Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

listicka77
18. zář 2007

Díky, já jsem si hned říkala, že bude dobře dát na pocity...

nika.f
18. zář 2007

Ďakujem Vám.Dnes som volala k mudr.a sestra my povedala zhruba to isté.Inak už dva dni ten čaj nepijem a špinenie ustupuje,tak že by to malo biť v poriatku. 🙂

minda
19. zář 2007

Dobrý den, mám dotaz k užívání nosních kapek - Olynth, Nasivin, Otrivin atd. během 1. trimestru. Mohou nějak poškodit plod ? Často trpím rýmou, když se prudce změní počasí a vždycky pro mě bylo nejjednodušší si v lékárně koupit nějaké kapky na uvolnění (některé z již zmíněných) a ještě třeba Pinosol nebo Mar Plus (u těch je uvedeno, že se v těhotenství můžou). Děkuji.

porodni_baba
autor
19. zář 2007

listicka77...no to je presne co jsem chtela rict...o vas strach nemam 🤐 U vas jsem si skoro jista, ze znate sve telo ...a to je myslim v tehu dulezite nez kdy jindy 😎 😉 🙂

nika.f...doufam, ze to vporadku bude... 😉

minda...nosni kapky by mely byt ok...ale pokud chcete mit naprostou jistotu, kupte si ty urcene pro deti....a samozrejme treba mar plus...ten je bez problemu 😉

mnauu
19. zář 2007

dobry den, chtela bych se zeptat, jaky vliv muze mit na miminko zvyseny prutok delozni tepny(2,0)? dekuji 😉

porodni_baba
autor
19. zář 2007

mnauu...mela jste se ptat hlavne lekare, ktery prutoky delal....proc se vubec delaly? jako standard ve 30tt...velky screening UZ?....je nejaky problem s miminkem, neroste jak ma?...tezko jednoznacne odpovedet, kdyz nevim nic blizsiho 🤐 😕

mnauu
19. zář 2007

je mi jasne, ze nemuzete vestit bez konkretnich informaci, jen me zajimalo, zda obecne to muze byt problem 😉 Jednalo se o screening v 26tt, delany jako standart (ve smyslu, ze pro vysetreni nebyla zvlastni indikace, tehotenstvi probiha zatim normalne,vc.rustu plodu), vysetreni prutoku bylo soucasti, nebyl na ne specialni pozadavek, probehlo az na zaver, samotne miminko bylo behem UZ chvaleno jako "naprosto vzorne, v poradku" 🙂 ovsem neslo o vysetreni u meho gynekologa, nybrz na spec. prac., s tim, ze zvyseny prutok je nasla zapsany v lekarske zprave pro meho gyn., ke kteremu teprve jdu, pocitam samozrejme s tim, ze ho vyzpovidam.

porodni_baba
autor
19. zář 2007

mnauu...zatim jsem neslysela, ze by zvyseny prutok del. tepnou mohl byt problem...jde podle mne spise o nahodny nalez...ktery si zaslouzi spise kontrolu nez co jineho...ale treba nas po navsteve u lekare poucite 🙂

kristynaw
19. zář 2007

ahojky,tak mam zas dotazek...
na moje kontrakce beru prasky kazdy 4 hodiny a pred tim si musim zmerit puls,tak me manza koupil pristrojek at nemusim v noci cumet na hodinky a pocitat puls,jen si nasadim tlakomer a je to,no a vzdycky me v noci vychazi strasne nizkej tlak,treba 80/50 jednou to bylo i 80/30 neni to silene nizky??????az moc?

mnauu
19. zář 2007

dekuji, uvidim (spis teda uslysim) co se od dr. dozvim a dam vedet, jestli mi sdeli neco zasadniho 😉

porodni_baba
autor
19. zář 2007

kristynaw ...neni, protoze predpokladam, ze tlakomer je digitalni...to znamena, ze v tech hranicnich hodnotach jaksi dost prehani...ale jako orientace dobry....ono tak tech 80/50je minimum kteremu bych verila uprostred noci....ono i kdyz se v porodnici meri tlak po ranu, kdyz maminy jeste nevstavaji byva nejakych 90/60 maximum,...takze uprostred noci v tom problem nevidim...tim spis, ze je to na digitalu 😉 😅 🙂

mnauu...uz se tesim, ze se dozvim neco noveho 🙂

kristynaw
19. zář 2007

ok,super, me spis zarazilo to 80/30 mozna to bylo 50/30 uz nevim
je to digital
tak diky🙂

add
20. zář 2007

Porodní babi, dobrý den 😀 Hlásím se s dotazem. Od včerejška mě bolí zub. Už jsem s ním měla problémy před půl rokem, bolel mě, tak mi zubařka udělala rtg a pro jistotu převrtala a dala novou plombu. Bolest na nějakou dobu přestala a nyní se hlásí znovu. Je možné, že bych měla nějaký skrytý kaz? Ale říkám si, že to by ukázal ten rtg anebo by to viděla, když mi ten zub rozvrtala. Objednaná jsem až za 14 dní, není to nějaká šílená bolest. Myslíte, že kdyby tam náhodu byl kaz, že by to ohrozilo miminko, když nejdu k MUDr. hned. A potom ještě, kdyby musela znovu odvrtat tu amalg. plombu 🙄 do toho by se mi vůbec nechtělo. Mám strach, že by se uvolnila ta rtuť 😢 Já vím, psala jste, že to nebezpečné není. Dočetla jsem se různé věci, ale nejhorší prý je převrtávat plomby 😒 Ach jo, to je pořád něco. Asi mě tu budete mít jakou stálou pisatelku 😉 A to jsem si říkala, že u druhého těhu nebudu všechno tak řešit 😅

petula...
20. zář 2007

Dobrý den, tak jsem tu zase s dotazem... Sice se netýká těhotenství, ale i tak doufám, že mi poradíte. 😉 Slyšela jsem, že je dobré hned po narození mimina ho dávat do plné vany, samozřejmě s dozorem, a nechat ho tam se čvachtat, prý to děti mají rády a je to taky dobré na kyčle, ale není mi jasné, jak to mimi udržet nad vodou, aniž by ho člověk musel držet? Je mi jasné, že kruh i rukávky jsou v tomhle případě na prd... Máte nějaký tip jak ho udržet nad vodou, nebo tuhle praktiku vůbec nedoporučujete? Děkuji za odpopvěď

porodni_baba
autor
20. zář 2007

add....berte to takhle.,..kdyz to ted nechate byt....objevi se problem pozdeji...a vetsi stres pro miminko jsou bolesti, ktere potom citite a stres ktery prozivate nez samotny amalgam 😅 Bezte k zubari a reknete, ze jste tehotna...dalsich 30tydnu bez osetreni by se jiste vydrzet nedalo 😅 🙂 Zadny strach 😉

porodni_baba
autor
20. zář 2007

petula...nechat novorozence ve vane plne vody aniz byste honejak drzela je ciry nesmysl....Nemam nic proti, pokud tam mimco bude treba s vami....ale drzet ho budete muset...cokoliv jineho bych povazovala za nesmyslny hazard ☹ 😉

petula...
21. zář 2007

já jsem si myslela totéž, ale i tak děkuji za odpověd. 😉

kirax
22. zář 2007

porodní.babi,co znamená v průkazce napsáno F=X12?děkuji

porodni_baba
autor
22. zář 2007

petula...no to je nejlepsi kdyz se shodneme ne 😉

kirax...ve vasem tydnu.-...nebude to spise 1-2 nez 12....F znaci fundus....tedy horni cast delohy....X...je procesus xyphoideus...tedy mecovity vybezek hrudni kosti...cisla okolo jsou jejich vzajemna vzdalenost...merena na prsty...12 mi do toho opravdu nesedi a ve vasem tydnu tehu uz vubec ne....ale ze mate delohu 1-2 prsty nize nez vybezek to si predstavit dovedu 🙂

siola80
22. zář 2007

Porodní_babi, ptala jsem se vás, ještě když jsem byla těhotná. Jednalo se o streptokoka, kterého mi zjistili před porodem. Vše proběhlo v pořádku a malá je zdravá. 😀 Teď mě zajímá také to koupání ve vaně. Chtěla bych si jí tam při koupání vzít, nebo i přítel, ale bojím se, aby nechytla toho streptokoka od nás. Asi je to hloupá otázka, ale zajímal by mě Váš názor. 😕

porodni_baba
autor
22. zář 2007

siola80...neni to hloupa otazka...ono v teple vode prezije maloktera bakterie...a hlavne se miminko s vami muchla i jinak...takze vase bakterie uz mu jsou vlastni...a hlavne predpokladam, ze potapet hlavu mu tam nebudete...
Spise dbejte na opatrnost, ze vam to mimco nekdo poda...do vany a pak ho zase vynda...abyste se nesmekla pri vystupovani z vany s miminkem 😉 Klidne se koupoejte spolecne myslim, ze se to bude libit vsem zucastnenym 😎

lenik27
22. zář 2007

Dobrý den porodní babičko, mám ještě jeden dotaz ohledně předčasného porodu. Znepokojila mě délka děložného čípku - 3cm, ale je tuhý, neotvírá se a nezkracuje se. Všude čtu, že délka 4 cm je nic moc. Mám se tím znepokojovat nebo je vše jak má? Mockrát děkuji za odpověď.

johanka24
22. zář 2007

Dobrý večer porodní babičko 🙂 Mám dotaz.Moje setra čeká za měsíc miminko,ale malá je otočená hlavičkou nahoru 😒 Je nějaký způsob(třeba cviky),aby se přetočila?Samozřejmě bez pomoci doktorů 😉 Moc vám děkuju za odpověď 🙂

listicka77
23. zář 2007

Budu vděčná za každou radu a zkušenost (nejen od naší milé porodní báby). Už od minulé neděle cítím pohyby, nejsou to tedy zatím žádné výrazné kopance, ale ani "bublinky" nebo "lehtání". Je to takové jemné ťukání a šťouchání z bříška ven, nepravidelně, tak nekolikrát denně. Včera jsem měla poměrně rušný den, takže jsem se nestíhala moc pozorovat, ale myslím, že dopoledne se mimís párkrát ozval. Potom ale už nic, večer nic, dneska nic... Nevím, co si mám o tom myslet a mám trochu strach. Může se takhle na dlouho odmlčet a jen se tam líně povalovat? Jinak necítím nic, co by nasvědčovalo nějakému negativnímu vývoji. A kdybych se obrátila na nemocnici, že ve 20. tt necítím pohyby, tak na mě budou koukat, jak na blázna. Ale když už jsem je týden cítila a teď nic?

listicka77
23. zář 2007

Tak nic, ten praštěnej prcek si počkal, až se fakt začnu bát, napíšu příspěvek, odešlu ho a pak se ozval... 🙂

catrin1
23. zář 2007

ahoj..neviete mi poradit o co ide..??uz druhy den ma sem tam zacne boliet brusko a ked si lahnem na jednej strane mam vzdy taku tvrdu hrcku o co moze ist?...dakujem...

listicka77
24. zář 2007

Dobrý den porodní babi, mám ještě jeden dotázek. Jak víte, nejsem příznivcem příliš velkého počtu ultrazvuků... Můj gyn mě poslal na UTZ srdíčka ve 20. tt (speciální v nemocnici, které dělá kardiolog), mám tam jít příští pondělí a pak hned ve středu normálně k němu na "velký" UTZ. Není k tomu žádný speciální důvod v anamnéze, můj gyn tam posílá všechny. Domnívala jsem se, že ten kardiolog toho už pozná opravdu hodně a že to tudíž může být prospěšné, protože se tím odhalí např. vady, které vyžadují okamžite po porodu speciální péči (popř. operaci). Ale na jiné diskuzi jsem četla, že v tomto týdnu jde především o zjištění závažných vad neslučitelných se životem, kdy se pak doporučuje ukončení těhotenství. A že prý ty méně závažné, které se dají řešit operací, se většinou dají rozpoznat až po 28. tt. Tak teď nevím. Je to opravdu tak? Já bych na potrat stejně nešla (donosila bych to mimčo, i kdyby mělo po porodu zemřít). Nemám se tedy ještě domluvit se svým gyn, aby mě tam poslal později? Aby to vyšetření opravdu rozpoznalo co nejvíc (bez vztahu k ukončování těhu)?

porodni_baba
autor
24. zář 2007

lenik27...zalezi na tom jak je to mereno...zda pohmatem pri vag. vyšetření nebo UZ sondou? ...ale 3cm je absolutne dostatecne, pokud je tuhy a neotevira se 🙂

johanka24...da se cvicit tzv. kocicka...tedy kocici hrbety.... 😉 ale pokud se miminku nechce tak ho stejne nic nepresvedci 🙂

listicka77...sama na sobe jste si overila, ze je to naprosto normalni, kdyz se miminko nejaky cas nehlasi 🙂

lenik27
24. zář 2007

Měření proběhlo v sobotu ( kvůli častému tvrdnutí břicha - asi 20x za den ) UZ sondou.

porodni_baba
autor
24. zář 2007

catrin1...pravdepodobne o tvrdnuti delohy...ale na dalku jde jen tezko soudit...pokud je to jakkoliv bolestive nebo se to casto opakuje...je treba navstivit lekare... 🙂

listickka77...vite ze znam vas nazor na Uz...ale myslim si, ze pokud toto vysetreni bude ok na zadne dalsi kardiologicke uz vas lekar neposle...samozrejme je to vase rozhodnuti....ja radim jit... 😉 a nemyslim si ze plati takove rozdeleni o kterem pisete..tedy ze ty operovatelne jsou rozpoznatelne az po 28tt 😔 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru