Syndrom neklidných nohou. Máte s tím v těh. zkušenost?

sophie1
30. bře 2010

Ahoj, mám dotaz na tzv. syndrom neklidných nohou. Před těhotenstvím mě tahle nepříjemnost ( brnění, mravenčení nohou, potřeba s nimi pohybovat, cuknout atd.) přepadala jen občas - třeba v klidu večer u televize. Teď (Jsem 37 tt) už asi 14 dní se stav radikálně zhoršil - nohy mi cukají i večer v posteli, nemůžu kvůli tomu spát, je to strašně nepříjemné. Máte s tím některá v těhotenství zkušenost? Zlepší se stav po porodu? Co by na to mohlo pomoct?
Předem moc díky!

xaverov
30. bře 2010

Sophie, to je zajimavy, zrovna vcera jsem o tom uvazovala a rikala si, jestli uz to tady na MK nekdo probiral. Nejsem si teda uplne jista, ze syndrom neklidnych nohou je to, co popisujes, ale jeste jsem se do lekarskyho slovniku nedivala, tak nevim
🙂 Nicmene ja jsem ve 33tt a kdyz jdu vecer spat, tak mam v jednom lytku a noze presne ty pocity, ktery popisujes. Tzn.mravenceni, zvlastni a neurcita lehkost, ktera jako me by nutila s nohou cuknout. Je to nekdy k zblazneni, zvlast, kdyz to cloveku nedovoluje usnout. NIkdy predtim jsem tohle nezazila, takze to prisuzuju pouze tehotenstvi a myslela jsem, ze to muze mit souvislost s krecema v nohou, ktery tehotny mivaji. Takze ja na to zkusim Magnesium a uvidim. Pokud to nezmizi po porodu, tak bych to uz resila pres nejakyho neurologa, ted to doporucuju brat jako soucast tehotenskych stavu.

xaverov
30. bře 2010

Sophie, tak s tou diagnozou mas bohuzel asi pravdu. Viz odkaz a dalsi informace v geriatricky revue 😅 http://www.geriatrickarevue.cz/pdf/gr_05_03_06.pdf

xaverov
30. bře 2010

Po precteni clanku si nejdu kupovat horcik, ale zelezo.

violeta5
30. bře 2010

Já tenhle problém taky občas mívám, a to nejsem těhotná. Pomáhají mi na to 2 věci - dát nohy nahoru a "namasírovat" je tělovým mlékem nebo kaštanovým gelem (prodává se v lékarně a zabere vždy 100%) 🙂

xaverov
30. bře 2010

Violeto, to te teda lituju, i kdyz pokud to mas obcas, tak se to da prekousnout, ze jo. Jeste jsem vcera uvazovala, ze bych si tu nohu osprchovala ledovou vodou, uplne si ta noha o to rikala, jen jsem byla lina vstat a zahajit proceduru. Tyjo doufam, ze mi to nezustane. Muj manza ma casto ve spanku takovy chveni celyho tela (doktori na nic neprisli, je zdravej), ktery nekdy vygraduje do zaskubu, ktery ho probudi. Takze kdyz Panbu da a s manzelem spolu zustaneme az do duchodku, tak me se jako babce budou klepat v posteli nohy a dedek vedle me se bude klepat celej. Uz se dockat nemuzu... 😀

pat
31. bře 2010

Ahoj, tak s tímhle mám bohaté zkušenosti. mám to v nohách i v rukách. už asi 15 let. Kolikrát kvůli tomu v noci nemohu spát i několik hodin. S doktorama jsem to neřešila. Prý se na to berou léky jak na Parkinsonovu nemoc. Jediné co mi na to pomáhá je chlad, studené obklady, nebo chladivé gely. Používám od Alpy Lesana bylinný gel (zelený). Taky mi doporučovali hořčík, ale tam jsem žádné účinky neschledala. Jo a trochu mi pomáhá i magnézko v tabletkách. To mi zbylo z těhotenství. Přeju všem, aby to bylo jenom přechodné. Protože je to pořádnej vopruz.

gintare
31. bře 2010

Pat, hořčík = magnézium, co ti teda pomáhá?

pat
31. bře 2010

Horčík jako např. Dologram nepomáhá, ale Magnesii lactici 0,5 tbl ano.

emers
9. dub 2010

ahojte,
tak to mám taky, všichni říkají, že to je jako křeče v lýtkách, ale to není ono, to je to co popisujete vy.
A má to i moje mamka už několik let.
Před spaním většinou, tzn. navečer jak si lehnu třeba k TV, tak ty nohy mi jakoby samy od sebe naskočí a cukají, někdy vyletí až nahoru 😕 No, máme psa a ten sebou taky tak škube, ale ve spánku 😀
Dr. mi řekla ať si koupím Magne B6, ale to nějak nepomáhá.
Spíš je to po celodenní únavě, nějak to neřeším, není to až tak strašný, resp. dá se to vydržet. Před těhu jsem to neměla.
Většinou si dám nohy nahoru anebo je lehce procvičím a protáhnu.

Jsem zvědavá, zda tu napíše někdo, komu něco poradil doktor, co na to atd.
😉

collette
11. dub 2010

Ahoj děvčata,

pracuji ve farmaceutické firmě a jeden z našich preparátů má indikaci na syndrom neklidnýchh nohou (RLS), takže o tom trochu vím.

Jak píše emers, křeče v lýtkách a RLS jsou dvě odlišné věci. Křeče jsou křeče a na ně hořčík zabírá. Pro RLS je charakteristické brnění, svědění, případně pálení, které vás nutí k nekontrolovatenému pohybu nohou (ale někdy i rukou a trupu, a dokonce i tzv. fantomových končetin, tedy těch amputovaných) za účelem dosažení úlevy, která je ovšem jen dočasná. Pacienti často mají problém pocity popsat. Projevy jmohou být od mírných až po zásadní. Někdy se vracejí okamžitě po ukončení pohybu, jindy až za čas. Jde napříč věkovými skupinami, u někoho progreduje (zhoršuje se), u někoho může vymizet. Tedy jedna z těch chorob, u kterých nikdy nevíte ☹

Vzhledem k tomu, že úlevu poskytuje pohyb, projevují se symptomy v okamžiku, kdy je člověk v klidu, tedy zejména v noci, v posteli (anebo, jak píše emers, u televize).

Příčiny zatím jsou zatím v největší míře spojovány s dopaminem (stejně jako Parkinsonova choroba, proto jsou podávány stejné léky jako na Parkinsona, jen v menších dávkách) a také s NEDOSTATEK ŽELEZA (až 20 % případů), z těch dalších (méně častých) pak KŘEČOVÉ ŽÍLY, NEDOSTATEK HOŘČÍKU (pokud ale tímto není RLS způsoben, tak hořčík nepomůže), NEDOSTATEK KYSELINY LISTOVÉ... Takže jsme doma 😉 Dobrá zpráva je, že zhoršení příznaků v souvislosti s těhotenstvím je popsáno a po porodu se to většinou upraví 🙂

collette
11. dub 2010

Jo, ještě jsem si vzpomněla:

že RLS může zhoršovat hypoglykemie, takže se zkuste vyhýbat rychlým cukrům 😉

že je to dědičné (viz emers ajejí maminka)

A teprve teď jsem si všimla toho odkazu na GR, takže toho většinu už víte. Nevím, jak mi mohl uniknout. Omlouvám se 😅

xaverov
11. dub 2010

Collete, dekujeme za informace. Odkaz na G.revue jsem sem davala ja, ale pochybuju, ze si to nektera z nas dukladne procetla cely. Takze shnuti od tebe je idealni. 🙂 Muzes prozradit nazev toho farma.pripravku? Vycetla jsem , ze se na to davaji i opiaty, coz bych si popravde nechala obcas klido libit 😀 , ale celej zivot bejt sjeta opravdu nemusim. 😅 Navic me ta diagnoza neprijde nijak dramaticka, aby na to nekdo bral opiaty. I kdyz popravde, jedna se o tak specifickou neprijemnost, ze si dokazu predstavit, ze z toho nekdo uplne sili. Zvlast pokud nevi, o co jde... Ale jasne ty antiparkinsonika nejsou opiaty, to vim. Nebo snad nejak antip. ovlivnuji CNS i negativnim zpusobem jako opiaty/opioidy?

collette
11. dub 2010

xav - hele, jméno psát nebudu, nerada bych, aby mě někdo z kolegů identifikoval 😅 a navíc existuje určitá etika na léky na předpis. Což ten náš je. Jen Ti řeknu, že jde o agonistu dopaminu a relativně nový přípravek.

Antiparkinsonik je mnoho, liší se mechanismem účinku, ale ano, většina zasahuje do CNS, a to dost zásadně. Například u agonistů dopaminu byly mimo jiné popsány: zvýšené libido 😉, gamblerství ☹ , dokonce i případy náhlého usnutí. V těhotenství se nedoporučují a mohou snižovat laktaci. A nejenom antiparkinsonika - vše, co má léčit nervový systém (RLS je onemocnění nervového systému, jinak by lidé necítili problémy i v končetinách, které už dávno nemají), do něj nějakým způsobem zasahuje. Třeba některá antiepileptika způsobují změnu osobnosti (agresivita), ale mohou se objevit třeba i sklony k sebepoškozování a sebevraždám ☹

Opiáty Tě utlumí, jiné preparáty zasahují do mechnismu fungování CNS...

emers
11. dub 2010

collette: díky moc za info!!! 🙂
no jo, tak mamka je anemická odjakživa...
já teď mám železo prý na hranici (občas si vezmu železo v tbl.) a navíc mi diagnostikovali i těhotenskou cukrovku, takže se teď potýkám s dietou a měřím si glukometrem "cukr"... takže já jsem asi jasnej případ 😀

collette
12. dub 2010

emers - to se srovná:o)

Ještě jedna věc - listovka napomáhá vstřebávání železa, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou 🙂

sophie1
autor
16. dub 2010

Ahoj holky, díky za reakce. Já jsem vzápětí po dopsání tohoto příspěvku nastoupila do porodnice kvůli nějakým problémům a porod mi vyvolávali. Teď už jsem přes týden po porodu a zatím musím zaklepat, ale nohy se "uklidnily" 🙂 . No nevím, jestli to nebude jen dočasné....uvidíme.....

emers
18. dub 2010

sophie: gratuluju k mimču!!! 😵 (a nožky ať neotravují 😉 )

mně zrovna včera nohy tak skákaly 🙂 před spaním... ale procvičila jsem je, musela jsem teda vylezt z postele, pak jsem si je hodila nahoru (opřela) a pak dobrý.

sophie1
autor
22. dub 2010

Děkuji za gratulace 🙂 . Nicméně skákací nohy jsou zpět, takže naděje, že po porodu to vymizí je fuč ☹ . No nic..... 😔

collette
22. dub 2010

sophie - zkus brát dál železo a listovku, pokud kojíš, tak Tě mimčo vysává. Pokud jsi to měla už před těhu, tak se není čemu divit, máš k tomu dispozici. Promluv si o tom s Dr.

Jinak Éééliška je nádherná 😵 Závidím procházky kolem Viničního altánu, kamarádka se tam vdávala, je to tam moc hezké 🙂

sophie1
autor
23. dub 2010

Colette, díky 🙂 , železo si pořídím, listovku ještě mám, tak zas nasadím - snad to pomůže 😉 .

bellarat
11. dub 2013

Otvírám toto téma z r. 2010. Trpím syndromem neklidných nohou každý večer a asi se z toho už zblázním. Jsem v 34. tt a mívala jsem to občas i před těhu, když jsem si dala víno. Když jsem to řekla svému gyn, tak se jen usmál a nic mi na to neřekl (což mě nepřekvapilo..). Byla mi teď zjištěna mírná chudokrevnost, takže 2. den beru železo a dle info viz výše doufám, že právě železo by mohlo pomoct!!!! Pokud nepomůže, opravdu zešílím :(

amalkak
18. črc 2014

Ten pocit, že se člověk zblázní..už při čištění zubů před spaním jsem myslela na to, jak zas budu do tří do rána šílet....:( musím říct, že mě to semtam dohnalo až k slzám...Mám k tomu strašné křečáky..jsem teď ve 27 týdnu - brala jsem vysoké dávky magnezia, kyselinu listovou..pohybu mám taky dostatek, ale nic z toho mi neulevilo. Před týdnem jsem začala se studenou sprchou nohou, pak chladivý masážní gel Priessnitz na žíly a cévy, pak si na chvíli ručníkem namočeným ve studené vodě "obalím" nohy a musím říct, že jsem dlouho nezažila tak klidné usínání či jen relax....Vyzkoušejte - třeba to zabere i vám 😉

janawei
20. srp 2014

Magnesium beru už od 1. trimestru a taky mi na to moc nepomohlo, obzvlášť, dokud jsem ho brala ráno. Každý večer se pravidelně sprchuji studenou vodou, hlavně nohy, a mažu Venadoronem (povzbuzuje žilní oběh) od Weledy. Fakt je, že primárně jsem se s ním začala mazat kvůli křečovým žilám, aby se mi nezhoršovaly. Od 30. týdne se s ním mažu nejen večer, ale i ráno. A zatím mi to pomáhá, většinou se mi uleví. Tak uvidím, jak to bude zabírat v posledních 2 měsících...

breberka82
14. dub 2015

Ahoj holky, našla jsem tuhle diskuzi a děkuji za tipy! Problém mám od dětství a s narůstajícím věkem se zhoršuje. Dříve se problémy projevovaly jenom při dlouhých cestách autobusem - do zahraničí, později letadlem. Pak mi diagnostikovali roztroušenou sklerozu a ta sebou nesla zhoršení i tohoto poškození - zřejmě proto,že se také týká CNS ☹ no a teď v těhotenství je to k zešílení. Opravdu kvůli tomu brečím často. První trimestr jsem skoro vůbec nespala, cukaly mi nohy, zvracela jsem, byla jsem tak vysílená, že se mi šíleně zhoršily všechny neurologické příznaky.... no řeknu to asi takhle, místo užívání si těhotenství pořád myslím na to, že se po porodu pořádně narvu Neurolem, Stilnoxem, Diazepamem... 😅 já vím, že to zní pro někoho, kdo to nezažil, jako že jsem nějaká fe'tačka, ale je to opravdu psychické utrpení ☹

novynka
15. pro 2015

Ahoj holky, už několik dní pátrám po úlevě od neklidných nohou ;( Tento syndrom mívám občas i mimo těhu, to není tak hrozné, zhoršilo se to v prvním těhotenství, pak byl dlouho klid, a teď jsem ve 27tt s druhým dítkem a to je boj :( zhoršuje mi to především náš dvouletej synek, kterej když nemůže spát, tak se kvartýruje k mamince pod peřinu a já se tím pádem nemůžu pohnout, aby zabral a nevzbudila jsem ho :( no k zbláznění! začnu zkoušet ty chladivé gely a jak jsem výše vyčetla tak asi když tak i železo a budu se modlit, aby to zabralo, nebo do porodu nevydržím ;(

breberka82
15. pro 2015

@novynka Ahoj, to je mi líto, je to hrůza, já kvůli tomu těhotenství protrpěla.. prakticky jsem nespala a jenom mi celou noc cukaly nohy.. ale s úderem porodu je klid, nebo tak trochu to mám občas jako před porodem, už to není to psycho...

novynka
15. pro 2015

@breberka82 já co si vybavuju, tak mě to u prvního taky ke konci těhu dost trápilo, ale to jsem pořád byla sama a mohla se kdykoliv dospat, teď s tím kloučkem v posteli je to na zbláznění... furt protahuju nohy, ale jak bych vylezla z postele a prošla se, tak malýho proberu a bude to pořád dokola... třeba včera mě zahlídnul, že mám nohy ve vzduchu, tak se po mě začal opičit a bylo po spaní :( :D

m_o
15. pro 2015

@novynka taky me to trapi ☹ je to fakt hrozny. Pred otehotnenim jsem nic takovyho nemela, tak snad to po porodu zase pekne zmizi. Jinak zelezo a horcik beru uz dlouho a nic. Me pomahaji ty chladivy gely, masaz,projit se pred spanim a nebo taky zvednout nohy nad hlavu, aby se odkrvily 😀 ale to uz ted nejde, jelikoz nevydrzim lezet na zadech ☹

novynka
15. pro 2015

@m_o mě to po porodu docela odeznělo, ale teď v tom druhém těhu se to zase vrací, teď v 7.měsíci je to fakt dennodenně :(

m_o
15. pro 2015

@novynka jako cely den? Ja lehnu, skoro spim a najednou ty nohy zacnou zlobit ☹ pres den mam klid.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru