Rodila jsem císařským řezem. Jak se s tím poprat?

molicova
14. čer 2009

Ahojky, chci se zeptat. Je to stoprocentně malichernost, že se zabývám, takovou blbinou. Ale pořád se nemůžu zbavit pocitu úzkosti, že jsem nerodila normálně, ale CŘ. Já i manžel jsme se na porod moc těšili a jelikož Tomášek nechtěl ven, tak mi ho začali vyvolávat. Porod od vyvolání trval 3 dny a pak to stejně skončilo CŘ. Říkám si, buď vděčná, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Máš zdravého kluka a ty jsi v pořádku. Ale prostě, když někdo začne mluvit, jak to bylo úžasné porodit miminko přirozeně, tak je mi z toho smutno, že jsem to taky tak nezvládla a na vlastní kůži nepoznala. A asi nepoznám, protože co jsem slyšela, tak když jsem už jednou rodila císařem, tak podruhé je to na 90% císařem taky. Máte někdo taky takový pocit, nebo je to jenom blbost.
Díky moc Míša

martulikk
11. srp 2009

jihajiha: jojo, já to brala jako děsné příkoří 🙂 ale pak je to opravdu úúúplně jedno 😉 já na svůj porod budu vždy ráda vzpomínat

soanpe
18. srp 2009

holky, hlavu vzhuru 😉
po císaři máte krásnější miminko 😉
bolest břicha? nějak jsem ji nevnímala.na jipu jsem měla stále zavedený epidural, takže jsem nic necítila
rodila jsme v neděli a v pondělí po obědě jsem šla na normální pokoj po svých.sice hlemýždí rychlostí,a le došla jsem.
je pravda, že jsem měla el.polohovaci postel, ale po týdnu jsem nevěděla,že mám rozkuchaný břicho.
prostě jsem zaměstnala hlavu péčí o malou a bolest něměla v hlavě místo 😉

jihajiha
20. srp 2009

Ahoj holky, tak jsem dopadla jak hubkař... ☹ Včera jsem byla na kontrole a v sobotu nastupuju na císaře. Od té doby, co mi to doktor řekl jsem mimo. Celý den brečím, v noci jsem nespala a strašlivě mě to trápí! Mozek mě nějak neposlouchá, když si říkám, že je to pro to mimčo nejlepší. Nepomáhá nic. Jen řvu, řvu a řvu. 😒 Přijde mi nespravedlivý, že přijdu o ten "klasickej porod" a mám děsnou depku.

martulikk
20. srp 2009

jihajiha: já tě moc dobře chápu jak se cítíš... já jsem na své trápení měla ještě víc času... dozvěděla jsem se to už někdy ve 32.týdnu... takže hromada času na trápení a hledání těch nejčernějších scénářů... tak moc jsem chtěla rodit normálně a miminko si prostě postavilo hlavu (nebo spíš zadeček 😅 - měla jsem ppKP)... probrečela jsem i cestu ráno do porodnice a pokračovala na příjmu... měla jsem ale štěstí na bezva lidi kolem, hladký průběh a prostě všechno! no a od chvíle, co mi ukázali malou, když jí vyndali z bříška, mi to bylo všechno úplně fuk! 🙂 a jsem z toho všeho tak nadšená, že si nakonec snad i budu přát, aby mi sekce vyšla i u druhého dítka 😀 jasně, ty dny poté nebyly žádný med, ale to není ani po normálním porodu... vím, že radit ti může kdokoliv cokoliv, ty si tím stejně musíš projít sama... ale snad ti ty dobré zkušenosti jiných aspoň v koutku duše maličko pomohou 😉 držím ti moc palečky! a mysli na to, že budeš mít krásné "nezmuchlané" miminko 🙂 my měli apgar skóre 10 😉

jo a jak píše i soanpe, byla jsem překvapená jak rychle se jizva zatáhla 🙂 před porodem jsem totiž měla představu, že budu odcházet z porodnice domů s dírou v břiše 😀 miminko je fakt úžasný hnací motor pro vše!

side
21. srp 2009

holky, já to vás trochu nechápu. Já taky rodila CR, po 3 dnech vyvolávání jsem se prostě neotevřela a malému se začal zhoršovat monitor, tak se jelo na sál. Ale nikdy mě nenapadlo toho litovat. Jsem ráda, že mám zdravého klučinu. Narodil se v podstatě bez bolestí, protože jsem neměla ani kontrakce a rána po operaci se dala v pohodě zvládnout.
Příště prý budu mít na 91 % zase CR a vůbec mě to netrápí. 😀

martulikk
21. srp 2009

side: když ono je to asi o tom, že každá z nás má nějakou představu, jak by chtěla rodit... a když najednou někdo přijde a řekne maminko, zapomeňte na to, bude to jinak... tím spíš, když je to takhle dopředu... určitě je to jiné, když už někdo jede do porodnice a najednou se rozhodnou pro sekci, tady už pak není čas na zjišťování co a jak bude, co se komu stalo atp... já toho také nelituji (není proč), a když už mám po, tak upřímně musím říct, že mě vůbec netrápí jak jsem rodila, protože je to opravdu fuk, jsem ráda za svojí holčičku a to je pro mě to nej nej nej! 🙂

miranda77
28. srp 2009

ahojda,

já jsem se dnes dozvěěděla, že budu zase rodit císařem. První mimčo KP a odhad 3600g a teď když jsem se těšila, že by to mohlo jít normálně je odhad 4080g ... takže opět doporučení na císaře ... a vyrovnávám se s tím opravdu těžko ...

má někdo podobnou zkušenost?

valentovasasa
29. srp 2009

Holky, naprosto s vámi souhlasím a cítím
Já jsem prvního syna měla rodit normálně, ale když jsem nastoupila do nemocnice na vyvolání, tak mi na příjmu zjistili, že se někdy po termínu otočil KP a měl odhad na 3700g. tAk mi bylo sděleno, že by byl lepší císař, ale že jako prvorodička si můžu vybrat. Prý počkáme jestli se ještě neotočí.
Ráno si mě "předvolal" jinej doktor a prý jak jsem se rozhodla - když jsem se chtěla ještě na něco zeptat, tak mi jen suše sdělil - snad vám to dr. na příjmu vysvětlil ne? Tak jsem císaře radši podepsala. Celou dobu si říkám, že jsem udělala dobře, rodit ho kp takhle velkýho by mělo hafo následků hlavně pro něj...

Jenže po císaři jsem šla na JIP - tam za mnou celých 24h nepustili ani návštěvu, ani mi nedali telefon, tatož mít u sebe mobil!!! Dítě jsem za tu dobu viděla jednou a to když jsem otravovala, že chci aspoň po telefonu mluvit s dr. Takže až když mě přeložili na norm. pokoj jsem teprv u sebe směla mít mobil. A to že jsem neviděla pořádně to dítě bylo na mě znát - nezažila jsem ten pocit že ho okamžitě miluji. První dny jsme na sebe koukali jak cizinci a otukávali se... Až časem jsem poznala tu lásku a dneska bych pro něj dýchala...

Ale prostě dneska pokud budu zase rodit císařem (záleží jak se mimi otočí - zatím ještě rotuje), tak přemýšlím nad epi, nebo spinálem. Abych ho mohla vidět. Jen nevím jeslti to ustojím a nebude mi zle z těch představ co mi dole dělají... Fakt nemám ráda doktory, nemocnice apod... nedělá mi to dobře...

miranda77
30. srp 2009

já jsem si poprvé nechala spinální anestézii - dceru jsem viděla pár minut po "vytažení" a pocit, že ji miluju přišel také až po "vzájemném oťukávání" ....

teď přemýšlím, jestli si nedat celkovou, protože, kdyby nebylo něco v pořádku ... asi bych to psychicky už nezvládla.
Celou dobu jsem věřila, že dopadne přirozený porod a zpráva o císaři 4 dny před termínem mne totálně odrovnala ...

a nemocnice snáším také špatně ...

valentovasasa
30. srp 2009

no, to jste na tom dobře - pořád jste měli pár dní na to abyste se s císařem srovnali - já se to dozvěděla ani ne 24h předem a to je pak pecka¨

miranda - nadruhou stranu, pokud něco nebude v pořádku, tak to tak bude stejně, tak proč celkovou? A u prvního nebylo něco OK?

miranda77
30. srp 2009

bylo vše ok, ale nějak jsem to lépe snášela, věděla jsem že ten další porod může být normálně, ale po druhým císaři je jasný, že už nikdy nebudu rodit jako normální ženská ...

hedvika
30. srp 2009

Mirando, a chlapeček je taky KP? Protože jestli ne, tak nějaké odhady neber vážně. Já jsem v den porodu ráno měla odhad 3600g a večer z toho byl kluk jak buk 4600g!!! A to jsem ho po prvním císaři porodila normálně a bez problémů, asi na tři zatlačení.

miranda77
31. srp 2009

hedvika: není KP, ale přeměřovali i jizvu a je pry slaba - 2,5mm ... takže v kombinaci s odhadem 4kg doporučují CS

holis84
7. zář 2009

tak ja jsem rodila cisarem, teda puvodne jsem rodila normalne ale neotvirala jsem se a zhorsoval se monitor. A to ze jsem prisla o prirozeny porod toho nelituji, vzdyt ten cisar je bezbolestny!! druhy den po porodu jsem sla do sprchy abych si sundala naplast a normalne jsem behala po oddeleni a nelituji vubec, hlavne ze se Kristynka narodila zdrava 😉

CO se tyce jizvy tak po 2 tydnech od porodu uz ji tam skoro nemam 😎 tak uvidime pristi tehotenstvi, klidne bych sla rodit hnedka znovu 😉

reruna
8. zář 2009

miranda jak přeměřují tu jizvu? ultrazvukem? mě nikdo ještě nic takového nedělal, jedu do porodky poprvé příští týden, tak bych se na to kdyžtak zeptala, prvního jsem rodila císařem kvůli KP, ted zatím poloha dobrá, váhu mimča ale nevím, tak abych byla trochu v obraze, co můžu čekat, jestli mě nechají rodit tentokrát normálně nebo ne

reruna
8. zář 2009

jo a o prvním císaři jsem se dozvěděla 6 hodin předem a kdybych předtím zrovna nesnídala, tak by mě brali okamžitě, takže takhle aspon za mnou stihl ještě přijet manžel, nebyl sice u porodu, měla jsem celkovou, ale byl u malého hned jak se narodil a natočil ho na video, pocity jsem mělla různé, dodneška se v tom moc nevyznám, ale hlavně jssem byla ráda, že všechno dobře dopadlo.
Holis císař je sice bezbolestný, ale jen tu půlhodinku, co jsi v narkoze, pak to bolelo příšerně a na druhý den jsem taky musela vstát, ale málem jsem omdlela, a vzpamatovávala jsem se docela dlouho - fyzicky tak 2 měsíce a psychicky ještě dýl, takže je to asi taky individuální a jizvu mám teda i po dvou letech hrubou vystouplou a červenou, hnusnou a cítím ji pořád.

holis84
8. zář 2009

reruna: jee tak ja po cisari byla fit a kdyby to slo sla bych druhy den domu z porodnice. ted je to 14 dni a rekla bych ze fyzicky jsem na tom uplne jako pred porodem. Jizva nejde skoro videt tak ti nevim... a to druhe miminko budes znova rodit cisarem?

myslite ze kdyz bych otehotnela znova muzu si vybrat zda rodit cisarem nebo normalne? a za jak dlouho se muze kuli jizve otehotnet znova?

reruna
8. zář 2009

holis to ti upřímně závidím 😉
vybrat si asi nemůžeš, to záleží na tom, proč byl ten první císař, pokud důvody trvají, tak bude znovu, pokud ne, tak to záleží na moc věcech - stavu jizvy, velikosti mimča, dobou, která uplynula od prvního porodu, atd. myslím, že rozhodnutí by mělo být na dr., mě zatím nikdo vybrat nedal, uvidím, co mi řeknou v porodce na první prohlídce příští týden

reruna
8. zář 2009

jo a nejlepší je počkat do dalšího těhu 2 roky, ale nám to vyšlo dřív a nikdo nic proti tomu neměl

mobina
8. zář 2009

HOlis otěhotnět se nedoporučuje 6 měsíců po císaři dle mé doktorky a vybrat si nemůžeš. U mě se počítá s přirozeným porodem. CS byl udělám pro nepostupující porod a velmi špatné srděční ozvy Ondry. Zadek mám staženej už teď 😀

holis84
10. zář 2009

holky tak to jste me moc nepotesily uz jsem si rikala jak fajn bude rodit zas cisarem 😀 ale uvidime ted mame malickateho kriklouna tak snad nas neprejde chut mit druhe 😀

miranda77
3. bře 2011

teď koukám ,že jsem tu psala ještě těsně před porodem, za hoďku jsme jeli do prodnice :o ... Toník se narodil SC 31.8.2009 ... 50cm a 3770g
Nakonec jsem si nechala, přes odpor anestezioložky, svodnou anestezii. A bylo to štěstí, při sekci objevili srůsty, takže vybavení miminka trvalo déle a prý by se to nemuselo obejít bez následků pri celkové anestezii ...
@reruna jizvu měří ultrazvukem ...

raubirka
15. črc 2012

@holis84 uz je to nejakou dobu, tak nevim, jestli uz nemas druhe dite... odkud jsi? .-)
ja jen, ze vybrat se urcite da, to je blbost, ze bys nemohla.... nevim, treba jak v mimoprazskych porodnicich-tam je problem, ze si clovek vybirat moc nemuze, ale vetsinou kdyz je prvni cisar, tak druheho kazdy udela radsi.....
rozhodne, kdyz zenska chce mit druheho cisare, tak do prirozeneho porodu cloveka nutit nemuzou....vyhoda v Praze je ta, ze se muze jit rodit nekam jinam.... ale kdyz je nekde porodka jen jedna v nekolika desitkach kilometru, tak je to pak tezky... :-/

ted jdu tez rodit a radsi bych druheho cisare, ale nechci to za kazdou cenu, zitra se chci rozhodnout...

petrajavor
15. črc 2012

Po 7,5hod bolestí sem nakonec rodila cs 🙂 a nemůžu si stěžovat,měla jsem jen spinální (částečnou) anestezii...nic mě nebolelo a všechno bylo oki. Můžu říct,že to byl úžasný zážitek.

raubirka
15. črc 2012

Ja rodila s bolestma taky nekolik hodin a nakonec jsem mela akutniho CS, pac mam tetovani na zadech a nechteli aby se mi do michy dostala barva. Kazdy anesteziolog na to ma jiny nazor, ale asi bych zas sla do celkove, nechci nic riskovat :-/ kdyz jsem se probudila z te celkove (nekdy pred 23.00), prisla jsem si tak krasne odpocata, ale je fakt, ze jsem pak nemohla poradne zabrat na Jipce, za prve jsem se tesila na prcka, za druhe to byl takovy zazitek, ze jsem nad tim porad premyslela atak.... .-) ale kdybych mela byt vzhuru pri cisari, tak nic neresim a rozhodne do nej jdu znovu.... .-)

raubirka
15. črc 2012

@holis84 tak ted jsem koukla do alba a vidim, ze mas dve deti a jsi z Olomouce .-) jaky jsi tedy mela druhy porod?

ivulla
31. kvě 2013

Díky za tuhle diskuzi... Mně to pomohlo necítit se jako idiot, když jsem po SC měla psychický problémy. Ono hormony asi dělají taky svoje... Já jsem ještě v šestinedělí, takže doufám, že se to bude jen zlepšovat. 😅
Mám taky onen "divnej" pocit. Přemýšlím co jak bylo, proč to tak bylo a děsí mě i právě ta myšlenka, že by se maličká bez zásahu lékařů možná nenarodila. 😔 Přemýšlím proč a vůbec je to dost splín... 😔 😕 Tedy nejste v tom samy, vy které si císaře "berete" možná až zbytečně...

Malá byla KP a to ještě neúplným (seděla na kyčli, v čípku měla nohy). Já si moc přála rodit vaginálně a udělala jsem pro to snad vše, co bylo v mých silách. Stejně mám pocit, že jsem selhala. 😔 Po indukci mi nastoupily dost děsný kontrakce (asi jsem ten typ, na kterýho to zabírá rychle + byla jsem třetirodička v krátkém sledu za sebou... I předešlé porody byly rychlé, takže nástup opravdu raketový a oproti spontánnímu průběhu úděsný 😝 ), pak praskla voda a jako první se dostal do cest pupečník, který kdyby se skřínul při průchodu malé cestami, tak hrozila hypoxie. Na sál se jelo okamžitě, nestihla jsem podepsat ani souhlas s SC (PA měla celou dobu ruku v cestách a držela pupečník uvnitř). Já si aspoň nemůžu vyčítat, že jsem mohla vydržet třeba dýl, tohle se prostě ovlivnit nedá. 😔 Stejně si vyčítám, že jsem nebyla psychicky na to připravená a že jsem si to vlastně "přivolala" a kdesi cosi. Bála jsem se. 😔 Každopádně se s tím budu muset nějak poprat jako vy všechny a jsem ráda, že vidím, že to jde. 😉 Mně pomáhá se vymluvit (moc nemám s kým) a vypsat (tady 😀 a jistě brzy přidám i článek...), tak třeba to někomu taky pomůže, že v tom není sám. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru