Ambulantní porod - Chrudim, Pardubice
Ahoj holky,
porod se mi blíží a tak začínám shánět pro mě nejvhodnější porodnici v okolí. Nejblíže to mám do Chrudimi. Ale... už od začátku jsem věděla, že pokud budeme obě v pořádku, nechci aby prťous zažil první týden někde v nemocničním prostředí, ale pěkně doma, s mámou a tátou. Tudíž jsem se rozhodla, že chci rodit ambulantně a nebo být v porodnici den, max. 2.
Mým přáním je také spíše pasivnější porod ze strany porodní asistentky a taky bych chtěla rodit v poloze, která mi bude pohodlná, ne nutně na zádech.
Tak jsem kontaktovala porodnici Chrudim, s tím, že bych u nich ráda rodila a to ambulantně a bylo mi řečeno, že do 24 hodin mi mimčo v žádném případě domů nepustí, standart doby ležení na odd šestinedělí je 4 dny, v Pardubicích to mají podobně.
Máte někdo zkušenosti v tomto ohledu s porodnicemi v Pardubickém kraji nebo se striktním odmítnutím propuštění domů? 🙂 😕
Stručné shrnutí
- Negativní reverz (formulář o ukončení péče) dává rodiči právo odejít z porodnice s novorozencem, pokud dítě není v akutním ohrožení života; právní zdroje a mateřské skupiny v diskusi doporučují nejprve požádat o lékařské vyjádření o stavu dítěte a teprve poté žádat o reverz.
- Praxe propuštění po porodu se mezi porodnicemi liší; metodické doporučení často uvádí 72 hodin (3 dny), některé porodnice mají standardní dobu 4 dny, jiné propouštějí už 24–48 hodin po porodu při splnění podmínek.
- Pro ambulantní porod se doporučuje předem zajistit porodní asistentku/dulu a domluveného pediatra pro domácí kontrolu a vyšetření (odběr z patičky, screening sluchu, kontrola váhy a sledování žloutenky), protože některá vyšetření se zpravidla provádějí až po 72 hodinách.
Nejčastější otázky
Q: Jak právně funguje negativní reverz a mohu s ním odejít z porodnice hned po porodu?
A: Negativní reverz je písemné prohlášení o ukončení péče, kterým se rodič vzdává hospitalizace na vlastní odpovědnost; pokud novorozence a matku lékař neoznačí jako akutně ohrožené na životě, rodič může podle diskuse odejít s dítětem, a právní komentáře (např. FerovaNemocnice.cz) doporučují nejprve nechat lékaře prohlásit dítě za v pořádku a až poté požádat o reverz.
Q: Co dělat, když porodnice odmítá vydat reverz nebo jeho vydání zdržuje?
A: Doporučené kroky v diskusi jsou žádat o lékařské písemné vyjádření o stavu dítěte, požadovat vyhotovení reverzu a evidovat žádost; právní komentáře zmiňují, že pokud by nemocnice protiprávně omezovala osobní svobodu, je možné zavolat Policii ČR — zároveň v diskusi existuje rozporné stanovisko zdravotníků, kteří tvrdí, že při ohrožení života nemocnice reverz nevydá.
Q: Jaké vyšetření novorozence je potřeba zajistit po ambulantním porodu?
A: V diskusi jsou jmenována konkrétní vyšetření: odběr z patičky (screening), vyšetření sluchu, kontrola váhy a kontrola kyčlí/US kyčlí podle indikace; odběr z patičky se často provádí po cca 72 hodinách a lze jej zajistit buď v porodnici, nebo u domluveného pediatra či soukromé PA.
Q: Které porodnice v Pardubickém kraji či okolí byly v diskuzi zmiňovány s ohledem na propuštění dříve?
A: V diskusi byly zmiňovány konkrétně: porodnice Chrudim (uváděno, že standardně propouští až po 4 dnech a odmítají puštění do 24 hodin), Pardubice (uváděno obdobně), Ústí nad Orlicí (uváděno jako místo, kde před lety nebyl problém s dřívějším odchodem) a Hradec Králové (HK) — doporučením bylo individuálně ověřit praxi konkrétního zařízení.
Q: Co si domluvit předem, pokud chci ambulantní porod?
A: Doporučuje se předem domluvit pediatra, který provede domácí kontrolu a případný odběr z patičky, zajistit podporu porodní asistentky nebo duly, připravit porodní plán a informovat porodnici o přáních (reverz, rooming-in, klid na kojení), protože diskuse uvádí, že přítomnost PA/duly zvyšuje šanci na respektování přání rodičky.
Q: Musím se obávat, že nemocnice zabrání odchodu i když je dítě v pořádku?
A: V diskusi se uvádí rozdílné zkušenosti: část diskutujících tvrdí, že pokud dítě a matka nejsou v ohrožení, nemocnice by je propustit měla, zatímco jiní (některé sestry/odborníci) zdůrazňují, že porodnice má odpovědnost za novorozence během pobytu a může rodiče přesvědčovat k delšímu zůstatku; tento bod byl v diskuzi sporný.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je potřeba předem domluvit pediatra a zajištění následné péče při zvažovaném ambulantním porodu.
- Praxe délky hospitalizace se mezi porodnicemi výrazně liší.
- Komplikace mohou nastat kdykoliv, a proto zdravotníci volají po opatrnosti a kontrole stavu novorozence.
Sporné názory
- Někteří zastávají názor, že rodič jako zákonný zástupce může dítě okamžitě odvézt při podepsání reverzu; jiní zdravotníci argumentují, že porodnice nese odpovědnost za dítě během pobytu a může odmítnout propuštění při riziku.
- Někteří tvrdí, že hospitalizace podporuje bezpečnost a kojení díky odborné péči; jiní tvrdí, že domácí prostředí a podpora PA/duly napomáhá kontaktu kůže na kůži a úspěšnému kojení.
Otevřené otázky
- Jak přesně nemocnice posuzují hranici „ohrožení života“ novorozence při rozhodování o vydání reverzu?
- Jaké jsou jednotné právní postupy a odpovědnosti, pokud nemocnice zdržuje vydání reverzu bez lékařského odůvodnění?
- Jak zajistit dostupnost domácí pediatrické péče a screeningů (odběr z patičky, sluch) pro matky volící ambulantní porod v různých regionech?
Zmíněné značky a firmy
ferovanemocnice.cz, Agel, MZ (Ministerstvo zdravotnictví), porodnice Chrudim, porodnice Pardubice, Ústí nad Orlicí, porodnice Šternberk, porodnice Olomouc, porodnice Podolí, Kladno, Hořovice, Prostějov, Hradec Králové
Zmíněné produkty a metody
ambulantní porod, negativní reverz (reverz), odběr z patičky (screening), screening sluchu novorozence, US mozku novorozence, vyšetření kyčlí, laktacní poradenství, kloboučky na bradavky, dokrmy, rooming-in, porodní asistentka (PA), dula, domácí pediatrická návštěva, kojeni dle hodin, bonding
Místa a osoby
Chrudim, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Šternberk, Olomouc, Podolí, Kladno, Hořovice, Hradec Králové, Prostějov, Zbyněk Mlčoch
@sisstin právě že Pce hrůza ☹ byla jsem tam teď asi 5x, jsem na rizikovém a doktoři i sestřičky nepříjemní. Když jsem tam ve 13 tt přijela ve 2 ráno,že mám strašný křeče v podbřišku a krvácím,tak prý na bolest je paralen... Teď tam rodily moje 2 kamarádky a taky prý i při samotým porodu personál nepříjemnej :-/
@somalicats
Tak to jsme dvě. Apnoe alarm a pulzní oxymetr naštěstí hlídají dítě za vás.
Ještě by mě zajímalo: nějaký 3.den se prý miminku odstraňuje pupeční pahýl. Jak je to v případě ambulantního porodu? Jestli ho např. odstraní dětská lékařka nebo prostě ,,upadne"...:-O
@mrs_v proc je to lepsi nechat upadnout? Neni to lepsi zkratit a pak nechavat upadnout jen ten "stroupek"? Kdyz se necha pahyl - neprekazi pak zbytecne? Diky za info. 🙂
@ivatko0406 Mimo to ze je to prostě normální průběh, nechat samovolně upadnout, vyšlo i ze studii, ze ma tahle varianta méně komplikaci např.v podobě infekce, myslím ale především krvácení.
@lamia
@mrs_v aha, ja jsem totiz tuto cast u prvniho nejak opomenula - no proste jsem nevedela, nepremyslela o tom a pak me v porodnici zaskocili, jestli to chci nechat zakratit nebo ne. Ja jsem byla prekvapena, rekla jsem ze to promyslim. Ale jelikoz jsem mela pocit, ze se ten pahyl plete a mela jsem strach ze ho "utrhnu", nechala jsem ho zkratit. Ted ze uz vim, tak o tom vice premyslim. Diky za vysvetleni
Obnovuji tuto konverzaci a chci se zeptat autorky, jestli už se rozhodla, kde bude rodit? 🙂
@bekyc nakonec jsem se rozhodla rodit v Havlíčkově Brodě. Je to sice dál, ale člověk si tam může rodit v poloze, která mu vyhovuje, což pro mě bylo také prioritou při výběru, ambulantním porodům jsou tam více nakloněni než v Chrudimi nebo Pardubicích a navíc tam mají krásný pokojíčky, že to nevypadá ani jak v porodnici 🙂
Obnovuji diskuzi...
Máte zkušenost v tomto tématu i u císaře? Zjistilo se,že mám v děloze přepážku,která brání otočení mimča hlavičkou dolů, takže je teď jakoby příčně...což znamená,že budu muset jít na císaře (to mám za to,že jsem se zrovna tohoto od začátku tak bála a chtěla za každou cenu rodit přirozeně ☹)
Ráda bych,aby manžel byl u porodu,samozřejmě u hlavy,ale zaskočilo mě,že to porodnice v Chrudimi i Havlíčkově Brodě neumožňují...a další věc je odchod domů. Je mi jasný,že asi nepůjdu domů hodinu po porodu,ale nějakých 5-7 dní,co mají uvedeno, že pouští po císaři je pro mě neakceptovatelný. Chci,abychom tyto okamžiky trávili jako rodina,neomazováni buzením na kojení,návštěvní dobou...taky získávání imunity v domácím prostředí atd atd.. Platí i v tomhle případě,že nás můžu za den- dva sbalit a jít domů i takhle po zákroku?
@krdla mám teď v srpnu po císaři, první miminko, akutní sekce...na rovinu vám píšu, že myslím, že budete ráda, že první den se o miminko starají sestřičky... pokud by člověk jakžtakž přežil bolesti, tak stav po narkoze jsem měla takový, že bych se miminko bála vzít do náruče, jak jsem byla slabá. První návštěva za mnou přijela až de facto 3. den co se malá narodila, a ujít za nima těch 30m po chodbě byl nadlidský úkol, pocit nerovnováhy a bolest jizby byla dost velká.. Domu nás chtěli pustit původně pátý den, ale malá nepřibírala, kvuli nerozjetému kojení, takže jsem šla po týdnu, ale ani mi to nepřišlo..
@krdla Zkusila bych si v tomto pripade najit porodnici, kde bude moct byt manzel u porodu cisarem (nektere porodnice to umoznuji), a kde budou maximalne flexibilni vuci navstevam (nekde s tebou muze byt manzel skoro porad, ne jenom v navstevnich hodinach) a zaplatit si nadstandart.. at mate co nejvic to ''rodinne prostredi'', ale v pripade cisare bych se proste smirila s tim, ze pujdete domu az za tech 5-7 dni, protoze je to fakt velka brisni operace a jak pisou holky, co mi tak rikaly kamaradky, byly rady, ze se po 3 dnech postavily na nohy a dosly si na zachod..
Já rodila v Chrudimi, sice přirozeně, ale byla jsem moc spokojená s personálem, co se týče kojení - nikdo mě na něj nebudil, nenutil, jen mi řekli, že bych měla po 2-3 hodinách, pak už se nestarali, vždy se jen zeptali, jestli to jde. Takže bych se toho nebála. 🙂 Jak už tu bylo řečeno, myslím že budete ráda, že se o vás ty první dny někdo postará. Vím že vidina toho, že ležíte na pokoji s dalšími lidmi a dětmi je asi nepříjemná, ale fakt to utíká a Chrudim můžu jen doporučit, sestry skvělý. Návštěvní hodiny mimo pokoj jsou v podstatě od rána do večera. Doma je doma, ale být v porodnici není zas tak nic strašného.. Nebo zažádat o nadstandard.. ale to je spíš o štěstí.
@bekyc já se právě nemocnic bojim jak čert kříže,tak když jsem zjistila,že malá bude muset jít císařem,tak jsem nadšená teda nebyla. Je fakt,že jsem musela ke specialistovi do Motola a ten doporučoval buď Brod nebo Chrudim...akorát že v Chrudimi nepouští otce k císaři,což mi připadá jako ochuzení toho táty,kor když nic z toho ,,kuchání" nevidí...ale třeba by se tam s nimi dalo domluvit
@krdla takového císaře, kterého si představuješ, dělají v Neratovicích. Žádná JIPka, jdeš hned na pokoj, prostě se k člověku nechovají, jak kdybys měla choleru. Právě proto má Neratovická porodnice tak velké procento císařů, protože tam jezdí rodit ženy z dalekého širokého okolí s indikací cs.
@zmrzlinka taky tak, vubec si neumim představit že by byl přítomen na sále u císaře, byťby to byla sekce ve spinálu a stál jen u hlavy.. .já teda měla celkovou ale ani u spinálu bych ho nechtěla, i tak se děťátko dostane k tatínkovi na klokánkování dst rychle, naše se narodila 13,44 a manžel řikal že kolem 14h už ji měl u sebe, apgar 9-10-10, takže vše fajn.
@marketa228 nevidim v tom rozdil jestli ji chova 5 min po porodu nebo 20 minut po porodu.Malyho i malou moc miluje a tady to se dnes podle mne hrozne hroti.Sezerte mne 🙂
@kotty ja hlavne nevin kde by tam jako byl....mne po zavedeni spinalu klesl tlak tak ARO lekar u hlavy a sestra pobehovala kolem nej.Kdyz malou vyndali tak mi hned davali leky na tlak.Akorat by tam byl vydesenej.Pro mne je dulezite,ze se ted venuje synovi kteremu se pochopitelne styska.Chodi s nim za nama kazdy den a jsou to zlaticka 🙂
Dneska jsem se byla informovat na císaře v Chrudimi. Domluví si se mnou termín,většinou teď dělají celkovou anestezii,ale na přání by neměl být problém s tou částečnou. Partner prý není přímo v sále,ale kouká do něj přes okýnko,takže má dohled a mimčo dostává prý jako první on... Až teď mi došlo,že když budu uspalá jen částečně,mohla bych ho dostat já,ne? To ještě vyzjistím 🙂 hlavně,že u nám nic neuteče ani jednomu 🙂
@krdla myslím že ne, protože když z vás mimi vyndají tak nastává šití a co mě říkali i to tak zhruba bylo, tak mimi je venku do deseti minut ale šití a to ostatní trvá asi tak třičtvrtě hodinky, takže v případě císaře podle mě vždy klokánkuje tatínek 🙂 ale manžel byl nadšený a i teď je naměko když si na to vzpomene 🙂
@krdla Je možné, že by miminko dali i tobě, ale moc se k tomu většinou nemají. Já teda rodila jinde a toto vydupala soukromá PA (zaměstnanec dané porodnice). Celý můj porodní plán vzal císařem za své, tak se snažila o bonding. Takže malého odnesli na změření, zvážení a tak - pod dohledem tatínka, vše bylo v pořádku (apgar 10-10-10), tak mi ho pak tak na pět-deset minut ještě na sále při šití položili ke krku (ale blbé je, že ve spinálu se nesmíš hýbat), pak ho zase měl u sebe manžel a až jsem byla ze sálu pryč na dospávacím pokoji, tak jsme byli všichni spolu dost dlouho, PA mi malého pomáhala přidržovat, měli jsme bonding, došlo i na samopřisátí 🙂 Ale běžný standard to bohužel není, ale když se chce, evidentně to jde 🙂

@mrs_v jo řekli jim ať mě tam nechají ale spíš asi poslechli mě. protože jsem histericky řvala