Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Chlamydie v 1. trimestru, máte zkušenost s léčbou?

yasmine_blond
8. lis 2015

Ahoj holky, pasivně sleduji diskuze na konikovi uz delsi dobe, aktivne se zapojuji teprve dnes. Nevim, kde zacit,ale zkratim to...potrebovala bych nejakou dusevni podporu, radu a hlavne se taky vypovidat. Pred pěti měsici jsem prisla o sve prvni miminko, jednalo se o preruseni tehotenstvi v relativne pozdnim stadiu, takze k tomu nalezel klasicky porod a vsechny ty ,,super,,veci okolo. Na 23.tydnu se zjistilo,ze plod ma jakousi vyvojou vadu, ktera do te doby nebyla evidetni ze screeningovych testu, viditelná az z podrobneho ultrazvuku na 6.mesici tehotenstvi. Na zacatku tohoto tehotenstvi jsem se citila dobre, nemela jsem ani zadne nevolnosti, jedine co jsem prodelala v prvnim trimestu tak jsem prodelala jakousi infekci (moc.cesty), na kterou mi byla nasazena ATB, je mozne ze to stalo za poskozenim plodu,ale byla jsem ujistovana,ze to neni az tak nestandardni. Nikdo nam nesdelil presnou pricinu poskozeni plodu, jen vyloucili geneticke dispozice,tedy k poskozeni doslo nejaky vnejsim vlivem pri vyvoji plodu. S manzelem jsme tyto tezke chvile tezce nesli,ale zvladli relativne dobre. Oba jsme silne povahy, a tak nejak jsme si proste vysvetlili,ze to tak bylo lepsi,nez miminko privest na svet s postizenim. No uplynuly 4 mesice a ja jsem otehotnela znovu. Jenze bych chtela predeslat,ze jsem cele tri mesice litala po doktorech -obvodni, gynekolozka a zadala o vsechny mozne krevni testy, abych mela jistotu,ze jsem ja v poradku a muzeme zkusit dalsi tehotenstvi. Moje gynekolozka me ujistovala,ze jsem v poradku - ovsem odmitala stale udelat kompletni kultivaci pochvy, stale me tvrdila,ze jsem zdrava a nic mi nenasli. To same obvodni, ktera az na potreti mi byla schopna vyplnit zadanku na kompletni krevni obraz. Jenze to by to nebylo nase zdravotnictvi, to co si proste clovek nevydupe tak to nema..Takze k veci, tri mesice jsem byla dojmu,ze jsem naprosto v poradku, jelikoz me obvodni sdelila vysledky testu a nic mi nenasli. Ja jsem s klidem vlitla do jineho stavu, kdy se nam to nahodou podarilo prvni mesic povoleni po potratu. Jenze co cert nechtel :/ Doktorka mi zapomnela vyplnit testy jaterni testy a chlamydie. Ktere jsem zadala opakovane. To jsem zjistila nahodou pri prohlidce, kdy jsem se divala do tech krevnich testu u ni primo v ordinaci. A presne na chlamydie me netestovala ani gynekolozka. Bohuzel se potvrdila moje nocni mura, krome zvysenych jaternich testu / pravdepodobne prodelala inf. monukleoza v minulosti / mi nasli aktivni stav chlamydie. S manzelem jsme si to museli pritahnout z welnessu, kde v zari byli..Jelikoz predpokladam,ze driv by me je zjistili. Nebo jestli se fakt vylozene clovek musi na to konrektne PTAT a doktory samotny nenapadne otestovat takto zakernou bakterii? No a ted je problem co ted:( Od gynekolozky jsem presla k jine. Ta mi okamzite udelala kultivaci pochvy, nechala udelat kompletni rozbor. ATB lecba je mozna az ve 2.trimestru, navic chlamydie litaji v tele, muzete je mit i v krku / z oral. sexu napr/ a nebo se to klasicky prenasi kapenkove. Ja pracuji s lidmi, to znamena,ze na me cokoliv mohl prsknout, nevim :/ Proc sakra mi lekari neudelali vsechny testy drive nez jsem otehotnela a ja bych se v klidu nejdrive prelecila? ted mam ohromny strach, jaky to bude mit vliv na me tehotenstvi. Necitim se fit, v krku knedlik, zvetsene uzliny, cepy na mandlich,zada me boli, do toho pocit,ze ve me lita nejaka infekcni svine:( Mam strasny strach o miminko, jsem teprve v 7.tydnu tehotenstvi :( Nemate nejaka zkusenosti s chlamydiemi, lecbou? Je nejake riziko v tehotenstvi prenosu na plod?Vim,ze se miminko muze nakazit pri porodu, proto je treba podat silna ATB pred porodem matce,aby nedoslo k prenosu. Mnohdy udajne ani maminka o chlamydijich nevi, protoze pokud vas na ne vylozene netestuji, tak se to neodhali. Vim,ze nejdulezitejsi je pozitivni mysleni,ale po tom co mam za sebou to jde fakt tezko :(

no_title
8. lis 2015

Ahojky, to je mi moc líto, co tě potkalo...
O chlamidie jsem se hodně zajímala, jelikož jsem měla (a stále mám) trvalý kašel, asi 5 měsíců to už je. Když už to bylo 3. měsíc, tak jsem si došlápla na lékařku a vyžádala testy i na chlamidie, kt. naštěstí vyšly negativní. Jinak, důvodem, proč ti dr. ten test neudělala může být i to, že ty testy jsou velmi drahé a pojišťovny to nerady vidí, často pak dělají lékařům problémy, pokud těch testů dělá příliš mnoho... Chlamidie jsou potvůrky, protože se jejich část schovává na nějaký čas do buněk, takže se berou atb minimálně 3 týdny. V zahraničí je dokonce kůra, kdy se berou 2 měsíce. Nevím, jestli pro plod není riskantnější samotné braní atb než chlamidie samotné... Taky záleží, jestli jde o chlamidia pneumonia nebo Chlamydia trachomatis. V druhém případě se můžeš obávat spíše přenosu při porodu než během těhotenství, kdy je to málo pravděpodobné.
Každopádně, pokud chceš mít klid, je možné udělat screening v 1. trimestru. Ten není zdarma, myslím, že stojí 1000,-, dělají ho z krve, ale je daleko přesnější než tripple test. Ne každý gynekolog na tutu možnost ale upozorní, musíš ho požadovat asi sama. Test se dělá v 10. - 11. týdnu.
Ohledně předchozího těhotenství... nic si nevyčítej. Do určité míry hraje roli statistika, je spousta žen, které jsou zdravé, i partner a přesto je miminko nemocné. Nevyčítej si, že se tak stalo, teď musíš být hlavně v klidu a nestresovat se, to je pro miminko to nejlepší, co můžeš udělat.

yasmine_blond
autor
9. lis 2015

@no_title
Ahoj, dekuju. Vim,ze testy na chlamydie jsou určitě cenove nakladne, ale ja to zadala opakovane po potratu a vzdy me odbyli. Kdyz uz to dopadlo tak jsem zjistila,ze je mam, dle tech kr.vysledku to vypada na ty pneumonia:( jdu za 2.tydny na další odber(uz jsem u jine gynek.,ktera ma pristup uplne jiny) a uvidime jak se hodnoty v ramci protilatek udajne zmeni. Bojim se. Navic mam jaterky strasne vysoky, aktuální infekce udajne neni,ale mononukleoza v minulosti...nevim,nechapu, nic me nebylo, nevim kdy. Kazdopadne vzdy jsem byla prolezla zdravim a zrovna kdyz cekam tak sem rozsypana jak...jestli by organismus rozhazela psychika po tom, co jsme museli kvuli predch.těhotenství prekonat...Bojim se moc, kdybych to vedela driv, prelecim se a pockame, ale me lekari 3mes.tvrdili,ze me nic neni.

markyska88
9. lis 2015

Ahoj, jenom taková vsuvka - test na chlamydie lze udělat u gynekologa na vlastní žádost a výsledky jsou během pár minut. Je to test jako samoplátce za 260,- což mi nepříjde tak hrozné. Nebo aspoň moje gyndr. to takhle má. I když si myslím, že když má žena nějaké příznaky, tak se to dělá automaticky na pojišťovnu.

markyska88
9. lis 2015

... četla jsem vyjádření gynekologa , že promořenost populace chlamydiemi je obrovská a je strašná spousta lidí, co ani neví, že je prodělali. Ne vždy je to s příznaky. Vůbec tudíž nechápu, proč by lékaři měli ty testy odmítat dělat. jasně, bez příznaků pak možná pojišťovny brblají , ale v tom případě to lze udělat jako samoplátce a je to bez debat. A 260,- mi přijde cajk.

yasmine_blond
autor
14. lis 2015

@markyska88
Ja vim, ale jde mi o to, ze my pacienti jsme laici a mela by to byt hlavne pece lekaru, ja musim skemrat o jaterní, chlamydie? ...ty posevni ty mi nova lekarka udělala ster (nebylo tom prijemny v tehu, ale po tom, co mam za sebou🙂) nastesti ty vnitřní jsou negativní. U jaterek se nevi, kdy probehla primoinfekce, jinak aktuálne je to snad ve fazi ,, stav po infekci, nikoliv aktivní infekce,,.... Tak snad budu mit konecne sanci na vse dobre, zaciname 8.tyden...

maminaprdina
21. lis 2015

Zdravím, musím se přidat do diskuse. Mám 3.měsíčního chlapečka a už od narození měl hnisavé očičko, pak se mu to dostalo i do druhého. Pediatr nám řekl, že je máme vytírat světlíkem a masírovat, že to jsou neprůchodné slzné kanálky. Když mu z nich začalo krvácet, tak jsem to nevydržela a šla k očnímu. Ten udělal stěry a zjistil, že malý má chlamydie. Zarazilo mě to! Kde k ním přišel? Nejspíš když šel na svět. Ale já žádnými příznaky chlamydií netrpím. Ale šla jsem ke své doktorce a ta mi řekla, že testy na chlamydie se dělají jen při podezření nebo na vyžádání. Teď čekám na výsledky. Pokud je mám, tak vůbec nevím, kde jsem k nim mohla přijít a kdy. A pokud jsem je měla už před otěhotněním, tak mám krásného jinak zdravého kluka, tak bych nevěšela hlavu a hlavně myslela pozitivně.

Sem začni psát odpověď...

Odešli