Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
27. kvě 2009

ha 🙂 basol, no prava kontrakce je takova, pri ktery i mluvit prestanes. Nemuzes proste vubec nic delat a jsi kompletne absorbovana. To poznas. Babicka nas tu vsechny o tom ujistovala a nikdo jsme ji neverily 😀
No mozna proto napsali "drazdiva deloha" 😉 Preju at vsechno probehne jak nejlip muze 😵 Sice je mimi uz za vodou, ale tak jeste chvilu by si pobyt mohlo, no ne? 😅 😉

kulicka
27. kvě 2009

hlavne hodne odpocivej ju? 😵

basol
28. kvě 2009

...už jsem o tom něco slyšela, tak zatím to není tak hrozné, ty bolesti. Moc ti děkuji!!! 😉

vlasta23
28. kvě 2009

mila babicko, vcera jsem nasla dva takove puchyre a cervenym flekem kolem. Mam poderzeni na boreliozu. Lekarka rikala, ze mysli, ze to neni ono, ale muze byt. Jista si budu az za 6 tydnu. Cetla jsem na internetu, ze se to prenasi mlikem a ze kdyz mi daji amoxicilin, tak nemuzu kojit. Moje detska lekarka ale rekla, ze to je nesmysl, ze se muzu lecit a kojit a taky ze pry se to mlikem prenasi jen vyjimecne a kdyby, tak se mimi take muze lecit bez nasledku. je to pravda? Nechci, aby mel dozivotni nasledky

porodni_baba
autor
28. kvě 2009

jéje, pár dní není čas a tady se to rozjelo 😅 dobrý den všem a v rychlosti 😉

raadule • 26. květen 2009 v 10:39...naprosto normální, bývá to časté 😉

andreasek82 • 37tt • 26. květen 2009 v 18:30...dotaz spíše na kardiologa...ale jde o špatný přenos vzruchů v jedné části srdíčka, ale protože nekompletní, zřejmě žádné problémy nemáte a není potřeba se tím více zabývat 😉

bertica.h • 1d, 40tt • 26. květen 2009 v 19:04...jako druhorodička máte velkou naději, že budete rodit rychle, vůbec se nestresujte. Říká se že vyvolávaný porod bývá bolestivější, ale rychlejší. Upřímně tomu moc nevěřím je to případ od případu. Pokud byl první porod ok, druhý bude jen lepší, žádný strach. Příští týden nám přijdete povědět, že už jste doma a jak jste krásně porodila 😉

vlasta23
28. kvě 2009

a jeste jeden dotaz- mame jit na ockovani. Kdyby to nahodou mel, muze byt ockovany nebo mam ockovani preskocit na tech 6 tydnu.... mame pneumokoka

porodni_baba
autor
28. kvě 2009

lucie.krajcarova • 1d • Včera v 15:16...výborný nápad, myslím že pár návštěv laktačního poradce to rychle vyřeší 😉

mili84 • 31tt • Včera v 18:41...pokud máte otoky jen kolem kotníků, a po delším stání, a po tom co dáte nohy nahoru je to lepší, pak nikam nemusíte. Pokud by byly otoky výš po nohou, a moc se to nezlepšovalo, je lépe nechat se vyšetřit.
Ale obecně máte pravdu vyšší tlak je horší 😉

basol • Včera ve 21:48...vpodstatě je to tak jak psala kulicka 😉 naprosto pomaličku se to chystá směrem k porodu, což je ve vašem tt naprosto normální 😉

porodni_baba
autor
28. kvě 2009

kulicka • 1d • Včera ve 22:11...
--v Čechách peridurál před vyvoláním počítám nikde nedají 😒 😉
--jinak vag. vyš skoro naprosto přesně 😉 jen ten čípek není tolik otevřenej, ale tak dlouhej, ale to je u tohoto nálezu jen drobný detail 😉

marjorie • snž • Včera ve 22:19...jen podle hlenu soudit nelze...ale ten ovu test 😒 no je to zajímavé, ale jsou i ženy, které otěhotněly těsně před ms, takže plodné dny mít jistě můžete...zkuste těhu test a uvidíte...pár dní počkejte, buď se ms dostaví nebo ne 😕 v tom případě asi bude dobré vyšetření u lékaře, mohlo by jít např. i o cystu...nebo o cokoliv jiného...

porodni_baba
autor
28. kvě 2009

vlasta23 • 1d • Dnes ve 14:35...proč až za 6 týdnů? to by snad měli vyšetřit rychleji. Nejsem v tom odborník, nevím jak velké riziko přenosu MM existuje, ale vím že nějaké ano, sama za sebe, bych při potvrzení nemoci raději kojení ukončila 😒
Kdyby měl malý boreliozu tak by ho určitě neočkovali

lucek83
28. kvě 2009

Porodni babicko, muzou se v tehotenstvi pouzivat vyplych Rosalgin? V pripade zacinajici infekce? Dekuji

lucek83
28. kvě 2009

je, ja chtela napsat VYPLACHY 😀

porodni_baba
autor
28. kvě 2009

lucek83 • Dnes ve 14:54...ano lze použít

vlasta23
28. kvě 2009

babi- sest tydnu, protoze protilatky se ukazuji v krvi az za sest tydnu, drive , i kdyz to ma , tak se to nemusi ukazat. Jistota je az za sest tydnu

bertica.h
28. kvě 2009

babička..ach..kdeže..prvý bol hrozný 😅 😔
som si do tohto týždna hovorila,že druhý bude ok..a teraz ten strach..

nemyslíš,že by bolo "prirodzenejšie" dať si "zázračný"nápoj??

marta0022
29. kvě 2009

Dobrý den prosím o radu.
Měla jsem odchlípenou sítnici kterou mi operovali v roce 2005. Na operovaném levém oku mám 13 dioptrií a na 11. Moje očařka mi přirozený porod nedoporučila s tím že mi hrozí poškození zraku. Např. http://www.ulekare.cz/poradna-lekare/odchlipnut...
Dotaz : Musím podepsat nějaký souhlas , že souhlasím s přirozeným porodem a beru na vědomí rizika? Protože já s přirozeným porodem nesouhlasim. Ale v porodnici mi řekli , že budu rodit přirizeně.

jeudi
29. kvě 2009

dobry den muzete mi prosim poradit jsem nestastna a mam hrozny strach dnes jsem byla na genetickem vysetreni kvuli vetsi naplni strev miminka a zaver zni takto:dilatace strevnich klicek sirky 9mm,delky 7cm.dilatae zadni jamy lebni 12krat12mm,hranicni mnozstvi plodove vody.plod ma normalni karyotyp,doplnujeme vysetreni cyst.fibrozy a karyotypy statim u obou rodicu,dale odber krve na CMV,toxoplazmozu,parvovirus B19(pacientka ma akutni infekci HCD) muzete mi vysvetlit co ty nazvy znamenaji?fibroza a toxoplazmoza vim ,ale co to je dilatace,karyotyp,CMV,parovirus B19 a vubec co to znamena ze ma miminko dilataci zadni jamy co to znamena?muze se to po narozeni srovnat?Mam hrozny strach,nevydrzim cekat na vysledky 3 tydny a strasne se tim stresuju.dekuji moc za odpoved

marta0022
29. kvě 2009

a ještě se chci zeptat co znamená když mi na USG napsali "prosáknutí hlavička plodu"?

kulicka
30. kvě 2009

jeudi, dilatace je roztazeni, karyotyp je geneticky kod jadra bunek, normalne by melo byt mimi v poradku, CMV je tusim nejakej virus, kterej se prenasi hlavne z deti, co chodi do skolky a muze byt nebezpecny pro tehulky, ze muzou potratit (coz se tedy tyka spis zacatku tehu), se zbytkem neporadim... tak tfuj tfuj at je vsechno v poradku

marti, kdyz nebudes tlacit "do hlavy" myslim, ze riziko poskozeni zraku nehrozi. Mam takovy pocit, ze ocarka muze napsat doporuceni a tim by se pak meli v porodnici ridit.

jeudi
30. kvě 2009

kulicko dekuju aspon za tohle ja sem koukam kazdou chvili jestli se nekdo ozval..diky 😉

kulicka
30. kvě 2009

nemas zac, celkem te chapu 😔 Moc jsem neporadila. Drzim pesti, at je vsecko v poradku 😵

jeudi
30. kvě 2009

ale jo celkem dost do ted jsem nemela ani tusaka co ty nazvy znamenaji,tak se mi bude dnes lepe spat 😉 tak dik 😵 a hezky vecer,dobrou noc 😉 🙂 😵

porodni_baba
autor
31. kvě 2009

vlasta23 • 1d • 28. květen 2009 v 17:35...podle mých znalostí, by protilátky měly být v krvi do 1 max ale 3 týdnů. S očkováním by jistě šlo počkat 😉

bertica.h • 1d, 41tt • 28. květen 2009 v 17:58...druhý bude ok, jistě lepší než první. Přeju hodně sil 🙂
"nápoj" pokud je odvaha zkusit lze, až na ten alkohol s tím tedy moc nesouhlasím...ale jak moc je to přirozené to je otázka. Ale vzhledem k tomu, že jste již na vyvolání nastoupila, počítám, že už máte holčičku u sebe a za pár dní nám povíte, že to bylo ok 🙂

marta0022 • 34tt • 29. květen 2009 ve 20:21...ještě máte čas. Pokud vám oční napíše, že spont porod v žádném případě nedoporučuje, protože hrozí vážné poškození zraku, jediný správný přístup porodnice je provést císařký řez. Nevím kdo z porodnice vám řekl, že budete rodit přirozeně. Běžte za primářem a ptejte se jeho.
Jinak ano, dnes je již na většině pracovišť zvykem podepisovat o porodu ať již spont nebo císařském řezu, jako o kterémkoliv jiném zákroku, tzv. informovaný souhlas neboli pozitivní revers. Zrovna u porodu je to ovšem diskutabilní, pokud v tu chvíli nemáte možnost si to pořádně pročíst, pokud např. máte jednu kontrakci za druhou atd...
ale ve vašem případě myslím bez diskuse, pokud by ani promář nezasáhl, doporučuji vyhledat jinou porodnici, tady jde o vaše zdraví 😔
k tomu USG nedokážu takhle říct, ale prosáknutí znamená prostoupení tekutinou normálně český výraz, co tím ale měl kdo na mysli netuším 😒

porodni_baba
autor
31. kvě 2009

jeudi • 1d, 33tt • 29. květen 2009 ve 20:42...pro začátek musím říct, že při tom čím procházíte, strach atd. mě velmi mrzí, že nikdo nebyl schopen se s vámi jako rodiči nenarozeného mimča posadit a všechno vklidu probrat a popř. zodpovědět vaše dotazy. To je něco, co mi v našem zdravotnictví přijde více než zarážející 😔
ale k nálezu...většinu už asi vysvětlila kulička, tak se zřejmě budu opakovat...
dilatace střeva...je myšleno rozšíření, které tam být nemá...asi nikdo nedokáže z určitostí říci, jak to vzniklo nebo jak je to závažné, ale pravděpodobně půjde o to, že za touto dilatací je pravděpodobně střevo miminka špatně průchodné...ale nelze dopředu odhadnout co to bude v budoucnosti znamenat...USG je mocný nástroj, který nám dnes mnohokrát ukáže věci, o kterých bychom v minulosti neměli ani ponětí, ale předpovídat budoucnost je velmi obtížné...
faktem zůstává, že pokud je takovéto podezření, rodit pak většinou jdete do centra, kde jsou na miminka s takovýmito potížemi zařízení.
Velmi doporučuji i s ohledem na psychiku vyhledat lékaře, nejlépe genetika, který s vámi bude ochoten se posadit a prodiskutovat, co jeden který nález může pro miminko do budoucnosti znamenat, a opravdu nemůžu si pomoci a znovu nevyjádřit své zklamání na tím, že tohle nebyl schopen udělat člověk, který vám zprávu, ze které citujete předal 😔

aponchie
31. kvě 2009

hoj babi je to zamnou nakonec vcelku rychle rano sem mela doma kontra co 10min a po 5hodinach asi co 4min a ja to trapka nepoznala pac sem u male kontra do bricha teda nemela..bolelo me to spis do pipky a do kostrce a zada bricho ne tak sem tam teda jela a rekli ,ze sem na 3cm otevrena 😀 no v 7se mala narodila jeste v 5hodin sem byla na 3cm a v 7porod fakt super teda bolest jak prase pac mlada PA se snazila me roztahovat aby me nemusela smikat coz byl brutus teda ale diky tomu simohu ted hacnout na prdel 😎 nicmene sem se chtela optat na bolest tam dole me boli ty kosti kjolem posevniho vchodu kostrc zadek a vchod do pipky oplachuju s enekolikrat denne a pouzivat lactacyd mohu udelat jest eneco jineho proto?sem se tam jeste nedivala teda nemam odvahu ale manzel rikal ze nic extra nevidel..mam taky pocit nafouknuteho bricha a pritom piju a curam v pohode snad jen na velkou je problem ve ctvrtek sem emla cipek a neco slo a od te doby zase nic..jinak mala pije jak dabel na jedno piti i 70 😲 😀

porodni_baba
autor
31. kvě 2009

hoj aponchie malá je krásná 😵 tak super zprávičky 🙂
kosti chvíli bolet budou, prošlo mimčo, s tím se nic moc dělat nedá...
jen se koukněte, ono to nic strašného nebude, když ani manžel nic neshledal 😉
čípek se dá zopakovat, otázka je jestli byl nějaký příjem ze kterého má být výdej, pokud ne trošku se najezte, pokud ano, a jen se bojíte, klidně další čípek, nebo příp lactulosu 😉
mala je šikulka 😉

aponchie
31. kvě 2009

babi ja zeru jak rakovina prijem je jak prase a tlaci me to dole ze jako pujdu ale jak zatlacim mam pocit ze se rozervu jinak popis porodu dam sem i aby bylo videt ze ne vzdy musi odejit zatka a voda"

aponchie
31. kvě 2009

takze to rano vite jak me to bolelo tak sem jela z aKarlem do prace na kafe a kroutila se tam jak stonozka prijel sef od manzela prej at tahnu rodit,ze vecer bude chlastacka rikam eee no jela sem sama kolem12hodiny do porodnice ,ze se jen optam jestli to neni planej poplach jako a dojedu tam a hovno..nic me nebolelo asi nejakej stres ci co tak sestra jasne monitor tak kontra max40 a pak me vysetrila lekarka a rikala ze cervix zaslej a otevrena na 3cm rikam co??ona no jo jdeme na porodni sal nacez sem zacala panikarit ze jeste ne musim zaridit veci kolem tak sem slibila ,ze dojedu za hodku tak sem jela za karlosem ted hned prastil s praci a jeli sme na benzin pro fotak tasku a vsecko dojeli sme tam ve2hodky me tam nechal a jel zaridit malou k sousedce na hlidani a dojel zamnou.to bylo asi ve 3hodky tak sem sla na sal tam sem se prevlikla a cekala na nej sestra me vysetrila prej porad stejne a ze hlavick aje moc nahore a nemam tomu branit jak prijde ta krec ja se pokazde stahla jakoby dovnitr takze sem branila sestupu nicmene porad 3cm pak ze mi pichne vodu tak mi ve 4hodky dala epi a nemohla se trefit mela sem totalne zablokovane vazy zada vsecko asi na 10x me pichala a za pul hodky pichla vodu nebolelo to nic a za 30min to nastalo kontra jak prase ja nechapala proc to epi nefunguje neskutecna bolest ale vsecko slo do pipky a do zad nic do brucha prave takze na monitoru kontra 30!a na zadech 120 v 6hodin uz sem nemohla ani mluvit jak me to nutilo tlacit a ona furt neee jeste ne prodychat a netlacit a jak kuwa to udelat kdyz sem mela tlak jak cyp vrcela sem nadavala rvala jak pes pac ta bolest dole byla silena a ja kurvovala proc zrovna me to epi nezabralo no v 6.45prej deme na to jak ja nenavidim ty sraky na nohy nemuzu roztahnout nohy poradne kvuli kyclim a ted to byl brutus mlada PA fakt super baba nejdriv me nahnala na balon coz me silene pomohlosestupu nez v chuzi a pak me prstama roztahovala aby me nemusela smikat coz boleoo jak prase ale pomohlo takze nejsem sita jen na cipku asi 3stehy pac jak sem tlacila a nemela sem se potrhala ale nebolelo to mala venku na 3zatlaceni stipalo to jak kurva karel rikal ze uz mela 3x v ruce nuzky ze me smikne a nakonec se to povedlo no a placenta na jedno zatlaceni zasiti asi 2minutky a konec parada akorat na velkoun s emi nedari jit to me chyta krec dole jak u poroidu a nejde mi to takze porod rrychlej jak prase nicmene voda ani zatka mi neodesla jak sem cekala z eby mela jen ty bolesti pipky a to mi to rano volala babi a prej su nachlazena z toho me to =prej boli no v 5hodin na 3cm a v 7porod male coz eje celkem rychle teda sem se rano ptala pani doktorky z Ara proc mi to epi nefungovalo a ona ze fungovalo ani nevim jak pac sem mela silene bolesti s nejake srusty na pateri a vsecko mi slo tam a ze ikdybych epi nemela napsane ze zdrav.duvodu ze by mi ji museli dat pac bych malou neporodila pac byla velika a natocena na ty vazy takze sem bricho necitila ale zada jak cyp a rikala ze me to bolelo ale porad stejne a bez toho bych zdechla bolesti takze to asi nejak ucinkovalo no..tot vse mala pije jak dabel 3x denne kaka plenky nacucane jako by pila nejaka mala 6mesicni obludka

luciferek
31. kvě 2009

Dobrý den porodní babičko,
ráda bych se Vás zeptala na názor vyvolávaných porodů 😔 . První dcerka se narodila více jak týden před termínem a tak jsem tak nějak doufala a ani si nepřipouštěla jinou variantu ani u druhého porodu, ale zatím u holčičky nic a to mám za 3 dny termín 😒 . Jaký je Váš názor prosím na uměle vyvolaný porod, myslíte si, že bych měla počkat? Nebo je to jedno a pokud doktor povolí, je lepší porod vyvolat? První dcerka měla 2,80 kg a vzhledem k mojí postavě to bylo až, až i dle slov porodníka, momentálně měla druhá dcerka již před 3 týdny odhad váhy 3 kg (vím samozřejmě, že to není nikdy přesné), tak mám strach, aby se pak třeba nemuselo zbytečně přistupovat k sekci, protože to nezvládneme... je pro miminko nějaké riziko nebo něco podobného, když se neozve samo a trošku se k tomu "dotlačí" ? Mockrát děkuji za odpověď, krásný večer, Lucka 🙂

basol
31. kvě 2009

Dobrý večer babičko, ještě jsem se chtěla zeptat, jaká je průměrná váha miminka ve 35tt, jen odhadem a proč diabetičky musí nastoupit do porodnice před termínem. Hrozí nějaké komplikace??? Děkuji

olii
1. čer 2009

Dobry den porodni babi 🙂,
mam otazecku, jsem v 37tt, dnes jsem volala na vysledek kultivace z pochvy z 36 tt a byl mi nalezen streptokok skupiny D. Sestricka mi rekla, ze se tim nemam znepokojovat, rici to v porodnici a oni rozhodnou, zda me preleci nebo ne...
Zajimalo by mne, jestli ten streptokok sk. D muze miminku nejak uskodit a v pripade, ze s nim v porodnici nic delat nebudou, tzn., ze jej nepreleci, to jej budu mit jiz stale? Nemuze se pak tento streptokok prenest na partnera?
Diky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru