost, a může být i problém, pokud to bolí, proto pokud bez kloboučků cítíte intenzivní bolest nekojte bez nich.
Nechat ho křičet je podle mě nesmysl, to ho zbytečně vysílí. Opravdu bych zkusila to střídavé přiložení a nakrmení stříkačkou popř. lépe prso a pak dokrm pokud to takto lze. Interval se myslím dá protáhnout i na 3 hodiny, v noci na 4 záleží jak se hlásí.
Jakou měl chlapeček porodní váhu? již si to přensně nepamatuji, ale nízkou ne.

porodni_baba
autor
24. únor 2009

ad vlasta23.. už jsem si to našla, porodní váha vašeho syna byla 2,45...do tří týdnů by se miminka cca měla dostat zpátky na porodní váhu. Vy už teď máte 3,10 což mi přijde jako adekvátní hmotnostní přírůstek. Okolo 6 týdne taky přichází růstový spurt, kdy může mít relativní nedostatek mléka, dejte mu jak se hlásí a váhou se moc nestresujte, přijde mi v pořádku. Vyzkoušejte některou z rad a dejte vědět jestli se povedlo něco přibrat 😉 Nepíšete jak je chlapeček spokojený? Pláče hlady nebo když se nají je spokojen?

allieh
25. únor 2009

Dobrý den chtěla bych se zeptat malá má na rtíku takový bílý puchýřek jak kdyby od toho ja si cumlá rtíčky nebo jako by se do něj kousla zoubky má dva dole myslíte že to ničemu nevadí nebo raději jít k doktorovi??předem děkuji za odpověd

teufelchen
25. únor 2009

Dobrý den babicko...ja potrebuji zase radu ☹ Maly ma 4 tydny....prvni tyden brek...pokud se po cisari spustilo mleko..pak tyden ok..a od zacatku 3 tydne mame porad po kojeni rev.V noci se budi co 3 hodiny...napapa se...odkrkne a usne.No jakmile zacne 5 hodina ranni....tak se vzbudi..nakojim ho a rev...tohle trva nekdy i cely den..az znova do vecera.Porad ten samy kolotoc...prebalim, nakrmim, odkrkne a uz kdyz si myslim, ze usne, omyl...spusti rev..znova nechame odkrknout....pak znova prebalime...namasirujeme brisko...Jsem z toho zoufala, vubec se nevyspim....a nevim, jak mu pomoci.
Zkouseli jsme uz i sab simplex...i vsechno mozny....proste dny jsou pro mne hruza.Jinak kaka hezky...prdi taky...cura taky...Na vaze pribiva taky hezky....za 5 dnu pribral 150 gramu....Nejde mi proste do hlavy, ze v noci je ok...to taha jenom 10 minut..pak krkne a usne...a pres den muze tahat i hodinu...a stale rev.... ☹
Na ruku se jakz takz sklidni...ale jinak rev..v kocarku..v autosedacce...vsude.Rady, ze ho mam nechat vyrvat nezabiraji...protoze on se pokazdy zalkne ☹ Babicko...opravdu uz nevim co dal.Prosim..zkuste mi poradit jeste neco...nebo popripade holky...ktere treba zazivaji to same ☹ DEKUJI!!!!!!!!!!

braburka
25. únor 2009

Milá porodní babičko,
potřebuji poradit, co si vzít na pálení žáhy. Tento problém mě trápí dennodenně už od prosince, ale vždy na to něco pomohlo - mandle, mléčné výrobky, Bílinská kyselka, Rennie, jedlá soda. Teď ke konci těhotenství 39 t.t. se problém ještě více zhoršil a nepomáhá z výše uvedenéhohuo vůbec nic. Nemůžu se pořádně najíst, ze všeho mám pocit na zvracení, pít také moc nemohu, v noci nemohu usnout a když se pálení žáhy trochu zmírní a já usnu, tak se zase po nějaké době probudím se stejným pocitem. Omezuji samozřejmě sladká a kořeněná jídla. Jsem docela zesláblá a pokud tento pocit budu mít do porodu, nevím, zda budu mít sílu tlačit. Můžete mi prosím něco poradit? Děkuji

savev
25. únor 2009

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na Váš názor. Kontroly u mého dr. probíhají následovně. U sestřičky tlak, váha, moč papírkem, u doktora v ordinaci vyšetření rukou čípku a poslechnutí srdíčka mimi. Pak mě pošle na monitor do nemocnice. Od 30. týdne jsem neměla ultrazvuk ani nic jiného. Přišlo by mi to normální, kdybych tu na koníkovi nečetla, co všechno holkám kontrolují (uzv. každý týden od 36.,množství plodovky, polohu mimi,...) mám strach aby můj dr. něco nezanedbal. Děkuji za odpověď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru