Hyperemesis gravidarum - těžké nevolnosti v těhu

fykyska
21. zář 2012

Ahoj holky, ráda bych zde vytvořila diskuzi na téma "hyperemesis gravidarum,, tzn. forma těžkých nevolností v těhu.. Prosím, budu ráda když se zde zapojí PŘEDEVŠÍM maminky, které si tímto prošly takže infuze, hospitalizace, následný režim jak v těhu tak ve stravě apod. Abychom tuto diskuzi rozvedli spíše v duchu osobní zkušenosti přímo s konkrétní diagnozou, protože ty maminky které znají vědí že není zvracení jako zvracení . Ráda bych se informovala a ráda bych touto diskuzí pomohla maminkám které tato diagnóza postihla..
😉 🙂

Díky všem

danidada
3. únor 2019

Ahojte, u mě třetí těhotenství a zase peklo. Jsem přikovaná k posteli a nejsem schopná se postarat o starší děti. Jinak kinetóza a zvracení při brání antikoncepce souhlasí. Držím všem pěsti.

sisakysela
16. dub 2019

Zdravim vsechny co v tehotenstvi takto trpi. Nyni jsem na konci 12.tydne a od 6.tydne me toto trapi. Spolehala jsem se na 2.trimestr, ale vzhledem k tomu,ze je mi cim dal tim hur,tak se spoleham uz jen na porod. Kdo tento stav nezazije,nepochopi. Jsem neskutecne vdecna za to,jak skveleho manzela mam-doma se vicemene pohybuji jen mezi loznici a koupelnou a jen predstava,ze bych mela otevrit lednici a neco uvarit mi dela zle. Obcas je muj stav lepsi-zvladnu jit i do prace, ale je vic dnu,kdy jsem doma nez tam. Vcera jsem uz dobrovolne jela na pohotovost. Ocekavala jsem podani infuze na zavodneni, ale vzhledeme k tomu,ze na Bulovce bych musela byt hospitalizovana nekolik dni,podstoupila jsem pouze injekcne podani leku Degan. Musim rict,ze mi opravdu pomohl a dnes jsem jiz vypila takove mnozstvi jak za posledni tyden dohromady. Je mi jasne, ze je jen otazka casu,kdy se vratim do puvodniho stavu, ale nyni je to obrovska uleva. Mate s tim nektera zkusenost? A jake jsou vase zkusenosti s pohotovosti v prazskych nemocnici? Za me Bulovka (“prekvapive”) opravdu hruza-setkala jsem se s nehorazne arogantni lekarkou Mojhovou,kterou uz v zivote potkat nechci.

mku
16. dub 2019

@sisakysela ja jezdila do vinohrad a vsechno perfektni, vc hospitalizace 🙂 tri ctyri dny me nakapalu a mohla jsem domu... ale zase se to vratilo a celkove to preslo az po 20tt

sisakysela
17. dub 2019

@mku dekuji za info-kdyz bude opet nejhur pojedu do Vinohrad🙂

mku
17. dub 2019

@sisakysela me tak vzdy rikali, ze radeji jet zbytecne nez pozde 😉 a sama uz dneska vim, ze bych tak dlouho necekala a jela co nejdriv, protoze kapacky jsou proste zazrak 🙂

sisakysela
17. dub 2019

@mku mne na Bulovce praveze vynadaly-ze jsem hysterka, a ze mi kapacku pichnou jenom kdyz si tam tyden polezim. Vzhledem k tomu,jak byla doktorka prijemna,tak jsem si nechala pichnout jenom Degan a ten mi tedy opravdu pomohl-dokazala jsem se alespon poradne napit a trochu najist🙂 ale opravdu se desim dne,kdy se mi to vrati. Neni to par dnu,co jsem si myslela,ze umru. Ale to v teto skupine asi nemusim popisovat...

stanulena
5. led 2020

@jika80 a po tých liekoch ti bolo aj dobre aspoň pol dna a mohla si piť prípadne jesť?mne torecan nezaberal vôbec iba degan a ranital a to iba tak že ak som mala šťastie a nevyvracala ho tak som do seba dostala kúsok niečoho ale zle mi bolo aj tak stale...tieto lieky pri nich je to také isté alebo si sa cítila aj dobre?dakujem

jika80
5. led 2020

@stanulena mohla som sa normalne najest aj napit, vobec ziadne vracanie. Netusim ale, od kolkeho tt sa moze uzivat.

locko
2. únor 2020

Tak holky, jdu se sem svěřit, postěžovat, možná pobrecet a především si sem jdu pro radu,jak tohle všechno přežít, když mám doma ještě dvou a půl letou dcerku? Jsem 15tt, první hospitalizace v 10tt, druhá teď a hned po propuštění domů se to vše vrátilo,zvracim, kudy chodím, pochopení od okolí je na nule,mamka se ségrou jsou toho názoru, že bych se měla vzchopit a začít fungovat, že se mám trochu sebezaprit a něco vydržet.... Jenže já už fakt nemůžu,jsem na pokraji všech sil,jak fyzických, tak psychických. Přítel mě má sto chutí zase odvézt do nemocnice, že se prý na mě nedá koukat. Největší problém je s dcerkou, já se o ní nejsem schopna postarat a babičky chodí do práce, přítel je živnostník a má práci rozjednanou po celé ČR a peníze též potřebujeme. Jak jste to dělaly vy,co se týká péče o dítko, pokud už jste jedno doma měli? U dcerky jsem v klidu ležela celý den v posteli,ale teď už to nejde a já trpím, jako zvíře...

macik82
8. únor 2020

@locko
Nedovedu si v tomhle stavu vůbec představit pečovat o tak malé dítě...člověk má velký problém sám se sebou. A ten kdo tímto neprošel nikdy nepochopí,že rady typu vzchopit se jsou v tomto případě opravdu nereálné

jika80
8. únor 2020

@locko moja dcera mala necele tri roky a staral sa na stastie manzel, malu som do 18.tt ledva videla. Vsetci sme to na stastie v zdravi prezili

macik82
8. únor 2020

@jika80 jak to tady pročítám tak problémy pokud odeznívají vůbec tak až kolem 20 týdne.Máte někdo jiné zkušenosti?

locko
8. únor 2020

Děkuji za odpovědi, zatím se to u nás vyřešilo tak, že přítelova mamka si vzala na týden v práci neplacené volno a bude tu s námi, začátkem týdne jsem byla u své mamky, ale tam to více méně nefunguvalo, když mě budila se slovy, ať vstávám, že tu mám dítě....já jsem schopná jen ležet v ložnici, dýchat, mít zavřené oči a snít, jakmile vstanu, okamžitě jde všechno ven, navíc na mě jdou hrozné mdloby a motání hlavy, no prostě stav,co člověk fakt nechce,za pět dnů jsem zhubla další 3kila,to bude jojoefekt jako blázen 😭🤦, naštěstí mám tedy zásoby, takže si prcek má z čeho brát. Modlím se,aby to kolem toho 20tt aspoň trochu ustoupilo.

macik82
8. únor 2020

@locko tak to jsi na tom stejně,taky nejsem schopna jakéhokoli pohybu,motá se se mnou celý svět..A bereš něco-tablety,čípku?Já mám štěstí že dcera bude mít za týden 9 let takže ta už se o sebe postará,ale stejně není o co stát když se má dívat na nefungující mamku...Měla jsi to tak i v prvním těhotenství?

locko
8. únor 2020

@macik82 mám tu čípky, ale ty mi nezabírají, nic jiného mi nedali, gynekolog mi řekl, že ani nic jiného není,ale na internetu jsem nějaké léky našla, tak se na to ještě zeptám,ty máš něco doma? A v kolikátém jsi tt? U prvního těhotenství mi bylo taky hrozně zle a zvracela jsem,ale jsem přesvědčená, že tam jsem to snášela mnohem lépe z důvodu, že jsem opravdu mohla celý den ležet, přítel jezdil dálky, takže nebyl každý den doma, mě odpadlo vaření, prostě no stress.U tebe to bylo v prvním těhotenství? Jestli se někdy rozhodneme do třetího,tak to bude fakt až za 10let. Aby už byly děti trochu více samostatnější....

macik82
9. únor 2020

@locko já jsem těhotná počtvrté,ale dítě mám jedno.Navic tentokrát je to těhotenství nečekané,už jsme se smířili s tím že dcera bude jedináček.První těhotenství mi bylo zle,ale né tak jako teď....to nedopadlo ve 24 týdnu...druhé mi bylo relativně fajn,né že bych nezvracela,ale normálně jsem fungovala,třetí to nedopadlo hned ze začátku takže to mi zle ani nezačalo být a teď tady ta hrůza....já jsem teď teprve 9tt začalo mi být zle ale hodně brzo.Ve špitálu jsem dostala Torecan v kapackach na doma mám degan.Torecan mi moc nesedl.Doktor mi řekl ža na doma toho moc není v nemocnici v kapackach mají prý větší vyber co dat tak nevím,já se zatím dočetla jen o Torecanu a deganu. Za mě další dítě už rozhodně ne,i kdyby tady to nevyšlo,já co těhotenství to katastrofa vždycky něco špatně...

jika80
9. únor 2020

@macik82 no mne to preslo len vdaka liekom - zofran alebo ondasteron sa volaju. Podavaju sa vlastne ludom s rakovinou pri ozarovani.

macik82
9. únor 2020

@jika80 u nás se asi tyto léky nedávají nenašla jsem žádný odkaz v souvislosti s tehotenstvím...

jika80
10. únor 2020

@macik82 ja som googlila rozne info ohladne hyperemesis a nasla som jedno forum, kde sa tieto lieky odporucali. Ja zijem v nemecku a zhodou okolnosti bol moj dr v case mojho tehotenstva na jednom skoleni a tam sa tiez odporucali. Zabrali mi do dvoch dni, ani som tomu verit nechcela. Pozri si ucinnu latku, mozno su v cr pod inym nazvom a skus to prebrat s dr. Nasledky na vyvoji syna nevidim absolutne ziadne

locko
10. únor 2020

Ondasentron jsem měla v kapacce a našla jsem, že je dostání i v tabletách,ale tedy momentálně dlouhodobě nedostupný... Degan se prý může brát jen pár dní...?

locko
10. únor 2020

Zofran jsem našla pod názvem Zofran Zydis a ten ondasentron je Ondasentron Sandoz

malytlustyhroch
10. únor 2020

@macik82 ohledne toho, jak to odezniva. Me nevolnosti zkoncily "uz" v 16tt. Ale mozna jsem specificky pripad, tak to radsi napisu cele, protoze co tady tak ctu, tak ani nevim jestli sem patrim. Na kapackach jsem zkoncila uz po 12 hodinach od prvniho zvraceni ( zvracela jsem skoro non stop a byla jsem dost mimo), ale od te doby co me pustili z nemocnice uz jsem zvracela jen treba 1x za den nekdy ani to ne, zbyla jen silena unava, slabost a pocit nevolnosti, jist jsem byla schopna jen v noci, a to preslo v 16tt (leky doma uz jsem nemela).

macik82
12. únor 2020

@locko degan beru dlouhodobě,v příbalovém letáku je sice uvedeno krátkodobě,ale třeba zase u torecanu je uvedeno,že ho těhotné vůbec nesmi takže to si asi nevybereš.Dlouhodobe užívání deganu mi odkýval jak muj gynekolog tak v nemocnici

locko
12. únor 2020

Jasný, já jen, že jsem to někde v diskuzi zahlédla... Teď co mě docela trápí je, že v sobě neudržim ani žádné vitamíny pro těhotné na zdraví vývoj miminka a to je tu mám koupené, doufám, že bude všechno v pořádku a hned,jak budu moci je chci začít brát...

macik82
12. únor 2020

@locko já bych bez deganu nepozřela nic....vitaminy se brát snažím ale taky to vždycky nevyjde...jsem rada ze do sebe vůbec něco dostanu a ze se ve mě něco vůbec vydrží...

locko
13. únor 2020

@macik82 tak mě by zajímalo,kdy to přestane, momentálně jsem 16+4, pár dní to vypadalo nadějně, že už bych nemusela zvracet,jen tedy žaludek na vodě a křeče jsem měla stále, ale včera se to vrátilo a dnes už zvracim i jen po tom,co se napiju, mám strach, že zase skončím v nemocnici,do toho se přidala opravdu šílená bolest hlavy. Připadá mi, že je okolí na mě naštvaný, že mi je zase zle, protože to znamená, že se někdo zase musí postarat o dcerku, přítel je momentálně na druhé straně ČR.... Já už fakt nemůžu, už tady jen brečím a do toho zvracim....

sylvusska
13. únor 2020

@locko me bylo v obou tehu hrozne zle, horsi bylo druhe tehu od 6+0 a doma 16m dcerka. Resili jsme to tak, ze si ji brali tchanovci, tehdy i segra, co mela prazdniny ve skole, doktorka mi rekla, ze je to na kapacky do nemocnice, ze tam klidne hned zavola, ze mi po nich bude lip na par dni, ze bych si 3 dny zkusila tam lehnout. Ale odmitla jsem (nebot mi zemrel den pred dedecek a bylo to celkove tezky). Takze mi napsala torecan cipky, at si dam rano, ze ty nevolnosti jsou nejhorsi, at lezim a spim. Mela jsem prakticky 2 tydenni strevni chripku :D zvraceni, motani hlavy, jen bych spala, byl pro me problem i jen dojit z postele na zachod. Nejedla jsem prakticky 3 tydny nic, trochu coca coly, par lzicek zmrzliny, za den tak 1 rohlik. Tento stav se po 2 tydnech zlepsil, ze jsem mohla jen lezet a vnimat dcer, sedet aspon u ni. Nevolnosti ustaly kolem 13.tt. Pokud se podari nekdy 3.ditko a budu tu mit 2 deti - 2 roky a 4 roky, vubec netusim, kdo se o ne postara, jak to bude. Nedelam si nadeje, ze ty nevolnosti takto nebudou. Ale okoli to teda nechapalo, ani manzel nechapal, ze 2 tydny nefunguju vubec, nebot oni to nezazily, ani mamka, ani tchyne. Ale pokud by toto nastalo i u dalsiho tehu, tak hospitalizaci neodmitnu, jinak fakt torecan cipky si napsat. Je uvedeno, ze se nesmi uzivat, ale doktorka rikala, ze to zvraceni je pro ranne tehu mnohem horsi, odchazi z tela mnoho zivin, telo strada.

locko
13. únor 2020

@sylvusska torecan tu mám a vůbec mi nezabírá, už jsem fakt zoufalá,pribalak jsem si přečetla, ale on téměř každý příbalak u všeh léků vypadá hrozně. 18.unora mam jít na gyndu a to už si snad vybrecim degan, nebo ten ondasentron. Ano, tohleto je mé druhé těhotenství a je o též o dost horší.V nemocnici jsem byla už 2x, kapačky vždy na pár dní zabraly, ale po propuštění se to vždy hned vrátilo, vždy jsem tam jela už fakt na pokraji všech svých sil a totálně dehydratovaná a bez živin. Jestli se někdy rozhodneme jít do 3ditka, tak až za deset let, aby děti byly už větší... Jinak u mě okolí též nechápe, chlap taky ne,ten by mě nejraději nechal v nemocnici. doufala jsem, že v tom 12tt se to zlepší, teď jsem se modlila,za zlepšení v 16tt, teď doufám za zlepšení ve 20tt a pokud se tak nestane, tak budu zralá na psychiatrii...

sylvusska
13. únor 2020

@locko to je naprd, kdyz ti ten torecan nezabira. Me po nem nebylo hej, jakoze bych fungovala, ale nezvracela jsem. Zaludek na vode byl stale, ale bylo to snesitelnejsi. Zkus coca colu ledovou, zmrazenou a nebo tu zmrzliny po lzicce, to se na chvili zaludek uklidnil. Ale chapu te, ten stav je hrozny :( pro me to bylo horsi jak porod snad. Behem teto doby jsem sla vahou o -7kg.

anehap
13. únor 2020

@locko měla jsem to stejně, po kapačkách chvíli klid, doma se to zase vrátilo. Ale dostala jsem domů Torecan v tabletách a po něm to bylo lepší, blbě mi bylo pořád, ale zvracela jsem většinou jen jednou denně, do té doby než jsem ho dostala, v podstatě non stop - ve dne, v noci. Myslím, ze ti pomalu bude líp - u mě to u první dcery trvalo do 12.tt, u druhé do 18.tt, pak už dobrý....vydrž, je to šílený, pořád to mám v živé paměti, ale ty poklady za to stojí😍 ( dodnes holkám vyprávím, co jsem si s nimi vytrpěla😖😨)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru