Cipralex či jiné AD v těhu

nikaak
3. bře 2018

Dobrý večer maminky,
Chtela bych se zeptat, zda někdo máte zkušenosti s užíváním Cipralexu v těhotenství?
Před tehu jsem užívala Cipralex, lékařka u mne vše uzavřela jako panicke úzkosti. Když jsem zjistila, že jsem tehu tak jsem léky raz na raz vysadila. Ano, nebylo to nejlepší, první týden to šlo, druhý tyden jsem myslela že se zblaznim, ale říkala jsem si, že to dělám kvůli mimcu. Moje lékařka mi řeka, že mi neporadí jak to vysazovat, ať to sama zkusím a uvidím jak mi bude. Dva měsíce bylo vše ok. Nicméně Podlesí týden mám pocit, že se mi vše začíná vracet je to asi momentální zátěži. Ale nevím, zda se k němu vrátit, nebo jak to řešit.. Mám strach, abych nějak neublížil miminku

fiedlermonika
3. bře 2018

ja brala zoloft to je nejbezpecnejsi pro mimco, urcite je lepsi brat AD, nez mit silne panicke atyky, ktere jsou pro mimco stokrat horsi,

fiedlermonika
3. bře 2018

@nikaak ale nevim v jake fazi jsi panicke nemoci zda ses stabilizovana, nebo to mas jen narazove, nebo uz chronicky, urcite si mela vysazovat postupne najednou je to obrovsky sok a mohlo by to tuhle nemoc zhorsit, pokud to mas opravdu diagnostikovane jako diagnozu. drzim palce at ste s mimcem zdravi, a bud co nejvic v klidu, skusila bych ztahnout autogenni trenink a vzdycky kdyz te prepadne uzkost tak si lehnout a poslechnout, to by te melo naucit, ovladat trochu tu uzkost, ale chce to trpelivost,

nikaak
autor
4. bře 2018

@fiedlermonika když jsem brala léky, byla jsem naprosto v pohodě, teď se ty situace snažím zvládat, ale spíš pokud je třeba přítel doma. Jenže teď nastala situace kdy odjel na měsíční cvičení. Já jsem s dcerou sama doma, do toho práce, vše kolem, mimčo v bříšku.. A u mě to asi předchází už tím, že mám strach co když přijde ta ataka :/

fiedlermonika
4. bře 2018

@nikaak no tak na atyaku se muze vzit neurol, ale jen kdyz je to opravdu velky zachvat, fakt bych zasla k doktorce, to poresit uzkost nesvedci mimcu v brisku

werumka
4. bře 2018

@nikaak To vysazování bylo nerozumné. Zvlášť naráz. Normálně postupně nasaď dávku, na kterou jsi byla zvyklá. A nech si na nejhorší situaci napsat Lexaurin (v těhotenství je oproti Neurolu vhodnější). s Cipralexem můžeš normálně projít celým těhotenstvím a pak i kojit. Netrap se a dej vědět dr., ať upraví léčbu.

nikaak
autor
4. bře 2018

Holky děkuji. Každopádně ono bylo taky blbý jak mi radila psychiatricka. Řekla mě ať to snížím na půlku a pak popřípadne vysadim, že záleží na mě jak se cítím. Že ona mě do hlavy nevidí a že v prvním trimestru by se AD užívat neměly. Proto jsem zpanikarila a vysadila je. :/

werumka
4. bře 2018

@nikaak Právě, on se pak člověk lekne a radši vysadí hned všechno. Mně psychiatrička normálně nechala mojí dávku a řekla, že kdyby došlo ke zhoršení vlivem hormonů, pořád máme kam sáhnout. Neboj 🙂

svija
4. bře 2018

Já třeba kdybych otěhotněla, tak beru AD celé těhotenství, tak jsme domluvení s doktorem. Že lepší nízká udržovací dávka celé těhu než aby byl nějaký problém a bylo potřeba nasadit nárazově vysoké dávky. Takže taky bych se toho nebála, obzvlášť pokud už máš první trimestr za sebou, tak se k tomu postupně vrať.

nikaak
autor
4. bře 2018

Teď budu končit první trimestr. Ještě bych měla jeden dotaz - když jsem Cipralex nasadila první týden byl naprosto strašný. Myslela jsem že omdlim, nebyla jsem schopná vylézt z postele. Proto se tak strasne bojím ho opět nasadit. Po tydnu se to uklidnilo. Myslíte, že si mám zkusit říct o jiné léky nebo je nějaká možnost že teď ten nástup nebude tak strašný?

svija
4. bře 2018

Spíš s ohledem na budoucí porod a laktaci bych si nechala spíš nasadit sertralin, ten se bere jako nejbezpečnější AD při kojení. Tak to zvaž s doktorkou, ona ti poradí. Ale je možné, že ten začátek a nežádoucí účinky budou u všech. Posílám ještě článek pro inspiraci: https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-med... .

maii
4. bře 2018

Tohle nahly vysazovani a nasazovani jeste vetsi darda nez v uzivani pokracovat. To vis uz sama ;) a tyhle kecy o tom, ze v 1. trimestru se nema nic brat - hele, pokud beres udrzovaci davku, tak ta miminko neohrozi tak moc, jako psychicky a fyzicky strach z atak. SSRI jsou prozkoumany a pomerne bezpecny a v tehotenstvi je hodne zen bere. Prokazany risk je ten, ze u novorozencu muzou zpusobit abstinencni syndrom, ale ten taky nebyva zavazny, jen je dite nekolik dnu nebo tydnu uzkostne, plactive. Chce to proste vyvazit pro a proti. Jasne, vetsina doktoru a lekarniku ti v tehotenstvi zakazou vse krome pulky paralenu - to by byl stav ideal, ale jak jako miminu prospeje uzkostliva mama, co breci, nespi, ma zvyseny tlak? Mama s migrenou, ktera neji, nepije, nespi, nemuze ani chodit, vidi jen rozmazane (helou, muj pripad)? Nebo mama, ktera se mesic dusi v noci a nespi, protoze nemuze dychat ucpanym nosem? Jsou samozrejme leky, ktery prokazane skodi a kterym je radno se vyvarovat, ale SSRI mezi ne nepatri.

Co ted: poradit se s psychiatrem, ktery MA zkusenosti s vysazovanim/uzivanim AD v tehotenstvi. Klidne jich obvolej vic, klidne i nejakeho soukromeho, jen poprosit o nazor. Nechci hanit tvoji doktorku, ale rict mi psychiatr, ze mi nevidi do hlavy a neporadi, jak mam brat medikaci v tehotenstvi, at delam, co chci, tak duvera by sla rychle ke dnu teda. Tohle je rada, ktera by teda otrasla nejednou neuzkostlivou zenskou. Moje doktorka mi nakonec sertraline doporucila vysadit, ale fakt to trvalo nekolik mesicu, mezitim jsme si volaly a probiraly, jak mi je, proste s citem a opatrne - a to beru miniaturni udrzovaci davku. Neurol ani jiny benza v tehu neber, pokud to jen jde, prokazane muzou mit negativni vliv na vyvoj plodu v 1. trimestru, ackoli uz ho mas za sebou, tak ja bych to treba neriskovala (stejne jako nurofen v tehotenstvi). Urcite bych take nezacinala s novym pripravkem, jako sertraline, zvlast pokud ti bylo na zacatku uzivani cipra nedobre (navic sertraline na uzkosti NEBYVA (to neznamena, ze to plati u vsech!) tak ucinny).

Pokud by doktor(ka) dospel(a) k nazoru, ze je vhodne v uzivani cipra pokracovat, tak sance je, ze ten nastup nebude vubec tak crazy, ale je to DOST individualni, takze na to nespolehej, znas to, muzes byt jedna ze sta. Nicmene ja ti drzim palce v tom, abys to vydrzela bez prasku, pokud mas nejake alternativni nastroje. Nepises o tom, zda krome medikace uzkosti resis jinak - psychoterapie, relaxace, meditace, to vse ti umozni uzkosti ukocirovat. Na to bych se ted soustredila vic, nez na to, kolik ceho brat... pokud vladnes anglicky, doporucuju vyzkouset meditacni aplikace typu Headspace.

Dalsi, co muzes udelat, je vyvarovat se spoustecum uzkosti. To je obecne v tehotenstvi propspesne vsem. Takze poprosit o pomoc se starsim ditetem, jit na (castecnou nebo celou) neschopenku, snazit se mit s manzelem nejaky pravidelny kontakt, pripravit si zachrannou sit, kdyby te uzkost premohla (seznam lidi, kterym muzes okamzite zavolat - rodina, tchani, kamaradka, centrum krizove intervence... proste abys nejen vedela, ze nejsi na vse sama, ale abys to i citila).

nikaak
autor
4. bře 2018

@maii děkuji za odpověď. Zítra si zkusím obvolat další Psychiatry a uvidíme co mi řeknou. Chodim i k psycholožce, teprve až teď najizdime na relaxacni metody. Ale jde to pomalu.. Teď se nedá moc vyhybat právě těm situacím. Chodím do práce, trileta malá je na mě najednou strašně fixovana, přítel je voják a je neustále někde pryč. Momentálně na tři týdny a v tom se mi to pravé zhoršilo.. A tak přemýšlím, jak to zvládnout.

nikaak
autor
4. bře 2018

@svija poradím se 🙂 moc dekuji

maii
4. bře 2018

@nikaak drzim palce. Prave kvuli tomu stresu me napadlo, zda by ti nepomohla neschopenka na tyden, dva? Zkusit se soustredit na sebe a dceru, na miminko, zkusit treba kazdy den 10min mindfulness nebo jinou meditaci..? Mit o jeden spoustec min proste, jako tehotenstvi a prace a muz vojak a doma jedno ditko, to je proste docela dost na jednu zenskou. Zvlast pro tu co trpi uzkostmi <3 neni to zbabely a je uplne fuk, ze Novakova odvedle ma 3 deti, muze kamionaka, ceka dvojcata a v praci jede dvanactky. Nevim, co delas a jak te prace bavi/stresuje/naplnuje, ale jestli citis, ze ti vic bere nez dava, tak bych se asi nebala hodit docasne marod nebo zkratit uvazek. To jen pisu vlastni zkusenost, me prace kdysi malem znicila...

nikaak
autor
6. bře 2018

Tak jsem domluvena zítra s MUDr.,vysvetlim ji můj stav a jsem zvědavá co mi doporučí. Je to šílený mám chvilky kdy si říkám, že to prostě pro to miminko zvládnu, protože čtu strašny články o tom jak AD působí na dítě. A pak jsou okamžiky kdy jsem rozhodnuta, že to bez nich prostě nedám :/ jinak zkusím různou meditaci, relaxaci,.. V práci zkusím vydržet, máme totální podstav, takže to mi nepridava, ale snažím se šetřit. Přešla jsem že sálu jen na papírovou práci, tak to snad půjde. Každopádně vám moc děkuji

cokoladovakocka
7. bře 2018

@maii SSRI nezpusobuji abstinencni syndrom, protoze nevyvolavaji zavislost - mohou zpusobit rebound effekt, to ano, ale nejedna se o abstinencni syndrom.

nikaak
autor
7. bře 2018

@cokoladovakocka můžu se zeptat co to je,, rebound efekt,,?

maii
7. bře 2018

@cokoladovakocka ale jo, u plodu, jehoz matka uzivala v tehotenstvi SSRI, se mohou abstinencni priznaky projevit. Ne u matky, ale u ditete. Tedy abstinencni syndrom. S rebound effectem to nema co delat. Vice info napr. zde: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics...

maii
7. bře 2018

@nikaak Kdyz vysadis nebo snizis davku leku (u tebe na uzkost), tak se ti vrati symptomy a casto jeste v horsi mire, nez prec lecbou.

nikaak
autor
7. bře 2018

@maii to ano, to vím, ale nevztahuji se tyto problémy na dítě?

maii
7. bře 2018

@nikaak to je jen vysvetleni toho pojmu rebound effect ;) jinak ve vztahu k diteti, to ti proste nikdo nepotvrdi. Blbe se to meri a testuje. Vi se, ze stres ovlivnuje dite, ale nevi se presne, jak, do jake miry a jake dalsi faktory v tom hrajou roli. U prasku se testuje, zda zvysuji riziko vrozenych vyvojovych vad, ale jestli je dite matek, co v tehu braly ssri, vice treba plactive nebo makove, to ti nikde s poradnou davkou jistoty nepotvrdi :( Existuji studie a dost se ruzni, nektere tvrdi, ze stres v tehu = pricina vseho mozneho spatneho u ditete, nektere jsou mnohem pozitivnejsi a stres v tehu = dite je vnimavejsi a citlivejsi.... Necti je. O stresu v tehu pise taky kazdej druhej casopis a internetovy magazin, a clanky nejsou vubec podlozene... spis se zkus soustredit na to, co by ti ted pomohlo. Vic pomoci doma? Kamoska co by u tebe prespala par noci? Vikend s malou nekde kde si to uzijete? Konkretni pomoc v domactnosti?

Nas - psychicky labilnejsich:D jsou mezi matkami statisice az miliony. Neexistuje jasna spojitost matka brala ssri v tehu a tudiz je dite takove a makove, nebo matka mela navaly paniky = dite je chudak. Tak to neni. Taky si vycitam, ze nebudu male dobra mama, ze i ted v tehu mam vykyvy do deprese a mala se treba trapi, ze ve skole se ji budou spoluzaci smat... ale to jsou jen myslenky. Nahodou mama, co si umi priznat, ze ji neni dobre, a ktera to resi, je daleko lepsi model nez supermama, co vse vi, vse zna a nikdy nema ani rymu (a pak kdyz lehne s anginou nebo kdyz se zmyli, tak dite z toho ma pomalu trauma, jistoty se sypou).

cokoladovakocka
7. bře 2018

@maii Diky moc za clanek. Ja ale uvest nekde abstinencni syndrom, prijdu o praci 🙂. Nevim, mozna Evropa, ze ten clanek je starsi... kazdopadne diky 🙂

maii
8. bře 2018

@cokoladovakocka ja te chapu! Ale ta abstinence se vztahuje jen a jen na novorozene, ne na matku. Presnejsi je tedy neonatal abstinence syndrome (nas) - za to te nevyhodej;) je jich spousta druhu, jde o to, ze novorozenec ma abstinencni priznaky (withdrawal priznaky, netusim jak cesky), ale Nas je normalne zavedeny termin. Clanku je dost, i mladsich 10 let. Zase v pripadu ditete nelze mluvit o reboundu, protoze tam nejde o nic, co se opakuje, jen ma priznaky z vysazeni po urcitou dobu po porodu. Jiny u matek-fetek, jiny u alkoholicek, jiny u ssri... Ale hlavne, ze si rozumime. Ja vim, dat ssri a abstinenci vedle sebe je zavadejici jako prase...

cokoladovakocka
8. bře 2018

@maii Dekuju moc, rozumim ti a dava mi to smysl! Ja si nejake clanky specificky o nas vyhledam, anglictina je v poradku, umim.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru