Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
12. čer 2010

@estrellita tak to mi prijde ok, jen pokud to zrovna svedi, tak je potreba, aby byl manzel v dosahu 😀

porodni_baba
autor
12. čer 2010

@sambucca v tomto bych asi verila lekari. Ani me neprijde Vas nalez nijak hrozivy, urcite ne na lezeni 😉 U Vas placenta nijak vnitrni branku nedosahuje, takze i vzhledem k porodu to bude zrejme bez problemu a casem se vytahne jeste vice nahoru. Ve zprave je to uvedeno vicemene spis kvuli tomu,aby se to na pristim UZ kolem 30tt zkontrolovalo jak se veci maji 🙂

porodni_baba
autor
12. čer 2010

@2910 mozne je vsechno, ale daleko pravdepodobnejsi je, ze ty UZ nejsou presne. Kolem terminu, kde vy uz jste je rozptyl +-0,5kg, coz je hrozne moc...nebojte nic, 3,5kg miminko je normalni novorozenec a zadny obrik 😉
Nalez bych taky nejak drasticky nevidela, cipek prostupny na prst, to uz se neco malicko urcite deje,a navic nalez se pri nastupu kontrakci meni z hodiny na hodinu, takze tim se vubec nestresujte 🙂

sambucca
12. čer 2010

@porodni_baba babicko dekuju, tak jste me dokonale uklidnila 🙂 jeste ze vas tu mame! 😵

porodni_baba
autor
12. čer 2010

@nellygray dobry den. Muze byt skutecne spojeno s poklesem panevniho dna a je urcite vhodne u zeny po porodu, aby panevni dno posilovala. Nerekla bych ale, ze to co citite vylezat je cipek, to uz by bylo dost spatne 😅 Spise pujde o pokles posevnich sten, nejspise tedy zadni, smerem ke konecniku...jasnou odpoved Vam ale da jedine lekar. Urcite bych nevahala a na pravidelne kontrole se pred vnitrnim vysetrenim lekari sverila 😉

porodni_baba
autor
12. čer 2010

@lucie.krajcarova zalezi na zvyklostech oddeleni, ale pokud neni proti prenaseni jiny duvod, cisarsky rez v predchozi gravidite jim tedy nebyva 😉 Duvodem by napriklad mohl byt predpoklad vetsiho mimca apod.

estrellita
12. čer 2010

@porodni_baba 😀 😀 ja mu to povim 😀 😀

vecernice
14. čer 2010

ahoj, chci se zeptat, jaka je sance, ze nase mimi se bude vyvijet, pokud jsem v 9tt (ovu vim dle testu - asi 29.4. nebo 30.4.), zatim bez srdecni akce, hcg ca 53000, od ctvrtka do dnes se tam neco objevilo, ale doktorovi se to jevi nejak morfologicky spatne, posledni sanci mame pristi pondeli, takze absolutne nekonecny tyden. diky moc

renka100
16. čer 2010

dobry den, potrebovala by som poradit vo Vasej skvelej poradni. Citala som to od zaciatku no problem, ktory trapi mna som nenasla. Ide o to, ze v pripade porodu pri nastrihu, alebo pri cisarskom reze sa zasiva. Ja mam vsak alergiu, alebo nieco take na vstrebatelne stehy (zistila som to tak, ze ked mi chirurgicky odstranovali znamienka, vsetky stehy mi popraskali a bolo to viac krat). Stretli ste sa uz s niecim takym, a ak ano ako sa to riesi? dakujem

jitina
17. čer 2010

Dobrý den porodní babičko,možná se to tu probíralo,nevím,jsem tu nová,zajímalo by mě,jak se pozná mimoděložní těhotenství?Teprve před pár dny jsem zjistila,že jsem v tom a jaksi mě pobolívá na jedné straně v podbřišku-na levé.A když jsem si pčikla,tak mě to tam úplně vystřelilo,chci se zeptat,či je to normální?Páč k DR jdu 2.července a nechci zbytečně palšit-on by tam stejně teď nic asi ani neviděl?!Děkuji za odpověď,krásný den.

