Jsem těhotná a mám ekzém. Co pomůže a neublíží miminku?
Ahojky, obracím se na těhulky a maminy - ekzematičky. Jsem na začátku těhu a ekzém se mi dost rozjel. Nemá některá z vás zkušenost s nějakými prostředky, které zabírají a přitom nejsou hormonální, aby neublížily miminku? Díky
Stručné shrnutí
- Pravidelné intenzivní promašťování pokožky (olejové koupele, emoliencia jako Linola Fett, Balneum Hermal, Excipial) je v diskuzi uváděno jako základní nefarmacologické opatření proti atopickému ekzému v těhotenství.
- Lokální kortikosteroidní masti (uváděné příklady: Elocom, Locoid, Advantan) diskutující užívaly s opatrností a několik lékařů v diskuzi uvedlo, že po 3. měsíci těhotenství je možné lokální kortikoidy použít krátkodobě a lokálně; při pochybnostech doporučili konzultaci s teratologickým informačním centrem (224 431 111, www.gennet.cz).
- Alternativní a podpůrné přístupy zmíněné v diskuzi zahrnují lázeňské pobyty (např. Lipová u Jeseníků, Priessnitz), kúry s mořskou nebo Mrtvého moře solí (firma BAHRA), solné jeskyně (vstup cca 70 Kč, údajně pojišťovna přispívá ~500 Kč/rok u některých pojištěnců) a lokální přípravky na bázi konopí, přičemž většina těchto zkušeností je anekdotická a nejednoznačná.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální masti lze v těhotenství použít na ekzém?
A: V diskuzi byly zmiňovány Elocom, Locoid a Advantan; několik dermatologů uvedlo, že lokální kortikosteroidy lze v těhotenství použít opatrně po 3. měsíci, a uživatelky doporučovaly konzultovat použití u gynekologa nebo kontaktovat teratologické informační centrum (tel. 224 431 111, www.gennet.cz).
Q: Jaké nehormonální přípravky a emoliencia jsou doporučované během těhotenství?
A: Uživatelky uváděly Balneum Hermal (olejová koupel), Linola Fett, Linola olejové koupele, Excipial (červený Excipial), mandlový olej Salus (uváděna cena 75 Kč) a tekutý pudr/zásyp jako praktická opatření pro zklidnění a promaštění.
Q: Pomáhají solné koupele nebo solné jeskyně na atopický ekzém a kolik stojí?
A: V diskuzi několik matek popisovalo zlepšení po Mrtvého moře solích (BAHRA) a po návštěvách solné jeskyně; uživatelka uvedla vstup do solné jeskyně za 70 Kč a zmínila, že její pojišťovna přispívá cca 500 Kč ročně, při prvních koupelích bývá přechodné zhoršení, poté úleva.
Q: Jsou alternativní metody jako homeopatie, střevní sprcha nebo masti z konopí účinné?
A: V diskuzi někteří uvedli rychlé zlepšení po homeopatii nebo po domácích mastičkách z konopí (jalovec + vazelína), a byla popsána střevní sprcha s cenou cca 700 Kč za zákrok s doporučeným opakováním 3×; tyto zkušenosti jsou z diskuse anekdotické a efekt není vědecky podložen ani jednotně potvrzen lékaři v tématu.
Q: Jaké dietní úpravy se v souvislosti s ekzémem v těhotenství nejčastěji zmiňovaly?
A: Diskutovaly se eliminační přístupy včetně vynechání mléčných výrobků, vajec, čokolády, rajčat a citrusů; byly zmíněny i přísné diety „bezmléčná, bezvaječná, bezlepková“, které někomu pomohly, ale uživatelky je hodnotily jako náročné a drahé.
Q: Jaký je odhad dědičnosti sklonu k ekzému podle diskuze?
A: V diskuzi byly uváděny čísla ~40 % pravděpodobnost sklonu k ekzému, pokud je atopik pouze jeden z rodičů, a ~60 % pokud jsou atopici oba rodiče; v některých příspěvcích se objevily i jiné procentní odhady (např. 65 %), proto přesné číslo je předmětem nejednotných výpovědí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Intenzivní promašťování pokožky (olejové koupele, emoliencia) je jedním z nejčastěji doporučovaných opatření proti atopickému ekzému v těhotenství.
- Po 3. měsíci těhotenství někteří lékaři v diskuzi povolují krátkodobé lokální kortikoidy, avšak s opatrností a co nejmenší možnou dávkou.
- Eliminace vybraných potravin (mléčné výrobky, vajíčka, čokoláda, rajčata, citrusy) byla v diskuzi často uváděna jako faktor, který u některých pacientek zlepšil ekzém.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávají používání lokálních kortikoidů v těhotenství (po 3. měsíci), zatímco jiní lékaři v diskusi doporučují kortikoidy vyhýbat a preferují alternativní postupy.
- Některé osoby hlásily účinnost homeopatie, střevní sprchy nebo mastí s konopím; jiní upozorňovali, že takové výsledky jsou anekdotické a klasická medicína považuje vědecky podloženou léčbu za prioritu.
- Jedna kožní lékařka doporučila UV/solárium jako terapii, zatímco jiné komentáře varovaly před opatrností a riziky opalování v těhotenství.
Otevřené otázky
- Jaké jsou konkrétní rizikové a bezpečné dávky lokálních kortikosteroidů v různých trimestrech těhotenství pro plod?
- Které alternativní metody (homeopatie, střevní sprcha, konopné masti) mají reprodukovatelné důkazy o účinku na atopický ekzém v těhotenství?
- Jaké bylinky a „čisticí“ čaje jsou v těhotenství bezpečné a které mohou mít teratogenní nebo detoxikační rizika (např. ostropestřec)?
- Jak silně ovlivní eliminační dieta riziko a závažnost ekzému u novorozence a kojence?
Zmíněné značky a firmy
Balneum Hermal, Linola, Excipial, Salus, Karl Hadek cosmetics (Attopic), Muttisol extra, Lipová u Jeseníků, Priessnitz (lázně), Vichy (Lipidiose 2), Lenienska, C&A (CaA), Kik, BAHRA, La Roche-Posay (Lipikar), Eucerin, Gennet, Teratologické informační centrum
Zmíněné produkty a metody
Balneum Hermal (olejová koupel), Linola Fett, Linola olejové koupele, Excipial, mandlový olej Salus (75 Kč), Attopic (Karl Hadek cosmetics, obsah třezalky, levandule, citronu), Muttisol extra (olej), Lipídiose 2 Vichy (400,- Kč), Elocom, Locoid, Advantan, Dithiaden, Jarischův roztok (obklady), Colinfant Newborn, homeopatie, střevní sprcha (udávaná cena cca 700 Kč/séance, doporučeno 3×), masti z konopí (jalovec + vazelína), solné koupele / Mrtvé moře sůl (BAHRA), solná jeskyně (vstup cca 70 Kč), tekutý pudr/zásyp, Eucerin odličovací mléko, Calcium pantothenikum (41 Kč), Zyrtec, Xyzal, Symbicord (inhalátor), hydrokortison injekce, eliminační dieta (bezmléčná, bezvaječná, bezlepková), promaštění vazelínou, tekuté zásypy, koupel z konopí (odvar listů), solární/UV terapie (sporné)
Místa a osoby
Lipová u Jeseníků, Priessnitz, Praha (Kik na Lukách u metra zmíněn), Motol, MUDr. Jonáš, Karl Hadek
Micanek: moc děkuju, dneska jdu na gyndu, v pátek na plicní a asi se teda objednám i ke kožařce. Právě že bych nerada nějak ublížila miminku, tak studuju všechno možný a už jsem z toho chvilkama i hystericka 😉 Navíc za chvilku začne všechno kvést a já mám ještě dost silnou pylovou alergii,takže si to asi taky budu užívat ☹
ahoj kočky 🙂
micanku: ty už abys porodila co??? jinak se toho ekzemu nezbavíš 😠 musíš držákovat 😅 a hezké moderní kočárky ted dělají prostě hodně pidi, to je asi nějaká moda 😕 ale co, pak použiješ sportáka taky ne? 😉 a díky za radu, ale na toho našeho prďolínka nic neplatí, už jsem tady možná psala, že jsem aktivní ažaž, malíník, lněný semínko, sex..... a ani prd, drahoušovi se prostě ještě nechce a my se klidně můžeme stavět na hlavu 😀 ne už to neřeším ani nevyvolávám, jen mi po tom není dobře a bolí břicho ještě víc, takže si pěkně počkáme, však v poho, teprve včera jsme měli termín 😉 a koukám, jak jste holky pěkně připravené - teda micanku, jak už máš naplánovanej epidural.... to je moc fajn, to bude porod jedna báseň 🙂 😉
vítám nadenku spolutrpitelku a gratuluji k otěhotnění 😉 s fenistilem zkušenost bohužel nemám, tak neporadím... ale určitě bych v tomto období nic neriskovala a nebrala bez dohladu a poradě s lékařem....jinak antihistaminika, ze začátku mi občas dali dithiaden, ale byl moc silnej a i prcek byl po něm dost utlumenej 😅 tak jsem ho nebrala, až když se to tak šíleně rozjelo, tak mi dr. a v nemocnici napsali zyrtec, že se v těhu může, ale samozřejmě se to nesmí přehánět, pokud vydržíš, tak nejlépe bez žádné chemie... ale to ti všechno dr. řekne 😉 jinak doporučuji ten tekutý pudr (s obsahem polysanu), jak psala micanek 😉 jo ale důležitá informace je, že PRVNÍ TRIMESTR NESMÍŠ NIC! pak už se to dá......
Gaba3: Jo radí se dobře, ale pokud budu přenášet taky, tak nevím, nevím zda manžílka připustím 😀 ale přenášet se mi nechce.
Jo a co se týče toho epidurálu, tak mi ho doktorka sama doporučila, že bych mohla dostat astmatickej záchvat a Michálek pak odemě. Ale já byla ŕozhodlá i tak, tak že to co říkal doktorka je pro mě taková berlička. Hlavně když mě všichni okolo říkaj, že jsem na palicu že chci epi. Pitomci.
Nadenka: Do 3 měsíce to vydržbez všeho ... vím je to strašný, ale je to hnejdůležitější doba pro tvoje miminko. Já léky přestala brát hned. 😒
micánku 😀 připustíš 😀 mě se taky nechtělo dojít až za termín, chtěla jsem rodit ve 38tt, ale opravdu jsem mohla jen chtít 😀 a pokud to bude lepší kvůli astmatu, tak to je jasný! a na ostatní kašli a nic jim neříkej, však nemusí vědět, že ti ho píchnou, když ti toto říkají ne? já uvidím, jak to bude, ale pokud epi budu potřebovat, tak klidně 😉
Gábi, popravdě mám strašnej strach z bolesti. Bohužel uklidňování, že to zvládlo miliony ženskejch na světě mě vůbec neuklidňuje. Kdyby mě dali celkovou narkozu, tak bych se taky nezlobila. 😀
Já astma normálně nemám, ale doktorka to myslela tak, že z panické hrůzi si ho můžu vyvolat sama. 😖
micanku, nejsi, každej jen snášíme bolest jinak a není se zaco stydět 😉 a celková narkoza asi nepůjde 😀 😀 😀 ono to třeba nebude tak hrozné, některé maminy to popisovaly, že se to dalo prodejchávat a že se to dala vpohodě vydržet 😉 uvidíš... 😉 a je míšánek správně otočenej už?
gábi to nevím. Na ultrazvuj jdu příští pátek 4.4. ale zítra to potřebuji kuli manžovi přehodit na 31.3. tak to teprve zjistím. A sama od sebe to nepoznám. Ty jsi to poznala, nebo taky ne?
tak to ti dr. určitě řekne nebo se zeptej 😉 mě se prcek otočil ve 30tt a tušila jsem to, protože to bylo v neděli a bylo to takový divný - myslím to otáčení, musela jsem si jít na chvilku lehnout 😅 a v úterý jsem šla k dr. na utz a ta mi řekla, že už se bobík vážně otočil.. jinak bych to tehdy podle pohmatu nepoznala... zato ted je to všechno pěkně cítít 🙂 klidně už ho můžeš mít dobře otočeného a ani o tom nevíš 😉 právě mě napadlo, že kdyby se ti neotočil, tak se většinou chodí na císař že? ale to by ses stejně bolesti nevyhla, to prej zase bolí pak 😒 mamino, budeš muset vydržet 😉
Gábi, ale bolí pupík a né rozkrok 😀 Celí těhu jsem byla v poho smířená, že holt ven musí, ale teď se začínám bát. Chci to už mít za sebou. 😅
no nevím, co je lepší, jestli pupík nebo rozkrok 😀 neboj, to zvládneš a epidural to jistí 😉 některé maminy dokonce tvrdí, že by radši šly rodit než jít třeba k zubaři 😉 hlavně, že budete s miminkem vpořádku a zdravý!
Já sem to říkala taky, ale co jsem těhu, tak chodím každej měsíc a vůbec mě to nebolí. Tak už jsem radši pro toho zubáka. 😀 Teď mě pěkně začala menstruovat pusa. A to jsem na zoubky uchyl. starám se o ně jak o vlastní.
😀 Stejně je to na ho....
No, už to chci mít taky zasebou. jsem zvědavá, jak to bude s tím ekzemem. někomu to prej zmizne uplně. Jooo kdyby. 😀
no věřím 😀 😀 😀 Těším se taky až budu moct na solárko. Mám tak zjizvený nohy, že je bez opálení nevytáhnu. tělo dostalo fakt záhul.
ahoj nadenko, vítám tě a přeju, aby se ti ekzém moc nerozjel a jak říkaly holky, raději zajdi za Dr., já osobně kortikoidy nee, ale Dr. je v menší míře v těhu i při kojení předepisují... 😔
Gabi, díky, Stelinku jsem pohladila, dnes pořád vyžaduje pozornost, tak už nemůžu 😅 ještě že už manžel přišel z práce
holky, toho porodu se fakt vůbec nebojte!!! alespoň u mě to nebylo tak strašný a ta bolest, no je to jako při MS, ale teda mnohem horší a právě ten epidurál krásně pomůže, ale dá se to určitě i bez toho, já jen byla hodně unavená no...jo a ještě ta poporodní rána - já se velmi rychle zahojila, měla jsem totiž homeopatika na hojení poporodních zranění, které jsem těsně před před a po porodu užívala, měla jsem je od homeopatky, ke které jsem dřív chodila...micánku, až půjdeš k té homeopatce, tak se jí na to zeptej, určitě ti je doporučí a fakt zabírají...pokud budete chtít, tak vám napíšu, které jsem já užívala...mám i homeopatika na podporu laktace, z počátku krásně fungovaly, ale teď už si tělo asi zvyklo a mám pocit, že tak nezabírají, tak kdyžtak taky můžu poradit🙂
micánku, pichnutí toho epi jsem vůbec necítila nebo jenom malinko, protože si to teda skoro ani nepamatuju 😅 akorát mě po tom asi tři dny tak divně bolely záda kolem toho místa vpichu, byla to taková trošku nepříjemná bolest, ale po těch asi třech až čtyřech dnech to pominulo a už vůbec nic 😅 mně epi fakt ulevil, sice je to chemie, ale já jsem říkala v tom okamžiku mi to pomohlo a ušetřilo mi to tak síly, které byly potřeba🙂
artuse: pošly mi prosím název těch homeopatik do ip. Určo se na to zeptám. Já už mám tak strašný bolesti v zádech, že 3dny ná víc už mě nezabijou.
já měla malou taky otočenou hlavičkou dolů ve 30 tt 🙂
micanku, pokud se bojíš bolesti a Dr. ti to i doporučila, tak si ten epi fakt nech píchnout, vždyť na tom nic není 😔 mně ho ta porodní asistentka sama nabídla a říkala, že sama ho měla, že by bez něho neporodila 😅
Ahoj holky, tak co je nového?
Gaba3: tak pořád 2v1? Já už se těšila, že se tu dočtu, že je Vojtíšek na světě.....
Nadenka: gratuluji k otěhotnění. 🙂 Až budeš mít ty doktory oběhnutý, tak dej vědět, co to poradili.
Já ne/čekám MS začátkem dubna, jsem zvědavá, jestli se nám tentokrát zadařilo. Kéž by...
Jinak ekzém mám teď celkem vklidu a pylová alergie se zatím taky rerozjela, jupíííí.
jenniffer: Po .... jsem si vždycky dala pod prdel takovej ten malej bool a fakt to zabralo. Tak šup nohy nahoru. A pořádně. 😀
Micanek: nožky nahoru už proběhly, manžel z toho měl děsnou srandu.... 😀
Koukám, že jsi řešila strach z porodu. Úplně tě chápu... pak určitě písni, jak jsi to zvládla. 😉
jenniffer: tak vydrž ... z manžou, jsme měla takovou fregvenci sexu, že ani nevíme jak jsme k Michálkovi přišly. Takže ten balon fakt zabral. Hol se něchtělo. Neboj ... určo to brzo taky příjde.
dobrý ráno holky 🙂
jeniffer se taky přišla ukázat 😵 budu myslet, aby to dopadlo!!! 😉 a koukám, že micanek radí - nožky nahoru 😀 my to taky zkoušeli a u nás teda nepomohlo.... a když jsem se nato nesoustředila a hned se zvedla, tak to bylo 😀
a co dělají miminka? 🙂
teeda micánku, koukla jsem do albíčka a ty už máš vážně turbo pupík 😀 😀 😀 hezký 😉 🙂
Ahoj holky, moc vsem dekuju za rady🙂 vcera jsem byla u zenske doktroky na prvnim uzv,ale zatim je videt jenom gestacni vacek, takze mam za 14 dni dalsi kontrolu. Byla jsem z toho tak mimo, ze jsem se nezeptala vubec na nic. Ale v patek jdu na plicni, tak s panem doktorem proberu snad veci ohledne alergie....Co jsem zjistila, ze jsem tehule ( v podstate hned prvni den, co jsem to mela dostat), tak neberu zadne leky, jenom vitaminy. Alergii mam ted v pohode,ale ten ekzem, nerad jeden, svedi a svedi☹ V noci jsem si tak rozskrabala krk 😢
ahojky 🙂
micánku, bříško velké 😅 já taky měla velké, sotva jsem se valila 😅
gabi, zítra k Dr., že? 🙂 nebo rovnou na porodní sál? 😀 no jo, to čekání 😔
nadenko, já se taky vždycka chtěla na gyn. zeptat na sto věcí a byla jsem tak vyvalená, že jsem vše zapomněla 😅 teď zase občas zapomínám u dětské Dr. 😅 to svědění je blbý, mě lupénka svědí vždy v akutním stádiu, po výsevu 😒
hezký den
ahoj holky 🙂
nadenka: první tři měsíce asi budeš muset vydržet se svěděním ☹ ale pak ti dr. něco napíše a uleví se 😉
artuse: tak jsem zase koukala a pěkně doplňuješ fotečky, tak jsem se kochala zoubkama 🙂 😉 a jojo, zítra jdu k dr., tak vám napíšu 😉 od včerejšího večera mi je dost mizerně, tak jsem jak chcípák, už aby se bobík rozhoupal a vykoukl 🙂
Ahojky babulky .... to už je zase hodin.
Já se v noci zase drbala a zase když nepočítám celkově nohy a ruce mám ty blbí puchejře na rukách. Svědí to jak sviňa.
No sama jsem na ten turbo pupík čučela jak blázen a pak jsem si uvědomila, že nejde vidět, jak jsem strašně prohlá v zádech. Taky mě pěkně bolí. A k té mé vejšce 164cm to vypadá na 4čata. 😀
Gábi ..... no pořád na tebe myslím, zda už ..... 😀 třeba už si tě tam zejtra nechaj
jo aStelinka je fakt nádherná .... už se těším na toho mého pidimužíčka 😀
Jo a na té fotce si všimněte ... tu bundu jsem si koupila a ve stejný den si udělala těhu test a zjistila jsem, že jsem těhu. No a o jakej kus ji nezapnu 😀

Nadenka: Tak tě tady vítám, i když nevím, zda je dobré, že tě vítám na těchto stránkách. Hlavně ti přeji ať těhu neprožíváš jak já. Co se týče ekzemu, tak od 14tt je těhu pro mě peklo a těším se, až bude malinkej venku.
Fenistil jsem nikdy moc nepoužívala. Ale bejt tebou, radši si zajdu na kožní a domluvím se na všem z tvojí DR. Přece jen teď jde hlavně oo Tvoje miminko.
Je pravda, že kortikoidy se v těhu taky nesměj, ale já bych to bez nich nevydržela. Musíš ale dávat na vše majzla. Ani dieta mi nezabírá.
Gábince zase moc pomohl tekutej pudr a mě sem tam ta dehtová mastička. Je dělaná v lékárně, ale může se v těhu. Akorát, že smrdí a vše je od ni špinavé.
Moc ti přeji, ať ti to zmizí a prožíváš nošení tvého broučka v poho. 😵