Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

dagmik
14. říj 2007

Tak moc děkuji za rady, porodní babi....uklidnila jste mne....a dnes radši půjdu na dlouhou procházku, než mít 5-6x sex....to bych fakt nezvládla 😝 😝

porodni_baba
autor
14. říj 2007

dagmik někomu to zabere i na poprvé, dělejte jen na co máte chuť 😅 🙂

pipisek
14. říj 2007

ahoj babičko,
já už nepotřebuji poradit ohledně těhotenství ani ohledně porodu, ale chtěla bych něco objasnit.....co se týká nástřihu hráze při druhém porodu - nastřihuje se vždy na stejné straně? tzn. pokud jsem při prvním porodu nastřižená na pravé straně tak při druhém porodu se nastřihává na stejné straně? mě teď o druhého porodu totiž nastřihli na druhé straně, dr se moc omlouvala, že si údajně nástřihu po prvním porodu nevšimla 😒 přitom jsem měla po prvním porodu docela rozsáhlé šití, protože jsem se potrhala (malá měla 4kg).
na ko po 6nedělí se můj gynekolog dost na porodníka zlobil, že se tohle nedělá, aby mě nastřihli na druhou stranu a že to mám uvnitř dosti hrůzně zašité.....a zmínil se dokonce o tom, že je to tzv. na žalobu, že to musela dr. vidět, že jsem už střižená na druhou stranu a že mi následný "manželský život nezávidí ". tak nevím, jak to chodí....žalovat nikoho nebudu, to bych si nepomohla, už se stalo a ani na to nemám žaludek a jsem ráda, že mám zdravou holčičku.
fakt je, že mě to stále 2,5 měs. po porodu bolí, ale ze zkušenosti po porodu prvním vím, že to pobolívá klidně i déle a o bolesti při styku ani nemluvím ......
co mi doporučíte jako prevenci proti vzniku keloidní jizvy? keloidní jizvu mám v prvním nástřihu a nerada bych měla teď ještě keloid na druhé straně 😒
jaký je váš názor na celou věc? opravdu jsem takový "exot"?
moc vám děkuji a mějte se krásně

kaceenka81
15. říj 2007

dobrý den .dnes jsem byla na kontrole v porodnici a ve čtvrtek mě čeká oxytest.chci se zeptat co to vlastně je,vím že to vyvolá bolesti jako u porodu ☹ ale co se tím zjistí?může to vést i k porodu?děkuji

porodni_baba
autor
15. říj 2007

pipisek...vetsinou se porodnik snazi nastrihnout na stejnou stranu kde už nástřih byl, ale ne vždycky se to podaří. Je to taky hodně o tom kam je kdo zvyklý střihnout...na druhou stranu si nemusí být tolik jistý ☹
To co vám řekl váš gynekolog je minimálně velmi neprofesionální...to se nedělá hodnotit práci kolegy když ono takhle po 6nedělí už je těžko hodnotit...než to co se tam zrovna děje...krvácení, křehká hráz, špatné hojení atd. Nástřih bolí je to jako jizva kdekoliv jinde a bolí o to víc, že jde o jizvu v nejintimnějších partiích a že se většinou ne úplně dobře hojí což je i váš případ, bohužel ☹
Po tak dlouhé době už je těžko na hojení něco doporučovat, předpokládám, že je jizva dobře srostlá, pak by asi bylo nejlepší ji hodně masírovat a promasírovávat třeba měsíčkovou mastí nebo i něčím jiným 😉
Exot nejste, ono je to hodně v péči o tu jizvu, a tady je ten problém, že maminky nemají po porodu tolik času věnovat se sami sobě. To potřebuje velmi moc hygieny, a především hodně vzduchu, ale na to je po porodu jen minimum času, proto většinou ty problémy 😠
Hezky masírujte a přeji ať se tentokrát obejdete bez keloidu, ale bohužel je taky pravda, že někdo k tomu má větší sklony ☹ 🙂

dagmik
15. říj 2007

dobrý den porodní babi, tak mně nezabral ani sex ani procházka ☹ ☹ , řekli mi, že ve čtvrtek se domluvíme na nástupu do porodnice. A paní doktorka zase mluvila o tabletách, první na zkrácení čípku a druhou už nevím na co. O injekci, či oxytocinu nemluvila vůbec. Naopak řekla, že když by nic nezafungovalo, tak přichází na řadu císařský řez. Proč někomu dávají oxytocin rovnou a někomu ne??? A ještě na co je ta druhá tableta, prosím?

porodni_baba
autor
15. říj 2007

kaceenka81...většinou se jedná o 20 minut normálního monitoru, 20minut Oxytocinu (kapačka do žíly) a pak 20 minut normálního monitoru, Tedy celkem 60minut na monitoru. Dojdete si předtím na WC, je to na dlouho 😉
Ta skladba i doba trvání může být i jiná, ale měli by vám to předem říct co vás čeká, když ne tak se ptejte 😉
Bolesti jako u porodu to moc nevyvolá, můžete mít několik stahů ale s porodem to ještě nic moc společného nemá 😀
Oxytocinový zátěžový test- dělá se zátěž na dělohu a na miminko. Zkouší se jak je děloha citlivá k oxytocinu, zda se dají vyvolat stahy, a hlavně zátěž na miminko, jak se mu při tom daří 😉
k porodu to teoreticky vést může, ale většinou nevede 😲 🙂

paolin
15. říj 2007

dagmik: vyvolani porodu neni nic hrozneho. zavedou ti jednu tabletu a kdyz ta do par hodin nezabere, zavedou ti druhou. a za tri hodky nemas co resit - mimi je na svete 🙂 jen musis pocitat s tim, ze nastup polesti je prudsi, nez u normalniho porodu. oxytocin ti vyvola delozni stahy. tak drzim pesticky!

dagmik
15. říj 2007

paolin, když mně to doktora říkala tak, že jsem pochopila, že stejně dávaj dvě ty tablety...už si nepamatuju, na co by měla být ta druhá....se právě bojím toho rychlýho nástupu bolestí....že to nevydržím...jsem se bála i normálního porodu a teď ještě tohle... ☹ ☹

paolin
15. říj 2007

neboj! ty bolesti bys mela tak, ci tak. alespon si to z 15ti hodin zkratis na 3 :o))) ze zacatku to zacina jako bolesti pri menzes a pak se to stupnuje.

dagmik
15. říj 2007

paolin, tak díky za uklidnění...tedy částečné, protože klidná už stejně asi nebudu

janula319
16. říj 2007

Dobrý den, moc zdravím a děkuju za poslední odpověď, moc jste mi uklidnila. Mám další dotaz, na genetice mi zjistili mutaci heterozygot, poslali mi na hematologii, ale výsledky budou až za měsíc. Dr.mi řekla, že mi musí zjistit hladinu homocysteinu a pokud bude vyšší, je to rizikové. První tři měsíce jsem měla bez problémů, teď je mi dost často na zvracení, ráno už jsem dvakrát omdlela, necítím se dobře. Dojíždím do práce a zvažuji odchod na nemocenskou, i když jsem v práci spokojená a nijak mi fyzicky nenamáhá, co byste mi poradila?

kaceenka81
16. říj 2007

děkuji za odpověd,já myslela že z toho aspon porodím ☹ a jesště jednu otázečku,jak jsou na monitoru,ty dvě čísla,červené-puls miminka ,a zelené-děloha,tak mě ta děloha nevyleze výše než na č.5!jiné holky mají i kolem 80.chápu to tak že děloha je úplně v klidu a proto ani nemůžu třeba do toho čtvrtku očekávat že by se mimi umoudřilo a vylezlo ven samo?nebo nějaká šance je?

porodni_baba
autor
16. říj 2007

dagmik... dobrý den. Ty tablety se u prvorodičky většinou zavádějí s odstupem 1 dne. Nespoléhejte na to, že první den nástupu do porodnice porodíte, tak to většinou nebývá. Po první zavedené tabletě se hrdlo většinou jen zkracuje a měkne...máte v průběhu dne takové menstruační bolesti a to pomáhá otvírání, můžete mít i poslíčky, ale většinou to k porodu ještě nevede. Máte volný pohyb můžete do sprchy, chodíte na monitor (jen většinou 30-60minut po zavedení musíte ležet aby se tableta rozpustila na správném místě).
Vyvolávání porodu je většinou běh na dlouhou trať a až když nic nezabere přichází císařský řez 😉 Někde se ještě dávají tzv. provokační injekce, oxytocin má svoje místo většinou až později 🙂
Proč někomu dávají oxytocin rovnou a někomu ne??? záleží od nálezu, oxytocin se ale obvykle dává až po odtoku vody plodové, ne jako první indukce porodu)
A ještě na co je ta druhá tableta, prosím? - druhá tableta je většinou druhý den nebo ještě na noc- na připravené hrdlo už většinou působí nástupem kontrakcí 😉 Žádný strach, mnoho prvorodiček přenáší a hodně z nich je nutné porod vyvolat, netrapte se tím, všechno bude vpořádku 😉

porodni_baba
autor
16. říj 2007

janula319 ....k prvnímu těžko se vyjádřit když nemám dost informaci. K odchodu do neschopnosti, je to na vašem zvážení, pokud chcete jistě pracovat můžete, ale zvažte ty nevolnosti a omdlívání, v tom spatřuji trošku riziko 😉

kaceenka81 ...to s tím vůbec nesouvisí, někdo má pořád 5 a nakonec porodí před termínem, někdo má poslíčky (i více než 80) a stejně přenáší 😉 Šance samozřejmě je, k porodu jsou třeba pravidelné kontrakce, pokud se tak stane můžete porodit ještě večer. kačenko chcete předpověď kterou vám nikdo nemůže dát. Bu´dte klidná, mimčo se samo přihlásí 😉

lenkazdenek
17. říj 2007

Porodní babičko mám takový dotaz,teď jsem přišla od doktora a začala jsem krvácet,nejprve takový větší kus krve a pak už jen špinění ,je to po vyšetření běžné? Já totiž po vyšetření ještě nikdy nekrvácela a ani mě to vyšetření nebolelo 😕 Děkuju

porodni_baba
autor
17. říj 2007

lenkazdenek je to naprosto normální jen už byste měla jen špinit. Ten čípek je k porodu čím dál více měkký a zranitelný, takže proto může tohle nastat, při vyšetření se poškodí drobná cévka a pak to takhle vypadá 🙂

lajla
17. říj 2007

porodní babicko dobrý den..prosím měla bych dotaz, malá má 3týdny a od vcerejska se ji v curani obcas objevi takovy naruzovely flicek..takovy jak to bylo v porodnici na zacatku, kdyz se vylucovaly takove ty nejake krystalky, bojim se, je to prosim normalni nebo musim k dr?

sisstin
17. říj 2007

ahoj babičko 🙂 tak já už jsem se taky zařadila mezi přenašečky..zítra jdu poprvé do rizikové poradny do porodnice..probíhá to vyšetření stejně jako v normální poradně? Jsou tam dost nepříjemní a čeká se tam spoustu hodin..tak abych měla všechno sebou 😉 jinak monitor mi natáčeli včera v jednom centru..tak jestli ho budou chtít po mně znova v porodnici, protože to je zas několik hodin čekání..díky za radu 😉

lenkazdenek
17. říj 2007

Porodní babičko děkuji za uklidnění,já už jsem otevřená na jeden prst,tak jsem se bála jestli to není hlenová zátka 🙂

kacka.va
17. říj 2007

babi, mám dotaz, mám krev s Rh + a přesto mám pozitivní protilátky. Znovu mi odebrali krev čekám na výsledky. Našla jsem, že to může být i nesouladem krevních skupin ne jen Rh faktorem. je to nějak nebezpečné,našla jsem jen informaci, že budeme mít vyšší pravděpodobnost novorozenecké žloutenky, ale jinak se nikde o tom nepíše ☹

vendyy
17. říj 2007

porodní babičko co znamená zkratka NT 1,6mm?děkuji.jsem ve 13tt

porodni_baba
autor
17. říj 2007

lajla ...je to to stejné co v porodnici, na akutní zásah to není. jen zavolejte svému pediatrovi a domluvte se spolu 😉

sisstin ...monitor chtít můžou a nemusí, je to na zvážení lékaře který vás bude vyšetřovat 😉 ale kontola je vždycky dobrá když už je po termínu 🙂
To vyšetření je stejné, jen může být více nepříjemné, protože se snaží po termínu trošku to dole podráždit 😉

lenkazdenek ...toho se nebojte, jestli jste otevřená na jeden prst tak už tam pravděpodobně žádná hlenová zátka není 😅

kacka.va..nedá se říct nebezpečné, ale rizika tam jsou, proto je nutné to sledovat, ale pokud by šlo o nesoulad krevní skupiny, nepíšete jaká jste krevní skupina většinou to nebývá tak velký problém jako u Rh faktoru 😉

vendyy ...NT je česky šíjové projasnění, u vás je hodnota naprosto vpořádku, jedná se o hodnotu která pokud je vysoká může poukazovat na některou z vrozených vývojových vad plodu, ale ta vaše je naprosto vpořádku 😉 🙂

sisstin
17. říj 2007

porodni_baba: díky moc 😉 já už jsem dost nervozni, děsně se bojím, vlastně se mnou nikdo o porodu ještě nemluvil, jen mě moje ošetřující gynekoložka poslala už do rizikové poradny, že mám už měsíc stejný nález a nic se neděje 😕 a ještě mi řekla, že mám děsně velký břicho na moji postavu(158cm) a že teda neví neví, ale co tím myslela, mi neřekla 😔 takže mám ze zítřka pěkný vítr...a navíc to nekonečný čekání 😔

porodni_baba
autor
17. říj 2007

sisstin buďte naprosto vklidu jistě v porodce potkáte i stejně postižené spoluboijovnice...denně pak jde do každé porodnice na vyvolání několik maminek 😉 Takže žádný strach tohle je u prvního těhotenství naprosto normální a normální je samozřejmě i obava z neznámého. Prožijte ji, jen se jí nenechte zdeptat 😅 To že vás gyn už odeslala je taky normální, po termínu už do porodnice patříte 🙂 Velký břícho je tedy dobrý pojem. Máte 158 cm, kritická hodnota je pod 155, tedy kritická...je předpoklad, že menší rodičky mají užší pánev, ale zdaleka tomu tak být nemusí, to se jednoduše obejde změřením pánve. 😉 že neví neví...myslela že neví jestli porodíte normálně nebo císařským řezem, jenže to dopředu neví nikdo u nikoho 😝 takže klid 😉
Buďte pozitivně naladěná, až to přijde tak to přijde, čekání je vždycky nekonečné, ale dočkáte se. Vzpomeňte jak bylo dlouhé celé těhu, tohle už je hračka 😉 Přeju hodně štěstí a brzy vašeho prince v náručí 😵 😵 🙂

sisstin
17. říj 2007

porodni_baba: díky moc..jste zlatá 😉 🙂

lenkazdenek
17. říj 2007

Porodní babička,děkuju 🙂

maree
17. říj 2007

Porodni babicko, jiste uz se to tu resilo, posledni 2 dny mam velmi caste tvrdnuti bricha, treba az 15-20x za den, kdyz jsem v pohybu. Vzdy to za maly moment zmizi. Mam se obavat? Muze to souviset s mensim mnozstvim plodove vody, ktere pry mam (ale neni to hranicni)? S doktorem jsem to zatim nekonzultovala, minuly tyden, kdyz jsem tam byla, to vubec caste nebylo. Vzala jsem si magnezium.. Myslite, ze ho mam zkontaktovat? Kontrolu mam pristi tyden. Dekuji moc.

kacka.va
18. říj 2007

moc díky. Jinak jsem krevní skupina 0, ale jakou má manžel to nevím.

lajla
18. říj 2007

porodni babicko dekuji..uz jsem ji volala, rikala, ze kdyz to bude obcas, zminila co treti den, tak to nevadi..ale mala to ma ted tri dny po sobe tak jednou denne..tak nevim, rikala, ze by se pak vzala moc..ted uz to mela mene..tak nevim, jestli jeste pockat, nebo se za ni znovu stavit, kdyz jsem tam byla pred dvema dny ☹ a co to prosim znamena? musela by pak brat nejake leky?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru