Porodné a rodičák, oboje se zařizuje po porodu?

klarina62
25. črc 2017

Ahoj holky, jsem teprve 6tt, ale chtěla jsem se zeptat. Studuji ještě pořád střední školu a proto nemám nárok na mateřskou, ale pouze na rodicak a porodne. Ale moje otázka zní --> oboje se zařizuje po porodu? Jak dlouho po porodu a kde přesně? A jak dlouho budu čekat na první peníze?
Děkuji.

annie24
25. črc 2017

Všechno se zařizuje po porodu s rodným listem dítěte si zajdeš na příslušný úřad podle trvalého bydliště a vyplníš si žádosti.. Na vyřízení žádosti je doba cca měsíc, ale peníze by si pak za ten měsíc mela dostat zpětně.. Ale je to jak kde..někde se to vyřizuje rychleji někde pomaleji. Porodne taky záleží na tom kde máš trvale bydliště a s kým.. Dost se změnila pravidla na vyplacení porodneho,takže si ještě třeba na internetu něco o tom zjisti a popřípadě najdi kalkulačku na porodne a ta ti řekne jestli na něj "dosáhneš" nebo ne.

denisa060491
25. črc 2017

Jestli bydlis s rodici a pokud maji cisty prijem vyssi jak 20817 korun,narok na porodne,zrejme nemas.

surykata
25. črc 2017

Ja myslela, ze prah pro porodne je tak max cca. 14000. Kde jste prosim cetla tech 20817?dekuji za info.

annie24
25. črc 2017

@surykata od nového roku je to jinak. Jak píše paní.. Celkový příjem všech členů v domácnosti nesmí být víc jak těch cca dvacet tisíc.

surykata
25. črc 2017

Aha dekuji moc za info.

klarina62
autor
25. črc 2017

@denisa060491 budu bydlet s přítelem. Ještě si to o tom počtu. Děkuji moc🙂

denisa060491
25. črc 2017

@klarina62 jestli jen s nim,tak to vypocitaji z jeho platu.to bys na ro dosahnout mohla 🙂 ja takove stesti nemela,ale mela jsem pojistku takze taky dobre 🙂

annie24
25. črc 2017

@klarina62 v tom případě u přítele musíš mít trvalé bydliště..pokud by si s nim mela jen přechodné a trvalé u rodičů, tak by si nc nedostala

blahova_andrea
25. črc 2017

nepleťte ji. porodné nemá nic společného s rodiči matky ani s trvalým bydlištěm. pro porodné je rozhodující příjem matky a otce dítěte.

blahova_andrea
25. črc 2017

čtu dobře? jako od letošního roku je změna a u porodného se řeší pobyt a příjmy stejně jako u příspěvku na bydlení? 🙄

blahova_andrea
25. črc 2017

https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne nic jiného než loni tu nevidím. rodina = oba rodiče. o trvalém pobytu žádná zmínka. kde jste vyčetly, že je to jinak?

denisa060491
25. črc 2017

@blahova_andrea Bohuzel uz i do porodneho zacali plest prijmy vsech osob na dane adrese 😠

annie24
25. črc 2017

@blahova_andrea počítá s tam příjem všech osob v domácnosti, takže všech co maji na daném místě trvalé bydliště

zuzineckah
25. črc 2017

@blahova_andrea taky nikde tyhle informace nevidím. Uvádí se všude, že "rodiče dítěte ve společné domácnosti, nebo samoživitel" (žádný další členové domácnosti) a také příjem max 2,7 násobek životního minima".
Tak nevím odkud ty informace.
Tady je to celkem dobře popsané a je to k roku 2017.
https://www.aktualne.cz/wiki/finance/porodne-20...

blahova_andrea
25. črc 2017

Kde jste to o pobytu cetly nebo kdo vam to kde rekl? 🙏

denisa060491
25. črc 2017

@blahova_andrea A pokud nekdo z rodiny je uz duchodce,tak se tam zapocitava i ten duchod.

mississka11
25. črc 2017

@blahova_andrea
@blahova_andrea je to tak, jak si psala ty. Když se v dubnu 2015 narodila dcera, muž měl trvaly pobyt u svých rodičů a já u své matky. Počítali příjem jen nás dvou.

Pokud jsou rodiče žadatelky rozvedení, počítají se do příjmů i alimenty, které ji otec/matka vyplácí.

blahova_andrea
26. črc 2017

@denisa060491
@annie24 a kde jste to teda vzaly? stále jste nepodpořily své tvrzení. já toto studovala a i když jsem už dlouho mimo, tak mě to zajímá a vždy chci novinky vědět a být v obraze. ráda se poučím, pokud to změnili, ale nikde jsem to nenašla. to, co popisujete je dokládání příjmů pro jiné dávky. ne pro porodné.

lenoulinkaa
26. črc 2017

@blahova_andrea ono se v zákoně píše, (1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70., tak si asi myslí, že se posuzují všichni.

mississka11
26. črc 2017

@lenoulinkaa jako rodina se ale počítá matka+otec+děti, nikoli matka+její rodiče... asi si to fakt blbě vyložili.

blahova_andrea
26. črc 2017

@lenoulinkaa tak si to myslí špatně. rodina je matka, otec, děti. nehledě na bydliště. každý může mít bydliště jinde. jde o dvě osoby zapsané v rodném listu dítěte. proto se ptám, kde viděli, nebo jim řekl, že se to počítá dle trvalého pobytu a osob tam žijících. to je totální blbost. takto se počítá třeba příspěvek na bydlení. zvedli násobek žm, aby dosáhlo více rodin, tak proč by to potopili tím, že budou počítat všechny příbuzné z okolí? spousta rodičů má jiné bydliště, kde jsou psány další osoby. to by nedostal porodné prakticky nikdo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru