G. D.: Vysoké hodnoty cukru na lačno, jinak OK

luandro
11. bře 2019

Prosím těhulky s diabetem o radu, od pátku si měřím cukr, přes den mám hodnoty ideální, ale ráno na lačno vysoké. V noci špatně spím, mám obavy, kolik ráno naměřím. Prosím o rady, co dělat, abych ranní cukr snížila. Děkuji

jeanny13
11. bře 2019

vyspat se.... Ne, nedělám si legraci. Řešila jsem to teď hodně s doktorkou, nevyspání vyhání ty hodnoty nahoru i u zdravého člověka bez cukrovky.

lila4
11. bře 2019

@luandro taky jsem to tak měla, bohužel jsem se neobešla bez inzulinu na noc. Ale opravdu pomáhá hodně spánku např. Já to teď mám tak, že v 7 večer si dám ještě pořádnou večeři kolem 8-9 si dám třeba okurek a trochu eidamu 30%, nebo šunky, mezi 9-10 jdu spát a v 5 ráno se měřím, jelikož ještě chodím do práce... a od té doby co to takhle provozuji, tak se mi cukr už nezvyšuje. Samozřejmě dodržovat dietu během celého dne a dost pít 🙂

luandro
autor
11. bře 2019

@jeanny13 Mám doma už jedno dítě, s tím spánkem je to horší... :(

luandro
autor
11. bře 2019

@lila4 Děkuji, zkusím Váš večerní harmonogram 🙂. Díky

hranicarka
11. bře 2019

Minuly tyden jsem absolvovala test na cukrovku a pan doktor na me den pred testem na vysetreni apeloval, abych si odpocinula a nicim se nestresovala (pokud by mi treba nejel vlak na cas), ze to ty hodnoty opravdu vyrazne ovlivnuje a dojde k pomalejsimu vstrebavani. Tak na to zkuste nemyslet a vecer a rano myslete na uplne jine prijemnejsi ;)

rajani
11. bře 2019

Druhá večeře. Pokud klesne glymca v noci moc, tak si ji telo vytahne ze zasob => vysoka ranni glymca.

jeanny13
12. bře 2019

@luandro jsem na tom stejne. zrovna pred testem dva dny horecky kvuli zubum tak jsem dve noci nespala tak proto jsme to s doktorkou tak resily ;)

mona91
12. bře 2019

Já taky měla ranní vyšší a neobesla jsem se bez metforminu. Teď ke konci se to zase horsi. Vyzkoušela bych všechny možné druhé večeře, od okurky rajcete počínaje přes šunku syr až třeba po ovoce je malé procento žen kterým opravdu ovoce i přes to ze je plne sacharidů pomáhá snížit ranní glykemii, stejně jako někomu nemusí dělat dobře mléčné výrobky (jako třeba u mě mléčné výrobky jen odpoledne nemůžu je ráno a na druhou veceri to mám pal cukr u stropu) nebo to zkusit i bez druhé večeře. Mě takhle doktorka nechala vyzkouset všechno možné a když nic nezabrali tak holt prášky... ten spánek dela strašně strašně moc. Já když spím celou noc (což se mi stalo asi tak 2x od prosince) tak ráno 5,5-5,7, když nespim celou noc tak to samé. Nejlépe se změřit po prvním regulernim probuzení to já mám mezi 3-4 ráno... dlouho jsme to vychytavali ale nakonec to snad doklepem už v tomhle režimu, dlouhodobej cukr mi stále leze hezky dolu každý měsíc takže efekt to má i když jsem ho měla úplně v pohode i na začátku.

luandro
autor
15. bře 2019

Děkuji, budu dále zkoušet druhé večeře. Se spánkem se také snažím "bojovat", co bude ideální a snad odejde i ten stres, už se mi o ranním měření i zdá 😖

lastovenka
16. bře 2019

@luandro Víš co jsem zjistila já? Že glukometry měří na ho...... Jestli máš poblíž nějaký odběrový místo tak tam zajdi a nech si změřit cukr z žíly. Stojí to kolem stovky myslím. A vezmi si sebou i svůj glukometr a jakmile ti vezmou krev z žíly, nebo prostě co nejdřív po odběru,tak si změř glykemii i sama z prstu a uvidíš výsledek! Věřím, že budeš stejně překvapená jako já. Já už to udělala 2x. Jednou z prstu vyšlo 5.8 a z žíly o chvilku dřív 3.8 a podruhé z žíly 4,4 a přes glukometr 6,2!!!!! Dobrý ne? A to bylo měřeno vždy v rozmezí max 5 minut!!!!

mona91
16. bře 2019

@lastovenka ono tohle neznamená ze to je pravidlo. Záleží na typu glukometru, jestli jsi sis prst dezinfikovala, otirala/neotirala krev, jestli sis myla ruce před měřením... všechno má své specifika. Jasné za zkoušku nic nedáš ale regulérní závěr je těžký dělat. Ano kdyby ti vzali krev ze žily a kapku ze žily dali na glukometr a ten nameril úplně jinou hodnotu je to chyba v glukometru to bez debat.

lastovenka
17. bře 2019

@mona91 Já jsem se snažila dodržet, co se říká. Tzn. umyté ruce, odber z druhé kapky. Jako upřímně doufám, že to pravidlo opravdu neni, že e měření glykémie z prstu a pak z žíly tolik liší, protože to by znamenalo, že spousta lidí zřejmě cukrovku nemá anebo v mnohem nižší míře!

mona91
17. bře 2019

@lastovenka určitě to pravidlo není jako neříkám ze se to stát nemůže ale i pet minut hraje roli. Znám sama z praxe ze když se prave veme krev ze žily na stříkačku a použije žilní krev do glukometru tak maj hodnotu v podstatě totožnou jako z laboratoře, ale když se pichnes je to japilarni krev a hodnota se liší. Ja mám třeba rozdíl žilní a kapilarni krve v řádech desetinach. Ale nicméně pokud nemáš závěr tehu cukrovky je to jen a jen dobře 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru