Jak poznám, že břicho tvrdne nebo předčasné kontrakce?
ahoj holčiny,
nevím, jestli moje otázka patří zrovna do tohoto tématu, snad ale najdu nějakou radu...........
minulý týden jsem byla hospitalizována, kvůli krvácení z děložního hrdla a předčasným kontrakcím. doktorka mě strašně vyděsila. v průběhu týdne, kdy jsem v nemocnici ležela, jsem nepočiťovala žádné tvrdnutí břicha. proto bych se chtěla zeptat jak poznám, že mi břicho tvrdne nebo že mám předčasné kontrakce??
Stručné shrnutí
- Tvrdnutí břicha se obvykle popisuje jako náhlé ztvrdnutí břicha „tvrdé jako kámen“, které trvá sekund až minutu a může být způsobeno průpravnými (cvičnými) stahy dělohy nebo zácpou.
- Lékaři v diskuzi uváděli, že až 10 epizod tvrdnutí břicha za den je považováno za normální (v pozdějším těhotenství se uvádí i až 20× denně), ale při krvácení, pravidelných kontrakcích nebo změnách čípku je nutné okamžité vyšetření nebo hospitalizace.
- V diskuzi byla častá doporučení k užívání hořčíku (magnesium/magnezium, Magnézko, pití Magnezie nebo tablety) a k režimovému opatření (odpočinek, neschopenka, klid na lůžku); uváděné dávky se lišily (např. 400 mg denně, 500 mg 3× denně, až 600 mg/den dle lékaře) a někteří diskutující doporučovali přestat užívat hořčík kolem 34. týdne vzhledem k dlouhé době vylučování (až 6 týdnů).
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám, že je to jen tvrdnutí břicha a ne předčasné kontrakce?
A: Tvrdnutí se popisuje jako náhlé ztvrdnutí břicha „jako kámen“, které na dotek nepoddá a trvá několik sekund až minutu; pokud se opakuje pravidelně (např. každé 2 minuty) nebo je doprovázeno bolestí, krvácením nebo změnou čípku, je třeba vyhledat lékařské vyšetření nebo nemocnici.
Q: Jaké dávky hořčíku (magnezia/magnezium) se v diskuzi uvádějí pro těhotné?
A: V diskuzi se uváděly různé režimy: 400 mg denně, 500 mg 3× denně (uživatelé uváděli i 500 mg 3× denně), lékaři zmiňovali možnost až 600 mg/den pro těhotné; formy zmíněné v diskuzi byly tablety magnesia, přípravek „Magnézko“ a pití „Magnezie“, někdo uváděl i režim 4×1 tbl.
Q: Kdy mám vyhledat lékaře nebo jet do nemocnice kvůli tvrdnutí břicha?
A: Vyhledejte lékaře nebo nemocnici při krvácení z děložního hrdla, při pravidelných kontrakcích, při bolesti, nebo pokud lékař při kontrole zjistí zkracování/otevírání čípku (v diskuzi byly případy hospitalizace při cervix score a při krvácení).
Q: Pomůže klidový režim a ležení při častém tvrdnutí břicha?
A: Ano; v diskuzi gynekologové a pacientky doporučovali odpočinek, neschopenku či klid na lůžku, v některých případech hospitalizaci s léky a monitorováním.
Q: Může zácpa způsobit tvrdnutí břicha?
A: Ano, více diskutujících uvádělo, že zácpa nebo zažívací potíže mohou způsobit pocit ztvrdnutí břicha, a rozlišení od kontrakcí se provádí podle konzistence a pravidelnosti stahů.
Q: Může dlouhodobé užívání magnézia ovlivnit kontrakce při porodu?
A: Několik příspěvků upozorňovalo, že nadměrné užívání hořčíku by mohlo teoreticky oslabit kontrakce při porodu (lektorka v diskuzi uvedla riziko potřeby podání oxytocinu) a že je doporučováno magnézium vysadit přibližně do 34. týdne vzhledem k pomalému vylučování (až 6 týdnů).
Závěry z diskuze
Shoda
- Tvrdnutí břicha se typicky popisuje jako břicho „tvrdé jako kámen“, které na dotek nepoddá a trvá řádově sekundy až minuty.
- Až 10 epizod tvrdnutí břicha denně bývá v diskuzi označováno za normální fyziologické „tréninkové“ stahy dělohy.
- Hořčík (magnesium/magnezium, Magnézko, pití Magnezie nebo tablety) a režimová opatření (odpočinek, neschopenka, klid na lůžku) se v diskuzi často doporučovaly jako první pomoc.
- Při krvácení nebo při zjištěném zkracování/otevírání čípku je třeba okamžité lékařské vyšetření a případná hospitalizace.
Sporné názory
- Někteří diskutující a lékaři doporučovali rutinní podávání hořčíku, zatímco lektorka na kurzu doporučovala hořčík jíst spíše z potravin (banány) a vyhýbat se nadměrnému farmakologickému užívání.
- Rozdíly v uváděných dávkách hořčíku: někteří uváděli 400 mg denně, jiní 500 mg 3× denně nebo až 600 mg/den; rozchody v radách, kdy magnézium vysadit (někdo doporučoval přestat kolem 34. týdne, jiní to řešili individuálně).
- Některé případy vedly k hospitalizaci a předčasnému porodu, zatímco většina diskutujících měla podobné epizody bez vážných následků; sporné je, kdy přesně epizody signalizují reálné riziko.
Otevřené otázky
- Jaká je optimální individuální dávka a doba užívání hořčíku u konkrétních pacientek s častým tvrdnutím břicha?
- Jak přesně odlišit benigní „tréninkové“ stahy od těch, které předcházejí předčasnému porodu bez sonografického či cervikálního vyšetření?
- Jakou prediktivní hodnotu má frekvence tvrdnutí břicha (např. 10 vs. 20 epizod/den) pro riziko předčasného porodu?
Zmíněné značky a firmy
Magnezia, Magnézko, Magnezium, Calibrum mami, Rodina.cz, Sedmikraska.bloguje.cz
Zmíněné produkty a metody
magnezium (hořčík), Magnézko, Magnezium (pití), tablety magnesia, ginipral, oxytocin, cervix score, odběr plodovky (amniocentéza), klidový režim / neschopenka / ležení na lůžku, kontrola čípku, pozorování krvácení, hlenná zátka
Místa a osoby
Francie
Holky, ja sama nevim...a doufam, ze ani nebudu muset...ale Gedren z listopadek by vam mohla poradit...myslim, ze s tim mela ona sama zkusenost...
paja: me kolem 22 - 25tt tvrdlo bricho dost casto a pak to preslo. Zadne problemy jsem s tim nemela a miminko je zdrave. Tvrde bricho muzes mit i ze zacpy. Rozhodne nedej na to, co rika svagrova, ale az budes u doktora, tak se na to zeptej, urcite te uklidni.
hankah: tvrdnuti bricha muze byt zpusobeno predcasnymi kontrakcemi delohy, ale ty muzes mit i bez toho, ze bys to citila... Radeji to ale rozeber s odborniky.
paula: a muzes popsat ten pocit? je to pocit nebo je to jako na dotek?
Ja si tedy bricho neprohmatavam :/ tak ani envim jak bych to poznala
paula: a jak jsi to poznala? co ti na to řekl doktor? dal ti na to něco? do mě doktoři cpali magnezium.......
sor: v nemocnici mě upozorňovali bříško moc neprohmatávat, že tím dráždíš dělohu a můžeš si ty předčasné kontrkce vyvolat - opatrně.......!!!
hani: no ja kdyz si mazu/olejickuju, tak velmi jemne, opravdu nevim jak bych pripadne ztvrdnuti poznala :/
Ahoj holky, mně tvrdlo bříško v těhu od 7. měsíce a doktor mě strašil že porodím dřív. Šlo o předčasné něco jako "kontrakce", doporučil mi polehávat a dávat na sebe pozor. Žádné velké cestování no prostě se nehonit.
Tvrdnutí se pozná velice snadno: břicho ti začne tuhnout a máš ho během chvilky jako kámen - opravdu to je cítit a když si na něj sáhneš tak jako kámen opravdu je. Takhle mi tvrdlo tak 2x za den. V den kdy jsem jela do porodnice mé kontrakce vypadaly naprosto stejně,jen mi bříško tvrdlo každé 2 minuty. Žádný strach, pokud o tomto stavu ví doktor a šetříte se, mělo by být vše v pořádku ale doktor to vědět musí. Přeji hodně štěstíčka 😉 🙂
to je tezko popsat... Kdyz se bricha dotykas, treba pri te masazi, tak s nim muzes jakoby trosku hybat, kdyz ale ztvrdne, tak se vubec nepohne a je proste tvrdy... To nemusis ani nejak prohmatavat, to citis na povrchu.U me to bylo treba jen par sekund, nebo minutu a pak zase normalni. Doktor mi rekl, ze je to normalni, ale muj doktor je nic moc...
Magnesium vam urcite neuskodi, uvolnuje krece a me v tehotenstvi hodne pomohlo - na krece v lytkach a i na bolest hlavy od krcni patere. Navic pry kdyz se vezme rano na lacno tak pomaha i na zacpu. Proste uvolnuje zakrecovane svaly, tak asi i tu delohu.
hankah: a napsali ti to magnesium i domu? Jestli ne, tak si ho kup sama i bez predpisu, je to fakt dobre.
pauli: domů mi ho nenapsali, ale řekli mi ať piju magnezii. koupila jse si vitámínky pro těhu ve II. a III. trimestru a tam je taky, tak mám strach, abych ho do sebe nedostávala zase až moc.....??!! a po tom 27týdnu ti to povolilo??
Podivej se kolik je tam mg. Tehotne muzou az 600mg magnesia denne. Ja brala 400mg, to je tak normalni. Ja myslim ze s te magnezie tu davku co potrebujes nepokryjes. Me potom uz bricho netvrdlo, ale ted me zase nekdy tvrdne. Jsou to pry cvicne stahy, ze se deloha pripravuje na porod...
Ahoj,
můj dr. říkal že tvrdnutí břicha do 10x za den je v normě, děloha trénuje
A horčík je fajn, ale měl by se přestat brát včas, protože se z těla vylučuje až 6 týdnů a děloha by při porodu nemusela pracovat tak jak má (právě proto že Mg uvolňuje křeče)
ahojky,
určitě poznáš, že ti tvrdne břicho podle toho, že je tuhé jako kámen a za chvilku se zase uvolní, normálně nahmatáš miminko, ale takhle nejde vůbec zmáčknout, navíc někdy se ti vyšpulí na stranu, tím jak je mimi v jedné části.
magnezium je dobré, má se brát až dvě tablety třikrát denně, ale jak všichni píšou, nemusíš se bát pokud tvrdne bříško jen několikrát za den. určitě je lepší víc odpočívat...
hodně štěstí
Ahoj mne taky dr rikal ze do 10 krat je tvrdnuti v poradku,ze deloha je sval a zvyka si,neberu nic,tu magnezii mi jedna dr. kazala pit ale muj gynekolog rikal ze ji nemam moc pit ze krome horcika ma i jini slozky tak nevim
No já mám zas pocit, že mi bříško netvrdne vůbec,taky mě dr upozorňovala, že do deseti denně už mám nárok 😀 ,ale mám asi dělohu-lenocha, nebo jsem si toho ještě prostě nevšimla...
holky děkuju moc. doktorka mě tím vyděsila,a vy jste mě uklidnily 😀 na kontrolu jdu až 13tého, tak se na to dovyptám. já ale právě necítím vůbec nic!!! důležité asi je, aby se ženská při tom neotvírala, ne?
ještě jednou díky!!!!!!!!§
Presne tak hankah, tvrdnuti bricha samo o sobe neni nebezpecne a nekdo ho ma casteji a nekdo mene casto. Problem je spise to krvaceni z delozniho hrdla. Pokud se zenska predcasne neotvira, tak je tvrdnuti bricha o.k.
Lamia: Me teda NIKDY netvrdlo 10krat za den. Jenom jedno obdobi tak 2krat az 5krat za den...
kazda jsme jina a kazda prozivame i tehotenstvi jinak a mame jine problemy, hlavne se holky nestresujte, kdyz mate nejaky problem. Stres je pro dite horsi nez cokoliv jineho...
paula-teď jsi mě zaskočila☹ já byla tak nějak v tom, že i to krvácení z děl.čípku není až taková tragédie, že je to jen takový vchod a že to mimískovi nějak nemůže ublížit. sestra umého dr., říkala, že se to stává a že když jsem s tím takhle problémy měla, že můžu občasně špinit, případně i krvácet ....☹
hankah: ja te nechci strasit, ja tomu prece nerozumim tak jako dr. nebo sestra. Kdyz ti rikale sestra, ze se to stava, tak to asi neni takovy problem... Ja jsem se s tim nesetkala, ale urcite dej vic na odborniky, nez na me!!
no, ono s těmi odborníky je někdy problém, každý ti občas řekne něco jiného!! 😖
vím, že to není normální, ale snad je to taková menší komplikace.........
holky, našla jsem k tomuto tématu docela obsáhlou diskuzi:http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep.asp?z_podka...
dobry den
jsem v 17tydnu..tvrdne mi bricho..je to normalni,ze mam tenhle problem tak brzy? dekuji
magda mě dr. taky v 17tt už předepsala magnesko, protože jsem měla trochu tvrdší břicho, ale myslím, že když ho budeš jest tak to bude v poho, já hodně piju magnesku, přece jenom je to lepší než nějaký prášky, ikdyž asi v ní toho tolik není... 😒
Já jsem v 25.týdnu a bříško mi občas tvrdne.Na kontrole jsem byla 8.12. a na další jdu až ve středu.Tak uvidím,co mi doktor řekne.
Ahoj, mě tvrdlo bříško v 32tt a ležela jsem v nemocnici. Bylo to stahováním dělohy. Brala jsem kvůli tomu magnesium a na chvíli to pomohlo.
Hankah tvrdutí je když to stvrdne uplně celej podbřišek a táhne tě jako by dolů, mě to tak dělá. To jsou vlastně i kontrkce ale slabý, silný ty mám až teď, ale to myslím že máš ještě čas. Držím pěstičky 🙂
Ahoj, me taky tvrdne brisko a casto a uz dlouho. Do nedavna jsem chodila na gindu ve Francii a tam mi rekli ze to je uplne normalni, ze to jsou takove pripravne kontrakce. Rozhodne mi na to nic nedavali a uz od zacatku 2. trimestru se me vzdyckz ptali, jestli nemam kontrakce. Na zacatku tretiho trimestru se mi dokonce asi 2x, nebo 3x stalo, ze jsem mela i bolestivou kontrakci, ale to zase samo prestalo. Ja si s tim hlavu vubec nelamu i presto ze jsem k tomu uz i otevrena na 3 cm. Termin mam 22. ledna, tak uz se tam nekam pobliž snad dostanu. Beru to s optimismem a nijak si nepripoustim ze bych behem tehotenstvi mohla mit nejake problemy. Tak se nebojte a hlavne budte v klidu, vzdyt je to pro mimi to nejlepsi.
Ahoj holky, nekde nahore jsem psala, ze s tim bohudik zkusenosti nemam, ale bohuzel jsem je nakonec ziskala,u me to brisko tvrdne presne tak jak pise zonja a teres...doktor mi na to dal 3krat denne po dve tablety magnesia a musim rict, ze se to zlepsilo...jen si musim davat pozor jak se zvedam z lehu, musim stranou, uz to nejde primo ze zad...anebo kdyz se chci predklonit...jak proste zatnu brisni svaly (i kdyz nerada), tak mi zacina tuhnout... ☹
No hlavne byt v klidu...
Ahoj, mě tvrdne břicho od 18. týdne a to po odběru plodovky. Od té doby jsem doma na nemocenské, mám klidový režim a beru 3-4x denně magnezko. Tvrdnutí jsem měla několikrát denně, ale nějak výrazně jsem to nevnímala. Jen že na pohmat jsem měla břicho jako kámen. Po vyšetření čípku mi břicho ztvrdlo vždycky, takže doktor to hned poznal. Já ne. Později asi od 26. jsem měla i bolestivé kontrakce jako kdybych měla dostat menstruaci, ale teď - 34. týden -mám pocit, že je to spíš čím dál tím lepší. Nejvíc mi to tvrdne večer a v noci když se převalím z boku na bok, tak mi to udělá. Jednou jsem měla i pravidelné kontrakce co 20 min, ale po magnezku to přešlo samo.
Holky já bych se Vás chtěla zeptat, když vám ztvdlo břicho, mohly jste normálně chodit? já mám občas problém. Sedím v kanclu 8 hodin a dopoledne nebo kolem oběda když jdu do města něco zařizovat nebo na oběd, tak mám břicho tvrdé (ne každý den) a musím chodit jako hlemýžď, protože rychleji to prostě kvůli tomu břichu nejde... spíš mi tvrdne podbřišek. máte některá podobnou zkušenost?
Ahoj holky, zavítala jsem na tuto diskuzi, páč mě vyděsilo dnešní tvrdnutí břicha. Jsem teprve ve 20.týdnu a asi 3x mi během pozdního odpoledne a večera ztvrdlo břicho, bylo jako kámen. Tedy vlastně jen takový pruh v podbřišku, nebolelo to, ale cítila jsem to, bylo to nepříjemné. Ale trvalo to jen pár sekund. Předtím jsem táhla nákup z auta, docela těžkej, tak to bylo asi tím. Ale jinak sem normálně zvyklá cvičit-lehké posilování a lehká aerobní zátěž, ale při tom mi bříško netvrdne. Jinak nemám sebemenší problém, veškeré výsledky jsou v pořádku. Tak nevím, jestli mám plašit doktora
já bych se toho tvrdnutí nebála...pokud je to kolem 20tt do 10 epizod denně (slova mého lékaře) tak je to OK, děloha je sval, takže jako sval funguje.Prohlédl děložní hradlo s tím, že takové tvrdnutí nemá žádný vliv na těhotenství.Při příští ko se na to zeptej, ale mě můj dr dal na moji žádost magnesium 500 mg 3x denně a bylo to lepší (ale podle jeho slov je to spíš 3xdenně kostku cukru 😉. Já jsem teď ve 30 tt a břicho mi tvrdne pořád častěji a v tomto období může až 20x denně, zkrátka taková předporodní příprava. Při prvním těhu mi také tvrdlo, také jsem měla magnesium prý pro klid duše a nakonec jsem skoro 14 dní přenášela a museli mi píchnout vodu, jinak bych snad neporodila 😉

Hankah:
Ahojky, já ti sice neporadím, ale jsem moc ráda, že jsi otevřela toto téma. Zrovna včera u nás byla na návštěvě švagrová a ta mě docela vyděsila, protože říkala, že mám šíleně tvrdé břicho a že si myslí, že takhle by to teda být nemělo...Já vím, že to může být takové to "jedna paní povídala" , ale jsem z toho docela špatná...Mám ho možná o něco tvrdší, ale přičítala jsem to zažívacím potížím, které mě teď hodně trápí - konkrétně zácpa...Budu ráda, když některá z vás napíšete své zkušenosti...