janana
19. čer 2010

Dobrý den, porodní babičko. Chtěla bych se zeptat, do kolikátého tt se smí uživat magnezium? V 31. tt mně hospitalizovali v porodnici, začaly mi kontrakce, které zastavili. Minulý týden (35 tt) jsem si sama magnezium vysadila, ale do čtyř dnů mi opět začaly kontrakce, tak sem magnezium začala opět užívat a vše se sklidnilo. Nemůže magnezium miminku uškoodit nebo potom dělat problémy při porodu? Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
23. čer 2010

@vecernice pravděpodobně už je rozhodnuto, jdu určitě pozdě, ale napsala bych vám asi tolik...vzhledem k testu šance není veliká, ale stále je, mohla jste otěhotnět i později. Budu ráda pokud dáte vědět jak vše dopadlo 😉

porodni_baba
autor
23. čer 2010

@renka100 je to opravdu atypický problém, nesetkala jsem se přímo s takovouto reakcí na materiál, ale s podobnou ano, i jsou těžké reakce na třeba desinfekci...v takovém případě byste ale měla být dovyšetřena na co ta reakce vlastě byla a měla byste vědět, co se smí použít jako náhrada...minimálně alergolog by vám měl být schopen poradit 😉

porodni_baba
autor
23. čer 2010

@jitina pobolívání většinou u mimoděložního těhotenství nebývá, spíše většinou jde o náhlou prudkou bolest. Na jedné straně vás může pobolívat i s normálním těhotenstvím...ale pokud máte nějaké pochybnosti, je vždycky lepší podstoupit vyšetření 🙂

porodni_baba
autor
23. čer 2010

@janana většinou s ukončeným 36tt by se mělo postupně vysadit i magnesium...může dělat vše co jste napsala, ale záleží taky jaké dávky užíváte 😉

renka100
23. čer 2010

@porodni_baba ďakujem musim s tym nieco robit a zistovat

vecernice
23. čer 2010

@porodni_baba - tak bohuzel to dopadlo spatne, coz jsem i trochu tusila, ale aspon na ten tyden cekani jsem si vydolovala optimismus. vcera byla revize, a ted se otrepat a nekdy to zas zkusit znovu. preji krasny den.

janana
24. čer 2010

Děkuji za odpověď. Užívám magnezium 2x denně. Mohla bych se ještě jednou zeptat, co konkrétněji by mohlo způsobit pokud ho budu užívat i nadále?

akdar1
25. čer 2010

Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat, zda máte již zkušenosti s protilátkami díky odlišnému Rh faktoru???? Mám Rh -, manžel + a mimi zřejmě také +. Po jednom porodu a jednom spontánním potratu jsem opět gravidní, ale dle krevních testů se mi tvoří protilátky. V průkazce mám uveden údaj: pozitivní sut. D+C 1 : 8. Prý je to hraniční hodnota a měsíčně mi budou brát krev na zjišťování stavu... Na co se mám připravit? Předem děkuji.

andelka
26. čer 2010

@porodni_baba Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamená, že mám "dělohu uloženou vzadu". Před pár dny jsem byla na kontrole po šestinedělí (porod byl velmi rychlý a pohodový, bez problémů) a při vyšetření (vše OK) mi doktor řekl, že ji mám vzadu, ale nevěděli jsme, zda jsem ji měla takto už před otěhotněním, nebo jestli se tak zavinula až po porodu. Byla jsem z prohlídky dost nervozní, navíc v čekárně jsem měla prcka, tak jsem se na víc neptala. Můžete mi říct, co to znamená a jestli to může být nějaký problém, třeba v budoucnu nebo pro další těhotenství? Děkuji. 🙂

porodni_baba
autor
27. čer 2010

@vecernice díky za zprávičku a přeju mnoho štěstí do dalšího snažení 🙂

porodni_baba
autor
27. čer 2010

@janana samozřejmě problémy u porodu...magnesium blokuje kontrakce, při porodu jsou naopak žádoucí...u dítěte svalová ochablost, problémy s dýcháním, vliv i na srdeční činnost apod 😉

porodni_baba
autor
27. čer 2010

@akdar1 záleží na tt a na tom jak se bude dále vyvíjet hladina protilátek...pokud se ovšem tvoří protilátky již od začátku těhotenství není to dobře...na internetu toho jistě o rh inkompatibilitě najdete dost,..nevím co konrétně vás zajímá..

porodni_baba
autor
27. čer 2010

@andelka
http://www.hanakova-gynekologie.wz.cz/6_19.html
tady je to pěkně popsané, problémy nemusíte mít vůbec žádné až k těm popsaným...taky je možné že se tak uložila děloha jen skrze povolené pánevní dno po těhotenství a porodu a s jeho posílením se zase otočí...mnoho žen s dělohou zakloněnou dozadu i normálně otěhotní, pak je ale nutné to hlídat, aby se během růstu těh. otočila jak má 😉
Pokud nepociťujete žádné problémy, není třeba si z toho dělat valkou hlavu 😉

andelka
27. čer 2010

@porodni_baba Děkuji moc za odpověď a odkaz. A prosím vás - jak se dá posílit pánevní dno? Kromě Kegelových cviků, které dělám pravidelně od těhotenství? Problémy žádné nepociťuju, snad jen, že jsem se po porodu dlouho čistila (5 týdnů), ale to nevím jestli s tím může mít souvislost. 😕

magdalenka1
2. črc 2010

andelka, nechci tě strašit, ale já mám dva rh + kluky a já jsem rh -, u druhého jsem také měla už v těhotenství protilátky, ale číslo ti už neřeknu...ale po porodu nastala hrůza, po 15 hod od porodu byl malý žlutý, ihned zavřený na ozařování, pátý den převoz do krajské nemocnice pro vysoké hodnoty bilirubinu, tři týdny zavřený v inkubátoru na ozařování, transfuze....neustále první rok života na sledování, jestli mu bilirubin nepoškodil mozek...spousta strachu....

magdalenka1
2. črc 2010

pardon to bylo pro akdar1

magdalenka1
2. črc 2010

porodní babičko, mám otázku...mám dva syny, druhý měl dost zásadní problémy se žloutenkou díky rh inkompatibilitě,,,minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná, v pondělí jsem s brekem absolvovala miniinterupci, protože jsme se báli, že by třetí dítko mohlo být opět rh+ a nemuselo by to už pro něj dopadnout dobře...interupci jsem absolvovala při hcg 1050 a úplné pididutince v děloze, dle menstruace mělo být těhu 6+3, ale vzhledem k jednomu nechráněnému styku vím přesný den početí a bylo o víc jak týden mladší. Ve čtvrtek mi volali z nemocnice, že na histologii nenašli odebrané plodové vejce a že mám dojít ve středu na kontrolu hcg a případě by se musel zákrok zopakovat. Zeptám se, jaká je možnost, že by mimi mohlo skutečně přeží interupci a následné krvácení? Znáte takový případ? Děkuji mnohokrát za odpověď.

porodni_baba
autor
3. črc 2010

@andelka pokud cvičíte od těhotenství je to jen a jen dobře, určitě pokračujte. Báječné cvičení na pánevní dno je pilates, ale na to je nejlepší chodit k dobrému lektorovi, pak samozřejmě s vyšší pokročilostí je možné cvičit i doma 😉
Delší čištění souvislost mít může, ale 5 týdnů je naprosto v normě 😉

porodni_baba
autor
3. črc 2010

@magdalenka1 bohužel už jsem i takový případ zažila (naštěstí jen jeden), ale je to opravdu velmi vyjímečná situace i když stát se to samozřejmě může, záleží na lokalizaci těhotenství..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru