Jméno po otcovi. Musí se to zařizovat před porodem?

tynkaa
8. čer 2015

Ahoj , chtěla jsem se zeptat když se bude malá jmenovat příjmením po otcovi . Nemusí se nic před porodem vyřizovat stačí když otec donese potom rodný list ne ? 🙂

nnell
8. čer 2015

@tynkaa pokud nejste manželé, tak se vše vyřizuje už před porodem , vezmeš otce, vaše rodné listy a podepíšete prohlášení o otcovství a jméně dítěte. Pak to jde sice taky, ale je to komplikovanější, tudíž bych volila první možnost.

k9girl
8. čer 2015

K příjmení po otci, pokud nejste manželé se musí doložit přiznání otcovství, které sepíšete na jakékkoliv matrice a asistence RL, OP, těhotenské průkazky, vás dvou a úřednice 🙂

renabelly
8. čer 2015

Malá se jmenuje po tátovi a musela jsem to oběhat. ;) Už si moc nepamatuji, co všechno jsem vyplňovala, ale určitě jsem musela dojít s přítelem na matriku a určit otcovství, v porodnici se potom myslím vyplňoval papír, jak se bude dítě jmenovat a potvrzení z matriky se k tomu přikládalo. Určitě to bude tady někde v diskuzích ;)

renabelly
8. čer 2015

Tak už mě předběhly holky 🙂

tynkaa
autor
8. čer 2015

Takže je to jedno na jaké matrice to sepíšeme ?

renabelly
8. čer 2015

Je to jedno. My to sepisovali v Praze, já jsem z Liberce a rodila jsem v Chomutově....

tynkaa
autor
8. čer 2015

Super děkuji 🙂

tynkaa
autor
8. čer 2015

Měsíc před porodem to stačí vyřizovat ne ?

k9girl
8. čer 2015

@tynkaa pokud nebudeš rodit dřív, tak určitě 🙂 Já sem to u obou vyřizovala dva týdny před porodem - měsíc před termínem 🙂

tynkaa
autor
8. čer 2015

Děkuji 🙂

misimisi
8. čer 2015

A ještě dodám, že tam už píší jméno pro holčičku i chlapečka, takže už to pak asi nebudete moci změnit, je třeba to už mít rozmyšlené 😉

k9girl
8. čer 2015

@misimisi lze napsat jenom příjmení 🙂 Mě se na křestní ptali až v porodnici 🙂

domca89
8. čer 2015

Po mě chtěli do papírů vyplnit obě křestní jména, jak pro holčičku, tak pro chlapečka. A vyřizovala jsem to už v 5. měsíci a ještě, že tak, malej spěchal a narodil se měsíc před termínem, takže nechat to na poslední chvíli, měl by bohužel jiné příjmení a naběhali by jsme se, aby měl příjmení po tatínkovi. 🙂

renabelly
8. čer 2015

Mám takový pocit, že křestní jméno se do těch papírů psát nemusí (jak kluk, tak holka) z důvodu, že si to někdo rozmyslí třeba ještě chvíli po porodu. Já jsem tu možnost docela ocenila, bála jsem se, že až se malá narodí, a já se na ní podívám, řeknu si, že nevypadá jako Lucinka 🙂

misimisi
8. čer 2015

Po nás ji tenkrát chtěli. Teď už jsme manželé, tak můžeme přemýšlet do poslední chvíle. No, lépe si je nachystat a na místě se zeptat, jestli to musí být už definitivní 😉

misimisi
8. čer 2015

Hlavně se plácat v létě po úřadech může být celkem nepříjemné, dcera je také v září, to už jsem v těch vedrech byla ráda, že jsem ráda 😀

diniki
8. čer 2015

Pokud nechceš, aby malá v porodnici měla tvé příjmení, tak musíte oba s vašimi rodnými listy na matriku. Myslím, že jsem s sebou měla i těhotenskou průkazku. Je potřeba mít připravená jména pro holčičku i pro kluka, i když od gynekologa máte potvrzenou holčičku. Dají ti papír, který s sebou vezmeš do porodnice, teď už si nepamatuji, jestli má být hned, když se jdeš registrovat do porodnice, nebo až při porodu.

mishell56
9. čer 2015

Ahoj, my to měli stejně, nejsme svoji a chtěli jsme, aby syn měl příjmení po svém otci, tak jsme oba museli na matriku (je jedno na kterou nemusí být podle trvalého bydliště), důležité je s sebou vzít svůj i přítelův rodný list, občanky a těhotenskou průkazku. Budou se ptát jak na příjmení, tak na jména (pro holku a pro kluka). Paní vám to vypíše, vy to podepíšete a dostanete informační papíry. Jedno vyhotovení dostane přítel, jedno ty (to se pak musí dát do porodnice) a jedno si nechávají oni kvůli rodnýmu listu miminku. Tohle se nedělá jen kvůli příjmení, ale taky kvůli tomu, aby byl tatínek uvedený v rodném listě miminka. 🙂

mishell56
9. čer 2015

Ještě dodám, že tam musíte opravdu oba dva 🙂 a ten papír do porodnice ... já ho odevzdávala ve 37 týdnu když jsme dělali registraci tak ho chtěli a chtěli originál. Vyřizovali jsme to kolem 30 týdne, kdyby se náhodou chtěl narodil dřív 🙂 teď už vím, že si dává na čas 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru