Diabetes typu I. v těhotenství

michaelasev
4. srp 2017

Ahoj, jsou tady prosim nejake dia maminky?

michaelasev
autor
4. srp 2017

Dekuji, ale tehotenska cukrovka je uplne neco jineho nez cukrovka typu I. 🙂

ivadol
4. srp 2017

@michaelasev V tom foru, na které je tu odkaz, jsou i ženy s cukrovkou 1. typu.

werumka
4. srp 2017

@michaelasev Ja mam DM1 a pak určitě ještě @babuna 🙂

babuna
4. srp 2017

Klidně bych byl pro téma pro DM I. zvlášť je v tom opravdu rozdíl 🙂. Ptej se na co potřebuješ, ale já mám inzulínovou pumpu tak netuším jestli je to jiné třeba s perama 🙂

werumka
4. srp 2017

@babuna Ona tady nějaká témata jsou, ale vždycky měla dost krátkou životnost, protože příspěvky se tam objevovaly jen čas od času.

babuna
4. srp 2017

@werumka přitom těch maminek s I. cukrovkou je celkem dost ... 🙂 mě tež šoupli do těh. cukrovky 🙂 ale ono je to fakt jiné ... to co tam maminy jí aby snížily cukr by mě zabilo :D

werumka
4. srp 2017

@babuna Ono jich je asi dost... ale nechodí třeba na MK a hlavně asi pro ně ta cukrovka není takovou neznámou, jako pro holky s GDM, takže tam těch témat není tolik.
V některých věcech - jako třeba to jídlo, co píšeš - mi GDM taky připadá složitější. Z druhý strany - když máš na regulaci glykémie vlastně v rukách jen to jídlo, tak je to pak větší box. My zase boxujem s dávkama a rozložením inzulínu, aby to nelítalo 😀

gabcava
4. srp 2017

Ja se take hlasim 😀

michaelasev
autor
4. srp 2017

Holky diky, ja jsem ted tehotna 20tt a oproti prvnimu tehotenstvi, kdy slo vsechno uplne nejak samo, ted ta cukrovka strasne zlobi :( Jinak jsem taky na inzulinove pumpe. Jde mi o to, ze rozhodne nemam tabulkovy hodnoty a v soucasne dobe uz cca 3 tydny bojuju s celym dopolednem, kdy mi glykemie vyskoci na 10-11 a nemuzu ji srazit, nasledne po obede obr hypo a i kdyz uz ho cekam a snazim se reagovat vcas, tak to kazdej druhej den nevyjde, takze po cukru kontra a jsem zase na 10. Dopichuju behem dopoledne i inzulinkou do nohy, ale mam pocit, ze to nejak extra ucinek nema. Cukrovku uz mam 17 let, takze se da rict, ze jsem ostrilenej kozak 🙂 Ale uz jsem fakt v koncich. Hlavne se vsude docitam jak maji dia maminy krasny hodnoty, ze to treba vyskoci sem tam nahoru, ale hned to stahnou, tak jsem spis chtela najit aspon jednu, ktera rozhodne nemela idealni hodnoty a presto ma zdrave miminko. Glykovany hemoglobin mam zjistovany pouze jeden, cca v 10tt a byl 5,6, zadna slava, ale snad ani katastrofa. Jak jste na tom byly vy?

werumka
4. srp 2017

@michaelasev Ahoj, chápu, že to je stres... Mně tyhle výskoky taky vždycky stresovaly. Ale neboj se, lékaři už dneska umí pracovat s těhotnýma diabetičkama prvního typu dobře a vše bude v pořádku! Když jsem v těhotenství mluvila s diabetoložkou a říkala jí, že mi ty hodnoty tak nějak hezky vychází samy, tak mi říkala, že v prvním to tak bývá, protože to je takové "první setkání" s větší inzulinovou rezistencí. Ale každé další už je na to takové těžší, protože ta opakovaná rezistence pak vyžaduje vyšší dávky inzulínu, který má ale zároveň pomalejší rozjezd (proto možná ty dopichy pocítíš až po obědě, kdy pak přijde hypo). Nezkoušela sis nastavit vyšší bazál na ráno a dopoledne? V těchto týdnech už by se to dalo očekávat, že potřeba inzulínu stoupne... Já sama za sebe bych inzulínkou nedopichovala a snažila se to řídit jen pumpou. Taky je možné si v těhotenství zažádat o senzor - @babuna ho měla. Musím sama za sebe říct, že je fakt dobrý a vidíš, jestli má glykémie stoupající nebo klesající tendenci (abys třeba nedopíchla dvě jednotky na glykémii 11, která v tu dobu už klesá a pak to spadne rychle do hypa).

michaelasev
autor
4. srp 2017

No takto, bezne mam bazal mezi 6-9 cca 1 jednotku, v tomto obdobi ho mam aktualne zvednuty na 2,5j/hod coz uz je opravdu hodne, k teto hodnote jsem se dopracovala behem 3 tydnu a bez efektu, behem dne mi staci na jednu jednotku jidla pichnout zhruba jednu jednotku inzulinu, rano picham na 3 jednotky jidla 8 jednotek inzulinu plus dopichy, takze sileny. Ten senzor by to mozna vyresil, uz si asi o nej na pristi kontrole reknu, znam je, s dcerkou jsem je mela cely prvni trimestr. V podstate jde o to, ze vim jak reagovat, co a kdy zvysovat, ale mam pocit, ze momentalne i kdybych se stavela na hlavu, tak tu dopoledni glykemii proste nesundam. Jeidny pozitivni je to, ze se celou dobu celkem dobre vyhybam hypoglykemiim a nejvyssi namerena hodnota byla 15 a to jen jednou, takze nejdu ani vylozene do velkych hyper, ale drzet se pul dne na 10 taky neni dobry. Me spis jen zajima jestli se najde nejaka mamina co to mela podobne a ma zdrave dite, at muzu byt vic v klidu. Pro me je toto uz 3 tehotenstvi, tak asi na tom neco bude, ze cim vic jich je, tim vetsi je to boj. Jinak chodim k celkem zname diabetolozce, ale nevim cim sem si ji znepratelila, v tomto tehotenstvi mi proste absolutne v nicem nevychazi vstric. Zmerit glykovany hemoglobin jednou za celou polovinu tehotenstvi to si snad dela srandu...ted na srpen taky nemam vypsany velky odbery, byt jsem si o ne rekla, takze nejdriv mi ho budou zjistovat az behem zari. O kazdou krabicku prouzku ji musim prosit, dela s tim caviky...pritom vim, ze na ne ted mam narok, denne jich potrebuju tak 20-25ks, takze me to fakt stoji hodne penez. O senzory jsem si na leto nerekla, ale ja jsem se v prvnim primestru celkem krasne drzela, hodne s dcerkou chodime na koupaky, letos v lete se toho ani nic moc jinyho venku delat neda a nevim jak by to ten senzor ustal, ale ted v srpnu uz si je vybojuju

werumka
4. srp 2017

@michaelasev Může to být taky vliv horkého počasí - mně v horku glykémie na inzulín reagují zpomaleně a pak o to rychleji padají. Ale to poobědové hypo mi trochu připomíná ten stav, kdy je organismus inzulínem nadopovaný moc. Protože pak i ty kontra jsou větší a prudší. Mně senzor pomoh lv tom, že jsem si teď aktuálně sundala asi 8 jednotek bazálu - do té doby jsem měla pocit, že je v některých částech dne toho inzulínu málo, ale bylo to tím, že před tím toho inzulínu bylo moc. Ale to by Ti ten senzor napověděl. Já chodila do Motola a tam mi glykovaný dělali pokaždé (jednou za měsíc) a velký odběr asi třikrát během těhotenství... Ten senzor by určitě vyřešil i tu spotřebu proužků, musíš je mít potom fakt drahé. Senzoru koupák nevadí. Na dia mi říkali, že by s ním neriskovali slanou vodu. Ale jinak koupaliště v pohodě. Důležité opravdu je, že Ti to neskáče ze dvou na dvacet. To je pro miminko nepříjemné. V těhotenství se mnou na dia chodila paní, která chodila normálně do práce, i když jí paní doktorka snažila uvrtat kvůli glymčám na neschopenku 🙂 Vídala jsem jí v čekárně, mívala běžně glykémie kolem 9-13. A pak jsem jí tam naposledy potkala s miminkem 🙂

babuna
4. srp 2017

@michaelasev ahoj, já zase bojovala se škaredýma hypama :( to bylo taky hnusné, pokud můžeš a tvá pumpa to umožňuje požádej si o senzor na cukr (mám minimed 640g a senzor stojí 200Kč s tím že zbytek proplácí pojišťovna možná je to v těhu ještě i jinak 🙂 ), měl by vydržet týden a dost to pomůže - hlavně bych si to vydupala k porodu - mě to zachránilo po porodu za 5 12 kdy jsem málem upadla do bezvědomí kdy mi po nakojení spadl cukr na 1,2 a já to zaspala☹ .... hodně ovlivní horko, nevyspání a s tím spojený stres ...

lucikf
5. srp 2017

Já tedy Dm 1 nemám, mám dceru s DM 1, ale vím, že na Fb je skupinka Dia těhulky - DM 1. typ. Nevím, jak zdaleka je to tam aktivní, ale tam by možná také poradily. 🙂

michaelasev
autor
5. srp 2017

Holky asi na me melo pozirivni ucinek uz jen to, ze jsem se vcera trosku vykecala 🙂 Dnes hodinu po snidani 7,1 a 2 hodiny po snidani 5,6 🙂

michaelasev
autor
5. srp 2017

Nekterym jsem psala SZ, protoze mi vcera uz sem vubec nesli psat prispevky

michaelasev
autor
18. srp 2017

Ahoj holky, pokud by to nekdy v budoucnu nekomu pomohlo, tak dnes jsem byla na druhym velkym UTZ. Delal mi ho doktor, ktery je pry velka kapacita a co rekne to plati a cekame ukazkove miminko prestoze moje glykemie tabulkove nejsou. Navic jsem vcera byla na diabetologii a dozvedela se pro me novinku a to, ze glykemie maji na vyvoj miminka vliv jen prvni trimestr, dal uz mu co se tyce vyvoje ublizit nemuzou, mluvim teda o glykemiich kolem 10-11mmol, ktery se o me vyskytnou minimalne jednou denne po jidle. Ve druhem a tretim trimestru uz se pry jen sleduje, aby miminko nemelo 6kg. Jeste zdaleko nemam vyhrano a vse za sebou, ale doufam, ze se dockame zdraveho miminka. Ten sutrak co mi spadl ze srdce snad museli slyset i v zapadnim Nemecku :D

michaelasev
autor
17. pro 2017

Ahoj, jen jsem chtela napsat, ze se nam ve ctvrtek narodil krasnej kluk. Bez znamek diabeticke fetopatie a nemel po porodu ani hypoglykemii. Kompenzace na 1 nebyla, glykemie byly o neco vyssi, ale v druhem a tretim trimestru ustalene, coz je asi dulezitejsi, nez za kazdou cenu dosahnout tabulkovych hodnot za cenu hypoglykemii. Tak se holky cekatelky zbytecne nestresujte 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru