Jsem těhotná a mám ekzém. Co pomůže a neublíží miminku?
Ahojky, obracím se na těhulky a maminy - ekzematičky. Jsem na začátku těhu a ekzém se mi dost rozjel. Nemá některá z vás zkušenost s nějakými prostředky, které zabírají a přitom nejsou hormonální, aby neublížily miminku? Díky
Stručné shrnutí
- Pravidelné intenzivní promašťování pokožky (olejové koupele, emoliencia jako Linola Fett, Balneum Hermal, Excipial) je v diskuzi uváděno jako základní nefarmacologické opatření proti atopickému ekzému v těhotenství.
- Lokální kortikosteroidní masti (uváděné příklady: Elocom, Locoid, Advantan) diskutující užívaly s opatrností a několik lékařů v diskuzi uvedlo, že po 3. měsíci těhotenství je možné lokální kortikoidy použít krátkodobě a lokálně; při pochybnostech doporučili konzultaci s teratologickým informačním centrem (224 431 111, www.gennet.cz).
- Alternativní a podpůrné přístupy zmíněné v diskuzi zahrnují lázeňské pobyty (např. Lipová u Jeseníků, Priessnitz), kúry s mořskou nebo Mrtvého moře solí (firma BAHRA), solné jeskyně (vstup cca 70 Kč, údajně pojišťovna přispívá ~500 Kč/rok u některých pojištěnců) a lokální přípravky na bázi konopí, přičemž většina těchto zkušeností je anekdotická a nejednoznačná.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální masti lze v těhotenství použít na ekzém?
A: V diskuzi byly zmiňovány Elocom, Locoid a Advantan; několik dermatologů uvedlo, že lokální kortikosteroidy lze v těhotenství použít opatrně po 3. měsíci, a uživatelky doporučovaly konzultovat použití u gynekologa nebo kontaktovat teratologické informační centrum (tel. 224 431 111, www.gennet.cz).
Q: Jaké nehormonální přípravky a emoliencia jsou doporučované během těhotenství?
A: Uživatelky uváděly Balneum Hermal (olejová koupel), Linola Fett, Linola olejové koupele, Excipial (červený Excipial), mandlový olej Salus (uváděna cena 75 Kč) a tekutý pudr/zásyp jako praktická opatření pro zklidnění a promaštění.
Q: Pomáhají solné koupele nebo solné jeskyně na atopický ekzém a kolik stojí?
A: V diskuzi několik matek popisovalo zlepšení po Mrtvého moře solích (BAHRA) a po návštěvách solné jeskyně; uživatelka uvedla vstup do solné jeskyně za 70 Kč a zmínila, že její pojišťovna přispívá cca 500 Kč ročně, při prvních koupelích bývá přechodné zhoršení, poté úleva.
Q: Jsou alternativní metody jako homeopatie, střevní sprcha nebo masti z konopí účinné?
A: V diskuzi někteří uvedli rychlé zlepšení po homeopatii nebo po domácích mastičkách z konopí (jalovec + vazelína), a byla popsána střevní sprcha s cenou cca 700 Kč za zákrok s doporučeným opakováním 3×; tyto zkušenosti jsou z diskuse anekdotické a efekt není vědecky podložen ani jednotně potvrzen lékaři v tématu.
Q: Jaké dietní úpravy se v souvislosti s ekzémem v těhotenství nejčastěji zmiňovaly?
A: Diskutovaly se eliminační přístupy včetně vynechání mléčných výrobků, vajec, čokolády, rajčat a citrusů; byly zmíněny i přísné diety „bezmléčná, bezvaječná, bezlepková“, které někomu pomohly, ale uživatelky je hodnotily jako náročné a drahé.
Q: Jaký je odhad dědičnosti sklonu k ekzému podle diskuze?
A: V diskuzi byly uváděny čísla ~40 % pravděpodobnost sklonu k ekzému, pokud je atopik pouze jeden z rodičů, a ~60 % pokud jsou atopici oba rodiče; v některých příspěvcích se objevily i jiné procentní odhady (např. 65 %), proto přesné číslo je předmětem nejednotných výpovědí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Intenzivní promašťování pokožky (olejové koupele, emoliencia) je jedním z nejčastěji doporučovaných opatření proti atopickému ekzému v těhotenství.
- Po 3. měsíci těhotenství někteří lékaři v diskuzi povolují krátkodobé lokální kortikoidy, avšak s opatrností a co nejmenší možnou dávkou.
- Eliminace vybraných potravin (mléčné výrobky, vajíčka, čokoláda, rajčata, citrusy) byla v diskuzi často uváděna jako faktor, který u některých pacientek zlepšil ekzém.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávají používání lokálních kortikoidů v těhotenství (po 3. měsíci), zatímco jiní lékaři v diskusi doporučují kortikoidy vyhýbat a preferují alternativní postupy.
- Některé osoby hlásily účinnost homeopatie, střevní sprchy nebo mastí s konopím; jiní upozorňovali, že takové výsledky jsou anekdotické a klasická medicína považuje vědecky podloženou léčbu za prioritu.
- Jedna kožní lékařka doporučila UV/solárium jako terapii, zatímco jiné komentáře varovaly před opatrností a riziky opalování v těhotenství.
Otevřené otázky
- Jaké jsou konkrétní rizikové a bezpečné dávky lokálních kortikosteroidů v různých trimestrech těhotenství pro plod?
- Které alternativní metody (homeopatie, střevní sprcha, konopné masti) mají reprodukovatelné důkazy o účinku na atopický ekzém v těhotenství?
- Jaké bylinky a „čisticí“ čaje jsou v těhotenství bezpečné a které mohou mít teratogenní nebo detoxikační rizika (např. ostropestřec)?
- Jak silně ovlivní eliminační dieta riziko a závažnost ekzému u novorozence a kojence?
Zmíněné značky a firmy
Balneum Hermal, Linola, Excipial, Salus, Karl Hadek cosmetics (Attopic), Muttisol extra, Lipová u Jeseníků, Priessnitz (lázně), Vichy (Lipidiose 2), Lenienska, C&A (CaA), Kik, BAHRA, La Roche-Posay (Lipikar), Eucerin, Gennet, Teratologické informační centrum
Zmíněné produkty a metody
Balneum Hermal (olejová koupel), Linola Fett, Linola olejové koupele, Excipial, mandlový olej Salus (75 Kč), Attopic (Karl Hadek cosmetics, obsah třezalky, levandule, citronu), Muttisol extra (olej), Lipídiose 2 Vichy (400,- Kč), Elocom, Locoid, Advantan, Dithiaden, Jarischův roztok (obklady), Colinfant Newborn, homeopatie, střevní sprcha (udávaná cena cca 700 Kč/séance, doporučeno 3×), masti z konopí (jalovec + vazelína), solné koupele / Mrtvé moře sůl (BAHRA), solná jeskyně (vstup cca 70 Kč), tekutý pudr/zásyp, Eucerin odličovací mléko, Calcium pantothenikum (41 Kč), Zyrtec, Xyzal, Symbicord (inhalátor), hydrokortison injekce, eliminační dieta (bezmléčná, bezvaječná, bezlepková), promaštění vazelínou, tekuté zásypy, koupel z konopí (odvar listů), solární/UV terapie (sporné)
Místa a osoby
Lipová u Jeseníků, Priessnitz, Praha (Kik na Lukách u metra zmíněn), Motol, MUDr. Jonáš, Karl Hadek
Jééé nějak jsem to přeskočila ...t vaši otázku na tu vakcínnu.
Někde tady je to už uplně celé rozepsané ...ještě, před 30květnem ...to jsem byla ještě těhulka.
tak v krátkosti o vakcíně. Zajišťuje mi ji moje homeopatka.
Metoda se jmenuje SIAB ... a odeberou se vzorky krve a moči a pošle se to do Prahy a nevím jakým procesem, ale asi s páry ...pokud to chápu dobře s e s toho udělá vakcína., která se kape pod jazyk.
Je to teda běh na dlouhou trať , ale už jsem si tenkrát řekla, takhle to nejde dál ...měla jsem strašné bolesti .... zabralo to vcelku rychle, ale po porodu jsem se zase začala osipávat ...lajdala jsem to ..teď to beru vcelku pravidelné ...sem tam se osipu, ael můžu říct že poi 3/4 roce je to nebe a dudy ... takže pokud na to penízky máte a chcete už s tím ekzošem skoncovat, tak vám tohle velice doporučuji.pokud jste někdo z okolí Brna , tak vám můžu át na sviji homeopatku kontakt, ...ale mám pocit, že bere až někdy v říjnu ...jak mi tady ..omlouvám se už nevím kdo psal.
Ale třeba někdo vypadne a vezme vás řív. Já tam jedu zrovna teď ve čtvrtek.
Může se to brát i v těhotenství a chráníte tak i svoje miminko, to stejné je to dobré i když kojíte, že to jde i mimískovi.
Pokud jste někde odjinud ...tak bych skusila ve vyhledávači SIAB a určitě se to bude dělat i někde blíže k vám.
Ahojte atopky 🙂
ja som tehotna len par tyzdnov, ale hned prvy priznak bol zhorseny ekzem, a hlavne na krkru. podobne ako "SENJA" aj ja som nasadila "dietu", davala som pozor na to co jem, len ziadne alergeny a v lekarni mi dali vzorku TriXera (inak od nich uz roky pouzivam komplet celu kozmetiku, aj make up) a do rana to bolo omnoho lepsie 🙂 Inak na sprchovanie odporucam sice drahy ale uplne skvely Ichtyan od firmy Ducray. Je na nom napisane, ze obnovuje lipidicku strukturu pokozky a fakt to funguje upne hladucka ako ritka babatka 🙂
Ozak kto z vas je v tom? a ma aj ekzemik?
Ahojky chtěla jsem se zeptat těhulej jestli se jim ekzém v těhot. zlepšil nebo zhoršil a maminek jestli to zdědilo i miminko děkuji
Migask a...já měla v těhu ekzem špitálovej a byla jsem zralá na sebevraždu ...Michálek ťuky, ťuk ....zatím dobrý, tak doufám, že to vydrží.
Jinak musím napsat, že vakcína zabírá stále více a více ..takže veliká spokojenost ...nechala jsem si udělat s krve testy na alergii .... potravinovou ..no a je to mazec ...já jsem i na uzeniny, králíčí, maso, brambory, rýže, houby, cukr, um.sldidlo, vaječné těstoviny, květák, ...no a milion dalšícjh věcí ...ale ta vakcína i tohle umí prej aspoň upravit ...tak doufám.
Jinak co mi taky hodně pomáhá, je že jeden měsíc baštím třeba lepicol, druhej Biopron a to střídám ...a to mi Dr. říkala, že je pro ekzematiky moooc důležitý ...protože tohle čistí střeva aekzem vlastně pichází dá se říct z bordelem ve střevech.
Ahojte,
no, mam podobny problem. ja som atopik od babatka, v 4r. mi ekzem vyliecilo more. vratil sa pred 2r., ked som zjedla vlasske orechy, cela som opuchla...takze ziadne orechy. o par dni sa mi ekzem vratil, nastastie nie v takom rozsahu ako v detstve....vyzerala som ako maly hroch 😝 zacala som navstevovat imunologicku, tak sme skusali diety a masty....mne sa to vratilo na usta, trochu oci a ruky. obycajne labelo a jeleni loj mi robili velmi zle, tak na usta iba lkrem ipobase repair (velmi dobry) a v podobe balzamu od la roche ceralip. len,keby to nebolo take drahe 😖
teraz som uz v 26tt, ziadne lieky, len tieto masticky. beriem lactobacily sviss! velmi pozvolna sa to zacalo zlepsovat v 4m. ale nesmiem kavu, a asi aj mlieko. nic kysele a stiplave, aj listova zelenina, paprika a cibulka mi robia zle na usta. tie moje usta su ako taky detektor 😀 inak, sa velmi neobmedzujem. trochu mam ekzem aj na ruchach okolo prstov, ale riady umyvat musim 😎
ahojte. baby, moze suvisiet s atopic. ekzemom aj to, ze sa mi casto robia kutiky na ustach? Ja mam ten atopic. ekzem teraz v tehu dost sileny a posl. mesiac sa mi k tomu pridali este kutiky a opary na ustacvh a nemozem sa toho zbavit 😝 a protom beriem tehu multivitaminy...aj stravu mam pestru...
Tanaja ..pro ekzematiky je mlíko největší svinstvo ..celkově mléčné vírobky ..ale já taky neodolám.
Lactobacily to jen schvaluji ..to je přesně to, jak jsem psala ten biopron a Lepicol ....to nám taky od ekzemose pomůže 😀
myslite si, ze skodi aj napr. acidko, alebo kefir a jogurty s probiot.kulturou? a syry tiez? tie jem v pohode, nie velmi plesnove! moja imunologicka mi vravela, ze acidko mozem!!
Mléčné vírobky komplet ...někdo říká, že acido event ano ,.... ale třeba já podle krevních testů mám stejnej alergen jak na obyč mlíko.
Já to taky nedodržuji ... mlíko sice nepiju, ale mám ráda sýry, jogurty....
ahojky holky, hlasim se po delsi dobe..
mne na ty ruce fakt zabira veprove sadlo a na noc ty bavlnene prodysne rukavice z lekarny, nekdy si je na noc vezmu a nekdy ne, to zalezi..
jinak ja miluju syry a jogurty, takze u me asi neprichazi v uvahu je uplne vynechat.. 😒
hezky den.. 🙂
robi vam zle kava? mne sa po nej vzdy zhorsi ekzem na ustach! tak som si kupila Meltu, je super.
čau, hlásím se sem k vám. taky jsem atopička. Jsem zvědavá, co se mnou těhotenství udělá.... 🙂
tanajo vidis to, v tom by mohl byt kamen urazu - v kave..
zkusila bych si tedy koupit meltu 🙂
Já kávu piju 1 za týden, takže to nevím.
Holky, ale na ty packy jak tady už psala Gábka je super si koupit mořskou sůl ..do lavorku dát vodu a tu sůl. Štípe to teda fest ...já u toho měla zaťatý zoubky bolestí ..samozdřejmě že to taky bolí podle toho kolik máte ranek na rukách ...já dost ...ale to mi pomáhá
Kajra: ...vítej a přeji ti moooc aby se ti ekzoš nerozběhl. Někomu se v těhu uplně stáhne.
Andry nee ..pak si to opláchnu a hodně promažu ...dělám to před spaním .... a do rána mám vždycky ekzoša ohodně lepší ...
Zdravim vas, mne dermatolog - primar kozneho v Kosickej vojenskej nemocnice a aj gynekologicka z Ciech - MUDr. Dagmar Makalová - (prostrednictvom info@starostlivostodieta.sk- najdete na www.starostlivosto dieta.sk - tam je poradna s gynekologmi - zadate otazku a do 1 tyzdna napisu odpoved)).
- schvalili raz do tyzdna Belogent - krem - davam si ho niekedy raz za 10 dni, inokedy po tyzdni. Pouzivam ho aj na kutiky a niekedy na pery - robia sa mi take male vyrazky.
Obaja tvrdia, ze vo velmi tenkej vrstve a v takychto intervaloch nemoze babatku v ziadnom pripade ublizit - urcite horsia je ta nervozita z ekzemu. A naozaj staci mi natriet raz pred spanim a do rana mam ruky ciste, kutiky ziadne.
Tak ja som si kupila meltu, taku v cajovych vreckach, je super.
cakame babo, mam strach, ze ekzem zdedi po mne. aku s tym mate skusenost? zdedili po vas deti ekzem? otecko je zdravy, len mamina trpi atopickym ekzemom od detstva. alergia na pel ma velmi nehneva. mne moja imunologicka trvdi, ze pokial budem drzat dietu pocas celeho tehotenstva, tak je mala moznost ze by to zdedil maly. len samu mrkvu, ryzu....to predsa nejde!
Tanaj: ..já mám atop ekzem v rodině sama ....nemám to po nikom ..manžel je taky zdraví .....a Michálek zatím Ťuky Ťuk taky ...já to dostala ve 2 letech ..takže vyhrané není ...ale snažím se kojit co to půjde ..protže tím prcka chráním ...i když asi 3 měsíce jsem měla tááák bolaví prsa, že jsem myslela, že s tím seknu ...ale mateřská láska a strach o moje dítě byl silnějí ..takže kojím pořád ...sice už jen v noci ..ale kojím
VŠEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahojky, trápilo nás ani přesně lékaři nevěděli co. Vyprdla jsem se na vše a začla jsem prohledávat na netu ejhle.
Doporučuji na EKZÉM kosmetiku z lékárny jmenuje se CUTISHELP MIMI - mám zkušenosti s mycí emulzí a KRÉMEM.
Mohu podle svého říci že jsem již při prvním kojení večer nemohla věřit vlastním očím - vytahla jsem z pelíšku krásné miminko bez pupínků. Tak jsem to obrečela / na netu jsem ještě dohledala že se doporučuje čistá lékařská vazelína i modrá indulona. Tak pryč s kortikoidy a hurá na Konopnou kosmetiku - dobrá je i kosmetika ROBÁTKO
Tak snad uspějete a miminka i větší dětičky budou na tom alespoň o trošku lépe.Držím palečky všem strašně moc.
mokymoky ..tady je téma o ekzemovejch maminkách a těhulkách ...miminka jsou v jiné sekci 😀
moky mne zas konopna kosmetika cutishelp na ekzem na rukou vubec nepomohla 😖 je to fakt individualni, tak hlavne ze je mimisek bez vyrazky 😉
micanku a co vy? jak bojujete?
Já konopnou taky nesnesu ...strašně mě svědí a při těhu to bylo turbo svědění 😅
AndreaseK ..Já musím zaklepat, ale dobrý ...Mišánek uplně v poho a já dá se říct na těch vakcínách talky skoro v poho ..no když si vezmu předchozí léta, tak upln v poho ..to víš, začíná všechno kvést, takže na mě to působí zas trochu zhoršením ..ael díky té vakcíně, je to fakt dobrý a chvilkoví 😅
jak se dívám, už se ti to pěkně blíží? 😀
jj micanku, konopka me taky silene svedila..
tak to je super, ze jste v pohode a dari se vam ekzem zahnat 🙂
koukala jsem k vam na fotky a moc vam to na nich slusi 😉
Teď jsem na tom zas trošinku hůř ...ale to je díky pocení v tom vedru ...takže v ohybech mám červeno ...aůle jinak uplně super ..oproti jindy.
Jak jsi na tom ty?
micanku huš jsem tu 😉
no musim rict, ze od te doby, co si svoje ekzemove rucky mazu jen veprovym sadlem, tak to mam lepsi, ale uplne super to tedy take neni, ale fakt mi to zabira nejvic ze vsech tech ruznych masticek a kremiku..
hodne taky zalezi na tom, jak moc prave doma uklizim, jelikoz pouzivam gumove rukavice a v nich se mi ruce zaparuji, tak se to nekdy bezprostredne po uklidu o dost zhorsi.. ale bez nich by to neslo vubec..
hezky den a taky vikend, ma byt nadherne! 😵
vam drzim palecky, at je ekzem cim dal tim lepsi 🙂

Jo, a z klasickeho jeleniho loje jsem mela dokonce otok.