Jsem těhotná a mám ekzém. Co pomůže a neublíží miminku?
Ahojky, obracím se na těhulky a maminy - ekzematičky. Jsem na začátku těhu a ekzém se mi dost rozjel. Nemá některá z vás zkušenost s nějakými prostředky, které zabírají a přitom nejsou hormonální, aby neublížily miminku? Díky
Stručné shrnutí
- Pravidelné intenzivní promašťování pokožky (olejové koupele, emoliencia jako Linola Fett, Balneum Hermal, Excipial) je v diskuzi uváděno jako základní nefarmacologické opatření proti atopickému ekzému v těhotenství.
- Lokální kortikosteroidní masti (uváděné příklady: Elocom, Locoid, Advantan) diskutující užívaly s opatrností a několik lékařů v diskuzi uvedlo, že po 3. měsíci těhotenství je možné lokální kortikoidy použít krátkodobě a lokálně; při pochybnostech doporučili konzultaci s teratologickým informačním centrem (224 431 111, www.gennet.cz).
- Alternativní a podpůrné přístupy zmíněné v diskuzi zahrnují lázeňské pobyty (např. Lipová u Jeseníků, Priessnitz), kúry s mořskou nebo Mrtvého moře solí (firma BAHRA), solné jeskyně (vstup cca 70 Kč, údajně pojišťovna přispívá ~500 Kč/rok u některých pojištěnců) a lokální přípravky na bázi konopí, přičemž většina těchto zkušeností je anekdotická a nejednoznačná.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální masti lze v těhotenství použít na ekzém?
A: V diskuzi byly zmiňovány Elocom, Locoid a Advantan; několik dermatologů uvedlo, že lokální kortikosteroidy lze v těhotenství použít opatrně po 3. měsíci, a uživatelky doporučovaly konzultovat použití u gynekologa nebo kontaktovat teratologické informační centrum (tel. 224 431 111, www.gennet.cz).
Q: Jaké nehormonální přípravky a emoliencia jsou doporučované během těhotenství?
A: Uživatelky uváděly Balneum Hermal (olejová koupel), Linola Fett, Linola olejové koupele, Excipial (červený Excipial), mandlový olej Salus (uváděna cena 75 Kč) a tekutý pudr/zásyp jako praktická opatření pro zklidnění a promaštění.
Q: Pomáhají solné koupele nebo solné jeskyně na atopický ekzém a kolik stojí?
A: V diskuzi několik matek popisovalo zlepšení po Mrtvého moře solích (BAHRA) a po návštěvách solné jeskyně; uživatelka uvedla vstup do solné jeskyně za 70 Kč a zmínila, že její pojišťovna přispívá cca 500 Kč ročně, při prvních koupelích bývá přechodné zhoršení, poté úleva.
Q: Jsou alternativní metody jako homeopatie, střevní sprcha nebo masti z konopí účinné?
A: V diskuzi někteří uvedli rychlé zlepšení po homeopatii nebo po domácích mastičkách z konopí (jalovec + vazelína), a byla popsána střevní sprcha s cenou cca 700 Kč za zákrok s doporučeným opakováním 3×; tyto zkušenosti jsou z diskuse anekdotické a efekt není vědecky podložen ani jednotně potvrzen lékaři v tématu.
Q: Jaké dietní úpravy se v souvislosti s ekzémem v těhotenství nejčastěji zmiňovaly?
A: Diskutovaly se eliminační přístupy včetně vynechání mléčných výrobků, vajec, čokolády, rajčat a citrusů; byly zmíněny i přísné diety „bezmléčná, bezvaječná, bezlepková“, které někomu pomohly, ale uživatelky je hodnotily jako náročné a drahé.
Q: Jaký je odhad dědičnosti sklonu k ekzému podle diskuze?
A: V diskuzi byly uváděny čísla ~40 % pravděpodobnost sklonu k ekzému, pokud je atopik pouze jeden z rodičů, a ~60 % pokud jsou atopici oba rodiče; v některých příspěvcích se objevily i jiné procentní odhady (např. 65 %), proto přesné číslo je předmětem nejednotných výpovědí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Intenzivní promašťování pokožky (olejové koupele, emoliencia) je jedním z nejčastěji doporučovaných opatření proti atopickému ekzému v těhotenství.
- Po 3. měsíci těhotenství někteří lékaři v diskuzi povolují krátkodobé lokální kortikoidy, avšak s opatrností a co nejmenší možnou dávkou.
- Eliminace vybraných potravin (mléčné výrobky, vajíčka, čokoláda, rajčata, citrusy) byla v diskuzi často uváděna jako faktor, který u některých pacientek zlepšil ekzém.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávají používání lokálních kortikoidů v těhotenství (po 3. měsíci), zatímco jiní lékaři v diskusi doporučují kortikoidy vyhýbat a preferují alternativní postupy.
- Některé osoby hlásily účinnost homeopatie, střevní sprchy nebo mastí s konopím; jiní upozorňovali, že takové výsledky jsou anekdotické a klasická medicína považuje vědecky podloženou léčbu za prioritu.
- Jedna kožní lékařka doporučila UV/solárium jako terapii, zatímco jiné komentáře varovaly před opatrností a riziky opalování v těhotenství.
Otevřené otázky
- Jaké jsou konkrétní rizikové a bezpečné dávky lokálních kortikosteroidů v různých trimestrech těhotenství pro plod?
- Které alternativní metody (homeopatie, střevní sprcha, konopné masti) mají reprodukovatelné důkazy o účinku na atopický ekzém v těhotenství?
- Jaké bylinky a „čisticí“ čaje jsou v těhotenství bezpečné a které mohou mít teratogenní nebo detoxikační rizika (např. ostropestřec)?
- Jak silně ovlivní eliminační dieta riziko a závažnost ekzému u novorozence a kojence?
Zmíněné značky a firmy
Balneum Hermal, Linola, Excipial, Salus, Karl Hadek cosmetics (Attopic), Muttisol extra, Lipová u Jeseníků, Priessnitz (lázně), Vichy (Lipidiose 2), Lenienska, C&A (CaA), Kik, BAHRA, La Roche-Posay (Lipikar), Eucerin, Gennet, Teratologické informační centrum
Zmíněné produkty a metody
Balneum Hermal (olejová koupel), Linola Fett, Linola olejové koupele, Excipial, mandlový olej Salus (75 Kč), Attopic (Karl Hadek cosmetics, obsah třezalky, levandule, citronu), Muttisol extra (olej), Lipídiose 2 Vichy (400,- Kč), Elocom, Locoid, Advantan, Dithiaden, Jarischův roztok (obklady), Colinfant Newborn, homeopatie, střevní sprcha (udávaná cena cca 700 Kč/séance, doporučeno 3×), masti z konopí (jalovec + vazelína), solné koupele / Mrtvé moře sůl (BAHRA), solná jeskyně (vstup cca 70 Kč), tekutý pudr/zásyp, Eucerin odličovací mléko, Calcium pantothenikum (41 Kč), Zyrtec, Xyzal, Symbicord (inhalátor), hydrokortison injekce, eliminační dieta (bezmléčná, bezvaječná, bezlepková), promaštění vazelínou, tekuté zásypy, koupel z konopí (odvar listů), solární/UV terapie (sporné)
Místa a osoby
Lipová u Jeseníků, Priessnitz, Praha (Kik na Lukách u metra zmíněn), Motol, MUDr. Jonáš, Karl Hadek
micanku, no nekecej! to ti asi fakt budou vyvolávat... nic si z toho nedělej, já na tom byla podobně, jen ty poslíčky jsem měla jako blázen 😅 😉 jinak moc myslíme!!! a máš někoho mobil, abys dala vědět?
holky, kdo by měl zájem, dala jsem dnes na net nové fotečky vojtíka, tak mrkněte 😉
Gábi ... já pořád žádnej příznak ... ale jsem tak nějak v pohodě. 😀
Fotečky náááádherný ... já už chci taky!!!!!!!!
No a tobě jak to sluší ... ty máš popstavu, jako by jsi nikdy nebyla těhotná ... jééé to bych si přála taky. Jenže mě typovali, že jsem těhotná a ještě jsem nebyla. 😀 😠
No jsem fááákt zvědavá. ... no a už se taky hlavně těším, jak budu kočárkovat. Já jsem se narodila 1.3. tak Michálek asi čeká na 1.6. ... no až na to dlouhý a už bolestný tahání malího by to nebylo špatný datum. 😀 😀 😀
micanku, užívej si tu pohodu, pak fakt začne šrumec, teda pokud nebudeš mít zlaté dítě, které kam položíš, tam bude v klídku a bude spinkat a neplakat 😀 😀 budeš vzpomínat na ty chvliky klidu...i když toto je krásné,ale náročné, takže uvidíš, že kilečka půjdou dolů samy a taky nepůjde poznat, že jsi byla těhotná 😉 😉 však já měla nahoře skoro 15kg 🙂
a určitě, at nám dá někdo vědět, myslíme!! a co ti řekl dr. a vyvolání....? už docela dlouho přenášíš, tak nechce ti pomoct?
Gábi ... já přenáším od pátku 23.5. ...na tom koníkovi to trošku nesedí 😀 ... jinak už chodím doma od deseti k pěti ... je to takové čekání na houbelec.
Jinak mám zase cosi na rypáčku a na rukách ... no asi to teplo. Jinak Dr. jdu zítra ... tak pokud dnes nic, tak budu zítra chytřejší ... doufám.
Gábi, jak by jsi popsala toho posla? Mě včera sem tam pobolíval pupí ... ale spíš tak jak kdyby mi Michálek rajtoval na stydké kosti a na močáku ... tak si myslím, že to nebylo ono. Bylo to toví jiný. Jinak příznaky pořád žádné. 😅
No začínám bejt pěkně rozškrábaná .... ach jo ... teď jsem totál sušenka.
Co ta Peťule ... už musí bejt doma,ne?
Čekám na nějakou tu fotečku.
micanku: aha,já jsem si říkala 😕 a poslíci? bolení bříška jako na MS, takový křečovitější a tvrdnutí bříška + mě chytaly dost záda,u porodu taktéž křížové bolesti, to je nepříjemný......s tím močákem, to ti asi malej rejdí 😉
petulko: no a kde je fotečka no? 😉 😉 😉
Gábi, tak to asi oslíci teda nebyli ... já si to myslela. Příznak taky pořád vůbec žádnej. Ani jednou mi nestvrdlo břicho. ... na 12:15 jedu k Dr. Tak kdyby náhodou držte pěsti. 😀
Tak jsem zpět .... nikde mě nechtěj 😀
Malinkej prej už ale zestupouje ... aspoň něco. Pokud do pondělí neporodím, tak v PO. ráno nástup na vyvolání ... ach jo. Doufám, že to stihneme dřív. 😅
Micanek: jéé, tak pořád nic? Taky doufám, že to stihnete dřív, protože od pondělí budu týden bez koníka a byla bych jinak děsně napnutá, jak všechno probíhalo. 😀
Gaba3: nádherný fotečky, jedna krásnější než druhá.... 🙂
holky velice se omlouvám,ale měla jsem dat vědet jak se malej michalek od mici narodi,ale nějak jsem trošku zapoměla 😅 😅 a taky nějak nestiham tak se předem omlouvam 😝 😵 ahoj světe jmenuji se michálek mach.Narodil jsem se mamince a tatinkovi 30.5 v 6:31,vážím 3,55 kg a měřím 54 cm.Všechny vás zdravíme.Michalek,zuzka a Mirek.ještě se omlouvám zato spoždění 😉 🙂
Jééé, tak konečně. Micanku posílám velikou gratulaci k chlapečkovi. 🙂 🙂 (Tak přeci jen jste to stihli než odjedu na týdení služebku.)
Ahojky babulky.
tak už jsme od včerejška doma. Nejel mi zas kompl.
Jdu jen skokem ... mám možnost spát asi 2 hod. tak jdu na to. padám na hubu.
Porod vcelku dobrej. Kontrakce byli v poho, pak mě píchly epi (to byl hnus) a do porodu jsem něměla bolesti žádný ..... porod ... no co vám mám povídat ... šitá jsem od ucha k uchu.
Zítra se pokusím dát nějaké foto .... no je nááááádhernej 😀
ahoj holky 🙂
po dlouhé době zase nakukuju 🙂
Zuzko, hrozně moc gratuluju a přeju hlavně zdravíčko, malej je opravdu nádhernej 😵 krásný fotky 🙂 a teď už se nezastavíš 😀 😀
holky a co ekzém, máte to teď při sluníčko aspoň lepší?
micánku: malej je krásnej 😵 a jak? plače, že nespíš?
artus: ahoj 🙂 já ekzém ok a vojtík taktéž 🙂 co vy?
Gabi, já to teď mám také lepší, ale musím zaťukat (ťuk, ťuk, ťuk 😅 ), používám tu léčebnou kosmetiku Dr. Michaels a ta zabírá... Stelinka má sem tam pod těmi kolínky pořád něco, snad se jí to přes léto víc spraví, doufám...Gabi a co Vojtík? 🙂 Máte taky krásný album 😵 Stelinka se v noci pořád budí, asi tím, že ji rostou zubiska a ráno má vyspáno mezi pátou a šestou, fakt ďábel 😀
Micánku a jak se cítíš jako čerstvá maminka? 🙂 Teď to bude asi hodně i o únavě, ale bude to lepší 😀 kojíte? Já už pomalu končím s kojením, jak jsme začaly od 6. měsíce s příkrmy, tak už se malá pomalu odstavuje...
tak se mějte krásně 🙂
artus: tak to je fajn 🙂 a cože je to za kosmetiku? jinak se spaním je to u nás podobné, jak byla ta tepla, tak děs, vojtík chtěl pořád pít a já vycucaná jak.... a zoubky hmm, to je asi taky sranda co? už se na to taky připravuju, končí prdíky, nastoupí zubiska 😀 a taky tak brzo vstáváme 😉 jinak vojtík je řechtačka, má se čile k světu a vyloženě si užívá a pořád se řehní 🙂 takovej náš miláček, sice dá zabrat, ale stojí to zato 😉
no a když píšeš o tom kojení, tak už aby vojtík vstal, protože mám prsa jako šutry, jak ted hodně piju, tak to je mlíka, to je šílený 😅
pohlad stelinku 🙂
Gabi, jedná se o tuto kosmetiku: http://www.drmichaels.cz/lecba-lupenky-dr-micha..., je to vyloženě na lupénku, ale někde na těch stránkách jsem četla, že to zabírá i na AE...já dostala tu sadu (mycí gel, mast, tělové mléko) v nemocnici,kam chodím na kožní, protože to tam jako testují jak to lidem pomáhá, mělo by to být na přírodní bází, v mycím gelu je teda dehet...a kojení to údajně nevadí...jinak je ale ta sada celkem drahá, asi 1800,-
Vojtík vypadá opravdu jako velký pohodář 😀 Gabi s mlíkem je to dobře 😀 naopak by to bylo horší 🙂 my už jsme naštěstí velký, hrozně to letí, už máme 8 měsíců, takže jsem ráda, že jsme to s kojením vydržely do teď, já o mlíko docela občas bojovala 😝
Ahojky Babulky .... povedl se nám co 😀
Jinak musím zaklepat ... na to jak mimísci byli v porodce flekatí, tak náš Michálek nemá na sobě ani jeden flíček, Tak doufám, že mu to vydrží.
Já jsem se osipala v porodce a jak jsem přijela domů, tak jsem musela máznout kortikoidy .... a teď vcelku dobrý. Myslím, že to bylo ale tím, že jsem padala únavou na hubu. Teď se mi jen strašně loupou rty a ekzem mám na rukách. Jenže na těch rukách je to asi s toho, když se malej posrajdí a já du přemáchnout plínku a pak to dám do kyblíku s práškem ... tak to dělá ten prášek.
Jinak teda musím fakt zaklepat, .... dobrý.
Mlíčka máme taky hodně, ale jsme velcí jedlíci, takže nás trápí prdíky. Ale dr. mi dala sab simlex, tak si myslím, že to asi pomáhá ... hlavně to malímu strašně chutná 😀
Jinak jak se cítím jak maminka?
Mám to nejkrásnější stvořeníčko na světě ... proti pláči už jsem imuní ... akorát mipříjde, že nic nestíhám. A den prožívám od kojení ke kojení. Ale je to nádhera bejt maminkou, když víte, že ten človíček vás potřebuje k životu 😀
Micánku, to je fajn, že si to užíváš 🙂 ono to hrozně letí, je to chvilka co Stela byla maličký mimino a teď má osm měsíců, uteklo to jak voda 🙂 Sab simplex jsme taky dlouho používali, ty prdíky trápí snad všechny miminka, no a když přejdou prdy, tak zas budou trápit rostoucí zuby, jak už zmiňovala Gabi 😀 a v těch Boskovicích v porodce jsi byla teda spokojená?
Jo, jo porodka byla super i sestry. Měla jsem nadstandart jak na porod, tak pak i na šestinedělí. Takže manža mohl kdykoliv za mnou, spaly jsme všichni 3 na betly a nikdo nám nemohl nic říct ... a po tom epi jsem nemohla 24hod. vstávat, tak mě nosily mísu ... tak už kuli tomu jsem byla moc ráda.
Jinak je to prostě nemocnice .... takže doma je doma. Nám je dneska 8dní .... a taky mám pocit, jak kdybych rodila včera 😀

Gábi ... ani poslíček, ani jedno stvrdnutí pupíku, ani pupík neklesl, ani hlenová zátka fuč, ani menstruační bolesti ... prostě rodit asi fakt nebudu ... a je mi dobře 😀