Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

majka1976
30. zář 2012

@babucika Díky za povzbuzení 🙂

lola22
9. únor 2013

@majka1976 Já se o porody KP hodně zajímala, moc jsem chtěla rodit normálně i přes KP a ž do konce těhotenství, ale jelikož malá měla pupečník kolem krku a já bylo prvorodička, nebylo mi to doporučeno. Já vím zas o spoustě případů, kdy ty porody proběhly dobře, dřív se to rodilo normálně, to až teď se z toho dělá patologický stav. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech,ale zpětně mě ten císař mrzí a říkám si, že jsem to měla zkusit normálně, ale už jsem nestihla sehnat porodnici, kde by byli ochotní.Malá navíc měla jen 2,8 kg, takže to by taky bylo příznivé.

majka1976
10. únor 2013

@lola22 Já už to mám taky za sebou, nakonec jsme přemluvili doktora na císaře a byli jsme hodně rádi, protože malá byla docela velká na mě, říkali mi, že má 3,2 kg a do 3,5kg je ten porod KPprý v pohodě. Nakonec malá měla 3,7kg a navíc měla zašprajcovanou nožičku, tak ji doktor z toho břicha lomcoval i při tom císaři, mu ta nožička tam zůstala nějak zašprajcovaná, tak u toho lamentoval než ji vytáhl. Pak nám řekl, že dobře, že jsme se rozhodli pro toho císaře, protože malá na moji tělesnou konstrukci byla hodně velká a tím KP bych ji rozhodně nezvládla porodit. Ještě musím říct, že se mi porod nastartoval tím, že mi odtekla plodovka a hned po tom, co to odteklo, tak jsem dostala šílené kontrakce - co 2 minuty, jsem myslela, že ani nedojedu do porodnice, šílené bolesti, takové jsem u prvního porodu měla těsně předtím než malá vyšla ven. Ty bolesti trvaly 1,5 hod., než mě vzali na sál - myslela jsem že umřu a přesto, že to bylo takové bolestivé, tak jsem se neotevírala ani na kousíček. Doktor mi to vysvětlil tím, že jak tam dole nenaléhá ta tvrdá hlavička, ale měký zadeček, tak se pak žena nemusí vůbec otevírat anebo se to může v průběhu porodu úplně zastavit. Myslím, že by to bylo hrozné, kdybych měla rodit normálně. Fakt jsem za toho císaře ráda, i když samozřejmě s normálním porodem se to vůbec nedá srovnat, ale kvůli malé jsem ráda, že to bylo pro ni to nejbezpečnější.

minerva
11. únor 2013

@lola22 Ahoj, o tom pupečníku kolem krku jsi věděla dopředu nebo to zjistili až při porodu? Zajímá mě to, protože mi to říct nemohli, že to není vidět na ultrazvuku.

lola22
11. únor 2013

@majka1976 Hm tak když to čtu, tak teda fakt nic moc. Ještě že to všechno dobře dopadlo.
@minerva Asi záleží jaký mají ultrazvuk. Já to věděla dopředu, byla jsem v Praze u MUDr. Dvořáka na Bulovce ve 36 tt, co dělá zevní obraty miminek, když je poloha koncem pánevním a on tam jasně ten pupečník viděl, tak mi ten obrat kvůli tomu nemohl udělat. A když jsem to pak říkala svoji gynekoložce, tak tam ten pupečník hledala a říkala, jojo asi tam je, ale evidentně neměla tak dobrý ultrazvuk a tak dobře to neviděla.

minerva
12. únor 2013

@lola22 Aha, tak to je! Ten můj mrňous ho měl kolem krku dvakrát a dopředu to nevěděli. Příště se budu pídit po lepším ultrazvuku.

lostris
12. kvě 2013

Ahoj, nepročetla jsem celou tuhle diskuzi, ale mám také miminko koncem pánevním. Byla jsem v pátek v porodnici a myslela si, že mi už řeknou termín na císaře, místo toho do mě hustili, že mám dobrou tělesnou konstrukci a že zvládnu porodit i koncem pánevním. Na kdy Vám kdyžtak plánovali císaře? Já jsem podle MS 38+4 a podle UTZ 38+1. Nicméně mi nikdo nic konkrétkního neřekl. V pátek na ultrazvuku mi doktor řekl, že má nyní miminko 3250g a že se to ještě rozhodně nechystá - může to prý trvat i 14 dnů i tři týdny. Pokud ale přibere dalšího půl kila nebo i víc, nedovedu si představit jako prvorodička, jak to dopadne. O sebe strach nemám, ale pokud by se něco stalo miminku, nikdy bych si to neodpustila. Máte někdo podobnou zkušenost?

blueapple
12. kvě 2013

@lostris císaře plánuje každá porodnice jinak (u mě 39+1), malý si řekl ale sám o týden dřív...takže z plánovaného byl císař akutní. Pročti si o porodu KP co nejvíc informací (riziko pro miminko je samozřejmě větší, u chlapečků se nedoporučuje víc než u holčiček, rozhoduje i váhový odhad, rozměry pánve,zda jde o první porod, atd.....) a rozhodni se, zda to chceš zkusit vaginálně. Nikdo by Tě neměl nutit ani do jedné varianty, pokud se bojíš.
p.s. já se bála, takže jsem se zcela dobrovolně šla pod kudlu.

lostris
12. kvě 2013

@blueapple moc díky za odpověď. Já bych šla možná raději pod kudlu taky - vzhledem k velikosti mimina, ale doktor řekl, že je na rozhodování ještě fůra času. Myslela jsem, že mi už taky řeknou kdy by mě ten eventuální cisař čekal, ale zdá se, že s tím nikdo nepočítá. Celé těhotenství jsem měla bez problémů a nic neřešila, teď ale začínám být docela nervózní ☹((

blueapple
12. kvě 2013

@lostris a to jste konzultovala přímo v porodnici, kde budete rodit nebo jen na kontrole u gynMUDr.? Já tehdy zašla přímo do porodnice se "domluvit" a tam mi nabídli obě možnosti a zapsali si termín císaře. Když se porod rozjede dřív, ať přijedu, jinak na termín nástup do porodnice.
p.s. odhad máte přesně jako byla váha mého prvního syna. Ten druhý šel také císařem a měl 3,5 kg

lostris
12. kvě 2013

@blueapple To jsem právě byůla přímo v porodnici, kde na mě koukali jak na zjevení, co tam jdu dělat, že je ještě brzo se domlouvat. Kdyby byl odhad do těch 3,ř kg, tak bych to možná zkusila, ale pokud to má ještě trvat další dva až tři týdny, jak mi doktor v porodnici řekl, bojím se, kolik ještě přibere, když už teď má 3,3... Další věc je, že mi každý doktor říká, že jsem v jiném týdnu těhotenství, zkrátka si už připadám jak blbec, protože vlastně ani nevím, kdy mám termín porodu ☹ ☹ ☹

blueapple
12. kvě 2013

@lostris každá porodnice to má jinak, tady se to domlouvá kolem 37tt, navíc první syn měl odhat jen 2,75 kg, sekli se skoro o půl kila ☹ Podle mě Vás nesmí nutit, když nebudete chtít, případně si o císaře holt řekněte, až dorazíte s kontrakcemi .

lostris
12. kvě 2013

@blueapple nj, snazim se to neresit, ale je to tezke, dnes v noci jsem skoro nespala. Jak rikate - kazda porodnice to ma jinak, nezbyva mi, nez doufat, ze vsecko dobre dopadne...

blueapple
12. kvě 2013

@lostris to se nebojte, když budete chtít císaře, tak jim tam případně udělejte "scénu". Nikdo z doktorů si nedovolí rodit v dnešní době KP vaginálně přes nesouhlas rodičky. To by mohlo skončit žalobou. Porodnicím jde o procento "přirozených porodů " , každý císař je pro ně "nežádoucí". Mně také přemlouvali, ale já se nedala. 🙂

melis7
12. kvě 2013

@lostris no,a ona i každá porodnice ty miminka KP jinak rodí.Někde dají vybrat mezi císařem a normálním porodem a někde ne a rodí normálně. Asi bych zkusila i jinou nejbližší porodnici,kde ti ten císař udělají( jestli ho samozřejmě chceš).Asi v té tvojí porodnici preferují rodit miminka normální cestou.
Taky ti přeju,ať všechno dobře dopadne.Já mám 1. dítko taky KP narozené císařem a musím říc,že jsem se děsně bála normálního porodu u takhle položeného miminka.Byla jsem děsně ráda,že právě mi dali vybrat a nemusela jsem to řešit a dělat někde nějaké scény.Tak ti držím palce.

brita
12. kvě 2013

@lostris Ahoj, ja som cakala dvojcatka a jedno bolo otocene koncom panvovym. Najskor sa doktor tvaril, ze nevidi dovod na cisara, ale ja som sa teda nedala a dokonca sme nakoniec skoncili u primara, ktory povedal, ze cisar musi byt. Nakoniec sa mala aj tak stocila priecne, takze inu moznost ako cisara by nemali. Len dodam, ze si neviem predstavit rodit dvojicky tak, ze jedno pojde KP, nech by to aj neboli dvojicky. Podla mna je to obrovske riziko, mozu sa dietatku vyklbit nozicky. V ziadnom pripade by som ja osobne nesla rodit dieta s KP inak nez cisarom. 😖 😖 😖 Inak rodila som planovanym cisarom v 39. tyzdni a dopadlo vsetko na jednotku. 😉

vlajka1
12. kvě 2013

Osobní zkušenost nemám, ale kamarádka má dvě děti, obě rozené spontanně. První bylo kp a druhé hlavičkou. Říkala, když to srovná tak kp se jí rodilo mnohem líp(tohle jsem už slyšela od více mamin). Ale v dnešní době ve většině porodnic dávají na výběr.

lostris
13. kvě 2013

@melis7
@brita
@vlajka1
@blueapple
Všem Vám moc děkuji za povzbuzující reakce. Začínám být zoufalá, už proto, že mám termín 22. 5., což je vlastně příští středu a nikdo mi dosud nic konkrétního neřekl, myslela jsem, že mě třeba objednají na plánovaný císař týden před termínem a je to, ale mají na všechno čas.Zítra jdu ke svému doktorovi a uvidím. V pátek mám jít zase do porodnice, pokud už se ale nic konkrétního nedozvím, vážně asi zajedu i jinam... Pořád přemlouvám toho tvorečka, ať už se mezi nás vydá, myslím ale, že se mu tam daří dobře a asi se mu zatím ven nechce ☹(( Říkala jsem si, že pokud by se to rozběhlo tento týden, možná bych KP zkusila, ale pak už ne - mám strach, kolik ještě může přibrat ☹((

blueapple
13. kvě 2013

@lostris dejte pak prosím vědět, jak to dopadlo. Držím palce, ať je vše ok. Porod je vždy tak trochu sázka do loterie. I vaginální, hlavičkou napřed se může zkomplikovat. KP je fyziologickou polohou, porodit se tak samozřejmě dá, ale rizika pro miminko jsou vždy větší. Také záleží zda jde napřed zadeček nebo nožky a jak se tam "zkroutí". Mě děsil fakt, že se mimi zasekne o hlavičku, ta zůstane uvnitř a hlavně, když miminko sestoupí do porodních cest, už nejde udělat císař. Doktoři ho ven vždy nějak dostanou, ale chtěla jsem aspoň "99%" jistotu, že bude ok a tou pro mě císař je. 🙂 I za cenu velké břišní operace a komplikací pro mě.

lostris
13. kvě 2013

@blueapple Přesně tak - největší strach mám z té hlavičky ☹(( \doktoři mi taky řekli, že jsou tam ta rizika větší, ale že je prousta takových porodů, které dopadnou dobře. Vím, že se může zkomplikovat i normální porod, ale tady je to holt trošku jiné. Určitě dám vědět, pevně doufám, že to nějak zvládneme, já i mimi.

blueapple
13. kvě 2013

@lostris přesně, jak píšete. já radši budu riskovat svoje zdraví než zdraví (přidušení,poškození) miminka 🙂 Ale smekám před maminkami a fandím těm, které to chtějí zkusit vaginálně.

evly
15. kvě 2013

@lostris kamarádka měla TP 13.7. loni, ale malý se neotáčel a tak jí naplánovali císaře jen o pár dní dříve a to na 9.7. naše nezbeda byla na velkém utz zatím taky dolů prdelkou, tak snad se ještě otočí.

ivulla
22. kvě 2013

@lostris Já mám za sebou čerstvou zkušenost... Rodila jsem potřetí a vzhledem ke skutečně nádhernému zážitku z druhého porodu (a nijak traumatickém zážitku z porodu prvního, i když náročného) jsem chtěla rozhodně rodit vaginálně. U mě teda byl navíc problém v tom, že maličká nenaléhala ani zadečkem a byla v poloze šikmé... Několikrát mi bylo řečeno, že se takto porodit nedá. Vrchní lékaři to nakonec označili za polohu podélnou s tím, že zadeček dorotuje během kontrkcí, a já byla ráda, že rodit můžu. Přesto jsem ale měla strach - jednak, aby malá dorotovala tak, jak má a taky aby porod proběhl hladce a hlavička prošla "bez problémů". Druhý porod jsem zvládla bez poranění, i když malá měla přes 3,5kg a obvod hlavy 35,5cm, tak jsem si věřila, že s nástřihem to kdyžtak půjde. 😉
Chci Ti hlavně říct, že je podle mě důležitý si věřit a nebát se. Já nakonec skutečně nějaké obavy měla, kvůli poloze šikmé a kvůli tomu, že na čípek nenaléhalo nic, případně nožky bez zadečku, což je jako nic... 😔 Zkusili jsme tedy indukci přesně v termínu, která nakonec skončila akutním císařským řezem kvůli vyhřeznutému pupečníku. Malá byla naprosto v pořádku (apgar skóre 9-10-10) a tedy jsem neskutečně ráda alespoň za své rozhodnutí porod vaginálně aspoň zkusit. Chce to vybrat si porodnici se zkušeným personálem (v mém případě Obilní trh v Brně), kde případný akutní CS je co nejméně rizikový a je proveditelný opravdu ihned. 😉 Zcela jistě bych se rozhodla stejně, i když vím, jak to dopadlo. (V mém okolí je spousta maminek, které rodily KP. Všechny jako prvorodičky, vždy to dopadlo dobře a porodily vaginálně bez dalších komplikací. Sestřenice navíc rodila KP všechny tři své kluky a CS byl nakonec nutný až u posledního, který měl skoro 4,5kg. Přestože měl i velký odhad a vaginální porod jí nebyl předem doporučen, chtěla to aspoň zkusit a chlapec byl a je úplně v pořádku i přes akutní CS. 😉 Navíc je známo poměrně dost případů, kdy se miminko otočí ještě těsně před porodem nebo dokonce během porodu. 😉 )
Porod je naprosto neuvěřitelný a zázračný zážitek, který bych přála každé mamince prožít. Pocit, když se miminko narodí je naprosto nepopsatelný. 😉
Přeji krásný porod a jsem zvědavá na zprávy! 😉

ivulla
22. kvě 2013

Jinak ale pokud je strach z porodu opravdu velký, je zřejmě lepší sekci rovnou naplánovat... Psychika maminky dělá u porodu opravdu hodně. 😉
Za mě navíc rekonvalesccence po sekci probíhá lépe než po prvním porodu, kde jsem byla sice dost střižená a i natrhlá, ale rozhodně se nejednalo o nijak velké poranění... Tedy bych řekla, že CS je nakonec z tohoto hlediska "lepší". Ovšem ten prožitek z porodu bych nevyměnila za nic a rodila bych kvůli tomu celý život. 😉

eliska_z
16. čer 2013

@lostris Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak to nakonec dopadlo. Rodila jsi přirozeně nebo nakonec císařem?
Mám mimčo teď v 37tt také KP, ale přemýšlím o přirozeném porodu. Nebo bych to alespoň chtěla zkusit. Mám ohromný strach z operací po negativních předchozích zkušenostech, takže bych byla raději za přirozený porod. Pořád teda doufám, že se mimi otočí, ale čas ubíhá a nějak se mu nechce.

hagada
9. srp 2013

Nebojte se porodu KP. Měla jsem tu čest u svého 3.porodu, který byl o něco předčasný (35.t). Jelikož po celou dobu těhu nebyl moc čas zabývat se svým těhotenstvím vzhledem ke 2 malým dětem za zády, jela jsem do porodnice nejen na poslední chvíli, ale i zcela bez stresu, i když jsem cítila, že je mimi hlavou nahoru. Poloha byla nakonec nohama dolů, ale dr. se podařilo hmatem tělo nastavit zadečkem a porodila jsem bez větších problémů a jen s nepatrným nástřihem. Rekonvalescence byla super a rychlá. A jak krásnou hlavičku malá měla! kulatou jako balonek.... 😀

romuski
9. srp 2013

Ahoj, také řeším tohle dilema, čekám třetí dítě, první dvě jsem rodila ještě jako "mladá", syna před 15. lety.... Obě děti se otočili hlavičkou, rodila jsem přirozeně. Teď jsem v 37. týdnu, malej bude mít přes 3 kila a je zadečkem. Pořád jsem si říkala, že pokud to půjde, odrodím ho přesto normálně, lékař mi tvrdil, že se o to mohu pokusit, vzhledem k relativně vysoké porodní váze starších dětí - 3 a 3,65 kila. Ale opravdu nevím, jestli do toho jít, nechci, aby ho pak museli nějak páčit, nebo tahat kleštěmi....

hagada
9. srp 2013

Dcera byla malá, měla jen 2,5kg, tak to šlo celkem dobře. Větší děti většinou berou rovnou plánovaným císařem.

ivushqa
9. srp 2013

mám skúsenosť s prirodzeným pôrodom KP....bolo to síce v minulom tisícročí (pred 16,5 rokmi), bolesti boli veľmi silné, potrebovali sme dosiahnuť silné kontrakcie , lekár povedal, že keď do 21,00 neporodím-pôjdeme na sekciu...a dcéra sa narodila o 20,50...ale teda strach som mala riadny, nech sa bábätku nič nestane, tlačila som ako o dušu a myslím, že na tretie zatlačenie bola dcéra vonku a bola som straaaašne šťastná, že bola v poriadku 🙂

eliska_z
10. srp 2013

@romuski Rodila jsem KP před měsícem a půl. Rodila jsem poprvé, malý měl při narození 3,1kg, 49cm a všechno probíhalo bez problémů. Od příjezdu do porodnice se malý narodil za 11h, a to jsem přijela s lehkými kontrakcemi po 5 minutách a otevřená na prst. Říkali mi, že pokud je odhad do 3,5kg, tak mě nechají přirozeně, jinak by rovnou dělali císaře. Jen pozor na to, že tento porod se neurychluje. Jediné, co mi dali, bylo těsně před začátkem tlačení kapačku s oxytocinem, aby se zajistilo, že kontrakce nepřestanou, než vyleze hlavička.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru