Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?
Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉
Stručné shrnutí
- Mnoho diskutujících považuje porod v porodnici za bezpečnější variantu kvůli dostupnosti akutních intervencí jako císařský řez, resuscitace novorozence nebo diagnostika a léčba infekce.
- Alternativy zahrnují domácí porod s porodní asistentkou (PA) a porodní domy; britská studie (BMJ 2011, čl. d7400) uvádí komplikace: porodní dům 3,5 ‰, porodnice v péči PA 3,6 ‰, domácí porod s PA 4,2 ‰ a nemocnice v péči lékaře 4,4 ‰, přičemž pro prvorodičky studie uvádí 9,3 ‰ u domácích porodů a pro vícerodičky 2,3 ‰ u domácích porodů.
- Diskuse konstatuje, že v ČR chybí legislativa a širší síť porodních domů či systematická domácí péče PA, a proto mnozí doporučují volit akreditovanou porodnici (v diskuzi zmíněny Apolinář, Ostrava‑Poruba, Podolí) nebo mít připravený plán převozu/sanitku.
Nejčastější otázky
Q: Jaké jsou rozdíly v rizicích mezi domácím porodem, porodním domem a porodnicí?
A: Britská studie BMJ 2011 (čl. d7400) uvádí komplikace v porovnání nízkorizikových rodiček: porodní dům 3,5 ‰, porodnice v péči PA 3,6 ‰, domácí porod s PA 4,2 ‰, nemocnice s lékařem 4,4 ‰; konkrétně pro prvorodičky byl nejvyšší ukazatel u domácích porodů (9,3 ‰) a pro vícerodičky nejnižší u domácích porodů (2,3 ‰).
Q: Kdy je domácí porod považován za rizikovější?
A: Podle citované britské studie je domácí porod rizikovější zejména u prvorodiček (9,3 ‰ komplikací v analýze); diskutující dále zdůrazňují, že v ČR zvyšuje riziko i nedostatečná legislativa a omezená síť zkušených PA.
Q: Jaká je v ČR legislativní a odborná podpora domácích porodů?
A: V diskusi zaznívá konsenzus, že v ČR chybí jasná legislativa a žádný fungující porodní dům, role porodních asistentek u domácích porodů je omezená a systém následné péče není standardizovaný.
Q: Jak snížit riziko při plánovaném domácím porodu?
A: Doporučená opatření zahrnují asistenci kvalifikované porodní asistentky (PA), zajištění rychlého převozu (přistavená sanitka), blízkost porodnice pro případný transfer a vybavení PA (v příspěvcích byl popis modelu z UK, kde PA přijíždějí „vybavené opravdu se vším“).
Q: Kdy volit epidurál nebo císařský řez?
A: Epidurál je standardně dostupný v porodnicích a v diskusi byl epidurál a akutní císařský řez zmíněn jako život zachraňující v případech neočekávaných komplikací; rozhodnutí bývá na základě klinického stavu a dostupnosti lékařské péče.
Q: Jak si vybrat porodnici, která respektuje přirozený průběh porodu?
A: Hledejte zařízení, které nabízí „předpříjem“ a předporodní kurzy, možnost porodních poloh, vanu, soukromí a přítomnost PA či podpory (v diskusi byly pozitivně hodnoceny například Apolinář, porodnice Ostrava‑Poruba a Podolí).
Závěry z diskuze
Shoda
- Porod v porodnici je v diskuzi často uváděn jako bezpečnější volba kvůli dostupnosti akutních lékařských zákroků (např. císařský řez, resuscitace, léčba infekce).
- Alternativy jako domácí porod s PA nebo porodní dům existují a v zahraničí (Nizozemsko, Velká Británie) jsou častější než v ČR.
- V ČR chybí podle diskutujících jasná legislativa a systémová podpora pro domácí porody a porodní domy.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že domácí porody představují „neodpustitelné“ riziko pro dítě a matku; jiní tvrdí, že domácí porod s kvalifikovanou PA a plánovaným transportem může být bezpečný a že problémem jsou spíše praktiky v některých porodnicích.
- Někteří diskutující obhajují lékařské zásahy v porodnicích jako nezbytné, jiní považují časté intervence (oxytocin, nástřihy) za zbytečné a škodlivé.
- Jeden názor je, že PA by měla zůstat samostatnou profesionálkou poskytující domácí péči; opačný názor požaduje větší integraci PA do nemocničního systému a přísnější regulaci.
Otevřené otázky
- Měla by ČR změnit legislativu tak, aby vznikla síť porodních domů a regulovaná domácí péče porodních asistentek?
- Jak zajistit v ČR dostatečnou kvalifikaci a dohled nad PA poskytujícími domácí porody?
- Jak vyvážit právo ženy na volbu místa porodu a povinnost systému chránit bezpečí novorozence a matky?
Zmíněné značky a firmy
Apolinář, Porodnice Ostrava‑Poruba, Podolí, BMJ, Strom života, Documenting Delight
Zmíněné produkty a metody
epidurál, císařský řez, oxytocin, vyvolávání porodu (vyvolávačka), kyretáž, revize dělohy, přistavená sanitka, bonding, resuscitace novorozence, pupeční šňůra, ambulantní porod, porodní asistentka (PA), porodní dům, domácí porod, předpříjem, předporodní kurzy, ultrazvuk (UZV)
Místa a osoby
Nizozemsko, Velká Británie, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Ostrava‑Poruba, Podolí, Roztoky, Apolinář
Nedá se říct, že by mě vytáčely domácí porody. Můj názor koresponduje s rčením: "Kdo chce kam, pomozme mu tam". Nicméně nechápu, když se někdo rozhodne rodit doma, proč by k tomu měl dostat přistavenou sanitku se zdravotnickým doprovodem. Sám se rozhodl, že lékařskou péči nepotřebuje, tak nevidím důvod, proč by měla být blokována sanitka potřebná jinde.
Na druhou stranu chápu, že někomu nemocniční plná péče nevyhovuje. Podle mě skvělé řešení jsou porodní domy a ambulantní porody.
@suzanna123 co je tam tak hrozného? Mne ten porodnik přijde jako rozumný. Uznal, že je v porodnicich co zlepsovat a ze se mohou (i když jen ojediněle) vyskytnout problémy, které je nutno řešit ihned. Co se vám nezdá?
@japona - "To uz radši porodnicni pa, která nedělá (trochu s nadsazkouemoticon) celou sichtu nic jiného, než jen rodí jedno dítě za druhým. Ta ma v rozpoznávání problémů řádově víc zkušenosti než ona soukromá." - promiň, ale co třeba porodnice, kde mají ročně cca 450-500 porodů? (tzn. běžná menší porodnice v býv. okresních městech) To je cca stejný počet porodů na lékaře/nemocniční PA (cca 50) jako u tebou zmiňované soukromé PA. Ne každý rodí ve velké fakultní nemocnici, resp. většina v nich nerodí ;)
@japona ano, zní to rozumně, ale např. tohle "Dělá se problém z věcí naprosto podružných. Poloha na zádech se démonizuje. Měli jsme na sále porodní stoličku, ale za deset let na ní rodila jen jedna žena. Tenkrát mě ostatní personál nenáviděl, protože jak porodila placentu, rozcáklo se to po celém porodním sále." a další komentáře nasvědčují tomu, že tenhle pán má snahu něco pochopit nebo změnit. "Musím říct, že když mám za sebou tři porody, jsou tři ráno a paní přijde s papírem, je někdy docela problém být chápavý a odpustit si nějakou tu sarkastickou poznámku." - a když už si tu poznámku odpustí tam (i když silně pochybuji, že nedává dotyčné najevo, co si o ní myslí), tak to řekne do novin...
"Argumenty, které nespokojené ženy udávají, jsou v zásadě nepodstatné." Co dodat...
Věřím tomu, že pan doktor je odborník, ale nevěřím tomu, že by měl snahu pochopit, co se ženám na porodech v porodnici nelíbí. Přesně prototyp doktora, u kterého bych snad ten porodní plán zahodila a ani mu ho nedávala, abych nebyla za slepici.
@japona
ony jim "to" nehodí na krk, ale pro tuhle práci už prostě PA v domácím prostředí kompetentní není (zase se bavíme o pár %), proto je tady snaha o spolupráci. tyto věci se dají definovat a odborně, smluvně i finančně ošetřit tak, aby všichni byli spokojení.
teď je to tak, že v nemocnici všichni konzumujeme i péči kterou nepotřebujeme a je jí mnohem víc. co maminka, která si dá epidurál a pak je potřeba dítě zachraňovat akutním císařem? ta by si neměla akutní péči sama hradit?
to že vyjede záchranka občas k nějakému porodu beru za stejný společeností domluvený standard jakože při fotbalovém utkání nebo motorkářském závodu stojí záchranky připraveny. nebo že letí vrtulník někam pro "bláznivého" horolezce. nenapadlo by mně říct: nechte ho tam umřít, nebo ať si to pak teda zaplatí. nebo rodinu co vyjede s dětmi na vodu a dítko se utopí - asi bychom ty rodiče měly zavřít do vězení.... 😉
snažím se jen poukázat na složitost definice všech těchto situací, proto máme společné zdravotní pojištění a z něj se pak hradí péče potřebným.
mmch jedna ze známých věcí je, že diferencovaná státem hrazená porodní péče - tj nízkorodičky mohou rodit doma s návazností nemocniční péče, je-li třeba, a všichni v porodnici je právě finančně mnohem výhodnější a to i při zachování stejné úspěšnosti zdravotní péče
Nevytáčí. Je to jejich věc. Já osobně bych se doma bála rodit. Radši budu pod dohledem v porodnici, kde jsou připraveni na to, že by s miminkem byly potíže. Kdyby kvůli mě to miminko zemřelo, dávala bych si to celý život za vinu. Takže radši neriskovat. Ovšem zase třeba chápu, že když někdo čte, jak doktoři zpackají porod, tak chtějí radši rodit doma. Někdo taky třeba má z doktorů hrůzu a tak. Neodsuzuju to, nezajímá mě to, je to každého věc. Ovšem těch miminek, které nejsou v pořádku jen proto, žře neměli lékařskou péči hned po porodu, když byla potřeba, je mi líto.
@spirulina Já můžu říct, díky bohu za oxytocin a epidurál. Na sál jsem přijela v úterý v 7 ráno s pravidelnými kontrakcemi, co 5 minut od 3 od noci. Původně na vyvolání s GDM. Monitor kontrakce potvrdil, takže vyvolání se nekonalo. Jenže jsem se jaksi neotevírala, vytrvale na 2 a to jsem dělala psí kusy, horká sprcha, hopsání na balonu, chodila jsem po chodbě maratony a křížové kontrakce co 4 minuty. Otevřela jsem se na 6 až druhý den ráno po dvou kapačkách a konečně v 11 jsem byla připravená tak, že po otázku jestli chci epidurál, jsem téměř jásala. Nedovedeš si představit jaká to po těch hodinách byla úleva. Pak už jsem celkem hladce porodila v 14.24 hodin ve středu. Doma si to naprosto neumím představit.
Ja k tomu mam takovej ambivalentni vztah, chapu obe strany. Za me je problematicka nejen smrt ditete ale i/hlavne trvaly poskozeni jeho zdravi. Pokud by se po domacim porodu prokazalo ze za jeho poskozeni muze domaci porod (tj. rozhodnuti rodicu rodit doma), kdo bude platit jeho celozivotni lecbu? Pojistovna matky, cela spolecnost z nasich dani, zachranna sluzba ktera nedojela vcas, porodni baba, atd. atd.? Ano, domaci porody jsou hlavne o prevzeti zodpovednosti za sebe sama, za moje dite - ale i za veskery nasledky s porodem spojeny. A nejsou rozhodne jen financni, je jasny ze vec neni cernobila a tech rovin je tisice. Urcite je ale dobre kdyz se o domacich porodech mluvi a nedemonizujou se.
PS. Cely tehotenstvi jsem mela jako z romanu, zadny komplikace, ukazkovy miry miminka, ja doposud nikdy nehospitalizovana zadny alergie operace tezsi nemoci. Mela jsem krasnej porod v porodnici, vsechno bylo dle meho porodniho planu nikdo nezasahoval, v porodnim pokoji (to nebyl sal, to byl pokojicek, hrala moje hudba svitily svicky vonel aromaolej...) jsem byla jen ja s manzelem a PA dochazela velmi sporadicky. Ovsem do momentu nez nastal kritickej problem, to byl u mne do pul minuty doktor s celym tymem a detatko mi vcas zachranili.
@suzanna123 Mne řeči doktora nijak nepoburuji, podle me je to jen způsob vyjadřování a jiste ironie. Naopak je mi nesympaticke, jak si pa absolutně nechce připustit, že i závažný problém se může přihodit zcela náhodně. Dále me zaráží, ze pa říká, ze: " je zodpovědná za vedení fyziologických porodů. Nemá zodpovědnost za dítě ani za matku, ale za poskytování péče." oproti porodnikovi: " Porod by měl šéfovat ten, kdo za něj zodpovídá a koho zavřou, když se něco stane. A to jsem v té službě já."
@suzanna123 Jo vim - ja taky cekam 🙂 Prvorozeny mi tam nejde dopsat, nejsem moc technicky zdatna. Ale to snad neni smerodatny ne 😉 ?
@achjonetusim Klikni si nahore na Muj Ucet, tam nastaveni, tam tehotenstvi a deti a pak dole Pridej informace o synovi/dceri.
Ono to pak vypada, jako bys hovorila z budoucnosti 🙂
@janinek Hotovo, diky za pomoc. Vic informaci davat nechci, rodina je to nejcennejsi co mam, rada uchovam nase soukromi 😉
@achjonetusim No to po tobe nikdo nechce, take jsem ti to psala jen proto, zes rekla, ze nevis jak na to.
@janinek A ja ti podekovala. Jinak jak se ptas v profilu na Lamaze, prala (na tricet stupnu setrnej program) a ztrati dost barvu.
Pardon za OT, koncim.
@japona Jen taková poznámka k vzdělávání porodních asistentek, v současné době se tento obor studuje na vysoké škole, minimálně bakalářské studium. Tzn. 6 semestrů učiva o porodech + praxe. Medici mají gynekologie a porodnictví 2 semestry, během nichž se učí celou gynekologii, zdaleka ne jen porody. K porodu se někteří medici během studia vůbec nedostanou. Takže se pak všechno učí za pochodu po škole (nic proti tomu, jinak to asi udělat nejde).
vždycky jsem si říkala, která žena chce rodit doma, pak jsem si přečetla pár příběhů těch žen co k tomu rozhodly a předtím byly tak v porodu v porodnici rušeny a stresovány,nebyla dodržena intimita, že je naprosto chápu...ale ano nese to s sebou rizika, nikdy člověk neví co se může stát a právě z toho důvodu budu rodit v porodnici a nikoli doma...pokud se někdo rozhodne jinak, měl by u sebe mít někoho, kdo je schopen rozhodnout,tak teď už se to bez zásahu lékaře neobejde,musíme šmahem do nemocnice nebo volat rychlou...a hlavně za svá rozhodnutí by měl být schopen nést i případné následky nikoli si to pak vybíjet na těch, co přijeli na poslední chvíli zachránit celou situaci...
@japona mimochodem, o kolika doktorech jste slyšela, že šli za chybu do vězení? To by musel být minimálně ožralý a i tak pochybuji, že by skončil ve vězení. Naopak zrovna IK česká justice nutila zaplatit pojišťovně náklady na léčbu dítěte, u kterého se ani neprokázalo, že by za jeho stav byla zodpovědná ona. Neznám případ, že by tohle někdo chtěl po doktorovi i když prokazatelně chybu udělal.
@suzanna123 ,....................třeba o tomto: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/smutny-p... 😖 Sice tam nikoho neuvěznili,ale to odškodné rodině vypomůže 🙂
@spirulina ,..........................jenže i v porodnici se běžně dějí přirozené porody-pokud nejde zrovna o přenášení nebo vyvolávání předčasného porodu kvůli zdrav. stavu rodičky nebo dítěte.Holt každý nemáme štěstí na přirozený průběh porodu a občas se tomu musí pomoct.Já jsem třeba za oxitocin a nástřih ráda-díky němu se mi narodily živé a zdravé děti 😉
@suzanna123 ,....................proč by měli odškodňovat pojišťovnu,když těmi následky trpí hlavně ta rodina?
@madre1 Protože pojišťovna péči o toho chlapečka musela zacvakat (a to by nemusela, kdyby lékaři nepochybili - říká se tomu regresní náhrada). Po IK ji chtěli.
@madre1 protože ji nezažalovali rodiče. To dítě snad 20 měsíců drželi na přístrojích a pojišťovna si vyčíslila náklady (nevím to přesně, už je to dlouho, takže cca.)

@janinek já myslím, že tohle http://ona.idnes.cz/porod-brutalni-a-krvave-neb... mluví za všechno. Kdysi jsem na to narazila a měla jsem rudo před očima. Teď jsem jen přelítla ten začátek a stačilo mi to. Fakt nechápu, že tohle někdo vypustí z pusy...