Vyvolání porodu u malého miminka

alcaliaa
6. únor 2019

Ahoj holky,

chtěla bych se zeptat na radu/zkušenost, zkrátka, co byste v mém případě dělaly vy.
Čekám první miminko, měla by to být holčička. termín porodu mám dnes 6.2.19. Podle ultrazvuku v 37+2 mělo miminko 2400 g (říkali, že je o 2 týdny menší), na ultrazvuku v 39+2 mělo 2800 g (odpovídá 36+0). - tj za 14 dní přibyla o 400 g.

Podle UTZ jsou průtoky v pořádku, ozvy jsou také ok. Kvůli menšímu váhovému odhadu ale chce lékař indukci k termínu porodu, příp. lehce po něm. Dneska jsem ji odmítla, jelikož průtoky i ozvy byly v pořádku, mám ale přijít na kontrolu znovu v pátek a do té doby si to rozmyslet.

Upřímně, vyvolávání se bojím a mám pocit, že když je malá v pořádku, tak asi ještě má nějaký důvod, proč zůstává déle. Přeci spousta dětí se spontánně narodí po termínu, a zvlášť když čekám drobečka.

Podle lékařů je riziko, že placenta nebude dobře vyživovat, a nemohou mi zaručit, že bude mimi v pořádku, proto trvají na indukci. Pokud odmítnu, je to na moji zodpovědnost. Prý že to, že jsou ozvy a průtoky nyní v pořádku neznamená, že tak budou i za týden, a u malých miminek je prostě riziko, že pak porod nebudou dobře zvládat.

Moje porodní váha byla 3,15 kg (můj bratr, který byl mamky první dítě, měl 2,8 kg), partner měl 2,9 kg. Já i brácha jsme se mamce prý narodili cca v termínu, tenkrát se to ale tak neřešilo, mamka neznala odhady váhy předem.

Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Co byste dělaly na mém místě?

Momentálně jsem objednaná na další kontrolu v pátek, pořád doufám, že se to do té doby rozjede samo, ale co když ne. Nejsem doktor, tak si nechci vzít zdraví miminka na triko :( Ale zároveň mi vyvolávání v tomhle případě připadá zbytečné, když se miminku daří (evidentně roste, tak musí být zásobování živinami v pořádku..), jen proto, že doktorům nesedí přesně do tabulek a nechtějí s tím mít nic společného.

Děkuji

aleenka1234
6. únor 2019

@ejmate pěkná kravina, tohle není vůbec pravda. Články si první pořádně ověř. Já měla již "starou placentu" proto jsem šla na vyvolání a placenta byla už vzhledově "zcvrklá"

gryfis
6. únor 2019

Co doktor, to názor, obecně si ale myslím, že se u nás v ČR bere porod až moc lékařsky, nikoliv fyziologicky/přiřozeně.. už samotný odhad termínu je těžce orientační natož váha.. můj prcek měl 2480g, byl v podstatě v termínu a nikdo nic neřešil.. že je jako malý..Já osobně bych do vyvolávání nešla.

betelgeuzz
6. únor 2019

@alcaliaa držím na zítřek palce. A ještě ti napíšu váhy mých holek, ta starší, u které jsem ležela v nemocnici a nerostla, se narodila 10 dní před termínem s váhou 2240 g. Druhá, která byla sice taky malá, ale pořád rostla, se narodila den po termínu s váhou 2650 g. U ní nikdo vyvolávání neřešil, rostla a to stačilo, i když byla podprůměrná.

tynka9
6. únor 2019

ono z těma odhadama váhy je to těžké. Co vím od kamarádky gynekoložky, tak odhady z prvních dvou trimestrů bývají dost přesné, protože miminka jsou ještě malá a snadno se jim změří všechny potřebné míry, ale jak už jsou před porodem veliká, tak to úplně dobře nejde a pak stačí někde nějaký centimetr kousek vedle a už se to vypočítá plus mínus půl kg úplně snadno. U mě to taky sedělo.. někdy začátkem 9. měsíce byl odhad asi 2,5 kg a 3 dny před TP (a i porodem samotným) cca 2,9 kg. Dr se ještě pousmál, že budu mít menší miminko, že třeba budu mít lehčí porod. Byla jsem z toho odhadu trochu překvapená, že přibralo jen 400g za celý poslední měsíc.. a realita? 3520 kg a žádný lehký porod a žádné drobounké miminko.

Jak se rozhodnout neporadím, ono se to těžko odhaduje, jestli dr spíš straší a chce si krýt záda, nebo je opravdu takové riziko. Navíc i samotné vyvolání může být úplně v pohodě, nebo se to prostě nebude chtít rozjet a miminko ví, proč ještě čeká... Každopádně držím palce, ať se rozhodneš co nejlépe a hlavně ať jste s miminkem v pořádku 🙂

ejmate
6. únor 2019

@aleenka1234 to neznamená, že byla "stará". Já nejsem doktor, neznám všechny poškození nebo změny placenty. Tenhle článek není vycucaný z prstu, dole je uvedený zdroj. Protože moc studií v češtině nemáme, byl článek přeložen z angličtiny.
Nikomu nic necpu, jen přidávám svůj názor s článkem, který jsem četla, toť vše. Každý ať si věří čemu chce.

katushenka
6. únor 2019

@cizinkaa těší mě! No někdy je to opravdu na prášky, stále jsme se nepřehoupli na normální stravu, všechno musím mixovat do mrtě.... teď je mu 14měsíců. Ale zase nosit ho je paráda 🙂 Alespoň toho nachodím víc, miluju turistiku takže malýho šoupnu do krosny a razim.... 🙂

martaskaaa
7. únor 2019

A dole uz jsi pripravena na porod? Ja nebyla, nakonec jsem na vyvolani sla tyden po terminu, za 5h od vyvolani bylo hotovo 😊 asi bych se tomuto stejne nevyhla

cilkat
7. únor 2019

Jak dopadl druhý názor? Já teda nemám zkušenost s malým miminkem, ale vyvolávaný porod mám za sebou (a nejspíš mě čeká druhý - těhotenská cukrovka, zatím na dietě, ale 100% ok ten cukr fakt není). Samotný vyvolávání je super v tom, že tě a mimi fakt furt kontrolujou, takže máš pocit "jistoty"... na druhou stranu vyhnula bych se vyvolávání na víkend (tj zůstat v porodnici v pátek) - o víkendu je obecně v nemocnici míň perzonálu a především odborníci jsou často doma. Píšeš, že malá zatím roste, ozvy a průtoky ok... šla bych na vyvolávání v pondělí... je to takovej kompromis - možná do tý doby porodíš sama a pokud ne, budeš mít kolem sebe aspoň plně zalidněnou nemocnici (a šanci, že tě na další víkend pošlou domů).

journals
7. únor 2019

Já mám celkem čerstvou zkušenost. Už na 1. screeningu vyšlo nějaké riziko růstové retardace po 30. týdnu. Těhotenství probíhalo dobře, až na 3. screeningu vyšlo, že miminko je opravdu menší, než by mělo být. Takže jsem byla od 30. týdne sledovaná kvůli horším průtokům každý týden v porodnici. Nakonec vyvolávali kvůli nedostatku plodové vody. Malý byl menší - měl 2,5 kg, odhad byl o cca 300 g víc. Poslední týdny přibíral hodně nepravidelně - jednou za týden i půl kila, jednou 100 g...
Já osobně bych byla asi víc v klidu, když by byl venku. Nikdy nevíš...

alcaliaa
autor
7. únor 2019

@cilkat druhý názor je stejný, jako první. Ale dělali mi jen monitor a vnitřní vyšetření (dole se nic nechystá), a na základě zpráv od předchozího lékaře uznali, že miminko je malé a bude mu lépe venku. Říkali, že udělají ještě průtoky, ale nakonec neudělali - chtěli si mě tam nechat hned a dát první předpřípravu ještě za ráno a druhou dnes večer, to jsem nechtěla, tak prý zítra ráno. A že průtoky udělají také až zítra.
Teď lituju, že jsem na tom netrvala už dneska. Ale co už. Tak zítra a kdyžtak tam zase nezůstanu 🙂
Říkala jsem, že bych chtěla vyvolávat až po víkendu...

@martaskaaa dole to prý připravené moc není.

alcaliaa
autor
7. únor 2019

@journals My máme právě na 3.ultrazvuku dokonce o 3 dny větší výsledek (na druhém teda asi o 5 dní menší, ale to se prý vešlo do té normy + -, takže to nikdo nic neříkal). A taky chápu, že to měření pak už může být čím dál tím nepřesnější...
Plodová voda je prý v normě, průtoky také, monitor také, proto mě zaráží, že na tom vyvolání všichni tak trvají. A znervoznuje mě to, protože logicky mi přijde, že je vše ok, ale proč tedy ten spěch ??

Navíc co jsem četla, tak spoustě maminek dělali měření někdy třeba v 32 tt naposled a pak nic.. takže pokud mně by také od té doby neměřili, teď by nikoho ani nenapadlo vyvolávat a já bych byla v klidu :(

martaskaaa
7. únor 2019

@alcaliaa no taky jsem měla zamknuto i po tydnu po termínu,musela jsem den predem nastoupit na preindukci (zavedli pulku tablety, abych se pootevrela) v noci to začalo pusobit a zacaly bolesti bricha. Rano uz dali tu vyvolavaci a šlo to fakt rychle. Maly me teda 3650g a me se uz čekat nechtelo 😂

katushenka
7. únor 2019

@alcaliaa a pak kdyby se neděje bože něco stalo, bys byla naštvaná na lékaře, že vyšetření a péči neudělali, odbyli, podcenili..... Když si mě tam najednou nechali, byla jsem hrozně naštvaná, měla jsem úplně jinou představu! Ještě, že k tomu nedošlo, jinak bych tady asi neměla toho našeho žížaláka a nadosmrti bych si to vyčítala.... Buď nakonec ráda, že se Váš stav nepodceňuje a že mimčo bude kontrolované a kdyby něco, mohou zasáhnout.

cizinkaa
7. únor 2019

@martaskaaa zamknuto nezamknuto, v tomhle ohledu už na to nevěřím... 25.1. jsem měla v 8:00 kontrolu primářkou v porodnici - zamknuto na sto západů, nic se na porod nechystá... téhož dne o 5 hodin později začly kontrakce a malej byl venku následující den (38+2)...

katushenka
7. únor 2019

Ono je to pak ale jedno.... vůbec jsem nějaký zamknuto nebo nezamknuto neřešila...jde o zdraví dítěte a pak je jasný, že tohle je druhořadá věc....Mě to nakonec nepálilo - když zjistili, že se začíná přiškrcovat, hned byl císař 🙂

martaskaaa
7. únor 2019

@cizinkaa tomu jsem taky věřila, ze by to mohlo u mne mohlo takhle byt, ale ten kluk by tam byl az do puberty nejspis 😂 neměla jsem ani poslicky skoro, a priznaky, ze bych mela vubec rodit 😂 no aspon jsem si vybrala i hezké datum

cizinkaa
7. únor 2019

@martaskaaa ja jsem taky za cely tehu nezazila poslicky. Takze jsem pak vubec nevedela co to, obzvlast kdyz se na porod nic nechysta... ze?😂😂

sudylichozrout
7. únor 2019

@cizinkaa Mně taky 😃 12.4. 2018 v poledne jsem byla ve 39+1 na kontrole v porodnici, doktorka říkala, že rodit určitě ještě tak týden nebudu, že nic není připravené, dcerka ani nebyla ještě úplně tam, kde měla být. Prostě pohoda, jazz 😃 13.4. v 02:00 (tedy cca 14 hodin po prohlídce) mě vzbudily kontrakce. A bylo, rodila jsem do pár hodin 😃 Někdy mám pocit, že je lepší si koupit skleněnou kouli, než chodit k doktorům .-)

drakenn
8. únor 2019

@katushenka ne, napsala jsem to dobře..

tinkad29
25. srp 2022

@alcaliaa dobrý den, můžu se zeptat jak to nakonec u Vás dopadlo? 🙂 děkuji

alcaliaa
autor
25. srp 2022

@tinkad29 dobrý den, sla jsem na vyvolani 9 dni po terminu a mala se narodila 11 dni po termínu s vahou 2860 g, ale naprosto zdravá. Dnes je ji 3,5 let a je porad drobnejsi ma 13,8 kg.

alcaliaa
autor
25. srp 2022

@tinkad29 jinak nastesti se veskere straseni ohledne "růstové retardace" nepotvrdilo, porod zvladala dobre a placenta vypadala pry jeste moc dobre...no tak nevim, dokdy by tam byla, kdyby ji nepomohli ven 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru