Buňky při kultivaci po amniocentéze nenarostly

veronika.h
26. říj 2011

Ahoj holky,
nenašla jsem v diskuzích a zajímalo by mě, jestli máte někteá zkušenosti s chybou při kultivaci amniocytů. Jinými slovy - čekám na výsledky amnia 14 dní a potom mi řekli, že se stala metodická chyba (pravděpodobně nějaká špatná chemikálie) a buňky se nepodařilo kultivovat. TAkže výsledků mám jenom část, zbytek se nepodařil zjistit.
Co byste v takovém případě dělaly?

paolin
27. říj 2011

@veronika.h A ty máš věkovou indikaci nebo nějakou možnost VVV nebo proč ti dělali plodovku? Pokud bys chtěla výsledky, asi bys musela jít znovu, co? 😒

veronika.h
autor
27. říj 2011

@paolin vyšel mi pozitivní tripl test na Downa, 1/70. NAštěstí jsem si zaplatila rychlotesty na trizomický vady a ty výsledky mám, down je vyloučen. NAkonec tam odpoledne ještě něco vykouzlili a podařilo se najít aspoń 2 použitelný buňky, takže aspoń něco. Jen mě to pořádně naštvalo, nikde nebylo uvedený, že kultivace se nemusí zdařit 😠 😠 . Takový velký riziko potratu a téměř zbytečně a ještě ten přístup těch lidí - katastrofa 😖

helulela
27. říj 2011

@veronika.h stát se může všechno, ale je to teda blbý 😒 Když šlo o Downa a máš negativní výsledky z FISH, už bych to neřešila, ten zbytek bude s největší pravděpodobností taky v pořádku. Amnio podruhé bych kvůli tomu neriskovala.

paolin
27. říj 2011

@veronika.h a kde ti dělají kultivaci? jako že špatná chemikálie..hm hm.. prý jim spíše mohl spadnout systém.

paolin
27. říj 2011

@helulela jééé, hele, koukala jsem - máš prima jména pro kluky 😀

helulela
27. říj 2011

@paolin ty taky, už jsem si jednou všimla 😀

elana
27. říj 2011

@paolin padnout systém...to si neumím představit jak a proč by to zapříčinilo nevydání výsledku...znám to z té druhé strany a bohužel-občas se to stane (zřídka, ale stane, na našem pracovišti cca. 1-2 pacientky za rok, že buňky prostě nevyrostou z neznámého důvodu a cca. 1x za rok celý odběrový den vybouchne proto, že je špatná šarže chemikálie nebo dojde ke zkontaminování atd.). Je to smůla, velká...ale pokud byla indikace k odběru plodovky taková, jakou má Veronika a výsledky amnio PCR či FISH dopadly dobře, tak se opakovaný odběr nedoporučuje.
@veronika.h jako blbý, že se to stalo, ale hlavně že základní aneuploidie byly vyloučeny a pokud našli dvě buňky, které byly v pořádku, tak aspoň to...v podstatě při vší smůle jsi měla štěstí 😉 , kdyby tam byla velká přestavba, přišli by na to. Tak buď vklidu. Nicméně genetika kde jsi byla, má trochu chybně udělaný informovaný souhlas, tam by to mělo být uvedeno a Vy jste s tím měli být seznámeni, že u určitého (malého, ale skutečného) % pacientů se nepodaří kultivaci provést. Přece jen jde o biologický materiál a ten se někdy chová nepředvídatelně, nemusí jít nutně vůbec o chybu laborantek, které kultury chystaly.

veronika.h
autor
28. říj 2011

@elana
@paolin
Dělali mi to na OLG v Brně v dětské nemocnici - podle slov doktora se to stalo mně a ještě jedné paní ze stejného dne, což není náhoda a mají podezření na špatný kolchicin. Blbý je, že pokud bych je nebombardovala telefonáty několik dní, co už jsem měla mít výsledek, nic bych nevěděla. Nikdo mi nic neřekl.

@elana já sama jsem vystudovaný biolog a na tomto pracovišti přímo jsem se ucházela o práci, proto dobře vím, že biologický materiál si žije často vlastním životem. Akorát jsem toto nikdy nechtěla poznávat z druhé strany☹. A kor né po amniocentéze, nikdy jsem si nedovedla představit, jak strašný nápor na nervy to je a jaký strach maminky prožívají. Jen proto, že jsem fakt stresař a zaplatila jsem si za 3,5tis za QF PCR na vyšetření 5-ti chromotomů, tak jsem měla aspoň vyloučeny trizomické vady. Ale i tak, tím spíš, když vím, kolik různých strukturálních defektů tam může být, spoléhala jsem na stanovení karyotypu, no. Abych měla úplný klid. A pak toto 😝

Mě to spíš naštvalo tak celé od začátku - všechny vyšetření a screeningy jsem podstupovala v Brně Bohunicích. Nevím, proč jsem měla takovou smůlu, ale všechny výsledky se opozdily, musela jsem obvolávat několik oddělení, byli protivní, výsledky tripl testu dokonce zašantročily a v každým tom testu byl nějaký problém. Do telefonu mi sestra nechtěla nic říct, žádnýho doktora jsem nesehnala, musela tam volat až moje doktorka. JAko její slova - je tam problém, ale nic vám neřeknu, přijďte si - jsem myslela, že sežeru telefon 😠 😠 Celé to trvalo strašně dlouho, týdny a já jsem byla úplně vystresovaná. Hlavně když vím, že mé kamarádky, co chodily na testy do Prenatalu na Veveří - výsledky z laboratoře měly ještě týž den. Já na každý čekala 10dní. 😖

veronika.h
autor
28. říj 2011

@helulela No podruhé už určitě nejdu 😝 😝 🙂

elana
28. říj 2011

@veronika.h to je mi líto a věř mi, že Tě chápu. Já sice všema testama, skríningama atd. prošla hladce, nikde se nevyskytl zádrhel, ale přesně-právě proto, že jsem z oboru, tak jsem se o to víc bála a kdyby na plodovku došlo, rozhodně by mě rychlé výsledky tak, jako uklidní 99% laických maminek, neuklidnily. Ale tak Ty máš aspoň z těch 2 mitóz karyotyp stanovený, tak věřím, že to je ok, to už by musel být fakt pech, aby někde byla mozaika atd., no však víš. Prostě riziko jsi měla na Downa, ten je vyloučen (i mozaika), takže to bude dobrý. Ale je to blbý. Prostě když už se problém vyskytne, tak u zdravotníka, to je starý pravidlo 😅

paolin
28. říj 2011

@veronika.h to je mazec..ale určitě to bude v pořádku, viz. jak píše elana. mně by to musel doma vysvětlit manžel 😀 a stejně, když mi to vysvětluje, tak tomu houby rozumím 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru