Zkušenosti s křikem u porodu: Jak probíhal váš porod?
Ahojte, v pondělí se nám konečně narodilo to naše štěstíčko. No nicméně to byl Teda zážitek. Vživotě jsem tak nekřičela a to jsem šla s odhodláním ani nemuknout 😅😅 stydím se za to neskutečně muselo mě jít slyšet po celé nemocnici div ne po celém městě... Pamatuju si že školy kdy nám v jakémsi předmětu tvrdily že řvou jen cikánky. No nemluvím ještě teď jak mám v háji hlasivky. Všem jsem se tam pak dva dny v kuse domlouvala 😅😅 ale to prostě nešlo potřebovala jsem křičet. Jak už se dalo tlačit tak jsem podle přítele prý už tak hlasitá nebyla a vše dala do tlačení. Malý byl na světě a za 2 a půl hodiny od prvního mého zakřičení 😅
Stručné shrnutí
- Křik při porodu je běžný individuální copingový projev; některé kurzy (hypnoporod) a porodní asistentky doporučují hluboké hrdelní tóny s otevřenou pusou jako prostředek pro uvolnění a napomáhání otevírání děložního hrdla.
- V porodnicích jsou dostupné metody tlumení bolesti a intervence: epidurál, rajský plyn, vyvolávání či augmentace oxytocinem, vakuum („vex“), kleště a císařský řez (CS).
- Při sporech s personálem lze podat stížnost vedení nemocnice nebo krajskému zřizovateli; v diskusi byly zmíněny kontakty pro pomoc s reklamací a právní podporou (Petra Langová, spolek Osvěta / Juno Moneta), a zároveň byly popsány případy, kdy nemocnice odpověděla „tvrzení proti tvrzení“ a upozorňovala na GDPR při používání nahrávek.
Nejčastější otázky
Q: Pomůže hlasitý projev nebo „křik“ při otevírání děložního hrdla?
A: Kurzy hypnoporodu učí, že hluboké hrdelní tóny s otevřenou pusou napomáhají otevírání děložního hrdla a uvolnění; na druhé straně některé porodní sestry a rodičky v diskusi uváděly, že křik může rodičku vysílit a že je třeba soustředit sílu na dýchání a tlačení.
Q: Jaké jsou hlavní metody tlumení bolesti v porodnici?
A: V diskusi byly konkrétně uvedeny epidurál, rajský plyn, vyvolávání porodu a augmentace oxytocinem, a v případě komplikací vakuum („vex“), kleště nebo císařský řez.
Q: Může křik při porodu poškodit hlasivky?
A: Ano, v diskusi několik žen popisovalo „odepsané hlasivky“ nebo bolest v krku po hlasitém křiku během porodu, někdo uváděl opakované problémy po více porodech.
Q: Jak postupovat při stížnosti na chování personálu v porodnici?
A: Doporučuje se podat oficiální stížnost vedení nemocnice a případně obrátit se na krajského zřizovatele; v diskuzi byly doporučeny kontakty pro podporu a právní pomoc, konkrétně Petra Langová a spolek Osvěta / Juno Moneta.
Q: Lze použít nahrávku z porodu jako důkaz při stížnosti?
A: Některé komentáře uvádějí, že nahrávka by mohla potvrdit tvrzení, ale nemocnice ve sdělení označily spor za „tvrzení proti tvrzení“ a upozornily na rizika GDPR při zveřejnění nahrávek.
Q: Co dělat, když se stydím za hlasitý projev při porodu?
A: V diskusi opakovaně zaznělo, že porodní personál bývá zvyklý na hlasité porody a mnoho žen doporučuje se nestydět; některé porodní asistentky v kurzech přímo povzbuzují k uvolnění hlasem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Křik u porodu je individuální a není důvod se za něj stydět.
- Porodnice a personál jsou běžně zvyklí na hlasité projevy rodiček.
- V porodnici jsou dostupné postupy tlumení bolesti (epidurál, rajský plyn) a intervence (oxytocin, vakuum, kleště, CS).
Sporné názory
- Hypnoporod a někteří porodníci/porodní asistentky tvrdí, že hluboké hrdelní tóny napomáhají otevírání děložního hrdla; opačný názor říká, že křik rodičku jen vysiluje a méně pomáhá než kontrolované dýchání.
- Některé ženy popisují negativní reakce personálu až fyzické zásahy (okřiknutí, facka) versus zkušenosti jiných, kde personál chválil či podporoval hlasový projev.
Otevřené otázky
- Jaký je kvantitativní vliv hlasového projevu na délku a průběh porodu (vědecké porovnání)?
- Jak často vedou podané stížnosti na personál k reálným sankcím versus k „tvrzení proti tvrzení“ a zamítnutí?
- Jaká konkrétní pravidla GDPR platí pro nahrávání a použití záznamů z porodnice při dokazování poškození nebo nevhodného chování?
Zmíněné značky a firmy
Osvěta, Juno Moneta
Zmíněné produkty a metody
hypnoporod, epidurál, oxytocin, rajský plyn, vyvolávání porodu, vakuum (vex), kleště, císařský řez, nástřih (episiotomie), hlasový projev (otevřené dlouhé „ÁÁ“), GDPR, podání stížnosti
Místa a osoby
Petra Langová, Švýcarsko, Ostrava
A my jsme se zrovna tuhle s manzelem bavili jak vzdycky ve filmech zensky pri porodu jeceji a ze si myslime ze to je blbost ze se pritom neda takhle rvat ze to je prehravany😅 me teda bolelo v krku ale ciste jen z dejchani a funeni. K nejakymu rvani me to absolutne nenutilo.
A manzel kdyz slysel z vedlejsiho boxu rodici pani tak si myslel ze se tam odehrava ale uplne neco jineho a pani si to uziva😂 kamoska zase manzela strasne zmlatila pri porodu. Tak tu ventilaci ma asi kazdej jinou😅
Hodně, hodně... nejvíc jsem teda ale řvala ,, kurva proč tu nikdo není,,. 😂 chodili se radit na chodbu a sháněli primáře... Malá uvízla v porodních cestách a nakonec šla ven akutním císařem 🙏🙏
Já strašně křičela, odrovnala jsem si hlasivky a byla jsem bohužel i sprostá (samozřejmě ne na nikoho ale prostě jsem si zakřičela kurva to bolí) a to jsem normálně slušná. Ale moc mi to pomáhalo a taky jsem se pořád omlouvala.
@marioneta246 To je psycho, fakt 😢😢 Jako mne to prijde uplne hrozne z obou stran, ze se rika zenskym, aby nekricely, protoze to pany doktory rusi pri rozeni a ze se i neco jako krik pri porodu bere jako prostredek pro takovou vybrousenou rasistickou vsuvku. Strasny proste :(
@bbub teď jsem si málem cikla do majtek. Dneska jsem zrovna otvírala okurky a úpěla u toho 🤣🤣🤣
Já se ti nedivím 😂 já teda měla domluveneho CS ale malá šla o 14 dní dřív naštěstí CS. No ale když mě chytli kontrakce, tak jsem nevstala z podlahy a jen brečela jak to bolelo 😂, a to teprve zkus s takovou pacientkou něco dělat. Já myslela,že mi někdo řeže břicho zažívá.... po epiduaru už jsem byla happy 😂😂😂prcka vytáhli za 5 min 12
To je diskuze jak dělaná pro prvotěhotné... 😲.
U prvního porodu jsem určitě nekřičela, za to při tlačení hlasitě "otevírala okurky". U druhého porodu jsem se za 20 minut otevřela ze 3 na 10 a ještě bez jakékoli mé snahy porodila skoro 4 kilové dítě. Těch 20 minut mám trochu v mlze, takze nevím, ale vůbec bych se nedivila, kdyby mě bylo slyšet v sousedním městě...
Ještě jsem nedocetla diskuzi, ale to je teda masakr. Okrikovani, facky?
@sinicka , je mi to fakt líto, je to šílené. Je pravda, že tady aby se člověk něčeho dovolal, no neuvěřitelné.
A k tématu, já se bavila s tchyní i s mamkou a obě mi říkaly, ve zkratce, že křičet u porodu je ostuda a ani k tomu není žádný důvod a sem tam nějaká facka je normální a v pořádku. To si pamatuju, jak tchýně říkala něco o tom, že zažila, jak maminku, co byla s ní na sále, doktor trochu profackoval. Když jsem se v šoku ptala, proboha proč, tak pokrčila rameny, prý kdybych slyšela, jak křičela... tak je ok, že ji proplesknul. No zírala jsem. Takže ano, dřív se to opravdu asi takhle bralo.
Já teda rodila dvakrát císařem, ale kdybych rodila přirozeně, říkám narovinu, řvala bych tam, že by jim to tam spadlo 😂 jestli bych se styděla nebo ne, nevím, myslím, že bych nad tím moc nepřemýšlela. Možná bych i sama někoho propleskla, manžela nejspíš 😂 to jen tak na odlehčení, některé věci, co tu píšete, jsou dost hrozné a je mi líto, co musíme zažívat v souvislosti s porodem (jakýmkoliv, taky nemám úplně pozitivní zkušenost z prvního císaře, následného nekojení atd, myslím ohledně přístupu personálu). Tak se držme 💪😉
Na jednom školení lektorka (z Ostravska, 80. léta) vyprávěla, jak když přišla do porodnice na ni personál koukal skrz prsty, že je učitelka. Že prý nejvíce vyvádějí učitelky a cikánky. U té druhé skupiny si myslím, že na tom může být něco pravda, že romky jsou od přírody více emotivní a mají méně zábran a možná i díky tomu mají porody jednodušší.
Jinak si myslím, že jak je každá žena jiná, každý křik je jiný. Někomu to pomůže, někoho vysílí, od toho by tam měla být pa nebo dula, aby rozeznala a poradila.
@bigbig cca 30-35 let zpátky. Mně z toho úplně běhá mráz po zádech. Mně na tom přišlo nejhorší to, že místo aby řekla, to byl hnus, jak si to mohl dovolit, tak ne, je to v pořádku, že to udělal. A pak to kolikrát nemá vypadat tak , jak to vypadá. Někdy si to my ženy fakt děláme trochu samy, necháme si toto líbit a ještě ostatním pak říkáme, že to bylo a je v pořádku, když s námi někdo takhle jedná. A pak už to jede. Hnus.

Já si asi dvakrát zařvala u prvního porodu, pak mi PA řekla, že se řvaním vysiluju a pak netlačím, ale že jsem rodila v naprosto nevhodný pozici, to mi neřekla… Ona by pak neviděla na první dobrou jak je mimčo daleko. U druhýho jsem už neřvala vůbec. Vlastně to byl skvělej porod.