Porodnice ve Vrchlabí. Je to tam stejné jako dřív?

kulich
6. zář 2007

Nemáte některá z Vás zkušenosti s porodnicí ve Vrchlabí po novém otevření? Zajímalo by mě, jestli je to pořád stejné jako dřív. 🙂

kocicinka
30. led 2009

Já bych také ve Vrchlabí ráda rodila. Sice jsem registrovaná v Praze na Bulovce, ale když tady čtu o tom, jak je to všude samé oxitocyny, prášky, vyvolávání a urychlování, tak si nejsem jistá, jestli bych chtěla taky něco takového absolvovat. Už jsem tam volala, a až budu mít na jaře po státnících, tak se tam pojedeme podívat. U nás přišel s myšlenkou rodit ve Vrchlabí manžel. Já jsem se na to nejdříve tvářila skepticky, protože jsem chtěla mít jistotu porodit v porodnici, kde mají novorozeneckou JIP, ale pár lidí mě uklidnilo, že pokud přijde miminko na svět donošené, tak není JIP potřeba, prý tam jsou hlavně nedonošené děti. Co myslíte?

konja
31. led 2009

kocicinka: porodnic s novorozeneckou JIP je v ČR málo a vidíš, že úmrtnost miminek je i přes to minimální 😉 Já bych se toho tak nebála. Odborník by ti řekl, že i při normálním porodu může dojít k fatální komplikaci atd., ale z tohoto pohledu nemůžeš spoléhat ani na tu JIP, ani tam nepracují bohové, ale lidé a i tam jim může miminko umřít. Ale nebavme se tu o tak smutných věcech. Kocicinka pokud máš těhotenství bez problémů, nemáš ty nějké vážnějšíá zdravotní problémy, miminko bude ve správné poloze a ví se, že nemá žádné potíže kvůli kterým by právě potřeboval hned po vyklubání pomoc, tak bych ani minutu nepřemýšlela nad tím rodit někde jinde. Já jsem ve Vrchlabí chtěla rodit i druhé mimi, ale bylo bohužel zavřené. Doufám, že až budu čekat třetí, tak porodnice poběží a já si tam odrodím třetího broučka. Kocicinka, nemám to potvrzené z žádné odborné studie, je to jen můj osoní postřeh, ale podle mě ovlivňuje způsob porodu i následné adaptování miminka a jeho chování. Asi tu nemusím zmiňovat, že je prokázáná spojitost mezi komplikovaným porodem a vznikem ADD/ADHD, o tom je napsáno velké množství článků, ale já si všimla, že třeba moje obě dvě děti (které přišli na svět v klidu, žádném stresu, bez léků, oblbovávaček,vyvolávaček, atd.) byly jako miminka klidné, málo plačtivé, hezky spinkaly, atd. a např. moje kamárádka, který rodila skoto ve stejnou dobu jako já měla doma malého řvouna, dítě neustále řvalo, plakalo, nechtělo spát, a ten neklid je patrný do teď - způsob porodu? - vyvolávaný, urychlovaný vším co šlo, tlačení v leže a když to nešlo tak skákání po břiše a tahání kleštěma. A takhle bych mohla pokračovat dál a dál, protože v posledních letech se to kolem mě všechno rozrodilo a tak mám co srovnávat. A opravdu platí, že tam kde proběhl porod bez problémů, kde nebyly žádné zásahy, tak mimi bylo klidné, hodné a tam, kde byl porod opravdu porod!, tak měli doma řvouna křiklouna a vyčerpáním padali na ústa. Jak už jsem psala, tohle jsou jen moje postřehy a tak nechci tvrdit, že to tak je vždy, ale i miminko prožívá příchod na tenhle svět a je to pro něj daleko horší než pro maminku. Tak proč mu neumožnit narodit se do krásného světa, v porodnici kde se o něho s láskou postarají a nebudou se ho snažit vypudit všemi léky co existují. Omlouvám se, že je to dlouhé a pokud to není moc srozumitelné, právě jsem vstala a teprve piju svůj šálek kávy na probrání 😀 Kocicinka já bych do toho Vrchlabí šla! Držím palce 😉

kocicinka
31. led 2009

Děkuju 😉

delfi
31. led 2009

kocinka: koukám že jsi taky z prahy a chceš rodit ve vrchlabí - já jsem na tom stejně. chtěla jsem se zeptat jak to chceš prakticky řešit - myslím třeba monitory před porodem, zda budete čekat v praze až to přijde a pak pojedete, nebo zda tam chceš bydlet v penzionu před porodem a čekat tam? já jsem pevně rozhodnutá rodit ve vrchlabí (i když to nikdo z rodiny a přátel nedokáže pochopit), ani nejsem zaregistrovaná v žádný porodnici v praze, ale celkem se děsím tý cesty.

kocicinka
31. led 2009

Ahoj delfi. Tak na praktickém řešení ještě nejsme s manželem úplně dohodnutí a definitivní rozhodnutí zda Vrchlabí ano či ne, asi učiníme až se tam zajedeme podívat a také podle toho, zda bude moje těhu bezproblémové a mimimko zdravé. Manželův návrh ale je, ubytovat se tam a čekat, až to přijde. Na monitory budu chodit buď k mojí gynekoložce, nebo na Bulovku, nebo do A centra v Karlíně. Já jsem se na Bulovku registrovala, protože jsem chtěla rodit někde kde mají novor. JIP a taky proto, že tady jsou na ní dobré reference. Navíc chci mít něco pro jistotu a taky abych měla kam jít, kdyby se mnou něco, protože moje gyn. je často mimo a nemá za sebe zástup.Třeba jsem začla v 1.trimestru špinit, nevěděla jsem vůbec, kam mám jít. Tak počítám, že to bude u nás tak, že pokud bude všechno v pořádku a bude se nám tam líbit, tak Vrchlabí a pokud se vyskytne se mnou nebo miminkem nějaký problém, tak půjdu na Bulovku. Já se děsím toho, že bychom tam přijeli z Prahy a oni řekli, že to ještě na porod není a poslali nás domů... Na Bulovce říkali, že pokud praskne voda či jsou kontrakce po 5 min. ta se má do 2 hodin dostavit do porodnice. To by se snad ještě dalo stihnout, tu cestu snad přetrpím a kdyžtak nás manžel odrodí v autě 😅 I když říkal, že na Liberecké dálnici jsou úzké krajnice... 😀 . Tak z toho důvodu si říkám, že pokud se tam předem neubytujem, bylo by dobré mít na telefonu nějakou porodní asistentku,protože se bojím, že třeba nebudu mít začátek porodu jednoznačný...Ufff to jsem se to rozepsala 😕

evaviki
31. led 2009

Delfi, Kocicinko- ja som povodne mala (resp.chcela) rodit vo Vrchlabi, ale maly sa na svet vypytal predcasne, tak som skoncila v Podoli. Cestu do Vrchlabi sme si s manzelom vyskusali (ked bola kopa snehu-pre istotu) 🙂, netrva to tak dlho, ako sme si mysleli a cesta bola celkom v pohode. Takze toho by som sa nebala. A co sa tyka vysetreni pred porodom, mala som to dohodnute tak, ze jedno som mala absolvovat vo Vrchlabi (cca 37tt), inak som mala ostat u mojej doktorky az do terminu. Po termine by sme sa pripadne presunuli do nejakeho penzionu, alebo by ma mm vozil na kontroly tam. (este bola moznost, zaplatit si kontroly v porodnim dome u capa - tam je PA, ktora by pripadne aj poradila, ci uz je to ono) 🙂
No a co sa tyka porodu v aute, sestricka vo vrchlabi nam vravela, ze vacsina maminiek je nastavena tak, ze sa proste v tom aute zablokuje a neporodi. A ked uz, tak ze to byvaju uzasne spokojne deti (teda tie narodene v aute) 😀 No a chodi tam vraj vela maminiek z Prahy, takze sa to asi da zvladnut v pohode.
Drzim obom palecky, aby se tam odrodili. (inak z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze mne zacali kontrakcie kazde 2-3 minuty a maly sa narodil az za tri hodiny, takze by sme to kludne stihli)

delfi
31. led 2009

kocicnko: tak koukám, že máš stejné úvahy jako já, akorát že ubytovávat se tam se mi moc nechce, protože tam nebudu moci být s manželem a sama se tam asi budu nudit. chci manžela doma spíš 2 týdny po porodu než aby byl se mnou před porodem (nemá tolik dovolený).
evaviki: já si taky myslím, že není problém to stihnout (cestu jsme už tréningově absolvovali a taky ve sněhu a dali jsme to za hoďku a půl - to jsme jeli podle předpisů 😀 ) prvorodičky rodí dlouho tak mě ta hodina a půl asi nezabije. jinak mooooooc děkuju za ten tip porodního domu u čápa - určo si to tam vyzjistím. hele a kde jsi rodila? - nebylas asi nikde v praze registrovaná že?

konja
31. led 2009

delfi a ostatní holčiny co se teprve chystáte rodit: možná to víte,ale možná taky ne (já jsem se to dozvěděla náhodou až v porodnici od jedné hodné sestřičky) - po porodu nemusí manžel čerpat dovolenou, ale má nárok na devět dní ošetřování. Pokud bude chtít ošetřovatčku už na dny co jste v porodnici, tak tu mu vystaví tam a na další dny mu ji vystaví buď váš praktiký lékař nebo váš gynekolog.Můj manžel začal čerpat ošetřovačku až po mém příchodu z porodnice a ušetřil tak devět dní dovolené. Holky, málo kdo to ví, využívejte toho když můžete 😉

kocicinka
31. led 2009

Je Konjo diky za informaci, to jsem opravdu nevěděla. Jen jsem zjistila, že má nárok na volno na odvoz do porodnice+ 1 den jako doprovod k porodu. Mě se tam taky moc nechce bydlet, jen se bojím, aby nás nevraceli domů tak jako se to stává. Jezdit semtam takovou dálku by bylo pro nás pro oba náročný. Jinak zde v Karlíně- Vítkova ul. je A centrum www.materstvi.cz a má tam ordinaci Ivana Konigsmarková- sousedka k ní chodila do poradny. Ale asi se to platí, nevím, jestli má smlouvu s pojišťovnou.

xsipm04
31. led 2009

Mirjanka: Přečetla jsem si tvůj porod a zní to úžasně, takový přístup v české porodnici, to je sen. Jsem ráda, že Vrchlabí jede ve starých kolejích a díky, že jsi nám to sem napsala 😉

kocicinka a delfi: Tady v Praze se dá relativně v poho porodit v Podolí, nejlepší je ale domluvit si soukromou porodní asistentku (jako je třeba IK) ale je jich víc a domluvit si s nimi, aby za vámi když začíná porod přijely, ať nevyjíždíte do porodky zbytečně brzy. Když pak do Podolí dorazíte s rozběhnutým porodem tak oni už většinou nic moc neaplikujou a nechají vás rodit přirozeně. Horší je to na šestinedělí, ale už jsou tam zvyklý, že jim mamči rodí ambulantně, tj. porodí tam, ale odejdou několik hodin po porodu nebo tam třeba den pobudou a odejdou pak. Tady v Praze je to docela dobrá varianta, neb je tady dost těch soukromých porodních asistentek, které zajistí poporodní péči tj. navštíví vás doma po porodu, poradí se vším, je to osobní, v klidu, v domácím prostředí, prostě fajn. To spíš píšu proto, kdybyste to do Vrchlabí nějak nestíhaly nebo by byly jiné důvody, proč byste tam jet nechtěly. Jinak jak to tady čtu, tak Vrchlabí je krásná jistota 🙂

xsipm04
31. led 2009

konja: To je super info, hned to vzkážu své těhu kamarádce 😉

evaviki
31. led 2009

Delfi,nakoniec som rodila v Podoli (neregistrovana) - pre istotu sme isli tam, lebo je tam dobra novorodenecka JIPka.

delfi
1. únor 2009

konja: super info moc děkuju, to hned rozhlásím kamarádkám. my to bohužel nevyužijem (manžel je OSVČ 😒 )
kocicinka: no já spolíhám na to, že kdybychom přijeli do vrchlabí moc brzo tak že nás domu už nepošlou (pokud to teda bude porod a ne poslíčky 😅 ). přece jen mě nepošlou 2 hod autem zpátky ne? a když jo tak si tam přinejhorším zaplatím na těch pár hodin ten penzion. jinak dík za tip na to a-centrum.
xpim: taky jsem nad zaplacením PA uvažovala, ale zase mi to přijde zbytečný, když bych k ní předtím nechodila do poradny. jinak ambulatní porod pro mě jako prvorodičku bez zkušeností nepřichází v úvahu - chci aby mě tam naučili jak se o mimi starat, jak kojit atd. ale to myslím v podolí ani jinde ve velký porodnici pro mě pořádně neudělaj - aby se mi fakt věnovali. co fakt nechci aby mě někdo buzeroval, že kojit musím co 3 hod., nebo že kojit po hodině je blbost a tak. jen bych ráda aby mě poradili a zkontrolovali zda kojím správně apod.

konja
2. únor 2009

Holky, nebojte, že by vás z Vrchlabí posílali hned zpátky a druhý den by jste zase třeba jeli. Já trošku přiblížím svůj porod ve Vrchlabí - v sobotu mě začlo hodně tvrdnout břicho (asi posli,ale panikařila jsem jako správná prvorodička 😀 ) a když to do neděle nepřestalo, tak jsem se vydala na kontrolu do porodnice v našem městě. Tam mě dr ujistila, že tok porodu ještě není, ale že jestli pro svůj klid hci, tak si mě tam už může necha t a případně s tím něco udělat (asi myslela vyvolávat 😝 ). To jsem odmítla a tak jsme vyrazili do Vrchlabí ať se na mě mrknou tam. Ve Vrchlabí mě dr řekla, že k porou to není, ale když viděla, že jsem z dálky, tak si nás tam s manžou nechali na pozorování. Sice jsem si musela platit nadstandart, ale bylo to fajn. Sestřičky nás posílali na procházkx do města, doporučovali kam si zajít najíst 😀 No a v pondělí večer mě praskla voda. Holky, myslím si, že pokud porodnice nemá plno na prasknutí, tak si vás tam klidně nechají na pozorování a nebudou vás hnedka honit zase domů. Já měla dokonce ještě 14 dní do termínu 😉 Ale i kdyby vás domů poslali - já bych si radši užila několik jízd do Vrchlabí, než doma zbytečně otálet,čekat jestli to je fakt ono, pak dse řítit takoou dálku s kontra po dvouch minutách a ve finále to ještě třeba nestihnout 😉

kocicinka
2. únor 2009

Konjo to máš v těch posledních větách pravdu... Ještě by mě zajímalo toto: na webu mají psáno, že tam mají tolik a tolik nadstandartních pokojů, ale zajímalo by mě, jestli tam mají i nějaké standartní a případně jestli i na nich je možné mít u sebe manžela( při mé smůle počítám, že bude plno, tak abych věděla).

delfi
2. únor 2009

konja: jojo tak nějak jsem si to představovala, že mě přece z takový dálky nebudou posílat domu, ale že si tam můžu zaplatit nadstandart i před porodem. Pořád nějak nepočítám s možností, že by měli na nadstandartu plno 😅
kocicinko: standarty tam maj myslím taky, ale manžela tam určo mít nemůžeš - ten jenom na nadstandartu

kocicinka
2. únor 2009

Aha, tak v tom případě je to asi jako všude.. to bychom byli docela v pytli... ☹ Chtěla bych ho mít u sebe i v 1. době porodní... Já se zase vždycky počítám s tou horší variantou 😅

Nevíte, jak ve Vrchlabí řeší některé problémové situace, jako třeba když se rodička neotevírá... Jestli se čeká, nebo dávají oxitocin, nebo se dělá císař... Bojím se, že se nebudu otevírat, nebo bude mít dítě omotanou pupeční šňůru a tak... tak jak se to tam řeší. Díky 😉

delfi
2. únor 2009

kocicnka: no já myslím, že to řeší podobně jako všude jinde. když to jako nepůjde přirozeně tak asi nabídnou nějaký léky (tabletky, oxytocin atd.) a když to nebude pomáhat tak asi udělaj císaře.....nic jinýho se asi nedá dělat. jen si myslím, že rozdíl mezi vrchlabím a norm. porodnicí je ten, že prioritně se snaží o přirozený porod, ale pokud to nejde tak pak maj stejný postupy jako jinde - akorát že počkaj dýl....ono bůhví jak na tom budem že 😅 jinak s nejhorší variantou nepočítej - určo to tak nedopadne 😉

konja
2. únor 2009

kocicinka,delfi: já nevím jak to tam chodí teď (ale po tom co píše mirjanka si myslím, že je to tam stále stejné), ale personál se vždy snažil vyjít maminkám co nejvíce vstříc. Takže když byl plnej nadstandart, tak maminku s tatínkm šoupli na normál pokoj (pokud to teda šlo 😉 ). Dokonce v době kdy jsem rodila ve Vrchlabí já, tak primář vykládal jak bylo plno, rodili na jednou dvě maminky, takže byl plnej jak porodní pokoj, tak i sál kde se normálně rodí až placenta a ošetřuje mimi a do toho jim přijela další rodička. V jiné porodnici by je poslali rodit jinam, ale ve Vrchlabí je i přesto neodmítli a maminku s tatínkem vzal primář do své pracovny, rozložili jim tam žíněnky, donesli balón atd. a mamča rodila tam 😉 Já bych se toho tolik nebála. A kdyby náhodou fakt nešlo aby manža v porodnici zůstal, tak je ve Vrchlabí spoustu penzionů, mohl by se ubytovat a ne jezdit domů a pak dlouhatánskou cestu zase zpět. 😉 Nebojte, zvládnete to 🙂 A co se týká toho když porod nepostupuje - oni se postarají o to aby postupoval - nenechají vás připoutanou v leže na monitoru,ale doporučí co dělat aby mimi sestupovalo, pomůžou. A kdyby to vážně nešlo, tak i ve Vrchlabí zasíhnout, píchnou něco na urychlení, od nového otevření je i ve Vrchlabí možnost epidurálu, kdyby jste to už nezvládali a císaře vám také udělají pokud to bude nutné. Vrchlabí se od ostatních tradičních porodnic liší v tom, že se snaží využít všechny možné přirozené prostředky pro vedení porodu a teprve když selžou, tak nastoupí léky. Holky, držím palce ať suprově porodíte podle vašich představ. Ve Vrchlabí to totiž fakt stálo za to 😉 😀

delfi
3. únor 2009

konja: to fakt jo? 😨 no tak to je super přístup, který jsem vůůůůbec nepředpokládála - to je fakt bomba!!!! z tohoto důvodo prostě chci rodit ve vrchlabí a mužou si všichni kolem ťukat prstem na čelo že jsem se zbláznila. tento přístup mě jen utvrzuje v tom, že jsem si vybrala správně 😉 dík za povzbuzující info

xsipm04
3. únor 2009

kocicinka: Já teda co jsem slyšela ještě za předchozího působení, tak většinou standart nikdo nechtěl, každý tam chtěl mít manžela, takže dělali ze standartů nadstandarty tj. nechali celý pokoj volný jen pro ten pár. Jinak kamarádka tam rodila (je to už teda asi 2,5 roku) a porod trval skoro 30 hodin. Jinde už by byl císař a tady to s pomocí duly, manžela a personálu porodnice zvládli krásně přirozeně. Přesně jak to psala Konja, tam to není jako v jiných porodnicích, že tě položí na lůžko a když se hodinu notvíráš, píchají vodu nebo oxytocín, tam co jsem slyšela využívají přirozené podpůrné prostředky tj. nechají rodičku se procházet, doporučí jí vanu nebo sprchu, změnu polohy atd. prostě něco, co porod podpoří.

Jiná moje kamarádka, taky z Prahy, tam rodila všechny tři děti do vody a protože rodila vždycky kolem termínu, tak to vždycky udělali tak, že pár dní před termínem už tam odjeli (jsou tam nějaké penziony poblíž porodnice, které se právě specializují na ubytovávání rodin, které tam jedou rodit) a dělali si tam dovču a když to pak na ní přišlo, už nemusela nikam daleko jet.

Jinak jestli vám to Vrchlabí vyjde, nezapomeňte nám sem poreferovat, jsem taky zvědavá, jestli se stále drží 😉

mirjanka
3. únor 2009

xsippm...píšu k těm pokojům...mám pokoj dokonce vyfocený, tak až bude víc času přidám fotky...nadstandartní pokoj má dvojlůžko, postýlku, televizi, sprchový kout, kout s vaničkou na mytí miminka, umyvadlo, záchod..topení je podlahové, v pokoji je stolek se dvěmi židlemi...tento pokoj stojí 1000,- Kč...můžeš na něm být s celou rodinou
pak je tam menší (před pěti lety tam bylo dvojlůžko, umyvadlo, přeb. stůl a vanička na mytí miminka - je bez záchodu a sprchového koutu...cena 500,- Kč - vybavení neznám, protože jsem na něm byla před pěti lety...tak nevím, co se změnilo a když jsou všechny nadstandarty obsazené, snaží se rodičku umístit na obyčejný pokoj, ale samotnou 😉

kocicinka
4. únor 2009

Bee já chci být s mužíčkem.Asi tam zavolám, jak to tedy přesně je. A jaká je pravděpodobnost, že bude plno.Přeci jen jet takovou dálku a pak nemoci být spolu by mě dost mrzelo. A strávit 1. dobu porodní doma a jet tam až na druhou ( tak jsem to měla vymyšlené, když jsem chtěla rodit na Bulovce)by byl při té dálce risk.Hlavně máme v plánu během 1. doby porodní různé masáže a tak. Holky každopádně moc děkuji za všechny informace. Tak si říkám, jak si to všechno plánuju a nakonec bude třeba všechno jinak... třeba bude mimi ve špatné poloze a bude rovnou císař... ale snad ne. A vy co jste tam rodili( či se chystáte), měli jste dopředu představu, jak chcete rodit, nebo jste to nechali až dle situace? Myslím třeba rodit do vody, na stoličce a tak.

mirjanka
4. únor 2009

kocicinka - nemyslela jsem to tak. že na obyčejném pokoji při plném obsazení nadst. budeš bez manžela - ale bez další maminky...takže pokud nebude přeplněno...určitě budeš moc být i na obyč pokoji s manželem 😉
když jsem rodila já byly jsme tam 3 rodičky na nadst. a jedna na obyč. nebylo plno...docela pohoda...místa dostkaždou chvilku se počet měnil...ne každý je přesvědčený o přir. porodu, zvlášt muži gynekologové a porodníci jsou celí nesví, když nemůžou do porodu zasahovat 😠

delfi
4. únor 2009

kocicicnka: tak já teda plánuju rodit do vody, ale teď mě začalo odrazovat to, že tam je myslím jen obyč. vana, takže musíš v ní asi klouzat ne? a taky rodíš v tý vaně vleže nebo ne??? jsem z toho celá zmatená jak prakticky se v tý vaně rodí. pak jsem si říkala že i na stoličce by to bylo fajn - v brně v porodce maj takovou novou celou konstrukci - i pro chlapa co za tebou sedí, takže je to super pohodlný. pak sem taky viděla ty klas. porod. stoličky a to bylo teda úúúplnš malinký, nízký a asi i dost nepohodlný, bez madel, bez ničeho - tak nevím no 😒 jakou představu máš ty? a kdy se tam plánuješ jet podívat?

mirjanka
4. únor 2009

Holky k tomu porodu do vany - vana je tam větší než klasická doma - rodí se v pololehu - takže při porodu vidíš miminko, jak vychází ven - rodí se do vody teplé 37 stupnů - u prvního dítěte jsem takhle teplou vodu nesnesla, tak ji oteplili až k závěru porodu - při kontrakcích jsem se držela manžela (měl nakonec modřiny a škrábance po rukách 😀 )
Nejlepší poloha k porodu bude asi vzpřímená - stolička nemusí být špatná - u druhého syna jsem asi třikrát tlačila vestoje než stačili napustit vanu a pak mi vyklouzl ve vaně doslova na dvě nebo tři zatlačení - U dcerky jsem začala tlačit už v pololehu(nebo polosedu) ve vaně a tlačení bylo náročnější ale taky zvladatelné - takže, když někde nutí rodičky tlačit vleže...nedivím se, že jim pak skáčí po břiše...je to hodně obtížná poloha pro porod... je to jako tlačit mimi do kopce ☹

kalian
4. únor 2009

Ahoj holky, 10.1. jsem porodila ve Vrchlabí holčičku. Porod byl na vrchlabské poměry celkem nestandardní, ale bylo to zaviněno mým zdravotním stavem, pokud by vše šlo, jak má, tak by to určitě mělo jiný konec..ale i přes to všechno jsem za Vrchlabí moc vděčná.

30.12. jsem jela na běžnou KO do Hořovic (Bulovku, kde jsem byla původně registrovaná, jsem zavrhla kvůli přílišné vytíženosti, TP byl 8.1). Tam mi bohužel naměřili strašně vysoký tlak a MUDr. řekla, že teda jako okamžitě hospitalizace, že si mě tam zřejmě nechají až do konce termínu a pak že mi porod vyvolají. No to bylo něco pro mě, celou dobu se snažím o přirozený těhotenství, pomalu jsem si nenechala dělat ani jeden UZ navíc a teď tohle. Tak jsem vylezla z kabinky, rozbrečela se, můj muž to viděl a řekl, že pokud chci, odveze mě do Vrchlabí, že jto je taky nemocnice jako každá jiná a že to třeba nebude tak hrozné a vyvolávačka nebude nutná. Zavolal jim, vysvětlil situaci, oni řekli - samozřejmě, přijeďte... Tak jsme museli podepsat v Hořovicích reverz, (to teda bylo hodně nepříjemný) a vyrazili jsme do Vrchlabí.

Na příjmu byla paní doktorka Kramperová (zřejmě ta, co byla u porodu Mirjanky) a vrchní sestra Irenka (nezjistila jsem bohužel její příjmení, ale kdo tam holky budete, tak se s ní určitě setkáte, je to anděl..i když, ony jsou tam prostě všichni zlatý 😵 ). No tlak byl ještě o něco vyšší než odpoledne, k tomu bílkovina v moči, tak mě teda hned hospitalizovali a paní doktorka mě teda připravila i na variantu, že pokud by to bylo moc špatné, tak že by pak museli porod skutečně vyvolat. Mě to ale bylo jedno, já jim prostě věřila, že neudělají nic navíc .

Tak jsme se ocitli na pokoji číslo 5. Preeklampsie se nakonec nepotvrdila, nicméně krevní tlak si dělal co chtěl, až z toho byli všichni na větvi - ráno třeba hodnota 100/70 a večer 160/110... takže jsem strávila pěkně Silvestra, Nový rok, Tři krále ve Vrchlabí, prošla jsem všemi možnými vyšetřeními, ale nic se, kromě tlaku, nenašlo. Celou dobu byli všichni neskutečně milí a laskaví, na pokoji se mnou mohl být manžel, který přejížděl Praha-Vrchlabí a zpět, jak mu to situace dovolovala a nikomu to nevadilo, dokonce vždycky chodily sestry se večer ptát - a co pan manžel - bude zítra? Máme mu objednat stravu? (Mimochodem jídlo bylo supr - první nemocnice, kde výborně vaří!) No připadala jsem si jak v hotelu a ne v nemocnici! 🙂

Situace ohledně mého tlaku však byla stále stejná, Dorotka se do termínu neráčila vyloupnout, a tak 9.1. MUDr. Korbelářová rozhodla, že děťátko je v termínu řádně donošeno, že děloha reaguje dobře, vevnitř se to taky hnulo kupředu, takže nebude čekat, až bude tlak ještě vyšší a zavede mi kousek tablety a za pár hodin další kousek a uvidí se, zda mimčo popoženou. Tak se i stalo, do pár hodin nastoupily bolesti, byly teda hóódně nepříjemné, ale ještě to nebylo nic proti tomu, co mě čekalo 🙂 Večer v devět ještě přišla sestřička mi říct, že se mám pokusit usnout, že kdyby se to rozjelo v noci, ať mám sílu, prej má osobní zkušenost s indukcí. Poslechla si miminko a my šli s mým mužem spát.

No abych z toho tady nedělala román - porod byl nakonec ryze nealternativní - propíchnutí vody, porod na stole (ač jsem se snažila malou asi dvě hodiny vytlačit na židličce, PA byla strašně hodná a pořád někam posílala MM - pro polštář, pro pití, pro kapesník, přinesla mi balón a pořád mě nabádala, ať si odpočinu v poloze na čtyřech opřená o polštář)..nakonec jsem dostala infuzi oxytocinu, páč začaly slábnout kontrakce, chvilku dokonce začaly slábnout ozvy, tak se PA obávala císaře, museli mě nastřihnout a nakonec holčičku z břicha vytlačit...
chci ale říct, že celá situace byla od začátku komplikovaná mým zdravotním stavem, pokud by mě nepřijali kvůli tomu tlaku, tak by se nikdo k tabletě neuchyloval a vím, že i porod by byl určitě jiný, všechno bylo způsobeno urychlením porodu, ale to nemohu dávat za vinu personálu.
I přes to všechno jsem opravdu ráda, že se porod udál ve Vrchlabí, nedokážu si představit, že bych takhle ležela ty tři týdny třeba na Bulovce, tři pacientky na pokoji, žádné soukromí, bez manžela a vůbec...
Nakonec jsme tam pobyly s Dorotkou celkem 20 dní, páč se jí nevyhnula žloutenka, pak nechtěla přibírat, ale 18.1. si nás konečně taťka mohl odvézt domů 😉

kalian
4. únor 2009

Jinak co se týká plánovaného porodu ve Vrchlabí - původně jsme chtěli vyjet z Prahy, jak začnou kontrakce, i sestřičkou nám bylo potvrzeno, že jako prvorodička stihneme trasu Praha-Vrchlabí i nadvakrát, že překotné porody se často nestávají a pokud ano, tak by to byl holt osud 🙂

Já jsem chodila na kontroly k PA paní Königsmarkové do A-centra - jen chci upozornit, že monitory zde nemají, nebo alespoň jsem si žádného nevšimla, vyšetření od PA probíhalo zásadně pohmatem na bříško, žádný monitor ani UZ nebyl třeba, používá jen doppler ke zjištění tepů miminka. I bez UZ mi PA přesně určila polohu miminka a že se naše holčička točila jak na obrtlíku, jednou hlavou dole, jednou nahoře 🙂

Ve Vrchlabí jsme byli jednou v 35tt na obhlídku a tam jim vůbec nevadilo, že nebudu jezdit na KO k nim, chápali, že je to pro nás daleko a nechali na mně, ať se rozhodnu sama a že kdyby něco, tak můžeme samozřejmě přijet.
Pak nás ale vyděsili známí z okolí Trutnova a Nové Paky, že jsme blázni jet v lednu takhle naknap, že tam je skoro pořád sníh a že taky nemusíme dojet a budeme rodit někde v příkopu. Tak jsme se rozhodli pro variantu, že se ubytujeme v penzionku, dali nám i přímo v porodnici kontakt, tak si tam když tak zavolejte. Navíc my měli termín fakt nešikovný - okolo Silvestra a Vánoc je na horách plno, my se teda pro sichr chtěli ubytovat už okolo 3.1., no nakonec jsme byli ubytovaní přímo u zdroje 🙂 To ale myslím nehrozí, koukala jsem, že termíny tady máte v létě, tak to je úplná paráda.
Jo a za celou dobu, co jsem tam byla, ani jednou nebylo plno, párkrát se stalo, že jsem byla na oddělení asi den dva jen já, skoro už stálá expozice 😀 Takže hlavu vzhůru, ony asi převážně ženy chtějí asi ty JIPky a pražské porodnice, tak buďme rády, je to v náš prospěch 😉

Snad je to tak v kostce všechno, kdybyste vás něco zajímalo a budu vědět, ráda napíšu. Každopádně pokud Vrchlabí vydrží, další dítě chci rodit opět zde. I přes to všechno mi to opravdu stálo za to!

kocicinka
4. únor 2009

Kalian, jsi skvělá, mockrát děkuju za podrobný popis Tvého porodu! Díky i za informace ohledně A- centra.
Já bych se tam chtěla jet podívat tak někdy v březnu, uvidím ještě, jak to budu mít se zkouškama.

kocicinka
4. únor 2009

Kalian teď jsem koukla do Tvého alba- máš moc krásnou holčičku. Já taky chodím na UTZ k Dr. Břešťákovi 🙂 Tedy dnes jsem tam byla podruhé na screeningu ve 2. trim a těšila jsem se na něj a byla tam místo něj nějaká doktorka, která nebyla tak fajn jako on. Takže ode dneška víme, že budeme mít chlapečka. Je zdravý, jen má malinko větší ledvinovou pánvičku 😲 na kontroly a monitory asi budu chodit na Bulovku, páč jsem tam registrovaná. Ale ležet bych tam tedy nechtěla, docela mě to prostředí tam deprimuje.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru